1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали да имаме односи?

Дискусија во 'Интимни прашања и проблеми' започната од Ledena, 19 јануари 2010.

  1. Sartela

    Sartela Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    24
    ако е вистина дека имаш 16 години, ти е прерано да имаш односи иако одите 9 месеци, сеуште си мала и врската не ти е стабилна шо ја имаш на 16год., инаку боли многу првиот пат, и ако веќе решиш да имаш односи да се чувате и двајцата и да знаете се што треба во врска со сексот, но сепак би ти рекла да почекаш сеуште си мала за такво искуство ;)
     
  2. gingerchild

    gingerchild Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.495
    Допаѓања:
    4.992
    Пол:
    Женски
    Прво и прво треба да се чувствуваш доволно подготвена за тоа.
    Да знаеш дека тој е тој со кого треба да го направиш, и да седнеш потоа убаво да се информираш околу тоа. Околу последиците, дури и оние несаканите (што не мора секогаш да се бременост, него и некоја друга болест полово пренесена), да видиш дали си доволно подготвена не само за тој чин, туку и да се сносиш со истиот чин (не дека сега сум старомодна и те плашам, ама сепак тоа е работа за која треба да си малце поодговорна, повнимателна, сепак се работи за тебе и за твоето тело).

    Ако сметаш дека си подготвена за тоа тогаш ќе го направиш.
    А ако има барем една пречка, дури и најситната не си подготвена.
    Тоа ќе си дојде само по себе кога треба.

    Поздрав и се најубаво.
     
  3. mili4ka123

    mili4ka123 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    1.101
    Допаѓања:
    2.333
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека не треба според годините да се определуваш (ова не значи дека на 14 годишни треба да имаат односи), и ако ти се чувствуваш спремна, во смисла дека многу сакаш да го направиш тоа,тогаш зошто да не :) Ма да како што гледам по тоа што си напишала, чим нешто те кочи, тогаш НЕ си спремна :) Пробајте ако сакаш, види колку ќе можеш да се опуштиш (бидејќи во спротивно,ако си стегната,многу ќе те боли!).. па ако неможете сега, тогаш понатаму кога навистина нема да се двоумиш околу тоа дали сакаш или не :)
     
  4. jelo

    jelo Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    1.097
    Допаѓања:
    2.137
    Пол:
    Женски
    ств незнам шо има врска сеа ств на 14 не е убаво или 15 ама ја сум скоро 17 години и се осекам подготвена само кога и да сме дошле до тој момент не ми било згодно поради местото зашо никад не сме биле на кревет или слично ете затоа секогаш престанувам.. незнам кажете ми што да правам??
     
  5. Filiposka

    Filiposka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    261
    Пол:
    Женски
    Кога веќе се чуствуваш подготвена не би требало тоа да те кочи каде се најдуваш......сигурно си подготвена? Да не си бараш изговор со ова што местото не ти е погодено ;) ......инаку не е битно местото и онака првите неколку пати нема да биде нешто посебно(барем кај мене беше така) за потполна уживанција треба пракса :D
     
  6. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Ете ти го одговорот. Ма и последна да си му ништо нема да те заштити повеќе од своето знаење. Прочитај низ темиве на форумов, не дај боже, за 3 месеца да се вратиш тука и да прашуваш за апче за ден потоа или да бараш совет како да излечиш кандида без да дознае мајка ти.
    А тоа што тој не е искусен, а претпоставувам и мал како тебе, дополнително може да ги влоши работите. Ти незнаеш, он незнае, белја у секој случај. Па после на форумов ќе има мислења од типот на-сврши ама не целосно, не сум имала односи, ама да не сум бремена...и тако далје.
    И да, многу си голема, скоро 17...ама ај, не е битна да речеме таа тема.
    Наместо да бараш низ интернет како да си ја олесниш болката при првиот пат, а нема таков начин секако ќе боли, а тоа што и ти си му на нему прва, значи нема да знае што да прави па може и подолго да трае, наместо да го убрза процесот, побарај за тоа што ќе му се случува на твоето тело откако ќе станеш сексуално активна.
    Откако ќе се информираш на таа тема (ова за твое добро ти го кажувам, зашто многу е грдо кога не си свесен што може да те очекува потоа, па те фаќаат паники), врати се на темава и прашај што точно сакаш да знаеш за првиот пат.
     
  7. Sartela

    Sartela Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    24
    Пробај ако не те кочи ништо дури си со него ако си скрос опуштена продолжи со тоа ако не едноставно одкажи се , тоа ќе ти биде знак дека не си подготвена, а не да се форсираш да бидеш бидејќи така треба да е, треба да си со некој и да знаеш дека ќе бидиш, да си спремна за се тоа што носи, да се чувате, КОНДОМ ОБАВЕЗНО ! иако можеби нема да сака дечко ти, а доколку не се чувстуваш спремна, остави да помини време, со самото почнување на чинот ќе сватиш што сакаш поздрав :hai:
     
  8. jelo

    jelo Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    1.097
    Допаѓања:
    2.137
    Пол:
    Женски
    вака мојата одлука е а немаме . Но сега дали може од петинг од пдсеменова течност да сум бремена?
     
