1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали дозволувате да се влегува со чевли во домот?

Дискусија во 'Дом' започната од stilas7, 15 декември 2010.

  1. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Порано да ,сега со бебево нема шанси.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ТрагачПоНадеж

    ТрагачПоНадеж Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2017
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    1.118
    Пол:
    Машки
    Никој не ни влага,не примаме гости,корона е
     
  3. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.743
    Допаѓања:
    8.756
    Пол:
    Женски
    Не, нема шанси!
    Подот ми е слаба точка, скоро секој ден поминувам со правосмукалка, прашина и 10 дена некогаш нема да избришам ама подот ако не ми е со правосмукалка и џогер поминат мислам дека во хаос живеам.
    И секогаш кога исчистам видам дека не е било нечисто, си ветам дека толку често не поминувам, поминат 2 дена и јас пак стара песна.
     
  4. MamaOfTwo

    MamaOfTwo Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2022
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Да ги прашам тие што дозволуваат со чевли да се влегува, дали имале досега ситуација со згазнато гомно од куче/маче прекупирано на стапките по скалите внатрешни и така натаму се до тепихот до дневната каде за прв пат е приметено по заминувањето на дотичните гости. Е па јас имав, нажалост. Ми доаѓа знак да закачам на врата со пречкртана обувка за луѓе што се без осет :@
    П.С: знаејќи дека имаме бебе што лазеше периодот и ставаше в уста се од по подот. Е не можам жими се. Одвратно ми е уште кога ќе се сетам на случката само.
     
    На Anyshka и Mnik им се допаѓа ова.
  5. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Ама зошто си ги пуштила бе.
    Јас тој период ни домашните ,,да земат нешто заборавиле " ги терав да се соблечат.
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. gladiola37

    gladiola37 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2020
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    172
    Пол:
    Женски
    Nitu jas vlagam nekade so cevli nitu dozvoluvam da se vleze taka kaj mene
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Па не ни е забрането да се влезе со чевли, но не можам да се сетам дека некој гостин така влегол, можеби многу ретко да се случило.
    Ниту јас со чевли не влегувам некаде, не ми е пријатно, кога ќе видам така исчистено и средено по дома, јас да влегувам со чевли и да газам би ми било стварно незгодно. 5 секунди работа е да се соблечат чевли, не гледам зошто некој така би влегувал кај него дома или кај други луѓе на гости.
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Kalina J.

    Kalina J. Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2021
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    1.009
    Пол:
    Женски
    Не
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. en5

    en5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2022
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    2.727
    Пол:
    Женски
    Да. Често во брзање и јас така влегувам дома, зошто да им бранам на гостите.
     
  10. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    4.576
    Допаѓања:
    20.626
    Пол:
    Женски
    Не дозволувам на никој да влегува дома со чевли, ни на домашните, ниту влегувам негде со чевли.
    Ама ..има некои колку и да има кажувам пак си влегуваат, поготово една комшика и на мм чичко и стрина. Комшикава доаѓала од работа директно кај мене, надвор врнело, она со се кал, и да не сум и рекла да ги соблече чевлите и во дневна ќе си влезе, ама ги соблекувала во ходник, ми вика "кај да ги ставам", и викам надвор, имаме пред надворешната врата огромна тераса со настрешница нема да и наврнат, ај ок зимно време да ги соблече во ходник, сега пред некој ден беше си влегува со патики, и викам соблечи ги, баш и тогаш врнеше, и си ги соблече пред дневна, плочки ми се ама сега купив светли стази како шампањ боја и се се познава, како да знаев дека ќе влезе така, пред да дојде ги извадив стазите, па и на плочки се се познава кал ако врнело.
    Најмногу мразам некој да ми влегува со чевли дома.
     
