Дали да се продолжи постоечкото породилно отсуство поради пандемијата?

Дискусија во 'Бебе' започната од Осе, 28 март 2021.

 1. Jana06

  Jana06 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  6.511
  Допаѓања:
  20.999
  Пол:
  Женски
  Само мала поправка, фондот нема пари да ни исплати породилно за јануари. Април дојде.
   
  На dunika, thelittle17, Kate Rina 93 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. naturallmess

  naturallmess Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2018
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  3.241
  Пол:
  Женски
  Не навлегувам дали има проблем или не ама ако има проблем кај тебе со исплата , а знаеш дека другите се исплатени регуларно месец за месец , јас да сум на твое место ќе го кренам фондот во воздух и до Шахпаска ќе стигнам за да добијам исплата ...... Јас породилно редовно земам до сега .... За твои пари се работи , реално ние го полниме фондот , а тие ги трошат парите неодговорно .
   
  На stevemila, thelittle17, Осе и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Snowflake92

  Snowflake92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  1.797
  Допаѓања:
  2.665
  Пол:
  Женски
  Кога една вработена оди на проодилно работодавецот наоѓа замена! Ако и се продолжи породилното на врсботената се продолжува договорот на новата вработена. Така да тоа со ги чекало рсбота и незнам што не ми е некако јасно. Друго јасно ни е нели дека секогаш ќе има оштетени и дека нема сите да бидат среќни и задоволни, мада лани кога беа мерките за продоено породилно исто имаше мерки за сите мајки на деца до 10 години, ОСВЕН за здравственир работници, полиција и слични служби е тие некои беа ослободени само доколку двата партнери се вработени во иста служба, а знам и примери кои не можеа да ги користат мерки те а ни градинките не работеа па се снаоѓаа кој како знае и умее. Не ви држи муабетот со држабното има еден куп вработени во државно кои не можеа да искористат мерки што многу др ди кроистеа. Друго не одат сите на работа трудниците сеуште се заштитени како што треба, децата не одат сите во училиште одат само најмалите со еден куп изолации, градинки отворени што не примаат нови деца. трето мајките што веќе се врстиле на работа никој не ги сопрел да се борат за нешто ако сметале дека треба, па сега само мрчат зошто не требало и како некои мајки тргнале некои не. И да секогаш ќе постојат луѓе кои не се придржуваат до мерките воопшто а користат седат дома, и ако го набојувате тоа дека манките биле секој ден во парк со бебињата... Како да се собрале на собиранка сите мајки во затворено така го оретставувате. Не можат д ома да се затворат 24/7 и да во парк прошетка е најбезбедно нешто што може да се прави. Наместод а се обединиме да бараме нешто заедно ние едни наа деуги очите ќе ги вадиме зошто некој може нема да искористи па и другиот не мора. Лошотија од народ сме
   
  На Kate Rina 93, Осе и Brpbrp им се допаѓа ова.
 4. Jana06

  Jana06 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  6.511
  Допаѓања:
  20.999
  Пол:
  Женски
  Не сум само јас. Проверив, мејлови пишував, ѕвонев, го пратив маж ми да оди. Истиот одговор е секогаш 'наредна недела'. Не е наш проблем дали фондот има пари ама навистина сме во деликатна ситуација и јас верувам дека многу мајки се со врзани раце. Но, нас таков ни е менталитетот, наместо да отстапиме место го градинки тие што можеме, да се вратиме на работа и сл., ние сме сите себични и сакаме да искористиме што повеќе. На сметка на тоа, некој нема работа, за некој нема место во градинка итн.
  Не сакам никоја погрешно да ме сфати ама ич немаме култура и емпатија.
   
  На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Jana06

  Jana06 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  6.511
  Допаѓања:
  20.999
  Пол:
  Женски
  Накратко, на тие што им се работи нека одат на работа, на нас дајте ни уште 6 плати додека седиме дома :D
  Знаеш зошто се мерките? За да не заштитат. Ти дава пари и ти вика седи дома, оди надвор по потреба и ставај маска. Е не, луѓето со гратис парите се шетаат на викенди, одат во паркови без маски и се групираат. А тие во државно што не се ослободени и одат секој ден на работа по 12 саати и може вирусот дома да го однесат, на нив шамар им врзавме со ваквото однесување.
  И не е секој работник заменлив.

