1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали државата вложува во младите таленти?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од злоба, 4 февруари 2021.

 1. злоба

  злоба Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2020
  Пораки:
  1.004
  Допаѓања:
  3.266
  Пол:
  Женски
  *не проверив дали темава е дупла*

  Државата одби да го награди штипскиот Питагора: Од МОН велат дека постапиле по закон, а ќе добие награда од Општина Штип

  Ме нервира ова! Толку многу млади со потенцијал во разни полиња и очекуваат да останат во државава и да го развијат? Они се иднината за подобра држава и целосно користење на ресурсите што ги имаме, но ете мора да усерат ради глупи правила.
   
  На poi, Mikha4, f.girl и 2 други им се допаѓа ова.
 2. Bezimenka90

  Bezimenka90 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.753
  Допаѓања:
  17.251
  Пол:
  Женски
  Светлата страна е што детево на рана возраст увидело во што мувла од држава живее и има можност уште од сега да планира каде да кидне.
  Со математика ќе му се отворат многу можности низ светот. Не се сомневам дека ќе успее некаде надвор.

  На темава, секако дека не вложува. Напротив. Државата прави се за да ги демотивира и избрка. Затоа имаме масовен "одлив на мозоци". Не им требаат паметни и талентирани луѓе тука.
   
  На Nikolina35, Guns N` Roses, Lella и 22 други им се допаѓа ова.
 3. f.girl

  f.girl Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 октомври 2015
  Пораки:
  2.157
  Допаѓања:
  32.457
  Пол:
  Женски
  Секоја чест за детето, сигурна сум го чека успешна иднина надвор од оваа држава. Таленти како него не остануваат незабележани од држави кои ги ценат и мотивираат за уште поголеми достигнувања.

  Кај нас секако не се обрнува внимание на вакви работи. Зошто да му даваат пари кога тој не носи партиски маички за да ги промовира партиите. Освоил медали....чудото големо (facepalm)
  Срамно е ова што се случува. Збираат донации за да одат на Олимпијади и да ја претставуваат државата која не се ангажира за нив, трошоците за натпревари се на товар на професорите и родителите(со мојата генерација беше така), медиумите немаат време да известуваат за вакви таленти. Пред некое време на некоја телевизија од Србија имаше реклами во кои беа споменувани успешни студенти, ученици со пофалби за нивните успеси. Зошто да не се направи истото и кај нас? Поддршката и тоа како е значајна, самото сознание дека некој им го валидира успехот и трудот ќе им дава дополнителна желба за нови достигнувања.

  Објавата на професорот Иван Грозданов од ПМФ даде реална слика за тоа колку се почитуваат и колку им се помага финансиски на научниците кај нас. Џабе е сè, ако не сме приврзаници на определена партија. И после си оделе "мозоците", епа ќе си одат....и добро е што е така.
   
  На Nikolina35, Lella, Ahoy и 16 други им се допаѓа ова.
 4. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  7.840
  Допаѓања:
  11.010
  Државата не вложува, но тој што има талент ќе си го најде местото под сонцето.
   
 5. DiCaprio

  DiCaprio Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2019
  Пораки:
  530
  Допаѓања:
  1.970
  Пол:
  Машки
  Кратко и јасно не.
  Нема вложено во ниту еден тален кој заслужил да му се пружи можност и прилика, бидејќи вложување во квази таленти не претставува никакво вложување. Тоа е како да полниш решето со вода и да чекаш да се наполни.

  Впрочем и целата ситуација со детето што победи на натпреварот е школски пример како не функционира исправно државата спрема талентираните деца. Најјасно се гледа целиот трулеж на нашиот образовен систем кој влече корени од основното образование.
  Прво од кусогледот на учителите и наставниците кои ги фаворизираат и глорифицираат децата од родителите преку кои наставниците гледаат некаква корист, наместо да ги бараат и поттикнуваат талентите на учениците и да ги усмеруваат кон тоа за што ги бива.
  А второ, и да има некој талент, државата го гледа низ призма на политички глас, па ако не и одговара нема да вложи.
  Основното образование е основата, темелот на секоја градба, па каков темел, таква градба.

  Едноставно кај нас владее тендер системот, односно кој повеќе ќе понуди корист, наспроти талент, тој ќе биде награден.
   
  На Ahoy, poi, noteforself и 3 други им се допаѓа ова.
 6. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  9.689
  Допаѓања:
  134.886
  Хм, колку таленти си го нашле местото под некој сељак шеф и директор за мала плата. Ако не те следи и поддржува образовен систем, ако немаш родители да те поттурнат и партии и слично...гаснат таленти и интелекти.
   
  На Nikolina35, black-angel, Tanjamm и 2 други им се допаѓа ова.
 7. Pirot

  Pirot Активен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2021
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  46
  Пол:
  Машки
  Да вложува.Парите што ги добивате се аванс за да се откажете од вашите соништа.
   