  11. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.688
    Пол:
    Женски
    Кај мајка ми вака една комшика си влага, на мајка ми пустата незгодно и е да и каже. Секогаш седи на исто место и кај нозете што и се, тепихот и е сменет, на кафено. Значи без осет
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    4.576
    Допаѓања:
    20.626
    Пол:
    Женски
    Еднаш кај мајка ми на стазата имаше шлаем, ми се згади.
    А полошо е да им кажеш да не влегуваат обуени, они да се прават наудрени, на мм чичко и стрина живеат 2 куќи погоре, кога доаѓаат кај нас кај не звонат, си влегуваат така, од памет ме вадат, па уште со се влечки пред дневна се соблекуваат, им кажав неколку пати, џабе, ми вика ќе исчистиш и се смее, е затоа сега клуч на врата, па нека си одат доле кај свекор ми и свекрва ми, звонат, не отварам кога не ми се најавиле, не е хотел промаја, плус мм не бил дома, што бараат со мене да седат, а што е најтрагично доле кај свекрва ми се соблекуваат пред влезна врата.
    Значи мене не ме почитуваат.
     
    На cresa-jagoda, dea.18 и Осе им се допаѓа ова.
  13. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.688
    Пол:
    Женски
    Не знам кој мајндсет е тоа за инат да им правиш на луѓето дома вака.
    Значи опоменати.
    Јас да сум на твое место нареден пат не ги пуштам внатре досека не се соблечат. Значи безобразни
     
    На cresa-jagoda и Anyshka им се допаѓа ова.
  14. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.123
    Допаѓања:
    43.672
    Пол:
    Женски
    да ми дојде некој прв пат на гости, или еднаш во 100 год нема да речам можда нешо, шо знам, освен ако неам мало дете шо се ваља по под, пошо теписи не се перат на два дена.
    Не памтам да сме имале гости еден да не се соблекол искрено, и за прослави коа било, сами се соблакаат.
    Прво е некомфорно. И мене некад ќе ми речат ,,абе не се соблакај прљаво е'' , лол, ќе ги фрлам чорапите за перење секако. Полесно се пере чорап (или ќе го фрлам на крај краева), него тепих.
    Плус, бактерии, шо не се шири преку валкани чевли.
    Мене некад, коа ќе забораам нешо и треба да претрчам по дома ми е гад шо идам со патики, не па на друг дома да му газам.
    Е сеа ако е нов стан, нешо нечистено баш со месеци, или шо не се употребува, ако и сопственикот влага со патики, влагам и јас, нема да се праам часна сестра
    Ама мислам дека не е во ред да се влага со патики на гости.
     
    На cresa-jagoda и Anyshka им се допаѓа ова.
  15. Aнонимус_

    Aнонимус_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2022
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    1.455
    Пол:
    Машки
    Ne dozvoluvam. Ne ziveeme u Svedska pobogu kaj sto se kaznuva ako pluknes na ulica.
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    4.576
    Допаѓања:
    20.626
    Пол:
    Женски
    Читав неколку страни назад, демек што ако на гостите им биле скинати чорапите или им мирисале нозете, па кој иде на гости со смрдливи нозе? И демек нашиот менталитет бил заостанат што не сакаме да ни влегуваат со чевли, еве ќе кажам пример во Италија кога бевме со мм, седевме во зграда најгоре, и сите ама баш сите станари си имаа чевларник пред врата, значи во влезот се соблекуваа не во ходникот, е сега друго е таму, кај нас одма ќе украдат така, значи друго е во зграда, ги соблекуваш одма кога ќе влезеш во ходник, ама во куќа со толкав двор, зависи и од куќата каква е, нашиот влез и кај моите и дома не ни е на улица, кучиња не ни влегуваат за да ги однесат, се ни е заградено, и имаме пред влезна врата како мало ходниче стакларник и таму си имаме чевларници, не ги соблекуваат буквално надвор, инаку и мене ми рекле некаде да не се соблекувам, јас одвај чекам да се соблечам да не ме стегаат чевлите. И ок е ако некој пример влезе што не доаѓа често, ама секојдневно што доаѓаат да ми влезат со влечки е не иде.
     
    На Feminka22 и Aнонимус_ им се допаѓа ова.
  17. marsilia

    marsilia Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2023
    Пораки:
    485
    Допаѓања:
    2.133
    Пол:
    Женски
    Основна култура е да не се гази со чевли дома, ни кај други луѓе.
     
    На cresa-jagoda и Anyshka им се допаѓа ова.
  18. Pa8la

    Pa8la Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2023
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.387
    Пол:
    Женски
    Основна култура е кога ќе одите на гости да не влегувате со чевли, посебно ако има мали деца.
    Морам да ставам нешто на врата забрането влегување со чевли.
     
    На Anyshka и elenaklasik им се допаѓа ова.