1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали да се продолжи постоечкото породилно отсуство поради пандемијата?

Дискусија во 'Бебе' започната од Осе, 28 март 2021.

 1. Bicka77

  Bicka77 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2020
  Пораки:
  1.660
  Допаѓања:
  4.764
  Пол:
  Женски
  Проблем е работа од дома со бебе/тодлер/дете. Го увидов тоа од колеги изминатава година.

  Една колешка мораше сепак да најми жена што ќе се грижи за бебето до 17ч.
  Друг колега на секој 3 повик им викаше на децата да бидат потивки (фреквенција на мои повици со него беше во просек 2 пати дневно)
  Трета колешка го носеше бебето кај мајка и на чување.

  Е сега не знам дали коментарот ти беше во правец кој може да работи од дома и да ги чува децата или општо кој се може да работи од дома да го прави тоа со цел да допринесе кон намалување на ширењето на вирусот.

  Како и да е, совршено сценарио/решение нема. Проблеми имало од пред памдемијата само сега истите се многу поизразени. Кое е правилното решение не сум паметна.
   
  На azelea, Brpbrp и Leksikon им се допаѓа ова.
 2. Leksikon

  Leksikon Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2014
  Пораки:
  324
  Допаѓања:
  451
  Пак за желби зборуваш. Тогаш очигледно мислиш на своите желби. Бидејќи реалноста е сосема поразлична, а примерот што го даде со Шведска е најужасниот што можеше. Катастрофално се справува спрема сите свои соседни држави. Има околу 14000 мртви и е далеку од земја од која треба да се земе пример во оваа ситуација.
  А да и не мислам дека се таму попаметни од нас. Ние не сме глупи! Кога ќе се тргне политика на страна ние имаме квалитетни и луѓе и доктори и професори итн.!
   
  На Martka, Brpbrp и Осе им се допаѓа ова.
 3. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  14.259
  Допаѓања:
  225.641
  Па желба е.
  Сите имаме некој што сакаме да го зачуваме.
  Сите да не работиме, може?

  И да те прашам, што со моите колешки, кои не искористија НИТУ ЕДНА мерка за деца? Нивните не се деца? Или пошто се во здравство, нивен проблем, сами си одлучиле?

  Можеш засекогаш да чуваш деца дома, никој не ти брани.
  Ама твоето е желба, не потреба.

  Нема никаква потреба да седиш дома и да бидеш платена, без краен датум.
  Има потреба да се обезбедат градинки и места за децата.
   
  На M.B., candy.cane, fana и 3 други им се допаѓа ова.
 4. SkarletOHara

  SkarletOHara Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2012
  Пораки:
  1.167
  Допаѓања:
  2.751
  Почитувани,

  Министер за здравство
  Министер за труд и социјална политика
  Комисија за заразни болести

  Во име на мајките на кои веќе им завршува породилното отсуство, Ве молиме во најбрзо време да ни излезете во пресрет, да се изнајде начин да ги згрижиме децата додека ние сме на работа.
  Со оглед на ситуацијата со која се наоѓаме сите, пандемијата, бројот на деца во јасли е ограничен на 6 деца. Групите се веќе формирани од септември, и се соочуваме со голем проблем, односно децата не ни ги примаат бидејќи НЕМА слободни места.
  Доколку е можно да се направи реорганизација на групите, каде е можно минимално да се зголеми бројот на деца во група, да се формираат нови групи, во краен случај да се дозволи продолжено породилното отсуство, додека се реши проблемот со ограничени места во градинките.

  Со почит
   
  На Маја Т, Kolache na mama, azelea и 3 други им се допаѓа ова.
 5. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  14.259
  Допаѓања:
  225.641
  Па кој има можност, кој може, кој има услови. Некој нема, некој има.
  Некои апсолутно можеа (и можат) од дома да работат, посебно работа што не е врзана со тајминг дека мора пример во 10 тоа, а во 12 тоа.

  И на форумов имаме мајки кои не само што успеваа да работат од дома, туку и попродуктивен им беше денот.

  И да, сите што можат да работат од дома, треба да работат од дома, без оглед дали имаат или не деца.

