Дали денешниве хитови некогаш ќе станат евергрини?

Дискусија во 'Музика' започната од Avril.09, 27 јули 2011.

 1. Avril.09

  Avril.09 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  891
  По самиот наслов го забележавте моето прашање.
  Што мислите? Денешниве македонски хитови не се толку лоши, но некогаш да ги нарекуваме стари, добри евергрини ?? :^)

  Јас не би рекла. Мислам дека незаменливи се Трајче Манев, Џафер, Маја Оџаклиевска и многу други.
  Денес, во Македонија, сите ги направија пеачи и пеачки! Се' некои нови аматери, без глас, без душа да ги пее песните.
  Тоа не е случај во евергрините.
  Затоа не верувам дека некогаш, после 15-20 години, ќе кажам: Е ова беше песната на моето време, или ова е вистински евергрин!
   
  На daylight и Gicca им се допаѓа ова.
 2. Gicca

  Gicca Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2011
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  4
  Јас мислам дека ќе остане запаметен само единствениот ТОШЕ ...Само за неговите песни ќе речеме дека се евергрини :) Што знам.. мое мислење :)
   
 3. Avril.09

  Avril.09 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  891
  Па и Тоше си имаше свој посебен стил, вид на музика.
  Времето ќе покаже, но искрено, би ги делила неговите песни од ''тогашните'' евергрини.
  :)
   
  На Gicca му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Gicca

  Gicca Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2011
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  4
  Да, може да се каже дека е така :) У право си САМО ВРЕМЕТО ЌЕ ПОКАЖЕ :)
   
  На Avril.09 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. butterfly.93

  butterfly.93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  1.099
  Допаѓања:
  654
  Тешко дека некогаш ќе кажам така. Денес сите се пејачи, секој има песна, а не секој знае да пее и има убава песна.
  Само за Владо Јаневски и Тоше можеби некогаш ќе кажам дека нивните песни се евергрини.
  Сепак никогаш не се вели никогаш. Времето ќе покаже.
   
 6. CharmedGirl

  CharmedGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2011
  Пораки:
  1.414
  Допаѓања:
  1.642
  Пол:
  Женски
  Нема шанса ни мак, ни странските денешни хитови некогаш да станат евергрини.Сега има премногу неквалитетна музика...Иако не сум ни била родена тогаш, во осумдесетите биле создавани најдобрите песни и изведувачи.Слушнете на ЈуТјуб било која песна од тоа време и споредета ја со денешниве песни.Гооолема разлика... :geek:
  Само за Тоше можам да речам дека беше посебен, како личност.И заради тоа, неговите песни веројатно ќе станат евергрини... :|
   
 7. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.259
  Допаѓања:
  7.803
  Пол:
  Женски
  Нема шанса сите се со техно некој ритам мислам и нашите и странските, а порано беа уникат песните затоа станаа евергрини и уште се слушаат :)
   
 8. Gioia

  Gioia Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  598
  Тешко! мене сега песниве не ми се допаѓаат па камо ли кога ќе помнат 15,20 години! нема квалитет моментално за жал,се форсираат неталентирани пејачи(со чест на исклучоците),немаме квалитетни менаџери,композитори..се е даун!
   
 9. LittleDevil

  LittleDevil Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  1.672
  Допаѓања:
  1.879
  Се согласувам за песните на Тоше, за другите со сигурност ќе речам НЕ.
   
  На Gicca му/ѝ се допаѓа ова.
 10. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.216
  дефинитивно-НЕ! Песни како нашите, а и странските евергрини нема да се направат повеќе.
   
 11. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  2.075
  Допаѓања:
  3.224
  Пол:
  Женски
  ретко во која денешна песна има квалитет .. мислам дека мал број на песни би останале евргрини..
   