  Не е се црно и бело. Пак ќе речам, знам дека многу мајки останаа во шах мат позиција.
  @Butterfly1107 ќе ме извиниш што ќе те тагнам. Она е одличен пример. Не само што се врати на работа туку и бараше нова работа. Неа прашајте ја како се снаоѓа. Товарена во две коли, се организирала да оди малку кај мајка, малку кај свекрва. Се снаоѓа зашто и се работи.
  Сите сакаме продолжено породилно, кој нејќе. Ама малку пореално да гледаме на работите, а не да бараме изговори.
   
  На baby-star, mssuniquee, CameliaMiller и 7 други им се допаѓа ова.
 6. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.314
  Допаѓања:
  107.398
  а треба дома да седат? Идејата е дека нема кој да ги чува децата, а нема во градинка место. Не значи дома да седат. На децата им треба разонода.

  јас нема дома да седам, се враќам одма по истек на породилно, ама имам разбирање дека некој нема излез. Не сите имаат опции како членката или како мене. Друго е кога размислуваш од позиција на комодитет. Ако нема свекрва/мајка имам приватна градинка. Приватна за 2 деца може ли секој да си дозволи? Може ли жена?

  не е црно бело. Јас од дома ќе работам. Ама деца да гледам и да работам е невозможно! Да се поголеми, друго е.
   
  На fana, azelea, Brpbrp и 4 други им се допаѓа ова.
 7. Jana06

  Jana06 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  6.511
  Допаѓања:
  20.999
  Пол:
  Женски
  Нормално дека на секој му треба разонода, и јас излегувам 3 пати неделно. Само е контрадикторно зашто темата е да се продолжи породилното заради пандемијата. Тој што се плаши од вирусот не оди на места кај што има гужви. Еве јас во Градски парк сум била 3 пати оваа година. Вчера бевме во Жена парк зашто нема никој.
  Места во градинките секако нема, не е заради пандемијата. Не сум баш упатена ама овој проблем го слушам со години.
   
 8. SkarletOHara

  SkarletOHara Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2012
  Пораки:
  1.162
  Допаѓања:
  2.742
  Да големата кога беше јасли беа 28 деца во групата, едвај за место во Септември, сега тие 28 се сведени на 6.
   
  На enaena му/ѝ се допаѓа ова.
 9. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.314
  Допаѓања:
  107.398
  многу зависи од општината дали има или нема место. Кај мене немало проблем, ама со 6 деца има проблем.

  јас сум надвор секој ден по 2 пати. Не значи дека не внимаваме. Избегаваме гужва.

  се замислувам да немам опција што ќе правам од јуни! Отказ, друго нема.
  Мене финансиски не ми се исплати да сум на породилно, ама разбирам да немаш опција. Бар до септември кога ќе се реорганизираат групите може да се продолжи. Кој сака, може на работа.
   
  На mal.ecka, stevemila, Jana06 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Milkiway

  Milkiway Популарен член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  5.561
  Допаѓања:
  12.362
  Ова со градинкиве точно дека е проблем со години. Само сега е проблем( не ме фаќај точно за збор) ама ако упишувале 30 деца од кои редовно 24 оделе сега запишуваат 15 деца може и помалце тоа им е дадено како насока од комисијата и баш зборев со една директорка ми рече не е проблем да се упише никој ама се' пријавуваме онлајн 16то дете не можам да запишам многу ни е строго пред тоа запишувавме па не одеа сите секако.
  Значи ако ради пандемија намалиле број штом не сакаат да продолжат породилно треба да зголемат број на деца во градинки бар јас така го разбирам се ова. И да си се вратт градинките на старо како пред пандемија и нема да имаме проблем да ни бидат примени
   
  На azelea, naturallmess, Jana06 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. SkarletOHara

  SkarletOHara Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2012
  Пораки:
  1.162
  Допаѓања:
  2.742
  И јас не би си го праќала детето во оваа ситуација во јасли, ма не во оваа и во нормална ситуација замразив јасли од со првото, освен кога се нема избор. Напуштање на работа и не е баш некој избор сега.
   
 12. Jana06

  Jana06 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  6.511
  Допаѓања:
  20.999
  Пол:
  Женски
  Слушнав дека во градинките во Центар примале деца.
   
 13. monik55

  monik55 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  6.515
  Допаѓања:
  55.031
  Пол:
  Женски
  Три пати неделно излагате?
  Другото време сте цело време дома?
  Малце чудно ми дојде ништо лично.
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 14. SkarletOHara

  SkarletOHara Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2012
  Пораки:
  1.162
  Допаѓања:
  2.742
  Не сум во Ск.
   
