1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали да се запознаам со татко ми?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од мкд98, 15 февруари 2016.

  1. мкд98

    мкд98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Здраво :) Што да правам ?

    Епа вака, имам 18 години, родена сум во Скопје но живеам во странство со мајка ми. Скоро 16 години не сум имала никаков контакт со татко ми. Но многу би сакала ...

    Многу сум срамежлива и несакам да му досаѓам. Сакав да му пишам на фб, но незнам како да почнам ?

    А од друга страна, роднините несакаат да имам контакт со татко ми. Ми викат "ако сакал да има контакт со тебе, би ти се јавил"
    Незнам што да правам, помош ве молам ???
     
  2. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.040
    Пол:
    Женски
    Се срамиш да му се обратиш на татко ти? А каде е тој? Што се случило и зошто 16 години не си го видела?
     
  3. Punk girl

    Punk girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    435
    Пол:
    Женски
    Можеби тој нема никаков контакт за да те добие тебе и можеби сака да те запознае !
    Тоа е твој татко остај ти што викаат роднините ти најдобро ќе си процениш кога ќе се запознаеш со него !
     
    На Lana del Rey, BoneMachine, Lady Phoenix и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @мкд98,
    нека не те пишмануваат муабетите од роднините, лесно им е на нив од страна да паметуваат. Штом имаш желба да стапиш во контакт со твојот биолошки татко, пиши му но биди реална и немој многу да очекуваш, односно биди спремна на можно разочарување.
     
    На Lana del Rey, DamnGirl98, Rose96 и 8 други им се допаѓа ова.
  5. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Sto ti kazuva srceto toa pravi,samo bezvezalni temi da se otvoraat (facepalm)
     
  6. marijaz

    marijaz Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    190
    Пол:
    Женски
    Незнам што се случило, но сигурно сакаш да бидеш во контакт со него.
    Пиши му, мислам дека тоа е твое право. :)
     
    На мкд98 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.425
    Пол:
    Женски
    Ако ти сакаш да имаш контакт со него - немој да мислиш дека ќе му досадуваш, немој да мислиш дека можеби не те барал и немој да слушаш дека ти велат дека не сакаш да имаш контакт со него. Ако ти сакаш да имаш контакт со него - ти имаш право неа тоа. Тој ти е татко.
    Нема зошто да се срамиш. Можеби ќе ти биди чудно на почеток зошто прв пат ќе го видиш/ ќе зборуваш со него ама се е пролазно. Можеби имате нешто заедничко, нели те интересира тоа?
     
    На Ицолгудбејбе, Lady Phoenix и мкд98 им се допаѓа ова.
  8. PogbaPol

    PogbaPol Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    2.511
    Допаѓања:
    10.355
    Пол:
    Машки
    NOVI BROJ TELEFONA "SVE ZA LJUBAV" REDAKCIJE JE +381 11 715 84 04
     
    На Pierina77, blondie100, vitamina и 7 други им се допаѓа ова.
  9. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Kako i sekogas nova tema,eden post i se gubat,a nie pisuvame li pisuvame
     
    На Artista му/ѝ се допаѓа ова.
  10. мкд98

    мкд98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Т
    Татко ми е во Скопје, од сто знам сега има нова жена, деца во СК. Откако се преселив од МКД, ни сум го слушнала ни видела. Кога се враќам дома во СК, никогаш не доваѓа да ме види иако уште седам во истата куќа.
    Мајка ми ми вика дека не сакал да ме види поради тоа што сум женско ... а во тоа време многу сакал да има син.
    Ама незнам ...
     
  11. мкд98

    мкд98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Па да може така е. Татко ми само знае во кои град живеам и тоа е се ...
     
  12. мкд98

    мкд98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Баш такви работи ме интересират ... Дали сме слични или не??
    Дека јас со мајка ми сме многу поразлични.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  13. мкд98

    мкд98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Изнини што се изгубив, но имав за учење ...
     
  14. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.306
    Пол:
    Женски
    И јас сум секогаш ЗА да се запознае родителот/родителите. Барем јас така би постапила.

    Не би слушала што ми велат роднините, зашто помеѓу возрасните работите секогаш стојат поинаку.

    Често велам дека кога се сака, се' се може, што значи дека ако сакал, татко ти ќе стапел во контакт со тебе.

    Но од друга страна, поминале 16 години, човек се менува, а со тоа и ставовите се менуваат (најчесто), ама поради обесхрабрување, толкава временска дистанца, понекогаш не се осмелува да направи чекор.

    Како и да е, како што ти рекоа и погоре, штом имаш желба - побарај го, но немој да имаш големи очекувања, за да не се разочараш. Имај во предвид дека има ново семејство со кое живее, па дека е можно и одбиена да бидеш.

    Ти посакувам среќа.
     
    На Rose96, Marossa, Viktorijaaa5 и 11 други им се допаѓа ова.
  15. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Jaс на твое место би му пишала и би се запознала. Да има шанси да наидеш на разочарување ама барем нема да живееш цел живот во неизвесност, што би било кога би било.
    И како што рече Лејди над мене ставовите низ текот на животот се менуваат, не мора да значи дека ќе те одбие, може пак напротив ќе му биде мило што контактирате.
     
    На Rose96, SimonaTino, kim.k и 3 други им се допаѓа ова.
  16. мкд98

    мкд98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Фала, ви благодарам многу.
    Па ке видам што ке се случи ... Се одлучив да му пишам !
     
    На eloves му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.748
    Допаѓања:
    60.952
    Така... Добро правиш!!! Ако не пробаш да воспоставиш контакт никогаш нема да дознаеш зошто татко ти цели 16 години не пробал да се сретне со тебе!!! Мораш да ја дознаеш и „другата“ вистина!!! Мајка ти и роднините кои те советуваат да не се сретнеш со татко ти имаат една приказна, а тој има друга!!! Секогаш е така по разведените бракови, за жал!!!
    Но, сепак спреми се и за „одбивање“ од татко ти!!! Можеби тој навистина не сака да има керка од 18 години!!! Можеби е „растргнат“ мегу новото семејство, кое го изградил во текот на годините и тебе!!!
    Но, додека не се слушнеш и видиш со него, не можеш да знаеш што е правата ВИСТИНА!!!
    Ти „држам“ среќа да испадне се како што посакуваш!!!
     
    На kukla21, kim.k, kjukli и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.040
    Пол:
    Женски
    Епа штом е така, јас мислам дека треба да го побараш. И јас би го направила истото. Е сега има два резултати од тоа: или сеуште не го интересираш и нема ниту да ти одговори ниту да те прифати како да си му ќерка, но може и да биде трогнат и да се покае, да му биде мило во каква девојка израснала неговата ќерка. Се надевам дека ќе случи ова второво. Ти посакувам среќа од срце!
     
  19. мкд98

    мкд98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Fala mnogu
     
  20. Slatkarka94

    Slatkarka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    426
    Допаѓања:
    795
    Пол:
    Женски
    Jas mojot bioloski tatko go sretnav u avtobus ama mi se gadi ne ni sakav da go vidam zatoa sto on od mene se se otkazal iii jas ne sakav nikad da go vidam ama koga bilo sudeno....I mng me iznervira mi kazuva zosto ne i zboruvas na majka ti i taa me napusti mi idese da placam od nervoza on nema pravo takvo neshto da mi kaze!!! Tie dvajca se za mene mrtvi jas si imam drugi majka i tatko so me cuvaat toj sto ne mi e bioloski tatko pocina i mng mi fali :( :( ii so majka mi si ziveaam...
     
    На okcenzi и Artista им се допаѓа ова.