Дали да се продолжи постоечкото породилно отсуство поради пандемијата?

Дискусија во 'Бебе' започната од Осе, 28 март 2021.

 1. Celltica

  Celltica Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2020
  Пораки:
  2.280
  Допаѓања:
  13.868
  Пол:
  Женски
  Прашањето беше која е потребата да носиш дете на протест, кога може таткото да го причува, не да се откаже таткото од работата.
  Немојте ве молам таткото дека ќе дојдел да протестира, баш да видиме колку мажи ќе излезат.
   
  На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
 2. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.874
  Допаѓања:
  54.030
  Пол:
  Женски
  Сè беше прашањето. Татковците исто толку треба да се вклучени во иницијативава. треба да се потпишани, треба да дадат поддршка, треба да се гласни зашто тоа е и нивно дете кое нема кој да го чува. Зашто ако жената остане без работа нивното цело семејство останува без работа. Како не гледате? Треба и мажите да го кренат гласот во поддршка за иницијативава, а не да се безгласни букви. Треба да речат да, треба да се продолжи породилното зашто нашето дете нема каде да оди и нема кој да го чува. Зашто ако жената остане без работа НИЕ нема да може да преживееме. Зашто за ЦЕЛОТО семејство станува збор, не само за мајката.

  Замислете колку повеќе ќе имаше одзив ако и татковците беа вклучени.
   
  На thelittle17, kukla21, azelea и 2 други им се допаѓа ова.
 3. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.213
  Допаѓања:
  56.801
  @RainBow па нормално дека ќе има. И сигурно има начини да се изнајдат други решенија кои ќе стават поголем притисок над работодавците да се направи нешто со градинките. Оти не се бара до решавање на проблемот со градинките родителите наизменично да бидат отсутни од работа? Тогаш ќе фуфка од повеќе страни, па побргу ќе се реагира и за обезбедување места за децата.
  И куп други работи за кои може поинаку да се реагира, ама не. Женка работа е чувањето на децата, нека си ја мислат сами.
  Успеат убаво и за мажите, кога се вратат од работа женчето дома со зготвен ручек ќе ги чека
   
  На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
 4. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.874
  Допаѓања:
  54.030
  Пол:
  Женски
  Не е само над работодавците. Целиот систем со градинките е никаков. Да нема место во градинка. Мислиш македонците имаат по пет деца од семејство и ете, нема кај да се сместат. Човече, по две деца се имаат, градинкине преполни, да чекаш една година за место да ослободи, а групите со по 30 деца да се напикани, на што личи на тоа? Сето тоа е од корен расипано, ама знаеш колку длабоко оди и ако се расприкажеме и за тоа, па да почнеме и за мажите готово, крај ќе нема. :D

  Еве, стриктно на темава, вклучете ги мажите, нека биде се вклучуваат татковците, родителите притискаат да се реши прашањето во корист на најмалите секако, притиснете заеднички, како родители, само така може да има најголем успех. Веќе кога сте решиле да потегнете иницијатива направете се како што треба.
   
  На DAngel и azelea им се допаѓа ова.
 5. Milkiway

  Milkiway Популарен член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  5.562
  Допаѓања:
  12.362
  Значи Дангел поназад ако видиш ми пиша ова а не дека таткото да го причуба 1 час :
  "Мислам дека прашањето беше "што прават татковците околу грижата за децата", а не "што прават татковците за да успее иницијатива на мајките".


  Ако има протест ако маж ми е дома он ќе оди еве конкретно за мене да си кажам. Ако е протестот во работно време од работа не може да отсуствува за жал останувам сама со бебе да присуствувам.
   
