1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали да се продолжи постоечкото породилно отсуство поради пандемијата?

Дискусија во 'Бебе' започната од Осе, 28 март 2021.

  1. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.981
    Допаѓања:
    261.042
    Ти пишав пп за подетално, веројатно за секоја болница различна програма имаат.

    Секако не е во ред невакциниран персонал да праќаат во ковид, кога веќе имаат вакциниран на располагање.
     
  2. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.248
    Допаѓања:
    124.546
    Има нормален директор. Тука директорот ги ротира со образложение дека се уморни.

    Ти викаш ковид амбуланта и итна. Јас ти викам нервно очно и гинекологија
     
    На CameliaMiller и JuLleE им се допаѓа ова.
  3. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.196
    Допаѓања:
    235.274
    Здравствен дом е.
    Има очно, интерно итн.
    И си работат таму оние кои што си работат, со Ковид работат докторите од Итната и специјализантите, и сите кои сакаа, се вакцинирани.
    Нема мешање.
     
    На IRBBB и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  4. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.981
    Допаѓања:
    261.042
    Тука сите ротираат, ама сите имаа право на вакцина. Така што ако има невакциниран, на него си е, можност сите имаа освен управата.
     
    На IRBBB и JuLleE им се допаѓа ова.
  5. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.686
    Допаѓања:
    14.327
    Пол:
    Женски
  6. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.222
    Допаѓања:
    93.768
    Некни бев на гинеколог, докторката вакцинирана, сестрата не. Снемало вакцини. И тоа, докторката се вакцинирала откако кренала џева, иначе првично и се јавиле и на неа да не оди. Жалосно.

    @Bicka77 што е цицката? А да беше нормално време и да требаше регуларно да си се вратиш на работа после 9 месеци? Оние деца што пораснале од х причини без цицка, како да ги рачунаме?
    9 месеци дете на ексклузивно доење и те како е ок, после можни се и други варијанти. Ај па нека висат на цицки до 3 години, оти цицката е близина и љубов со мајката. На друг начин овие работи нема како да се почувствуваат...
     
    На andromedae, deskarada, GirlRose и 3 други им се допаѓа ова.
  7. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.981
    Допаѓања:
    261.042
    Зошто да не ми е ок детето да оди во градинка каде што работам? :^) наместо да го растрчувам наваму - натаму? Сериозно прашувам.
     
    На SuperGirl24 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.686
    Допаѓања:
    14.327
    Пол:
    Женски
    Да ама таму 2 месечни бебиња се во такви установи,дури снаа ми ми кажуваше колешка со транспортерот во канцеларија си го носела.
    Инаку свесна си дека овие установи се скапи,затоа овде се потепа дискусијава за државните градинки,скроз од контекст излеговте.
     
  9. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.981
    Допаѓања:
    261.042
    Ај да не го барам цел линк, баш за тоа пишуваше дека најчесто поефтино ги фаќало него во класичен daycare.

    Небитно, мислев на нормална градинка во склоп на поголемите институции/фирми, или заедничка за неколку. Не е толку лоша идеја.
     
    На Autumn Love, Stressed Out и candy.cane им се допаѓа ова.
  10. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.846
    Пол:
    Женски
    Одлична е. Министерство за финансии има градинка за деца на вработени :)
     
    На Snowflake92, IRBBB и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  11. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.686
    Допаѓања:
    14.327
    Пол:
    Женски
    Па ете нека земат идеја и нека лоцираат така државни градинки или и да се приватни да имаат осет со цените.
     
  12. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.790
    Јас прв пат слушам за ексклузивно доење после породилно на темава, свое немам ама 100 деца видов како растат околу мене.

    Како ви издржуваат само на млеко децата не знам, овие што ги знам после 6ти месец живи гладни беа за дохраната, млекото беше дополнително. Едното и порано почна дохрана зошто губеше на тежина.

    Нас мајки што работат што не пораснале и си се вратиле на работа после породилно не знаеме ништо за блискост, еве се чудам како испаднавме здрави прави и како функционираме во општеството.

    Кои небулози човече, после 9 месеци од цицка како ќе се одвоело.
     
    На deskarada, Brpbrp, ForeverYoung и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Во ниеден момент не кажав дека деца пораснати без цицка се помалку деца. Не пикајте присилно зборови во туѓа уста.

    И уште еднаш, и да "виси" до 3 години на цицка, тоа не е затоа што таа мајка сака да го трти газот што подолго дома.
     
    На Leksikon и Осе им се допаѓа ова.
  14. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.981
    Допаѓања:
    261.042
    Абе си има бенефити, не дека сериозно некое е на ексклузивно доење повеќе од 6 месеци.

    Ама не само за доење, него која мајка сака, си има бенефити и 18 месеци да е со него. Ама тоа во другата тема, пошто ептен ќе ја затераме овде, а си има соодветна.
     
    На MarijaMi90 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.645
    Допаѓања:
    4.626
    Пол:
    Женски
    Па еве и мм работи во ковид центар со пациенти и тоа секојдневно по 12 часа. И тоа крв земање и се што треба. Па уште не е вакциниран,3 пати му ѕвонељ го прашуваа дали сака да се вакцинира и пак не го вакцинираа. И јас кога ќе ми заврши породилното одам у ковид центар и мене ми ѕвонељ да прашаат дали сакам да се вакцинирам и сеуште не сум за месец почнувам на работа. Како ние да работиме? М?
     
    На Leksikon, Cka и kukla21 им се допаѓа ова.
  16. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.645
    Допаѓања:
    4.626
    Пол:
    Женски
    Плус за моето дете место во градинка сеуште нема, да сум одела на крај на април дс ми кажат дали има. И да мајките на бебиња и деца до 3 години во здравството ќе мораат и дежурства и ноќни смени и се дали тоа е фер. Или едните семјаки другите не? Што да правам јас со моето дете кога нема кој да го чува а нема ни место во градинка? Како што знаат да бараат од државава нека дадат малку. Ни неплатено отсуство немам прааво да барам ни одмор ништо немам никаква опција. Што предлагате вие да си дадам отказ или? Каков народ сме само пакост да се направи , зошто тој а не јас..... Кога седеа дома по две недели во месецот добро им беше сега зошто да се продолжело породилното не било тоа решение.... Па кога државава друго не нашла тоа е единствената опција за сега за некои луѓе.
     
    На SkarletOHara, Brpbrp, Leksikon и 3 други им се допаѓа ова.
  17. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Од кога ова? Другарка моја во итна работи, првите 3 години идеше само прва смена.
     
  18. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.645
    Допаѓања:
    4.626
    Пол:
    Женски
    Сега поради памдемијата е така. Имаше линк поставено овде некаде може не си видела.
     
    На CameliaMiller и Jana06 им се допаѓа ова.
  19. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.248
    Допаѓања:
    124.546
    Од лани
     
  20. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    така млеко се молзело. Ова кравата Милка е, па вимето полно. Молзи само (facepalm)
    ајде бујрум најади го моево чим толку е лесно. Вака теоретски многу сте јаки
     
    На Martka, eli25, minne992 и 7 други им се допаѓа ова.