  На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Snowflake92

  Snowflake92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  1.797
  Допаѓања:
  2.665
  Пол:
  Женски
  Па добро кој како сака си ги толкува работите.:D Убаво пиша друг во парк ако одиш не значи дека не ги почитуваш мерките има многу паркови. Јас до душа еднаш неделно може одам во парк ама среќа имаме убав голем двор секој ден висиме надвор кога е убаво времето дете се радува дома не сака да влезе вришти плаче за надвор :lol: убаво пишале другите да не се повторуваме само џабе .

  И ми се јавија од работа дали скааѓ д асе вакцинирам пред месец два реков да еве уште ништо од вакцината ... Исто и на сопругот три пати го прашуваа дали сака да се вакцинира а еве пак го испратија на инфективно невакциниран....

  ТеМава е за друго отворена па да се вратиме на стартот кој сака и како да се организира да се бара тоа што се сака
   
 16. Jana06

  Jana06 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  6.511
  Допаѓања:
  20.999
  Пол:
  Женски
  Да, дома сме. Два пати месечно ако го однесам кај баба му и толку. Деновите кога не шетаме го вадам на улица 15-20минути има мало игралиште, им се радува на децата кошарка што играат и толку. До душа и ладно беше, може и подолго ќе го шетав на улица.

  Да се дополнам. Уште одма реков дека ќе ја поддржам иницијативата. Не е некој голем товар за државата да се плаќа породилно уште некој месец. Само многу чуден народ сме, не сакам да го пратам во градинка ама изговор ми е дека нема место, не сакам да се вакцинирам ама ќе лаам зашто нема вакцини.
   
 17. naturallmess

  naturallmess Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2018
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  3.241
  Пол:
  Женски
  Еве нема логика муабетов , не ме разбирајте погрешно ама зашто сме во ситуација да ние како единки да бараме решение ? Зашто да размислуваме на тој начин , самиот став е погрешен , во неколку наврати напишав , ако ние го полниме буџетот и при тоа не бараме туѓи пари , бараме правата што ги имаме ние и нашите деца да бидат испоштувани , секое дете има право на згрижување во градинка , а при тоа секоја мајка има право на породилно боледување ... ние сме во ситуација кога не оштетува системот и ниту едното ниту другото право не можеме да го искористиме , а буџетот иде во џебовите на министри и соработници , каде е нивната емпатија за децата кои ги ставаат во ризик , на кои не им е обезбедено едно и единствено право за згрижување, каде е нивната емпатија за мајките кои немаат можност да плаќаат негователки па ќе изгубат работа , и повторно тоа ќе падне како терет на детето и ќе го фрли во сиромаштија , генерализирате безпотребно, подршката наместо да Ви биде врз тие кои го делат со вас истиот проблем и се наоѓате целосно или делумно во иста ситуација Вие ги напаѓате ? Зашто да ги оправдувам државните институции за нивната неспособност , зашто да не поддржам малцинство кое се наоѓа во неизлезна ситуација и има реален проблем ?
   
  На GolemaMala и SkarletOHara им се допаѓа ова.
 18. Jana06

  Jana06 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  6.511
  Допаѓања:
  20.999
  Пол:
  Женски
  Ај ќе се повлечам пред да ми нафрлате дека сум против сите мајки на породилно. Ќе ја следам дискусијата да видам со кои аргументи ќе се изборите за продолжено породилно и веќе кога сте толку загрижени за луѓето, очекувам да се организирате за секој еден на кој му треба нешто од државата.
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Butterfly1107

  Butterfly1107 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2018
  Пораки:
  1.891
  Допаѓања:
  5.193
  Пол:
  Женски
  Не се надевајте на продолжено породилно. Државата наша нема пари, очигледно е. Да имаше ќе имавме подолг полициски час ама не смеат да си дозволат бизнисот да трпи.
  Кој искористи супер, ама тоа беше и помина.
  Не ме сфаќајте погрешно, ви посакувам среќа.
  Ама доаѓаат вакцини и секако ќе се вадат и на тоа. Ставени се и наставници/негователки на список со приоритет и чим стигне поголема пратка ќе ги извакцинираат сите. Ќе ги вратат и децата во школо од септември секако.
   
  На Martka, Pacient srna, stevemila и 3 други им се допаѓа ова.
 20. stevemila

  stevemila Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 март 2011
  Пораки:
  5.552
  Допаѓања:
  40.327
  Пол:
  Женски
  Drzavata ja prodadoa, se zivo se ispokrade,jas ke im mislam dali imaat pari. Drzatavata e do gusa so krediti za banalni raboti, neka zimaat kredite i za nas majkite. I taka nie gi isplakame, na prosjački stap ne donesoa. Ne mozeme da gi ostavime nasite deca na ulica
   
  На Martka, kjofti4, mal.ecka и 2 други им се допаѓа ова.