1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали дозволувате да се влегува со чевли во домот?

Дискусија во 'Дом' започната од stilas7, 15 декември 2010.

  1. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Како да не, мене не ми даваат да парадирам со чевли низ дома (освен во ходник) на друг ќе му дадат 100%. Ни јас сум ѓаол ипол скриш влегувам ко виор ќе земам што ми треба и со 100 на саат бегам низ врата.
    Ама стварно не е фер, светли се теписите и ако ми се нечисти чевлите ќе ги направам лом.
    А од друга страна одам по улицине, плукаат, мочаат и јас тоа дома да си го внесувам па не сакам
     
    На girl.23 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    Дома никогаш не влагувам ни јас ни моите со чевли, освен ако ептен нешто на брзинка...А гости, визите ко ќе правиме некои влегуваат со чевли...амаа што да им правиш...
     
  3. INSIDIOUS

    INSIDIOUS Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    512
    Кај нас дома само без обувки се влегува :lol: кој несака или неможе ете му ја тарасата :D
    Исто и кога идеме на гости некаде секогаш се соблакаме. мислам и глупо е тоа со обувки да се влегува дома, па нели сакаш слободно да си газиш дома без да залепиш некоја гнасотија по нозе? :^)
    ем теписи треба да переш стално ем паркет да бришаш секој ден, исто ко надвор да се наоѓаш. Дома си е дома се знае без обувки на меко да си газиш, и на чисто ;) :rock:
     
    На girl.23 и MonnaSi им се допаѓа ова.
  4. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Сеуште си стојам на тоа што го пишав на темава, него ми текна на моментот кој го воведов во првиот мој коментар на темава - боље да мијам, него да луфтирам.

    Да да, еднаш имав еден гостин, не ми е нит близок нит ништо, дојде како нечиј дечко. Боже драги, навикнат веројатно од дома, абре ни здраво не ми кажа оп - сад га не видиш, одма инстантно се наведна одврза врвците уште пред да влезе, кондурките во едната рака, а со другата ми пружа рака, јас го гледам :o Викам ама не се собувај еј! Уживај!
    Овој - не бе не Пирамидче, нема смисла си чистела.
    Си викам во себе - да?! Сум чистела?! :^) Ама ај.

    Ај што влезе него една реа кога почна да се шири уште пред да го понудам со кафе, или со нешто за пиење ми вели
    - Негоо купатилото тука е? Некој чист пешкир за нозе имаш ли? Знаеш, екстремно ми смрдат нозете.
    - (no way!) Имам.
    Пап си влезе, си ги изми нозете, си се освежи, фино лепо си седна итн итн.

    Е ова ти е култура бре! Е не.
    :rofl:

    Ма какво собување - сеуште се ежам од оние кои ги силат сите да се собуваат. Онака уште не ти рекол влези, те скенира со погледот кон чевлите - СОБУВАЈ! :devil:
    Гостопримство што да ви кажам.
    И не го разбирам она манијачко оптеретување со бактерии (демек станов чист до срж) - си викам ко у времето кога имаше шап и лигавка, па на граници имаше провизорни базенчиња за дезинфекција на автомобилите - е такво може да си инсталираат при влез во куќата / станот. Или да направат онаква просторија во која се влегува во скафандер и се уништуваат сите бактерии. Чистота - пола здравје!
    Од почит се собувам на гости, но да терам некој да се собуе - никогаш.
     
    На irenna, Trendafilka, la-chicka и 2 други им се допаѓа ова.
  5. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    сега Пирамид ме потсети на една случка...Одиме кај другарка ми домаи после тренинг, и влагаме натре се слекуваме патики, се поздравувам со мајкаи и оди другаркава да се позз со мајкаи и оваа го затвора носот и и вика право во купатило...И ние две се гледаме оди во купатило (се изми нозе) и се враќа, и мајкаи и вика добро како успева толку да ти мирисаат нозете секој пат кога ќе се соблечеш?!?!?..... :D :D - не секогаш треба гостите да ги тераме да се соблечат :P
     
  6. Peppermint

    Peppermint Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    13.216
    Пол:
    Женски
    Темава ме потсети на еден за мене многу непријатен настан. Уште со сопругот не бевме во брак, а ме однесе кај некои братучетки на гости. Јас исподотерана да оставам што подобар впечаток. На врата, на влегување - рампа ,, ве молиме да се соблечете ние знаете...,,. Јас си клекнав, како мутава, а носев чизми на шнирање, па одврзувај, одврзувај. Маж ми божем малку ја сврте работата на шега, ама јас цела вечер ја премолчев и си мислев ,,леле сега како ќе се испозаврзам, клекната, со суќна,,.
    Е сега со овој памет, така да ме дочека некој првпат во куќа, би се свртела, абе гитла таму ..., ајт со здравје.
    Инаку кај блиски мои си се соблекувам, и кај оние што имаат мали дечиња. Ептен ми е безвезе да газам со кондури кај што лазат дечиња.
    Кај мене не дозволувам да се соблекуваат. Бидејќи имам светли килими, многумина ќе влезат, ќе се сепнат, и се враќаат назат да се соблечат. И сега тука, јас немој, тие да не ти извалкаме, и сега ако инсистираат што да им правам.
    А ова за смрдливите чорапи, виновни се кинеските чевли.
     
