1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали добар избор е фармација?

Дискусија во 'Образование' започната од in.love, 30 јануари 2010.

  1. devojka87

    devojka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    7
    значи девојки ве читам и не можам да се изначудам на некои глуппсти. за да нема забуна за она што ќе го напишам одма да ви кажам дека сум диоломиран фармацевт со лиценца за работа и 3 годишен стипендист на алкалоид,така да го завршив факултетот со релативно висок просек. значи точно е дека фармацевтите лесно наоѓаат раа. но прашајте ги колку од нив се задоволни од работата и колку од нив би се запишале оак на фармација. јатдс работам во аптека и земам 250 евра плата,со тоа што имам само 2слободни дења во месецот и да сум типична продавачка зошто знаењето мое не го користим за ништо,се расправам со старци,слушам домашни проблеми и изигравам чисрачка.
     
    На MitMax и rajna-vojvoda им се допаѓа ова.
  2. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    И јас сакам на фармација да одам и сега учам моментално сега 4та треба да одам. Мислам дека одличен е изборот зошто по факултетот можеш веднаш да се вработиш, нема невработен фармацевт :)
     
  3. devojka87

    devojka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    7
    да се доискажам: во гобала да не ме разберете погрешно,фармацијата споредено со другите професии кај нас,овозможува полесно наоѓање на раб. но во никој случај таа раб. нема да ви биде платена соодветно на вложениот труд. да се разбереме, и јас додека студирав ми беше супер, земав 2стипендии си имав свои пари,сонував дека ќе работам во некоја од лабораториите на алкалоид и воопшто не ми беше тешко да учам понекогаш и по добри 10часа дневно. реалноста кај нас е дека со звршување на факс по фармација добиваш само звучна диплома,ништо повеќе,затоа што истата на пазарот не е ценета. јас искрено немам кој да ме гура за да влезам во некоја од јавниве институрции,не ми даваат сама да отворам аптека(исполнет е просторот) и од овој аспект никогаш пак не би се запишала на овој факс не дека не си ја сакам проф. но сепак она што мотивира на крај секогаш се финансиите а оваа проф. кај нас (во најголемиот ар. случаеви)не е доволно вреднувана и платена

    се извинувам на печатните грешки но од моб пишувам
     
    На Abeja и rajna-vojvoda им се допаѓа ова.
  4. agirl17

    agirl17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    а чекај малку..нели студентите кои ќе ја добијат стипендијата на алкалоид по дипломирањето се вработуваат таму,т.е. ги вработуваат? барем јас така имам слушнато
     
  5. Kristinna92

    Kristinna92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    168
    фармацијата како и секоја професија е убава се додека имаш ќеф за неа, еве јас оваа година сум матурантка и учам фармација, но мене уште од прва година не ми се допаѓаше, моите ме запишаја, но протуркав некако заради нив, а штом досега не сум ја засакала значи не е за мене. не планирам да имам ништо со фармација иако имам многу врски кои би ме бутнале во аптеки/фабрики, јас гледам прво да си ја сакам работата, а после заработувачката, така да ќе си одам на факултетот кој ми се допаѓа мене. инаку познавам една жена која работи во аптека а е со средно и зема 12 000 плата и убаво си живее.
     
    На MorticiaAddams му/ѝ се допаѓа ова.
  6. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Не знам бе луѓе, ја еве сум 5та година и мнугу си ја сакам професијава, со љубов си учам многу ми е мерак ама кога ке си го погледнам индексот ми се плаче ;( абе фатив хемороиди од квачење со книга ама ова скалава со оценки е хаос( до 96-100 поени-10, од92-96- 9, од 87-92ее 8) . Абе ми еде да се самоутепам... оф мори мајко со се запишав си викам. А од друга страна пак колку толку се наога некоја работичка, ко за Македонија е ок, али трудов не може ни Бил Гејтс да ми го исплати :lol: Не знам што да кажам, али зезнато е :D
     
  7. ripkata

    ripkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    68
    Јас учам средно фармација и се мислам што понатаму . Ме влечи фармацијава , со текот на годините ја засакав но сакав и на филолошки да одам за англиски . Знам дека врска нема едно со друго ова ама јас сум во страшна дилема ..еве овде сите кажуваат тешко било на фамрација факулетов ама и нормално дека е тешко кога понатаму ќе треба да знаеш точно кој лек да го дадеш ..
    Се надевам дека за скоро ќе ја разрешам дилемава па ќе пишам што сум се одлучила :)
     
  8. vesna23

    vesna23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2010
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    81
    А бе сите велат дека било ТЕШКО ама не џабе рекле стариве дека некоја работа ако ја сакаш ништо не е тешко . Факлутетот си е тежичок , треба добро да си го загрееш столчето ама колку толку насекаде има огласи се бараат фармацевт плата средно жалосна ама пак барем мозеж да се снајдеш а не да чекаме извесна партија да победи па ако може нека да се вработиш или како се затерав јас со поговоркиве :lol: ако чичко ти е владика ти мора да станеш поп . Сепак јас пошто многу си ја сакам професијата и секако факлутетот на оние кои што се двоумат за фармација дека ако имаат желба нека не му ја мислат многу ;)
     
  9. agirl17

    agirl17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае да ми каже нешто повеќе за новиот смер на фармацевтски факултет- Скопје ( не знам и во Штип дали го има) - Лабораториски Биоинжињер? Ми звучи примамливо, но би сакала да знам што се студира, кои предмети, дали целата програма на студирање е слична со онаа на фармацевтите, и каде би можело да се најде работа како лабораториски биоинжињер, бидејќи искрено, првпат слушам за ваква професија :?: .
     
