1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали дозволувате да се влегува со чевли во домот?

Дискусија во 'Дом' започната од stilas7, 15 декември 2010.

  1. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    Тоа што не сакам да ми го прават, не го правам ни јас. Не преферирам да влегувам обуена, а нит‘ сакам некој да ми влезе со чевли :fubar:
     
  2. emma-chan

    emma-chan Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    9
    Јас самата влегувам ... :$ а кога одам на гости обавезно надвор вадам чевли, а и дома, ама ми се дешава да излезам и да се вратам по телефонот (вечито го заборавам xD )
     
  3. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    580
    Секогаш практикувам да се соблечам пред вратата, бидејки кај мене и во ходникот има теписон. И не дозволувам да влезат обуени, а и сите знаат па си се соблакаат(чевлиите де :lol: ). Но, се вадам од такт кога за одење се облакаат внатре. Единствено, кога имам некоја прослава и треба да дојдат дваесетина на гости, каде ке собере толку многу обувки, а и несакам после тоа цела куќа толку пријатно да мириса. Но, сепак доколку надвор е врнежливо, сигурно нема да ги пуштам со кал, или пак стапалки да ми оставаат.
     
  4. christina

    christina Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Јас лично не влегувам со чевли дома,ретко ако заборавам нешто,па да се вратам.И за гости важи истото,ама ако на некој му мирисаат стапалата :puke: Подобро да си ги носи чевлите :D
     
  5. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Мене пак ми е незгодно да го запрам гостинот пред врата и да му кажам ,,соблечи ги чевлите пред да влезеш,, :^) Некултурно ми звучи и знам дека и јас би се осетила непријатно ако тоа ми се случи! Затоа јас дома кај нас се соблекувам во ходник (значи откако ќе влезам во домот) и истото го очекувам и од гостите кои идат(да си ги соблечат чевлите во ходник)!
     
  6. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Абе зависи до гостинот.. Малце е глупо да кажеш соблечи штиклите. :^)
    Но мрзам ова кога се случува, нит влегувам со патики, нит сакам да влезат. Башка па некогаш кога ќе се погоди врнежливо и они со патики. :o
    Или па некој со штикли и по пархет цело време. Камо да му се заглави штиклата у некоја дупка. :P Шала, но навистина ме нервира. :devil:
     
  7. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    Што се однесува до мене Не би дозволила. Значи сакам да се почитуваат правила каде што и кај секого во домот се поставуваат, ако јас кај некој не влегувам дома со чевли, и ти кај мене нема да влегуваш со чевли.
    Тука се исклучок славите, родендените и друг вид прослави, ама не и за едно одење на кафе.

    Моите дома дозволуваат влегување со чевли, за било која пригода, па затоа потоа мајка ми чисти и риба по дома |( .
     
  8. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Да. Кај мене дома се практикува. Моите тоа го дозволуваат. Дури и ние самите некогаш си ја „шетаме“ куќата со чевли! А за гости да не правам муабет. Од врата се вели „не соблекувај се!“
    Таква ни е традицијата, што да се прави! :)
    И водејки се според тоа, кога одиме на гости не се соблекуваме. ]:)
     
  9. Ivu4

    Ivu4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    41
    Мајками не дозволува да влегуваме и јас да сум нема да дозволам :) :lol:
     
  10. veronikaveronika

    veronikaveronika Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2011
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    132
    Како прво не викам секој дома, па затоа тие што доагаат ми се блиски луге и знаат `Задолжително е собување и забрането пушење внатре!`
    Да е само паркет , не ми е тешко да го пребришам-ама рибање на теписи-Не фала!
    Со останатите- кафе ке си пиеме во кафуле ;)
    Сметам дека јас си ги создавам правилата во мојот дом, бидејки на крајот на краиштата јас ке останам таму, а гостите ќе дојдат и ќе си заминат.
    Кога сум пак јас на гости-зависи од домакините, но претпочитам да се собујам.
     
