1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали да се продолжи постоечкото породилно отсуство поради пандемијата?

Дискусија во 'Бебе' започната од Осе, 28 март 2021.

 1. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.607
  Допаѓања:
  108.217
  глеј, системот се злоупотребува максимално. Знаеш кое е мое лично објективно мислење кој сака продолжено породилно?? Оние што 6 месеци плаќаат придонеси за да цицаат 9 породилно. Па ај ако може уште некој да се искористи.
  Тој што работи размислува да се врати на работа и бара решение. Затоа реален е притисок за градинки, а не за дома седење.
   
  На SuperGirl24, Autumn Love, IRBBB и 3 други им се допаѓа ова.
 2. Mami3

  Mami3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2020
  Пораки:
  1.669
  Допаѓања:
  2.783
  Пол:
  Женски
  Mene ne me fati ni edna merka bev regularano na porodilno,pred da pocnam 1 ned de ukinaa merkite, toa e toa... dete vo gradnka,mama i tato na rabota!
   
 3. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  14.259
  Допаѓања:
  225.641
  Сосема сум на истото мислење :)
   
 4. MilaSs12

  MilaSs12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2020
  Пораки:
  4.731
  Допаѓања:
  9.279
  Пол:
  Женски
  Политичарите ја соголија државата, крадеа, крадат без срам, ти си се фатила за бедни 9 месеци породилно.
  Да е државата фер спрема народот нема вакви работи да се случуваат.
  Навистина е лошо да префрлаш некому што краде од државата 9 месеци, што дава мито за пораѓај, кога трети лица крадат милиони.
  Се каам што и јас не направив така.
   
  На GolemaMala, Frosin4e, **MajkaE ** и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  14.259
  Допаѓања:
  225.641
  Народот ја прави државата.
  Ние сами си ги бираме да се таму кај што се и да прават тоа што прават.

  Јас пак се водам по тоа дека ако другите се идиоти, не морам и јас да бидам.
  Совеста мирна, ништо не може да ја купи.

  И не, не ја злоупотребувам државата никогаш, ни за под рака вакцина, ни за казна во сообраќај (да, возев после 23 кога не смеев), ниту за боледување, слободни денови, испитувања итн. Не затоа што не можам, затоа што мислам дека не треба.
   
  На Tiny Love, MilaSs12, Cosmi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.607
  Допаѓања:
  108.217
  секој нека зема што може повеќе :)
  Не значи дека ај пошто некој краде, па сите со тој став да сме :)
  Немам против ако се усвои, нека има народот пари, бар во кризава
   
 7. Sm1l<skA

  Sm1l<skA Активен член

  Се зачлени на:
  5 април 2021
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  18
  Пол:
  Женски
  A dali imas sobrano podatoci kolku na primer listata na cekanje?
  Dali pokrena nesto ili pobara nekade toa da se smeni?
  Dali se potrudi ova sto go kazuvas nekako da stigne do nekoj koj bi mozel da vlijae?
  Celo vreme te citam kako ne ti se dopagja toa sto se prezema, a nikade ne gledam deka se trudis nesto da pomognes, pa makar vo nasoka koja samo tebe bi ti se svigjala.
  Daj nekoj pridones, od forumov fajde nema.
   
 8. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.210
  Допаѓања:
  56.798
  Сега, ќе излезат на протести на улица со бебињата, ако надлежните не покажат слух за нивните барања.

  Чек, усред ковид криза децата ќе ги изнесат на улица затоа што се многу загрижени за децата?
  Бем ти логиката...
   
  На CameliaMiller и deskarada им се допаѓа ова.
 9. Milkiway

  Milkiway Популарен член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  5.821
  Допаѓања:
  12.837
  Секојдневно има протести низ СК. Инаку протест може да се организира во согласност со ковид препораки со маски и држење дистанца.
   
 10. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.210
  Допаѓања:
  56.798
  Децата дадоа согласност да бидат вклучени во протестот?
  Зошто давање додатен стрес на децата? То не ми е јасно.
  Немам ништо против да протестираат, ама зошто со деца?
  Има протести, и треба да има протести. Државата поприлично глува за сѐ е, зошто да нема протести?
  Ама дали влечење на бебе на протест е мислење на најдоброто за детето?
   
