1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали да се продолжи постоечкото породилно отсуство поради пандемијата?

Дискусија во 'Бебе' започната од Осе, 28 март 2021.

 1. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.568
  Допаѓања:
  108.009
  И јас не сум зела од јануари, тоа не е спорно дека се ужас таму.
  Ама не верувам да фондот крца.

  до скоро се знаеше, 3 групи на исплата. Сега има 10, како стигнат пари, така пуштаат.

  со првата ќерка во 2017 година секогаш земав на време. Ова сега е ужас!
   
  На naturallmess му/ѝ се допаѓа ова.
 2. stevemila

  stevemila Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 март 2011
  Пораки:
  5.584
  Допаѓања:
  40.844
  Пол:
  Женски
  70% ne e 9 iljadi od mojata plata. Koristam merki od kovid
   
 3. JoyJoy

  JoyJoy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  2.440
  Допаѓања:
  8.979
  Пол:
  Женски
  Леле пак ли за продолжување породилјо зборувате. Аманте веќе.
  Привремено ради Ковид да ама тоа со 18 месеци е стварно глупост.

  Ако сакате да направите нешто позитивно вршете притисок за зголемување на капацитети на установи за згрижување деца, не да барате седење дома платено.
  Само во подобрување на инфрасруктура е спасот, во седње дома и губење продуктивност не е. И никој нема да ви одобри на денешницава мерки каде што се губи продуктивност на долг рок. Ама позитивни мерки за институционално згрижување деца ќе бидат поддржани. И сега има меѓубародна поддршка за градње и отворање на нови градинки. Само да се засили притисок да се ослобдат и внатрешни пари.
   
  На Leela, Bella*, azelea и 2 други им се допаѓа ова.
 4. Осе

  Осе Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2020
  Пораки:
  1.876
  Допаѓања:
  5.703
  Пол:
  Женски
  ПОЧИТУВАНИ!

  БАРАМЕ ПРОДОЛЖУВАЊЕ НА ПОРОДИЛНО ОТСУСТВО СЕ ДОДЕКА ТРАЕ ОВОЈ ЕСЕНСКО-ЗИМСКИ БРАН , ИСТОТАКА ДА СЕ ОСЛОБОДИ 1 РОДИТЕЛ ОД РАБОТА ЗА ДЕЦА ДО 10ГОДИНИ!
  ВО МЕЃУВРЕМЕ ОБЕЗБЕДУВАЊЕ УСЛОВИ ЗА БЕЗБЕДНО ЗГРИЖУВАЊЕ НА ДЕЦАТА ВО ГРАДИНКИТЕ.

  ГЛЕДАМЕ СЕКОЈ ДЕН КАКО РАСТИ БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ И КАКО ОД ДЕН НА ДЕН РУШИМЕ РЕКОРДИ, А ДЕЦАТА СЕ ИЗЛОЖЕНИ НА ТОЈ ГОЛЕМ РИЗИК И СЕ НАЈЗАГРОЗЕНИ.
  НЕЛИ НАШИТЕ НАЈМИЛИ ЌЕ БИДЕА НАЈЗАШТИТЕНИ , НЕЛИ СЕ БЕШЕ ВО РЕД СО КАПАЦИТЕТОТ НА ГРАДИНКИТЕ, КОЛКУ САМО РОДИТЕЛИ ГО НАПУШТИЈА СВОЕТО РАБОТНО МЕСТО САМО ЗА ДА СИ ГИ ЗАШТИТАТ СВОИТЕ ДЕЦА!
  ОВОЈ БРАН Е МНОГУ ПООПАСЕН ВО СПОРЕДБА СО МИНАТИОТ, СЕКОЈ ДЕН ЗГОЛЕМЕН БРОЈ НА ЗАБОЛЕНИ , НЕДОСТАТОК НА МЕДИЦИНСКИ КАДАР.. КАДЕ ЌЕ ГИ ЛЕКУВАМЕ НАШИТЕ ДЕЦА ДОКОЛКУ СЕ РАЗБОЛАТ?