    На Shana му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Мајка ми е пицајзла невидена , па видете дали ќе даде дали ќе даде на нејзините теписи некој да и гази :lol: Сите што доаѓаат кај нас дома знаат дека кај мене дома не смее нешто да не е на свое место па затоа си ги соблакаат чевлите . Кога е некој мајстор влагаат со чевли . А кога некој од нас дома влезе со патики си слуша лекција од мајка ми :D
     
    На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Мене лично не ми се допаѓа некој да ми влегува со чевли.Па замислете како прво колку бактерии ми внесуваат дома :tmi: Сепак неизбежно е некој да ти влезе.Има 2,3 парови-постари од на мајка ми и татко ми друштво,кои никако не се соблакаат и тоа е.Инаку кај мене кога идат гости секогаш се соблакаат-друштвото на дечко ми,другарките....секогаш имам повеќе пара влечки па кој сака-бујрум :)
    Инаку баба ми е голем мрчатор и ни до ходник не дава да се влезе со чевли,одма се жали дека на 80години перела теписони ,се мачела за да ние и ги извалкаме :D Душиче :*
    П.С.Не ги пере таа ,дедо ми вика луѓе, што ги земаат од дома и ги перат.Ама оди разбери се :rofl:
     
    На Iceberg му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    и кај мене не се влага ос чевли а ако не дај бозе влезеш и па уште мајками те види па имаш концерт на металика во живо некои 15 мин :lol: :lol: :lol: :lol:
     
    На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    Јас лично влегувам кога се брзам и немам време да ги соблакам ама тоа е ретко а иначе не сакам да ми влегуваат луге со чевли. Сегде газат и на крај ке ми влезат дома и тоа после ке го дишеме и во кревет ке го носиме :devil: . Не не, нека се соблекуваат пред врата, внатре со чевли не може :shake:
     
  15. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    Малку ми е непријатно да кажам на гостите да се соблечат пред да влезат :!: , значи оставаме на нивен избор.. Дури некогаш мајка ми знае да каже не се соблакај влези.. Дома е плочки и паркет само под масите имаме теписи, така да не е страшно, лесно се брише.. Јас кога одам на гости преферирам да се ги соблечам чевлите па да влезам... :)
     
  16. MilanoGirl

    MilanoGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    417
    Допаѓања:
    152
    Не, воопшто не сакам дома со чевли да ми се влегува. Секако, не барам од гостите да ги соблекуваат чевлите пред врата па после да влегуваат, затоа е ходникот ама дома со чевли никако.
     
  17. Sanji4ka21

    Sanji4ka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    88
    Не сакам внатре да ми се влегува со чевли,но ете има и такви луге кои се крајно безобразни и некултури па си влегуваат со чевли без разлика тали тоа смета на некому или не.
     
  18. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.498
    Допаѓања:
    2.723
    Јас кога се брзам, ми е гајле, си влегувам и излегувам, нема сега за 2-3 минути да се облекувам пак, таман работа. А за другите, нема што да ми се маткаат со чевли, патики, ова, она. Надвор, па влези :devil: :rofl:
     
  19. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Под неколку услови
    -Да е Прочка или Велигден
    -Да се работи за подалечни гости со кои се немам видено цел век
    -Да треба да ги перам килимите наредниот ден.


    Инаку најкултурно ги замолувам сите да си ги остават обувките во салонот и готово !


    Освен еден другар ,мнооооогу му смрдат нозете ,подобро два дена килими да рибам отколку 2 часа да се трујам! :puke:
     
  20. LilMissBossy

    LilMissBossy Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2010
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    203
    Паааа зависи.Поголемиот дел од станот ми е само паркет,така ми е поубаво.Ако дојдам со другарка набрзина до кај мене не се соблекуваме и двете.Ако седиме (во соба кај мене нема тепих) си седиме во домашни папучи,ги имам милион пара,кој и да дојде ми бара папучи или боси :) Во дневна ако седат моите со пријатели ги соблакаат чевлите.И од нив кој си сака си зема папучи. :)