 11. Milkiway

  Milkiway Популарен член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  5.821
  Допаѓања:
  12.837
  Ќе ги влечеме затоа што немаме баби што може да ги чуваат ни место во градинка. Каде јас таму и бебето. Тоа е затоа мора да се најде решение НЕМАМЕ кој да ги чува, места во градинки нема... нека ги отворат градинките нека ги примат сите деца за да можеме да се вратиме фино лепо на работа ако не планираат да продолжат породилно додека не се извакцинира бар поголем дел од народот ако немаат капацитети за зголемување на групи. Тоа е многу е просто. Државава се сака сами да се снаоѓаме пошто под дифолт сите имаме баби невработени или во пензија или што се по држ админ. Па можат со месеци неплатено да земат.
  Немам детево со мене ќе си го носам на работа ако не ми го запишат да оди од јули
   
  На thelittle17, azelea и Inana123 им се допаѓа ова.
 12. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.210
  Допаѓања:
  56.798
  П и да го носиш. И тие што не им го продолжија породилното, а немаат кој да им ги чува децата исто треба да ги носат. Тие колатерална штета во случајот? Што се криви што не се нашло никој да помисли дека и ним добро би им дошло продолжено породилно...
   
  На deskarada му/ѝ се допаѓа ова.
 13. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.968
  Допаѓања:
  55.204
  Пол:
  Женски
  Што е со татовците во приказнава? Зошто се неми, зошто ќутат?
  Каде е нивната поддршка? Како мајкиве да се сите до една самохрана, нема каде да се остави бебето и ќе го носам со мене на протест. Боже господе. Каде ви се мажите мајки?
  Каде се тие да речат немаме каде да го оставиме детето за да одиме и двајцата на работа? Сите колективно не одиме на работа, одиме сите на протест додека не се најде решение што да се прави со децата, може ли така?
  Мајките сами ја водат оваа битка, како само тие да се родители, каде ви се мажите, што е со нив во приказнава, имаат ли тие глас да гукнат?
   
  На DAngel, deskarada и Celltica им се допаѓа ова.
 14. Milkiway

  Milkiway Популарен член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  5.821
  Допаѓања:
  12.837
  Имаат ама форумов е за жени на протестите верувам и мажи ќе излезат...
  Ќе го носам. Повеќе е заштитен на протест отколку во канцеларија со други луѓе
  И тие што им завршило ако не им се запишани во градинки треба да излезат и да се изјаснат јавно дека имаат проблем! И дека децата не им се примени во градинка
   
  На Snowflake92 и Осе им се допаѓа ова.
 15. Осе

  Осе Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2020
  Пораки:
  1.887
  Допаѓања:
  5.746
  Пол:
  Женски
  Јас не би со бебе.... Добро можеби бидејќи за да стигнам морам со автобус да дојдам.
  Сепак да таа пораката ама едно е саат или два колку и да бил протестот друго е цел ден. За саат може да го оставиш и во комшии ама за цел ден 5-6 дена во неделата богами и не .
   
 16. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.210
  Допаѓања:
  56.798
  Мислам дека прашањето беше "што прават татковците околу грижата за децата", а не "што прават татковците за да успее иницијатива на мајките".
   
 17. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.210
  Допаѓања:
  56.798
  Ама децата не се порака? Живо суштество е, кое го искористуваш за протестни цели (да се докаже поентата на протестот, прати пораката).
   
 18. Осе

  Осе Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2020
  Пораки:
  1.887
  Допаѓања:
  5.746
  Пол:
  Женски
  Мислиш субјективно !?
  Не , немаме сите познати со фирми па да не осигуруваат на жими мајка ,а и тие што имаат никој не е будала да си ризикува инспекции на врат заради мене!
  И градинки точно 4 години ја прават ,таман бебево во школо ќе тргне па нема да ми треба.
   
 19. Осе

  Осе Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2020
  Пораки:
  1.887
  Допаѓања:
  5.746
  Пол:
  Женски
  Не те разбрав ,или ти мене не ме разбра нешто е.
  Значи не е моето бебе порака ,порака е дека нема кој да го чува !!
  И кажав дека не би го носела!
   
 20. Milkiway

  Milkiway Популарен член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  5.821
  Допаѓања:
  12.837
  Не разбирам каков одговор очекувате? Што треба да прават? Да земе неплатено за да го чува? Па со една плата не можеме на крај да излеземе? Одмор од 10-20 дена не е решение на проблемот кој го имаме со градинките.

  Не знам како темава ја поврзавте со грижата на татковците и нивниот удел околу детето додека мајката е на породилно отсуство ова е оф топик...
   
  На Bicka77, thelittle17 и kukla21 им се допаѓа ова.