 6. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.874
  Допаѓања:
  54.030
  Пол:
  Женски
  Милки, не зборувам само за протестот, дали ме разбираш? Зборувам за сите овие дописи, да не гласат само мајките, да бидат и татковците вклучени, дека даваат подршка, потпис, родителите, дека родителите бараат да биде продолжено зашто, всушност и двајцата се во кашата, исходот ги засега и двајцата. Ако ти останеш без работа поради тоа што нема кој да го чува детето, дали и маж ти ќе биде засегнат? Дали целото семејство ќе трпи? Нема да трпиш само ти, така? Тоа се обидувам да ти го кажам.
  На пример текстов https://faktor.mk/i-rodilkite-kje-p...-na-baranjata-za-prodolzuvanje-na-porodilnoto, само мајките, мајките, мајките.
  Ајде да видиме да беше, Родилките, заедно со татковците, излегуваат на протест, мајките, поддржани сосема од татковците, бараат тоа и тоа. Мајките и татковците, кои заедно се засегнати од оваа ситуација бараат... Дали ме разбираш? Не се само мајките засегнати. Треба сосема да се сврти наративот и да се вклучат татковците за да се зголеми притисокот.
   
  На Magdalence, WildMk и Milkiway им се допаѓа ова.
 7. Milkiway

  Milkiway Популарен член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  5.562
  Допаѓања:
  12.362
  Те разбирам и се согласувам. Недоразбирањето почна од ДАнгел каде што упати забелешка како татковците се грижат за децата ...
  Но нема врска. Искрено не обратив внимание на тој дел, затоа што конкретно за себе во секој дел од иницијативата маж ми презема се што е во негова моќ зборам постирање содржини, препраќање до луѓе, пренесување до засегнати колеги итн.
  Продолженото породилно конкретно го бараат жените затоа што тие се на породилно.

  Од тоа што го гледам во околина жените најчесто напуштаат работа и седат дома?зошто? Немам одговор. Овој проблем што го наведуваш е се уште проблем на менталитет, за жал.
   
  На thelittle17 и Осе им се допаѓа ова.
 8. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.874
  Допаѓања:
  54.030
  Пол:
  Женски
  Знам, јасно ми е, ама за ова навистина е потребно да се освестат зашто ги засега и тоа како, баш како што напишав. Треба да ги има јавно, освен препраќање, ти како што напиша, потребно е јавно да се истакнат рамо до рамо со вас. Зборувајте со мажите, за семејството се работи, навистина верувам дека ќе има подобри резултати доколку се вклучат.
   
  На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  1.369
  Допаѓања:
  2.704
  Пол:
  Женски
  Треба да се продолжи додека имаше по 40 заболени се затворија градинките,полициски час од 16 часот,а сега над 1000 има секој ден и се се одбива најнормално.јас еве месец ипол одам на работа но потполно ве подржувам за продолживање на породилното и барем на бремените да им се даде патолошка жално е колку безобразни газди има
   
  На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
 10. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.314
  Допаѓања:
  107.398
  Не бе немате сите, само 50% нашле чаре и се пријавиле да земаат породилно :)

  не сум ти непријателот на темава. Поддржувам продолжено додека не се најде чаре со градинки.
  Еве за себе да кажам, пукнав дома веќе! Едвај чекам нешто друго да правам :) а да, и едвај чекам плата фул да земам :)
   
 11. Осе

  Осе Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2020
  Пораки:
  1.793
  Допаѓања:
  5.437
  Пол:
  Женски
  Абе да ,еве јас и бремена работев иако требаше да сум ослободена ,ти од кај заклучи дека бев само пријавена негде и плаќав придонеси ?

  И јас земам помало од платата ,и јас сакам да излезам од дома ,ама повеќе од се сакам бебето да ми биде безбедно .


  П.с никого не гледам како непријател .
   
 12. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.314
  Допаѓања:
  107.398
  Ти што се најде повикана тогаш??
  И јас сакам да е безбедно за децата, ама реалноста е таа дека нема ова да помине брзо и мора да се враќаме во “нормала”..
   
 13. Осе

  Осе Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2020
  Пораки:
  1.793
  Допаѓања:
  5.437
  Пол:
  Женски
  Заради болдираното . Велиш сите што бараат продолжено породилно се такви.
  Која црна нормала ,ок е те сфаќам што кажуваш ,не е за тебе ова ,само не можам да се помирам да речам со ситуацијава општо.
   
 14. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.314
  Допаѓања:
  107.398
  па за таквите е да :) Ако не си во нив, накриви китката!