1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали децата со родилна тежина помала од 2 кг имаат проблеми?

Дискусија во 'Дете' започната од inimini, 31 август 2011.

  1. inimini

    inimini Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    72
    Што мислите феминки дали деца родени помали од 2 килограма зивеат како и сите други деца-личности, еве мое искуство детето е родено со 1300 грама родено е во 9 месец и живее како што треба се е ок. Во сите активности е снаодлив. А кажете сега и ваши мислења
     
  2. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Што мислите дали деца со тежина помала од 2 кг живеат нормал

    Зошто да не можат да живеат нормално?
    Мојата кума роди две близначиња и толку од прилика тежеа, нешто под 2 кг секое и функционираат одлично.
    Родилната тежина на едно бебе (најчесто) не мора да е предуслов за некаков здравствен проблем во иднина.
    Има и бебиња кои се раѓаат над 4 кг, па подоцна пројавуваат некаков здравствен проблем.
    Дури имам слушнато дека доколку плодот е навистина многу крупен, има потенцијал да стане дијабетичар. Сега не знам колку е ова точно или е само некоја бабина деветина.
    Поупатените нека кажат. :)
     
  3. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Што мислите дали деца со тежина помала од 2 кг живеат нормал

    Ќе одговорам на насловот што е поставен. Се зависи во кој месец е родено детето. Дали е во 6, 7, 8 или 9 месец. Зависи колку биле развиени другите органи. Мислам дека тежината не влијае толку на подоцнежниот ментален развој на детето. Малку ми е чудно што погоре прочитав дека во 9 месец детето се родило со 1300 грама, но не велам дека не е можно.
     
  4. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Дали децата со тежина помала од 2 кг имаат проблеми?

    Мм бил роден одвај 2 кг како бебе. Ела седа види го мажиште од 1.90 и кусур, здрав, прав,паметен, силен..
    Нема врска родилната тежина на бебето многу за понатамошен развој. И од пријатели бебенцето мн мало беше во инкубатор некое време, ама сега после некое време ела види ја сега девојче и пол, здраво, право расте и се резвива како и сите нејзини врсници
     
  5. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    Дали децата со тежина помала од 2 кг имаат проблеми?

    znaci rodilnata tezina na bebeto vazna e no ne do tolku kolku sto e vazno kolku se zreli belite drobovi,kolku e razvien mozokot,kolku e razvien vidot kolku e zrela roznicata na ocinjata znam bebcinja koi od 700-800 grama se storile pravi covecinja no prasajte gi nivnite roditeli niz sto se pominale za da go donesat doma toa bebce -.Moze da rodite bebe od 4 kg. no sto ako ima nekoj deformitet.Mojot sin e roden 1990 gr i maka izmaciv dur go izvadam od bolnica posle 31 den si dojdovme doma celi 17 dena ne ja primase hranata poradi nerazvieniot hranoprovodnik i poradi nedorazvieniot zeludnik pa taka od 1990 gr padna na 1500 gr pa trebase uste 20 dena za da gi kaci istite i da si dojde na svojata rodilna tezina bese celo vreme vo inkubator so kislorod i sreka sto disese samostojno.E sega ima 8 godini i so nisto ne se razlikuva od ostanatite samo tie se ponezni i im treba poveke vnimanie i nega ima mnogu decinja i sto ne uspeale da izlezat na kraj so taa borba i za zal se pretvorija vo mali angelcinja
     
  6. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.895
    Допаѓања:
    102.986
    Пол:
    Женски
    Еве и јас да одговорам. Значи јас сум родена 1200 ама во 7-ми месец поради тоа што мајка ми има дворога матка и немало место каде да растам па сум излегла порано. Е сега и сум седела 2 месеца во инкубатор, ама еве сега што ми фали, 22 години имам, ниту проблеми имам ниту ништо.

    А во семејството мое, на мм теткаа, се породи пред 9 месеца и роди синче 1800 и тоа 40 недела. Тоа имаше проблем, а и докторите се криви не ја следеле добро на уз да видат што се случува, тоа си било 2800 и кога виделе дека му се намалила тежината (тоа го видоа пред пораѓај) дури 1 кг :( итно и направија царски рез. Па детево немаше пелени дури да му стават специјални му купуваа па се плашеа дека нема да биде во ред со паметот му правеа испитувања... :( ама ете го сега пак живо, право си е, во април година ке прави :)