1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали да се продолжи постоечкото породилно отсуство поради пандемијата?

Дискусија во 'Бебе' започната од Осе, 28 март 2021.

  1. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.791
    Прашањето беше која е потребата да носиш дете на протест, кога може таткото да го причува, не да се откаже таткото од работата.
    Немојте ве молам таткото дека ќе дојдел да протестира, баш да видиме колку мажи ќе излезат.
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  2. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.805
    Допаѓања:
    65.525
    Пол:
    Женски
    Сè беше прашањето. Татковците исто толку треба да се вклучени во иницијативава. треба да се потпишани, треба да дадат поддршка, треба да се гласни зашто тоа е и нивно дете кое нема кој да го чува. Зашто ако жената остане без работа нивното цело семејство останува без работа. Како не гледате? Треба и мажите да го кренат гласот во поддршка за иницијативава, а не да се безгласни букви. Треба да речат да, треба да се продолжи породилното зашто нашето дете нема каде да оди и нема кој да го чува. Зашто ако жената остане без работа НИЕ нема да може да преживееме. Зашто за ЦЕЛОТО семејство станува збор, не само за мајката.

    Замислете колку повеќе ќе имаше одзив ако и татковците беа вклучени.
     
    На thelittle17, kukla21, azelea и 2 други им се допаѓа ова.
  3. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    @RainBow па нормално дека ќе има. И сигурно има начини да се изнајдат други решенија кои ќе стават поголем притисок над работодавците да се направи нешто со градинките. Оти не се бара до решавање на проблемот со градинките родителите наизменично да бидат отсутни од работа? Тогаш ќе фуфка од повеќе страни, па побргу ќе се реагира и за обезбедување места за децата.
    И куп други работи за кои може поинаку да се реагира, ама не. Женка работа е чувањето на децата, нека си ја мислат сами.
    Успеат убаво и за мажите, кога се вратат од работа женчето дома со зготвен ручек ќе ги чека
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  4. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.805
    Допаѓања:
    65.525
    Пол:
    Женски
    Не е само над работодавците. Целиот систем со градинките е никаков. Да нема место во градинка. Мислиш македонците имаат по пет деца од семејство и ете, нема кај да се сместат. Човече, по две деца се имаат, градинкине преполни, да чекаш една година за место да ослободи, а групите со по 30 деца да се напикани, на што личи на тоа? Сето тоа е од корен расипано, ама знаеш колку длабоко оди и ако се расприкажеме и за тоа, па да почнеме и за мажите готово, крај ќе нема. :D

    Еве, стриктно на темава, вклучете ги мажите, нека биде се вклучуваат татковците, родителите притискаат да се реши прашањето во корист на најмалите секако, притиснете заеднички, како родители, само така може да има најголем успех. Веќе кога сте решиле да потегнете иницијатива направете се како што треба.
     
    На DAngel и azelea им се допаѓа ова.
  5. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Значи Дангел поназад ако видиш ми пиша ова а не дека таткото да го причуба 1 час :
    "Мислам дека прашањето беше "што прават татковците околу грижата за децата", а не "што прават татковците за да успее иницијатива на мајките".


    Ако има протест ако маж ми е дома он ќе оди еве конкретно за мене да си кажам. Ако е протестот во работно време од работа не може да отсуствува за жал останувам сама со бебе да присуствувам.
     
  6. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.805
    Допаѓања:
    65.525
    Пол:
    Женски
    Милки, не зборувам само за протестот, дали ме разбираш? Зборувам за сите овие дописи, да не гласат само мајките, да бидат и татковците вклучени, дека даваат подршка, потпис, родителите, дека родителите бараат да биде продолжено зашто, всушност и двајцата се во кашата, исходот ги засега и двајцата. Ако ти останеш без работа поради тоа што нема кој да го чува детето, дали и маж ти ќе биде засегнат? Дали целото семејство ќе трпи? Нема да трпиш само ти, така? Тоа се обидувам да ти го кажам.
    На пример текстов https://faktor.mk/i-rodilkite-kje-p...-na-baranjata-za-prodolzuvanje-na-porodilnoto, само мајките, мајките, мајките.
    Ајде да видиме да беше, Родилките, заедно со татковците, излегуваат на протест, мајките, поддржани сосема од татковците, бараат тоа и тоа. Мајките и татковците, кои заедно се засегнати од оваа ситуација бараат... Дали ме разбираш? Не се само мајките засегнати. Треба сосема да се сврти наративот и да се вклучат татковците за да се зголеми притисокот.
     