  9. ELT-S

    ELT-S Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2011
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    12

    Не е можно. Не се секирај. :)
     
  10. jelo

    jelo Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    1.097
    Допаѓања:
    2.137
    Пол:
    Женски
    благодарам мене ми е страв оти ме болат градите а треба да ми дојде ма деветти јули но веке ме болат
     
  11. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.444
    Допаѓања:
    4.664
    Ako ti ne se chuvstvuvash spremna,nemoj da go pravish toa. nemoj da pravish neshto za koe podocna ke se kaesh :D
     
  12. Ma-Ri

    Ma-Ri Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2012
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    АКо мислиш дека тој е оној кој може да те опушти , да не го сфаќаш тоа толку трагично и страшно , ако си сигурна во него , ако го сакаш ...направи го, но нема каење . Ако еднаш пробаш уште 100 пати ке пробаш.... Ч)
     
  13. Elena.A

    Elena.A Активен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Секс

    Девојки помош ве молаааам!!
    15годишна сум и имам дечко. Тој има 17. Во врска сме 4 месеци...
    Пред некој ден се видовме..и тој ми побара :$ До сега не сум имала секс.Го одбив и му реков дека не сум спремна.
    Стварно го сакам најмногу, незнам што да правам. Зборев со другарки и ми рекоа да не брзам,мала сум и дека има време..:// А сега во август може ке одиме на одмор..така да..
    Ве молам помогнете ми :( Многу ми е страв, незнам како идат тие работи..што треба да правам??
    Ќе може ли да ми дадете некојј советт?„ :|
     
  14. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Секс

    Убаво ти рекле другарките, послушај ги, мала си, страв ти е, и има време....после ќе ни пишуваш во темата дали сум бремена. :!:
    Колку си доволно сексуално образована, или мислиш така е тоа...легни, рашири нозе, завршете си работа и после лупај си ја главата...леле како ќе и` кажам на мајка ми, ми доцни 2 дена ;( ;(

    Каде брзате толку, навистина не ми е јасно :?: ...и мислиш ли дека со твоите 15 год. и неговите 17 год. време на луди хормони вистински, искрено и длабоко се сакате и ќе си живеете среќно до крајот на животот. :^)
    Ако можеш избегни го одморот.
    И ова сфати го како мајчинско карање, а не како исмејување. :!:
     
    На slavica999 и kravce им се допаѓа ова.
  15. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Секс

    На 15год одиш на одмор со дечко ти :^) знае мајка ти или татко ти ?!?!

    Што сакаш прави само не шири нозе :$

    Прочитај некоја литература за да ти се разјасни

    Млатни го по глава со мокра чорапа ;)
     
  16. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Штом фаќате дечковци па и одмор заеднички на 15 год. тогаш ако не овој месец, другиот, после 5 ќе му дадеш, нема бегање :D Да можам со закон би забранила на овие години да се влечкате со дечковци кои ги сфаќате озбилно...Што фали на дружењето, симпатии, необавезно мување, крадење на понекој бакнеж, црвени образи...Секс бре :fubar: Мала си, немој да си играш тетки предвреме...
     
  17. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.670
    Дај му, лесно идат тие работи што се секираш. За месец време те чекаме да пишеш во темата "Дали сум бремена" и ќе бараш совет пак, али без гајле, и таму ќе ти пише некој.

    Мислам, според напишаново ти готово решена си да му дадеш, така? Заљубена си, тој е "вистинскиот" и готово. Ти побарал и не знаеш НЕ да кажеш, можеби "принцот" ќе се налути и ќе те остави зошто не го сакаш доволно а?

    Не знам каков совет ти е потребен? Што да правиш?
    Па рашири нозе и завршена работа. Лесно, полесно здравје.

    Да си мое дете на одмор нема да одиш сама, а не па со дечко.
     
  18. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Еве еден општ одговор за сите на темава. Ако дојдете до овде, да поставите овде прашање на оваа тема, значи не сте сигурни во себе, а штом не сте сигурни во себе, нема зошто да се притискате да започнете со односи. И ако себеси си дозволите неколку гласови овде за или против, да одлучат наместо вас за оваа работа, незнам како ќе успеете другите одлуки во животот да ги носите.

    И еден апел до сите мајки на тинејџери да се активираат на форумов, за да можат да им помогнат на своите девојчиња да се едуцираат на време и да не прават грешки премногу рано, а на своите момчиња да ги преусмерат кон спорт или други активности за да си ги смират колку толку хормоните.
     
  19. Stefaani

    Stefaani Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2012
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    285
    немој да се брзаш воопшто. сега се ти е рамно и мислиш дека е тој вистинскиот ама размисли имаш 15 години врска како врска утре другиден ќе ти се бендисува друг ќе се скараш. ќе легнеш и со него па со друг и така натаму така? дали воопшто тој вистинскиот твој вреди да добие нешто толку вредно? пробај речи му не сакам чекај ме ќе видиш дали вреди ќе си ја каже сам цената :!:
     
  20. PinkGir123

    PinkGir123 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    759

    Според мене малку е рано .Коа година си 1 ва ?И во прва година за секс да размислуваш?Нз а и пак 4 месеци сте заедно е многу малку време за ти да знаеш каков е тој вистински.Немојј почекај уште малку.И моја препорака не оди на одмор со него (бидејќи ако одиш се знае што ке се случи).