Дали добар избор е фармација?

Дискусија во 'Образование' започната од in.love, 30 јануари 2010.

 1. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.280
  Odlicno

  So licence koja se dobiva so plus 10 ispita na zavrsen farmacevski fakultet vo MK dobivas $45 na saat.
  E sega da se razbereme full time rabota nema zosto sekoj saka odmoren I trezven farmaceut da ima vo apteka.
  No sepak odlicno se zivee so tie pari I + platata na mm. (y)
   
 2. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  4.365
  Допаѓања:
  31.923
  ти ова за во мк кажуваш?
   
 3. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  9.135
  Допаѓања:
  47.308
  За у Канада кај што многу е тежок животот.
   
  На ALISA0000 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  4.365
  Допаѓања:
  31.923
  ние сите се затрчавме за Канда па ногу ни е гајле колку е саатото на некој читај она шо работи у аптека
  јбг тежок печалбарски живот како ке се изпофалиш инаку колку си платен
   
  На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 5. resenska

  resenska Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2014
  Пораки:
  1.080
  Допаѓања:
  3.558
  Пол:
  Женски
  Ne nikako se pokajav mnogu farmacija nikad vise FUJJJ!
   
 6. Just.do.it

  Just.do.it Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  523
  Допаѓања:
  1.231
  Пол:
  Женски
  Реално со фармација може убава работа да се има во странство. Не викам дека и тука не може да се добие добра работа. Убав факултет е, има работни места каде би можеле да работат фармацевтите, но за жал во Македонија 95% од тие што ќе завршат фармацевтски факултет работат во аптека. И поради тоа е многу потценет факултетот бидејќи многу имам слушано, да бе со фармација ќе работиш во аптека, ќе продаваш лекови.
   
 7. hellocity

  hellocity Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.140
  Допаѓања:
  4.390
  Пол:
  Женски
  Душо немој да понижаваш некои што работат во аптека не се тие обични касиерки не продаваат чипсови, продаваат лекови сите ги сметаме како доктори секако дека е ценето во аптека да работеш само што е мала платата да зимат плата техничари 30 илјади а фармацевти 50 60 ќе видеш дали ке ги викаш само продавачи на лекови. Не е само аналгино и парацетамоло, имаш состав на рецептата и треба да знаеш кој лек е тоа
   
 8. Just.do.it

  Just.do.it Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  523
  Допаѓања:
  1.231
  Пол:
  Женски
  Не знам каде прочита во мојот коментар дека јас ги понижувам нив. Прочитај убаво: пишува дека другите го велат тоа, а јас не. И имам убаво објаснето за оваа професија колку е тешка и бара многу напор, така што совет до тебе: во иднина читај убаво што е напишано!
  Едит: прочитај малку низ темата порано што пишувале и види кој ја понижува оваа професија.
   
  Последна измена: 14 март 2020
 9. macysh

  macysh Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2010
  Пораки:
  989
  Допаѓања:
  597
  Покрај сите небулози кои ги прочитав, морав да го цитирам мислењево и да кажам дека се согласувам од збор до збор! Само ќе додадам дека за ваквите амбициозни луѓе и луѓе кои своите потенцијали ги искористуваат на правилен начин, перспектива има секаде. Во фармацијата особено! Зборувам за кај нас од искуства на многу блиски, за во странство нема ниту потреба да коментирам.
  Најинтересно ми е што потценувачките коментари со кои сум се среќавала доаѓаат од искомплексирани и неписмени луѓе кои патем се "образовани". :)
   
 10. hellocity

  hellocity Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.140
  Допаѓања:
  4.390
  Пол:
  Женски
  Општо сакав да се изразам дека само на овие простори таа професија е потисната и се смета за обична работа а траже многу концентрација и психичка работа
   
 11. Just.do.it

  Just.do.it Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  523
  Допаѓања:
  1.231
  Пол:
  Женски
  Тоа е така. Но моето мислење не е такво, а ако сакаше општо да пишуваш не мораше да го цитираш моето мислење.
  Второ прочитај порано во темата што пишувале и ќе видиш дека фармацевти пишуваат продавачка во аптека. Значи дури тие не се изборат за својата професија, мислењето за жал тука ќе остане исто и мислам дека треба да им се укажува на тие личности дека работата во аптека и те како бара знаење и стручност, но и концентрација и напор.
   
  На hellocity му/ѝ се допаѓа ова.
 12. MitMax

  MitMax Активен член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2020
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  155
  Пол:
  Машки
  Фармација е предобра,но за жал во нашава држава нема добра индустрија за тоа.Во Алкалоид не можеш да припариш без врски.Според мене работа во аптека е повише за Фармацевтски техничари,затоа што со факултет ми е некако претежок за утре да завршам и да продавам само лекови.(Не дека е лошо работењето во аптека али со факултет кој притоа бара толку многу учење да завршам како продавач малку ми е чудно :|).Се на се смерот е доста чист,бара доста учење така што и покрај се најбитно е да се избере она што највеќе ве привлекува.Не сакам никој да навредам со мислење во,сепак ова си е мое мислење.Среќно на сите оние кои се на Фармација :):D.
   
  На Superlejdi27 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Ena05

  Ena05 Активен член

  Се зачлени на:
  16 мај 2019
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  143
  Пол:
  Женски
  Има ли некој што бил на друг факултет па после се префрлил на смерот лабораториски биоинженер?