    На Magdalence, WildMk и Milkiway им се допаѓа ова.
  7. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Те разбирам и се согласувам. Недоразбирањето почна од ДАнгел каде што упати забелешка како татковците се грижат за децата ...
    Но нема врска. Искрено не обратив внимание на тој дел, затоа што конкретно за себе во секој дел од иницијативата маж ми презема се што е во негова моќ зборам постирање содржини, препраќање до луѓе, пренесување до засегнати колеги итн.
    Продолженото породилно конкретно го бараат жените затоа што тие се на породилно.

    Од тоа што го гледам во околина жените најчесто напуштаат работа и седат дома?зошто? Немам одговор. Овој проблем што го наведуваш е се уште проблем на менталитет, за жал.
     
    На thelittle17 и Осе им се допаѓа ова.
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.805
    Допаѓања:
    65.525
    Пол:
    Женски
    Знам, јасно ми е, ама за ова навистина е потребно да се освестат зашто ги засега и тоа како, баш како што напишав. Треба да ги има јавно, освен препраќање, ти како што напиша, потребно е јавно да се истакнат рамо до рамо со вас. Зборувајте со мажите, за семејството се работи, навистина верувам дека ќе има подобри резултати доколку се вклучат.
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Треба да се продолжи додека имаше по 40 заболени се затворија градинките,полициски час од 16 часот,а сега над 1000 има секој ден и се се одбива најнормално.јас еве месец ипол одам на работа но потполно ве подржувам за продолживање на породилното и барем на бремените да им се даде патолошка жално е колку безобразни газди има
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  10. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Не бе немате сите, само 50% нашле чаре и се пријавиле да земаат породилно :)

    не сум ти непријателот на темава. Поддржувам продолжено додека не се најде чаре со градинки.
    Еве за себе да кажам, пукнав дома веќе! Едвај чекам нешто друго да правам :) а да, и едвај чекам плата фул да земам :)
     
  11. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Абе да ,еве јас и бремена работев иако требаше да сум ослободена ,ти од кај заклучи дека бев само пријавена негде и плаќав придонеси ?

    И јас земам помало од платата ,и јас сакам да излезам од дома ,ама повеќе од се сакам бебето да ми биде безбедно .


    П.с никого не гледам како непријател .
     
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ти што се најде повикана тогаш??
    И јас сакам да е безбедно за децата, ама реалноста е таа дека нема ова да помине брзо и мора да се враќаме во “нормала”..
     
  13. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Заради болдираното . Велиш сите што бараат продолжено породилно се такви.




    Која црна нормала ,ок е те сфаќам што кажуваш ,не е за тебе ова ,само не можам да се помирам да речам со ситуацијава општо.
     
  14. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    па за таквите е да :) Ако не си во нив, накриви китката!
     
  15. Mommyofaking

    Mommyofaking Активен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2021
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Малку надвор од дискусијата погоре, дали некоја од вас е информирана како одат работите со одморите? Уште некој месец сум на трудничко, и знам дека од годинава одморот можам да го искористам. Заради мерките седев дома од 2020,целиот одмор ми остана неискористен. Слушнав дека заради тоа што заради вонредни мерки седевме дома не пропаѓал одморот. Неможам да најдам ништо по интернет, има некој некакви информации?
     
  16. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.648
    Допаѓања:
    4.629
    Пол:
    Женски
    Јас седев со мерките и ми стоеше одморот. Го искористи в годинава ланскиот.
     
    На Mommyofaking му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Mommyofaking

    Mommyofaking Активен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2021
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу :muscle::rock:
     
    На Snowflake92 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. **MajkaE **

    **MajkaE ** Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2020
    Пораки:
    250
    Допаѓања:
    298
    Пол:
    Женски
    Зафиси од фирмата. Мене ми дозволија да го искористам само летниот од оваа година, иако цела 2020 ја исседоф дома со мерките.
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Servet90

    Servet90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2018
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Malku nadvor od tema e moevo prasanje no ako nekoja znae ve.molam kazete mi.
    Posledna isplata trebase da mi e za juli no firmata kade sto rabotev nema plateno pridonesi za juli jas nemam zemeno posledna isplata i sega pocnav na rabota vo druga firma prasanjeto mi e dali ke e dobijam.poslednata isplata za porodilnoto??
     
  20. Iva Mitrevski

    Iva Mitrevski Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2020
    Пораки:
    1.350
    Допаѓања:
    7.241
    Пол:
    Женски
    Ne samo radi pandemijata, porodilnoto sekako ne treba da trae 9 meseci ( a za majkite so patoloska bremenost trae 7ipol), trrba da e najmalku godina dena!!!!!! Ova e moe mislenje i nikad nema da si go smenam, ama za zal u ovoj mizeren svet ili ke ostavis dete na 9 meseci zs da rabotis da imas da go prehranis, ili ke sedis doma i ke jades leb i sol poso so edna plata nisto ne se postignuva !!!
     
    На mommy's love, Осе, Snowflake92 и 3 други им се допаѓа ова.