  СОГЛАСНОСТ ЗАКОН БАРАМЕ ПОВТОРНО ДА СЕ СТАВИ ОДЛУКАТА ЗА ПОРОДИЛНО ОТСУСТВО И ОСЛОБОДУВАЊЕ НА 1 РОДИТЕЛ ОД РАБОТНОТОТО МЕСТО !
  СЕКОЕ ДОБРО!  Ова е текст од ноември 2020...
  Дали пречистување или ист да се врти ?
  Односно дали воопшто да се врти ?
  Повелете искажете се ...
  Исто доколку се почне ќе треба да се обратиме и до медиуми секако ..ако познавате новинари да го рчнат нешто во на вести,во утринските било каде.
   
  На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Осе

  Осе Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2020
  Пораки:
  1.876
  Допаѓања:
  5.703
  Пол:
  Женски
  Ево кај мене прат градинка од 2018 ...знајш кога беше 2018 ,уште нема абер за отворање...коешто беше предвидено да се отворит октомври 2019....
   
  На stevemila и enaena им се допаѓа ова.
 6. forumce

  forumce Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  5.636
  Допаѓања:
  28.173
  Пол:
  Женски
  Сум да се продолжи породилното барем уште месец два, ама сум и да се прошират групите во градинките за да можат да се згрижат децата чии мајки не можат да седат дома и мораат да одат на работа.
  Имав на фб едни мајки на продолжено породилно кога беа затворени градинките само јадеа трици со извинение на изразот по порталите и кај Филипче да не се отвараат градинките оти имало пандемија. Е иронијата е што тие мајки ставаа слики од другите градови со децата и од кафани со маски на врат исто со децата сликани. А јас бев бремена и плус дете од 3 години кој го чуваше кој стигне буквално оти морав да одам на работа, оти ни кажаа дека може и да не ни го продолжат договорот. Кажете ми фер ли е така? Нека важи законот за сите, а не тие блиску до власта фирми да си прават што сакат и да не почитуваат никаков закон.
   
  На baby-star, azelea, stevemila и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. SkarletOHara

  SkarletOHara Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2012
  Пораки:
  1.167
  Допаѓања:
  2.751
  Бугарија, до 3 години, не знам точно како, на почетокот земаат 100% после одреден период ако сакаш да продолжиш до 3 години земаат помалку.
  Искрено мене ми се оди на работа, многу, но како што реков ситуацијата е вонредна, ги отворија градинките колку да се рече дека се отворени, реално нема места и тоа е проблем. Нека понудат решение, се работи за некој месец, еве за од септември се надеваме ќе биде подобро за сите.
   
  На Martka, Stressed Out, stevemila и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. JoyJoy

  JoyJoy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  2.440
  Допаѓања:
  8.979
  Пол:
  Женски
  Е па на ова треба да се удри акцент. Да прават градинки и да ги отвораат брзо. А не да бараме мајки да седат дома.
  Има луѓе што сакаат да работат. Државата треба да им овозможи услови да може да работат. Зашто претпоставката е дека вработените сакаат да одат на работа и да бидат продуктивни. Тоа треба да биде овозможено. Таму да се прави притисок.
  Да се оди во медиуми да се лобира таа градинка што е почната да се заврши и да профункционира.
   
 9. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.568
  Допаѓања:
  108.009
  ако ја читаш дискусијата од почеток мајките кажаа притисок за зголемување на групи, комисија, Караџоски.. не рекоа дома да седат.
   
  На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
 10. AngIv

  AngIv Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  793
  Допаѓања:
  8.432
  Јас се вклучив на темата да кажам мое мислење, ако ти смета слободно можеш да ме игнорираш, не туку ме цитирај и не ми објаснувај како јас да живеам на Марс и не знам какви трошоци има и какви се платите.
  И јас сум не вработена, и јас имам кредити и други трошоци и јас имам мало дете па што? Тоа што ме следуваше законски од државата си добив и јас и детето, а тоа што јас седам дома без работа е мој проблем, не на државата.

  Има жени што детето ке ти го чуваат и за 10к, не преовеличувај со цените, ако земаш 18к плата можеш 10к да дадеш за чување на детето. Е сега трошок е но во оваа Корона време ситуацијата е таква не само за вас мајките, кризата ја осетија сите. На никој не му е мед и млеко.