  Под "можат" се подразбираат сите аспекти, и имање тодлер и тип на работа итн.
   
  На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
 6. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  14.259
  Допаѓања:
  225.641
  Мојот газ нема да работи за друг.
  Ич да не го мислиш.
   
  На black-angel му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Осе

  Осе Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2020
  Пораки:
  1.878
  Допаѓања:
  5.707
  Пол:
  Женски
  Мојата најголема желба е да го снема ова чумиштето ,а не да седам дома и да ми "врне" породилно (скратено секако пак поради чумата).
  Па макар и да затворат се ко во Дебар !!!
   
  На azelea и Leksikon им се допаѓа ова.
 8. SkarletOHara

  SkarletOHara Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2012
  Пораки:
  1.167
  Допаѓања:
  2.751
  Може, нешто вака да споделуваме?
   
  На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Brpbrp

  Brpbrp Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2019
  Пораки:
  3.640
  Допаѓања:
  6.253
  Според тебе сите треба да се вратат на работа и тие што се трудни да не важат никакви мерки зошто нели другите колеги треба да работат за таа.Најубаво не правете деца ако нема кој да ви ги чува,болна работа. Државата е таа што треба да обезбеди и да организира како би се чувале тие деца.И тоа што твоите колешки не искористиле ниедна мерка кој е крив? Зошто не се побуниле на газдата нели им следи? И ако се вратиле на работа децата сигурно имало кој да им ги чува.Тука правиме муабет за тие што НЕМААТ КОЈ ДА ИМ ГИ ЧУВА, а при тоа НЕ ГИ ПРИМААТ НИ ВО ГРАДИНКА. Колку луѓе има што работат за минимална плата и не можат да си дозволат ниту приватна градинка ниту дадилка.Очигледно ти не си тип на човек што не си се нашла во таква ситуација.
   
  На buba4e89 и Маја Т им се допаѓа ова.
 10. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  14.259
  Допаѓања:
  225.641
  Моите колешки работат во здравство, трет пат во темава кажувам. Ако не ме читаш зошто ми реплицираш?

  Имале или немале кој да им ги чува, никој не ги праша.
  Па се гледаа со децата само за викенд, пошто ги пратија кај баби во Паланка, Битола, Охрид итн.

  Бремени, со хронични болести секако дека ќе седат дома, ама за децата може да се создадат услови да одат во градинка.

  А јас каков тип на човек сум, боље не коментирај, оти ќе фатам да зборам за ослободените и колку од нив реално се пазат, а колку мислат дека се на продолжен годишен одмор. Така што, ич да не одиме натаму.
   
  На candy.cane, fana, Leela и 7 други им се допаѓа ова.
 11. Brpbrp

  Brpbrp Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2019
  Пораки:
  3.640
  Допаѓања:
  6.253
  Леле фатиле во здравство да работат еднаш во 100 години и сега тешко им е. Јасно е :) тука е маката сега здравствените работници треба да работат,а не да лежат како пред пандемијата. Колку што лекари и сестри биле безобразни пред корона толку и сега народот е затоа вие не треба да кукате.Во приватен сектор и бремените беа приморани да работат,а не како административците да легачат шетаат и шират зараза
   
  На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
 12. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  14.259
  Допаѓања:
  225.641
  (facepalm)

  Детето кога нема кој да го чува, нема кој да го чува, без оглед кај му работи родителот.
  И што има да пати дете ради родителот каков му е побогу?

  Нели за децата беше стравот?
  Да не е за родителите?
   
  На black-angel и deskarada им се допаѓа ова.
 13. Leksikon

  Leksikon Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2014
  Пораки:
  324
  Допаѓања:
  451
  Ок е ти си најдобар работник, еве медал ќе ти дадеме може:D
  И јас работам како доктор во здравство па што...и за нас исто важи трудничкото.
  Уште повеќе ако работиш во здравство ќе знаеш кој хаос е и дека подобро колку помалку заразени.
  И што има лошо ако и возрасните се грижат за своето здравје , а со тоа и на семејството.
  Пак уште со Шведска не спореди...браос!
   