 12. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.315
  Допаѓања:
  734
  Пол:
  Женски
  Мислам дека многу малку песни ќе останат да се слушаат и во наредните генерации,издвојувам само неколку јас мислам барем за тие дека ќе останат да се слушаат многу години:Тоше се разбира и ниедна песна не би издвоила сите ќе останат евергрини,Владо Јаневски,Калиопи,некоја од Каролина...и другите ништо...мое мислење може грешам :)
   
 13. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.559
  Денешната комерцијална музика толку ретко исфрла нешто квалитетно на сцена што има потенцијал да стане евергрин и на домашна и на светска сцена!
  Моето скромно мислење е дека после 90-тите музиката толку изгуби на квалитет и оригиналност и креативност што е дури страшно, порано песните беа цели приказни, сега некој ритам што може на почеток и да звучи интересно дури не сфатиш дека ќе се повторува истиот во сите преостанати минути на времетраење, за играње повеќето се некомпатибилни, текстови скоро и да нема повеќето се кратки и површни, дури и поголемиот дел од она подоброто се денс верзии на стари хитови од 70-тите, 80-тите и 90-тите. И спотовите повеќе се демонстрација на што поразголени девојки, што поскапи коли и накит и слични „ефекти„ и петпарачки сценарија со изведувачите во обид да бидат актери кој најчесто е епски фејл, што и да има ок текст или мелодија песната те исфрла од колосек снимениот видео материјал за неа!
   
  На ljubam, Hipica, Avril.09 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. A-j-a

  A-j-a Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  1.793
  Допаѓања:
  2.022
  Времето ќе покаже.
   
 15. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.539
  Допаѓања:
  2.755
  Пол:
  Женски
  Нема да станат. Освен музиката на Тоше и уште неколкумина другото е катастрофа. За странска музика мислам дека има неколку хитчиња што се на добар пат да станат евергрини зпостојано што слушаме нивни преработки иако се од пред неколку години ама и таму од илијадници песни тие неколу се.
   
 16. Emma.Sun

  Emma.Sun Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  61
  Освен песните на Тоше и Владо Јаневски..другово све е гола вода кај нас..!
  Според мое мислење мислам дека нема шанси..песниве што излегуваат сите личат една на друга како прво ист ритам..текстовите кој од кој.. :envy: зборам за до сеа песните шо се излезени ...
  Искачаат на телевизија нит знаат да пеат нит ништо..колку да бидат видени и познати..ама тоа ти е македонче ! :lol:
   
 17. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.164
  Допаѓања:
  26.888
  Јас мислам дека за жал - ќе станат. Секое време со себе си носи некој вид на музика. Едино песните на Тоше мислам дека ќе продолжат да се слушаат а тука некаде е и Владо, но Владо е веќе влезен во денешниве евергрини затоа што прави песна, па го снемува едно 3 години па пак ќе се појави. Едино тоа кај него не ми се допаѓа, инаку го обожавам. Еве да речеме, Црно тиквешко веќе е евергрин, Чаирска романтика исто и.т.н. :) Каква музика имаме сега, а тек каква глупа музика ќе продолжи да се прави, што на моменти помислувам дека веќе музиката е исцрпена, и странските а и нашите песни сите се во еден ист ритам, странските се во тој некој хаус фазон, сите се со таква музика и некој бош текст. Мислам дека ќе станат евергрини баш поради таа исцрпеност во музиката со текот на годините се полоша и полоша музика се прави, оваа денешнава на нашите деца на пример ќе им биде убава, можеби ќе ја слушаат. :)
   
 18. DeepBlue

  DeepBlue Популарен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2011
  Пораки:
  758
  Допаѓања:
  1.092
  па сигурно дека еден дел од нив ке станат...зарем некој во минатото се надевал дека овие евергрини што се сега дека ке станат тоа што се? не...ете гледате? :D
   
 19. softqueen

  softqueen Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 август 2011
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  122

  Се надевале како не, тие повеќе биле фокусирани да создадат нешто квалитетно што ќе го ценат луѓето , освен тоа тогаш немало многу пејачи , на прсти можеле да се избројат... Денес ретко кој гледа да направи нешто што ќе остане , комерцијала е во прашање , што повеќе пари да соберат , затоа се неспоредливи времињата , и не верувам дека голем дел од денешниве песни ќе станат евергрин , ние денес не можеме да ги запаметиме , по илјадници песни во месецот излегуваат , а не пак во иднина за 20 - 30 или 50 години
   
 20. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  3.901
  Допаѓања:
  12.687
  Пол:
  Женски
  Чисто сумљам.. Можеби, ама само некои! :!:
  Песните на Џус да не останат евергрин? И онака нема веќе пејачи (со исклучок на некои) повеќето само рецитираат.