  Тоа што таткото не чувал, само мајката требало да се снаога исто е ваш личен проблем.
  Кога ги отворија градинките приоритет имаа децата на кои што и двајцата родители им се во работен однос, Вие вееројатно не сте слушнале за тоа, или во тој момент ви се чинело не битно. Ах, на продолжено породилно бевте зошто да ви е битно.
  Знам како оди упис во градинка ако на време дадеш документи за прием.
  Зошто баби дедовци не се опција за чување?

  И секако, секој што има спротивно мислење од Вас ви е љубоморен, тоа сигурно. Ајде тогаш сите да се,, обесиме'' на државата.
  Јас само сакам да кажам доста бевте привилигирани, ако ви се оде на работа одете, ако не, ослободете место за друг. Во државата сите имаме исти подеднакви права, човек би бил благодарен и на толку.
  Каде бевте до сега, цело лето, цела есен, цела зима, да покренете иницијатива за да се зголеми бројот на групите во градинките? ама пред тоа Ви беше друг изговорот, Леб и Сол ке јадеме, деца на градинка не пуштаме.
   
 11. SkarletOHara

  SkarletOHara Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2012
  Пораки:
  1.167
  Допаѓања:
  2.751
  Многу огорченост, нема потреба. Документи поднесовме пред нова година, зошто не читаш капацитетите се намалени со короната и исполнети. Си слушнал за починати баби и дедовци или болни или вработени?
  Ако е за бесење на државата што не кажете фирмите и газдите што измислија сто и еден начин да земат помош. Измислија! Има и реално што им треба помош ама добија добрите играчи.
   
  На Stressed Out, azelea, stevemila и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. nadenadia

  nadenadia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2012
  Пораки:
  701
  Допаѓања:
  1.811
  И јас чекам за во Аеродром, па ќе видиме како ќе биде :|
   
  На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Kolache na mama

  Kolache na mama Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 декември 2020
  Пораки:
  618
  Допаѓања:
  1.329
  Пол:
  Женски
  Чекам и јас за во Аеродром.(fingers)
   
  На nadenadia му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Осе

  Осе Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2020
  Пораки:
  1.876
  Допаѓања:
  5.703
  Пол:
  Женски
  ПОЧИТУВАНИ!

  БАРАМЕ ПРОДОЛЖУВАЊЕ НА ПОРОДИЛНО ОТСУСТВО СЕ ДОДЕКА ТРАЕ ОВОЈ ЕСЕНСКО-ЗИМСКИ БРАН , ИСТОТАКА ДА СЕ ОСЛОБОДИ 1 РОДИТЕЛ ОД РАБОТА ЗА ДЕЦА ДО 10ГОДИНИ!
  ВО МЕЃУВРЕМЕ ОБЕЗБЕДУВАЊЕ УСЛОВИ ЗА БЕЗБЕДНО ЗГРИЖУВАЊЕ НА ДЕЦАТА ВО ГРАДИНКИТЕ.

  ГЛЕДАМЕ СЕКОЈ ДЕН КАКО РАСТИ БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ И КАКО ОД ДЕН НА ДЕН РУШИМЕ РЕКОРДИ, А ДЕЦАТА СЕ ИЗЛОЖЕНИ НА ТОЈ ГОЛЕМ РИЗИК И СЕ НАЈЗАГРОЗЕНИ.
  НЕЛИ НАШИТЕ НАЈМИЛИ ЌЕ БИДЕА НАЈЗАШТИТЕНИ , НЕЛИ СЕ БЕШЕ ВО РЕД СО КАПАЦИТЕТОТ НА ГРАДИНКИТЕ, КОЛКУ САМО РОДИТЕЛИ ГО НАПУШТИЈА СВОЕТО РАБОТНО МЕСТО САМО ЗА ДА СИ ГИ ЗАШТИТАТ СВОИТЕ ДЕЦА!
  ОВОЈ БРАН Е МНОГУ ПООПАСЕН ВО СПОРЕДБА СО МИНАТИОТ, СЕКОЈ ДЕН ЗГОЛЕМЕН БРОЈ НА ЗАБОЛЕНИ , НЕДОСТАТОК НА МЕДИЦИНСКИ КАДАР.. КАДЕ ЌЕ ГИ ЛЕКУВАМЕ НАШИТЕ ДЕЦА ДОКОЛКУ СЕ РАЗБОЛАТ?

