1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали да се продолжи постоечкото породилно отсуство поради пандемијата?

Дискусија во 'Бебе' започната од Осе, 28 март 2021.

  1. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    За близнаци е 15 ,сега читав не знаев. За предвремено јас ако се прашувам од терминот предвиден за раѓање би го рачунала ,иако нели секако би била веќе слободна на мајката од работа. Бидејќи ретко некое да биде пуштено од болница пред тој термин.
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.207
    Допаѓања:
    93.578
    Во Ирска во случај на не дај Боже спонтан после 24 г.н. е овозможено комплетно платено породилно како и на родилка која се породила во 9ти месец регуларно.

    Нека биде така и кај нас.
    Нека биде породилното и 18 месеци. Јас не сум против, напротив, и јас сум жена.
    Ама сега е така како што е. Јас тоа сакав да кажам. Во спротивно, кој не сака подобро?
     
    На IRBBB и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  3. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.791
    Допаѓања:
    65.500
    Пол:
    Женски
    Има посебна тема за продолжување на породилното, задржете се на постоечката, цитирајте се во другата ако сакате да ја продолжите дискусијата, нема потреба тука да продолжувате.
     
    На Осе и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  4. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.980
    Заради короната имаше продолжено породилно до септември, за сите што се затекнаа на породилно на 1ви март.
     
  5. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Сакав да ти кажам дека не баш "се можеше пред пандемија се може и сега "
    Зошто и 2016 беше мислам имаше иницијатива за 18 месеци ама - немало кворум. И пред некое време сретнав пак дека некоја мајка се обидува нешто ,ама не знам што направи,пандемијата не дефокусира од сѐ.
    И за да не е како што е се пробува да се превземаат иницијативи за менување на работите,ама" ако вујче не е владика јас нема да сум поп" е се кај нас така да тешко....
     
  6. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Да тоа ми беше коментарот, бидејќи така не би ми била приколка. Али како шо пишав и денеска, кој како сака ќе си сфати.
    А за одмолзување и одбивање на 9 месеци, кој сака и кој мора, нормално дека ќе го направи тоа.
    Јас нема да морам, само здравје да издржиме до тогаш.
     
  7. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.207
    Допаѓања:
    93.578
    Во скоро 'нема ни да има кворум'.
    Најдобро решение е реорганизација на градинките, кое ќе функционира на долги стази.

    Иначе, продолжувањето на породилно заради пандемија... Ете, јас во една студија прочитав дека светот ќе се врати на нормално функционирање 100% во 2025та. И цело време така ќе продолжуваат породилно? Кој ќе работи до тогаш? Вие сте веќе на породилно, ќе одат и други кои ќе забременуваат. И?
     
    На IRBBB, CameliaMiller и Celltica им се допаѓа ова.
  8. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.611
    Допаѓања:
    18.177
    Пол:
    Женски
    Инаку сега гледам, не зборам за продолжено породилно. Зборам за законот со кој доилки до 1 година на детето, имаат 1 час дневно за доење. Значи по 9 месеци се враќа на работа, ама до 12 месеци на детето излегува да дои 1 час.
     
  9. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Тоа ли е тоа што го викаат скратено работно време? Тие 3 месеци наместо да работи до 4 ќе работи до 3 или мешам брзини?
     
  10. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Абе Емче тие студиите секој ден различно не е***а*т. Нели летото жештината ќе го убиеше ?
    Нели маските не штитеа ракавици штитеа. После не ракавици ,маски. Па не маски ,визири....и така лето пројде ,есента ќе го снема. Па и есента помина еве пролет ,сега јас читам '22 ти ' 25. Кое е точно знај некој ??
     
  11. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.207
    Допаѓања:
    93.578
    Епа оти никој не знае, затоа да се бара подолготрајно решение.
     
    На IRBBB, CameliaMiller и joy1 им се допаѓа ова.
  12. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.980
    Така е, и сите мои колешки тоа го користат, и до пред пандемијава до 2г на детето одеа само прва смена, ако работат сменска работа.