  10. Celest

    Celest Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    6
    Барам работа

    Девојки, ми треба информација за тоа каде се полага државен испит за фармацевтски техничари во Скопје. Завршив средно 2003, никогаш немав во план да работам во аптека, со оглед на тоа што пред 3 години дипломирав пејсажна архитектура на Шумарски факултет, ама како тргнало абер нема од ова факултетов кај да отидам на интервју ме деградираат после неможам при себе да си дојдам ;( . Па решив да си ја прифатам судбината таква каква што ми е и да си работам во аптека, па ме интересира што се ми треба за државнов испит, што се треба да учам и да полагам, дали треба да стажирам, каде да се пријавам итн. Ако има некој информација нека напише тука..фала однапред :)
     
  11. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски

    Рипке не е само за лековите туку има и хемија многу и формули и равнки за соединенијата кои го сочинуваат лекот :)
     
  12. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.019
    Допаѓања:
    5.943
    И јас учам фармација 4 година средно сум ...
    Размислувам да продолжам фармација ама сеуште не сум сигурна дека сакам да работам понатаму за максимум 250 евра плата што е малце за наши стандарди и незнам дали Штип или Скопје ...
    Ме интересира дали на факултетов фармација хемијата се учи само равенките (да ги знаеш ) или треба и задачи решавање?? :)
     
  13. Kasandra123

    Kasandra123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2011
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    22
    FireQueen и јас планирам да се запишам на Фармација, ама на Штипскиот што е во Скопје нешто како “префрлен“ :) Мислам дека таму би ти било подобро да се запишеш, татко ми ми кажа дека било полесно :) Полесно ќе сум си поминела.. Иначе и мене ме интересира што како има на факулетет, и барам некоја фина феминистка да пише :(
     
  14. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Многу се каам што не запишав фармација.Работа се наоѓа многу лесно.Неколку мои пријателки,апсолвентки уште,најдоа лесно работа.И со средно дури.Се отворија еден куп фабрики како и фирми за производство и продажба на лекови.Се повеќе фармацевти работат таму,како трговски патници и земаат супер плата.Почетна од 15.000 па натаму,а за 3 месеци ако те бива добиваш и повеќе.И мене ми е глупо размислувањето дека фармација значи работа во аптека :^)
    Сепак ако сте на фармација јас ви давам браво :clap:
     
    На Lepaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  15. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    како можете да предвидите од сега па после 5 6 години како ке биде и дали ке зимате 250 евра плата....запишете се тоа што го сакате, тоа е единствен начин да успееш во животот иако 90% ке речат е како не парите се најбитни...така мислите дека сте млади , ако не си ја сакаш работата за 5 години после првиот работен ден ке отидеш да ти препишат антидепресиви! :lol: така да ....учете тоа што сакате !!!!!!
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  16. qqq

    qqq Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    7
    и јас се мислам дали фармација или биохемија? што мислите дека е подобро..мене поише ми се праи мерак за биохемија..незнам зашто :D
     
  17. specificone

    specificone Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    539
    Допаѓања:
    836
    Тоа што ти прави повеќе мерак... Не дека се жалам еве јас прва година на фармација сум, добра е новава програма 1 недела предавања 2 недели припремање за колоквиум ама сепак тоа повеќе што го сакаш тоа да го учиш :)
     
  18. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.096
    Пол:
    Женски

    Дефинитино прва е една од полесните години освен органска и биорганска. Еве јас сега сум трета година, полагав прво Фармацевтска технологија, па Патофизиологија со Патологија и уште неможам да се опоравам! :D
    Сепак сметам дека прво треба од повеќе работи да се откажиш за да си успешен во факултетот!

    Специфик, биофизика редовно учиси. Повеќето од моја генерација се зафркнаа кога видоа дека професорот е добричок ама на крај и го презапишаа предметот. А и колку што знам вас ќе ви предава Олга, таа нас ни беше на времето асистентка и ептен строго се постави.
    Ти посакувам успех и доволно нерви да издржиш! :lol:
     
  19. patika19

    patika19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    54
    а има приемен испит за да се запишеш?
     
  20. Faline

    Faline Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    543
    Вака ја прелистав темата но не успееав сите мислења да ги прочитам.Средно сум фармација 4 год и ме интересира кој предмети ги има во 1 ? дали е пренатрупан материјалот ? дали е толку тешко како што се зборува,и ме интересира предметот математика го има во сите години или ? даај некој нека објасни ќе му бидам многу благодарна..ми треба ваша помош :)