  СОГЛАСНОСТ ЗАКОН БАРАМЕ ПОВТОРНО ДА СЕ СТАВИ ОДЛУКАТА ЗА ПОРОДИЛНО ОТСУСТВО И ОСЛОБОДУВАЊЕ НА 1 РОДИТЕЛ ОД РАБОТНОТОТО МЕСТО !
  СЕКОЕ ДОБРО!


  Ова е текст од ноември 2020...
  Дали пречистување или ист да се врти ?
  Односно дали воопшто да се врти ?
  Повелете искажете се ...
  Исто доколку се почне ќе треба да се обратиме и до медиуми секако ..ако познавате новинари да го рчнат нешто во на вести,во утринските било каде.
   
  На stevemila, SkarletOHara и Snowflake92 им се допаѓа ова.
 15. naturallmess

  naturallmess Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2018
  Пораки:
  974
  Допаѓања:
  3.496
  Пол:
  Женски
  На било кој портал може и да се пише само еден меил ако одлучат позитивно ќе објават , инаку гледам се заташкала работата со последниот предлог од сојуз на синдикати , после тоа нема одговор на предлогот за општа промена на законот за рабоѕни односи , конкретно за ова било...
   
  На stevemila и Snowflake92 им се допаѓа ова.
 16. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.568
  Допаѓања:
  108.009
  ти вришти коментаров од љубомора тебе :) ако убаво читаш, кажав дека јас ќе си одам на работа; не ми се исплати породилно да земам.

  државата е народот. Државата се финансира од народот. Така да, ако народот е за нешто, тогаш власта ќе спроведува.

  Прашањево зошто нрма баба и дедо сериозно ти е??

  Кога ќр прочитам ваков одговор одма ми е јасно зошто во 99,% од случаите жена не ми задтанува на пешачки! Кога можела она да чека секој може
   
  На Kitten, Stressed Out, eli25 и 3 други им се допаѓа ова.
 17. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  2.093
  Допаѓања:
  36.247
  Пол:
  Женски
  Kako toa da ne te citira nekoj a se vklucuvas vi javna diskusija. Monolog praj sama pred ogledalo taman ke si slozite so odrazot vo ogledalo vo stavovite.
  Kako toa covek bez razlika dali e majka ili tatko sto zima 18.000 mkd plata nonsalantno ke dade 10.000 za dadilka i nema da gi oseti tie pari?!? Da mozebi ako drugiot roditel zima 5.000 evra plata pa tie 300 evra se dzeparac za dzitkanje iljadarcinja od terasa.
  Babi i dedovci vikas? So praime so ima babi i dedovci sto uste idat na rabota? Ili site sto imaat vnuci se penzioneri ? Eve svekrva mi ide na rabota i ima uste dobri 10 godini do penzija i sega? Da ja terame otkaz da dade i da zivee od vozduh za da go cuva bebeto? Ili i nejze da ja zememe na nas grb, ima se moze se.
  Kako ste trgnale, padnati od Mars e kompliment ene go kade e. Izgleda od nekoja podalecna planeta ste padnati sto nema dopir so realnosta ovdeka.

  P.s Ne sum za prodolzuvanje na porodilnoto!
   
  На GolemaMala, Kitten, Stressed Out и 3 други им се допаѓа ова.
 18. Осе

  Осе Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2020
  Пораки:
  1.876
  Допаѓања:
  5.703
  Пол:
  Женски
  Да...
  Не знам тогаш како било образложено одбивање ( зборнам за сега ноември ова што го споделив)
  А за општиот закон не бил постигнат кворум...
   
  На naturallmess му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Brpbrp

  Brpbrp Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2019
  Пораки:
  3.632
  Допаѓања:
  6.245
  За заразени земаат пари тоа им е како помош сите земји добиваат не само нашата.Да не добиваа земјите колапс ќе имаше во државите.

  Како и да е фондот има пари не е дека нема.Али знам дека нема да го продолжат породилното ниту ќе зголемат капацитети за во градинка да бидат.Они требаше месец дена ни влез ни излез од државата и ништо да не функционира па лесно ќе справевме али зошто да биде едноставно кога може да е комплицирано.
   
  На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Milkiway

  Milkiway Популарен член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  5.795
  Допаѓања:
  12.802
  Тоа се солидарни пакети помош за сите земји за кризата ама нашата не доби ради Х причини политички
   
  На Snowflake92 му/ѝ се допаѓа ова.