    За приватно верувам дека не се почитува секаде, кај мајка ми во фирма се почитува на пример.
     
    На MilaSs12 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.980
    Може во било кое време од денот да го искористи тој 1 саат, пример од 11 до 12. Не е практично затоа што некои далеку работат, затоа и си одат во 3 место во 4 пример.
     
    На Bicka77 и MilaSs12 им се допаѓа ова.
  14. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Кај мене во фирма даваат 3 часа до 1 год на детето. Не е дека секаде е исто.
     
    На azelea, MilaSs12 и Autumn Love им се допаѓа ова.
  15. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.611
    Допаѓања:
    18.177
    Пол:
    Женски
    Поздрав за таква фирма. Ретки се тие газди што се толку широкогради.
     
    На kukla21, DELFINA81 и Осе им се допаѓа ова.
  16. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.980
    @kukla21 прочитај си ги сопствените мислења од мај-јуни 2020, и ела пак кажи ми со што конкретно не се согласуваш со мене.

    Без измислици само те молам :)
    Каков шофер сум, дали сум криминалец и каква личност сум, не знаеш :)
     
  17. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    ама и тогаш и сега мислам дека на работа треба да одиме. Знам сите ми се фрлија тогаш дека не ги поддржувам. Нема лежи лебу да те јадам :)
    Како за сите, така и за нас.

    а и право да ти кажам ме мрзи да барам :)

    едит. Со тебе не се согласувам за емпатијата бтв :) Отворија градинки со намален капацитет и не најдоа решение. еве баш вчера ми се јавија за бебе, матичен да дадам да ја ставеле на листа ма чекање. Е ако немав избор??
     
  18. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.980
    Па и јас ги поддржувам за наоѓање на решение, не им викам бркај си ти работа, не е мој проблем.
    Прво и основно имам блиски што ги сакам, нормално и се грижам за нив, и деца и мајки.

    Мене ме изиритира моментот дека од страв не сакаат да одат децата во градинка, и така почна темата и такви беа мислењата.

    Иначе пошто ги прочитав тие мислења твои, буквално истото тука го зборам. Затоа не ми е јасно каде не се согласуваме.

    Не се криви што нема место во градинка и секако дека тоа треба итно, и долгорочно да се реши. Ама дека треба да седат (и седиме, ако раѓаме) дома до неодредено време, не, не е ок.

    Така што иницијативава "да седиме дома" не ми е ок, иницијатива "направете место во градинка, АКО не направите, најдете ни' решение" е сосема друга приказна.
     
    На AngIv, Cosmi и IRBBB им се допаѓа ова.
  19. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    јас кажав дека за тоа не се согласувам.
    Делот за градинка. Не може да се правиме дека нема проблем кој посебно доаѓа до израз сега. Исто, глупо е да правиме паралели со друго време. Јас сега жена не би зела дома на пример, а во тоа време би ми била опција.

    стравот кај сите постои. Башка сега фати третиот бран и истиот е малку поизразен кај мајкиве кои секако мора да си ги заштитат бебенцата.
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  20. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.980
    Па кај сите постои страв, тебе не ти е страв за поголемото?
    Ама страв ми е не е причина за да не се работи.

    И да, проблемот доаѓа до израз, не само тој проблем, туку сите проблеми пикани под тепих со децении.

    Ама од одма да бараме да седиме дома, и само тоа да ни' се чини решение... не би рекла.

    Јас на пример да сум на позиција да одлучувам, секоја мајка што поднела документи и е на листа на чекање би ја ослободила додека не и' најдат место кај да го носи детето. И без корона.

    А не може, ни поднесено, ни во план било да оди во градинка, ама ајде да се прошлепаме.

    Тоа не е фер према никого.

    Не е емпатијата само еднонасочна, емпатија треба и према колешките што сега имаат година ипол деца на пример и им одат во градинка. Зар да ги отпишат и да седат дома, оти страв им е?
     
    На IRBBB, AngIv, Emy867 и 1 друга личност им се допаѓа ова.