  7. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    не сакам плунка, го*но, секакви нечистотии да ги носам дома на тепих каде живееме и дишиме.
    секогаш и секаде ги слекувам обувките и тоа го очекувам и од гостите.
    па да влезиш во турска, албанска фамилија, каде без разлика на поводот се соблекуваат, да ти е милина внатре како се теписите чисти.
    не е палто, па пери го секоја месечина, ипак ги периме еднаш годишно и треба култура да покажеш.
    а, за оние со смрдливи нозе-тоа се ретки гости кои ни идат (можеби двајца во фамилија), тогаш правиме исклучок. :)
     
  8. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Ја кога се брзам можам да влезам со чевли внатре...хаха ама кога друг ќе влезе викам по него....но не ми се случува многу често :)
     
  9. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Па, на никого не сум му се качила на врат да си ги собуе чевлите. Дури и кога ќе ме прашаат им велам Како што ви е вам поубаво. Но сум забележала, бар кај повеќето луѓе кои ни доаѓаат дома, дека по навика си ги собуваат чевлите.
    Јас кога одам негде, секогаш ги собувам. Поудобно ми е само по чорапки. Исклучок е кога сум шпицната. Нема смисла по хулахопки да се пафтам :D
     
  10. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.155
    Допаѓања:
    46.950
    Пол:
    Женски
    Дозволувам ама не сакам, бидејќи тепихчето во мојата соба е толку нежно, со светла боја и некој да гази на него уф не сакам :envy: а во другите соби може :P
     
  11. Shopaholic77

    Shopaholic77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2011
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    109
    Јас дозволувам за некои посебни прилики како именден,роденден,слава... а општо за секој ден никако! :devil:
     
  12. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Исто како Shopaholic77.
     
  13. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Да! Дури и ги терам да не се соблакаат. Не знам мене погадно ми е да ми замириса на нозе или да видам несредени нокти отколку со чевли да ми влезат. Па и јас ако заборавам нешто си влегувам со чевли, нема да ги соблакам, па пак облакам бла бла. Мене најголем проблем на гости кога треба да се соблечам ми е што знам дека ќе ми смрзнат нозете па и да ми дадат папучки, дома секогаш ми стојат пред калориферче или на парно залепени со 3 пара чорапи и топлинки, ама ако видам дека другите се соблекуваат морам шта чеш.
     
  14. ani22

    ani22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2010
    Пораки:
    585
    Допаѓања:
    303
    мразам кога ми се шетаат со чевли дома, сега нормално за роденден, именден ,итн дозволено е .. ама да се шибнат така мнгоу ме нервира, јас не си дозволувам да влезам со чевли дома па друг да ми гнаси :worried:
     
  15. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Зависи обично сами се соблекуваат :D
     
  16. vlubena

    vlubena Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    767
    Допаѓања:
    627
    Не знам зависи од личноста ми е страм на некој непознат што првпат иди кај нас дома и прв пат го гледам да му речам еј бе каде ти со чевли ајде соблекувај ги :lol: а пак некој близок така ако ми влези обавезно му викам :devil:
     
  17. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    Никако не дозволувам !
    btw ионака самите си ги соблекуваат чевлите :)
     
  18. Cello-PlaYer

    Cello-PlaYer Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2011
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    23
    И кај нас е дозволено. Претходно ми беше малку чудно но кога малку прошетав видов како е системот во другите држави воопшто не ми смета :)
     
  19. unhappyy

    unhappyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    147
    Јас да дозволувам,а мајка ми врескат..па ламинат е и онака насекој втор ден морат да се рибат..многу прашина збират
     
  20. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    НЕ!
    Сосе секакви гнасотии собрани од улица некој да ми шлапа по килимите дома (кои успат се светли, кремасти) нема шанси :!:
    Не ме интересира какви навики си има, колку му се нови и чисти чевлите....ќе си си соблече, а ако му смрдат чорапите ќе му дадам собни папучи и сите ќе сме раат :D
    Обично кога пречекувам гости на врата не тргнувам да ги однесам горе по скалите додека не ги соблечат чевлите во ходникот, тие постојаните си знаат, а некои нови кои и покрај се нема да им текне да се собујат без срам јас ги потсетувам :wasntme: Само 2 пати до сега имам дозволено да се влегува со чевли, за мојата матурска прослава и за на сестра ми, здравје сега за свадбите наши пак :rofl:
    Од толку што веќе си го знаат редот, кога решивме со чевли да ги пуштиме беше многу смешна ситуацијата......отварам јас врата, се поздравувам и им велам ајде одете горе, тие прво се фаќаат да се собујат и јас викам не не денес сите обуени се качуваат, и такви со неверување, ако ама ние пак да се собуеме инсистираа, едвај ги убедив да се качат :lol:
     
    На Hopeful му/ѝ се допаѓа ова.