  На GolemaMala, Martka, azelea и 3 други им се допаѓа ова.
 14. Brpbrp

  Brpbrp Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2019
  Пораки:
  3.640
  Допаѓања:
  6.253
  Здравствените работници се во први борбени редови сигурно кога си започна ти и колешките твои сте знаеле дека ако дојде до вакво нешто дека мора да се доста често на работа.Тоа што вие сте сега моментално со такво работно време и во таква ситуација некој е цел живот така. Градинките се направени за деца и треба да се прошират во странство не само што има две смени и повеќе учителки и негователки и во склоп на работното место на одредени фирми имаат и градинка за да им ги чуваат децата.А кај нас се бориме за во НОРМАЛНО ВРЕМЕ без ПАНДЕМИЈА да си го запишеме детето во градинка,а не пак услови за во пандемија.Штом пред пандемијата не се превзема нешто очекуваш сега дека ќе се среди? Никогаш нема да се среди.
   
  На azelea, Осе и Leksikon им се допаѓа ова.
 15. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  14.259
  Допаѓања:
  225.641
  Ама пак те прашувам, како е криво детето за професијата на родителот?
  Криво е или не е?
  Треба или не треба да пати?
   
 16. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  14.259
  Допаѓања:
  225.641
  Трудничко да, ама не важеа мерките за еден ден после трудничко. Еден куп се вратија докторки на пример, што не фатија "воз" за продолжено. Некој се посекира за нивните деца? Или тие небитни?

  Каков работник сум јас е ирелевантно.
   
  На black-angel, fana и AngIv им се допаѓа ова.
 17. Осе

  Осе Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2020
  Пораки:
  1.878
  Допаѓања:
  5.707
  Пол:
  Женски
  Вака сега дада осе да ви каже нешто .
  Прво состојбата со (не)работење во државни институции не е од коронава туку од многу порано да не речам од секогаш .
  И јас работев во државна администрација па имав колега што си се куцкаше во 8 на врата до 8:30 го снемало клал стори од пи**е си ма***. И ние сите будали во канцеларија!? После 3 негови работни години а мои неколку месеци јас слободен ден ми се јавува да праша кои документи да ги задржи од странката. И секако тој со решение мене ми истече договорот и ај чаос... И тоа не бев партиски примена туку поради што ми почина родител единствен вработен во домот па мене како замена ме земаа бидејќи сите бевме невработени. Сеедно си се снајдов јас друг ми е муабетот ,не можи да ни се вели се нема пари или товар сме кога се знае колку има "административци " што се само на платен список или само се појавуваат од време на време. И НЕМОЈТЕ НИ СЛУЧАЈНО ДА МИ ГО ОДНЕСЕТЕ МИСЛЕЊЕТО НИТУ ВО ЕТНИЧКА НИТУ ВО ПОЛИТИЧКА НАСОКА .
  Исто нема потреба од споредба на други земји како се снаоѓаат оти со нашава гоолема земја и по квадратура и по жители сериозно е срамота ова што се дешава. Денешниве изјави па :headbang::headbang:
  Абе место да застанат да смислат што к** ќе прават со целосната ситуација која е далеку од под контрола тие ко жените на чешма ,Венко рече Стево одговори или обратно беше....
   
  На GolemaMala, azelea и Brpbrp им се допаѓа ова.
 18. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  14.259
  Допаѓања:
  225.641
  Ич не ги спомнувај државна админ.
  Посебна поткатегорија за нив треба.
   
 19. Brpbrp

  Brpbrp Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2019
  Пораки:
  3.640
  Допаѓања:
  6.253
  Родителот си ја бира професијата и свесен е какво му е работното време.Што ако се случи магично во 2 саат сабајле хитно д ате викнат,а нема кој да ти го чува детето, ќе отидеш? Секако дека да зошто знаеш дека има кој да ти го чува ако дојде до тоа и затоа си вработена таму, во спротивно ќе си бараш друга работа.
   
  На Leksikon му/ѝ се допаѓа ова.
 20. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  11.503
  Допаѓања:
  133.604
  Така, он е крив.
  За вас нека има продолжено. Другите нека се снаоѓате. :)
  И после барате подршка.
   
  На M.B., candy.cane, black-angel и 8 други им се допаѓа ова.