 8. winnie02

  winnie02 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2021
  Пораки:
  304
  Допаѓања:
  1.685
  Пол:
  Женски
  Како не, им плаќа факултети на некои да учат надвор од земјава...
  кои по завршувањето секако дека не се враќаат:D
   
 9. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  2.817
  Допаѓања:
  8.182
  Пол:
  Женски
  Не вложува и никогаш нема да вложи. Напротив, на детево уште од сега му ги отворија очите. Дури и да сакаат да му дадат пари, не треба да ги прифати бидејќи доаѓаат како милостина. Сигурна сум дека ќе успее во животот. Ваквите деца со голем потенцијал секогаш успеваат.

  @winnie02 не ме потсетувај. Се изедов од нервоза тогаш..
   
  На winnie02, poi, bicycle и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  7.840
  Допаѓања:
  11.010
  Aко не овде, во странство ќе се снајде.
   
  На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Ugly Duckling

  Ugly Duckling Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 август 2018
  Пораки:
  3.467
  Допаѓања:
  41.626
  Пол:
  Женски
  Напротив. Ако се истакнуваш и си различен од другите, ќе направат се' за да се демотивираш. Напорно работиш и се трудиш, а гледаш дека пред тебе положил/завршил/се вработил некој со дедо Владика.
  Нема помош ни за тој кој е талентиран, ниту па за некој на кој му треба поголема помош во текот на образованието. Голем проблем е и фокусираноста само на формалното образование, за неформално треба да имаш среќа некој да те "просветли" дека постојат и обуки, курсеви, размени итн.

  Читав некое истражување, да ви ја доловам поентата:
  Кога би прашале мали деца во градинка кој од нив е креативен, сите ќе се испотепаат да докажат дека тие се.
  Кога би прашале деца од прво до четврто одд, само неколку ќе кренат рака.
  Кога би прашале деца над четврто одд, само едно или две деца срамежливо и со двоумење ќе кренат рака.
  Самиот систем наставникот да предава пред нас, а ние наредени како војничиња ни прави некој притисок, не става во некој калап.
   
  На deskarada, Ahoy, 6th sense и 4 други им се допаѓа ова.
 12. Zaljubena26

  Zaljubena26 Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  2.188
  Допаѓања:
  30.793
  Пол:
  Женски
  Како не вложува?!? 5000 евра лапна албанчето со песните за УЧК што ги пееше. Се инвестираат во младината, не зборете така. :devil:
   
  На Nikolina35, Tanjamm и злоба им се допаѓа ова.
 13. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  7.840
  Допаѓања:
  11.010
  Да знаеш дека си во право. Колку и да сака некој да направи нешто, овде средината е толку демотивирачка, уффф. Никој нема едно „браво“ да ти рече, а не пак да те наградат парично. Но, човек треба да замижи и да бара шанси за напредок и успех. Дури и во работна средина ако се докажуваш, ќе гледаат ако можат да те сопнат, оти овде немаме нешто кадарни луѓе, напротив просечните мислат дека се Господ.
   
  На злоба и Ugly Duckling им се допаѓа ова.
 14. Zaljubena26

  Zaljubena26 Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  2.188
  Допаѓања:
  30.793
  Пол:
  Женски
  Кога е работната средина во прашање, дури и на самите газди како да им пречат вредните и способни работници. Најчесто се на страна на неработниците кои им лижат задник и се одржуваат преку кодошење. И после како човек да се труди? Секоја чест за исклучоците кои ценат посветеност, за жал таквите се ретки.
   
  На Nikolina35, poi, Tanjamm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  7.840
  Допаѓања:
  11.010
  Еве јас отсекогаш сакав странски јазици. Зборувам повеќе јазици и ретко некој да ме пофалил обично или кокореле очи кога ќе сфатат дека зборувам течно, или коментарот бил „што дека знаеш јазик, ти не работиш во странство, овде си“. Кој коментар? Баш злобно. Не е џабе, кога и да ми треба се снаоѓам со јазици, си разговарам со странци.

  Кодишите најмногу просперираат. Што ако нема поим кога со години кисне на едно работно место, си прима плата, си отплаќа кредит за куќа или стан. Што фајде ако го избркаат по 10 години, кога тој бил за бркање од старт.
   
  На Zaljubena26 и poi им се допаѓа ова.
 16. winnie02

  winnie02 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2021
  Пораки:
  304
  Допаѓања:
  1.685
  Пол:
  Женски
  Ова зависи од фирма до фирма и од политиката на фирмата. Не ми изгледа баш исто за споредба, ама што знам, можеби грешам...

  Инаку посветеност да, ама ако е на штета или притоа гледа да направи штета на тие околу него не ценам. Полно е и амбициозни луѓе кои се истакнале не толку заради нивните квалитети туку заради газењето и туркањето на сите околу нив. Најчесто пред нос ти мафтаат за нивната успешност, у секој муабет не забораваат да го спомнат нивното достигнување. Е тука нешто мириса или државата овде помогнала скришум :D

  човек што вистински сам си го изодил патот е и доблесен и скромен, по тоа ќе го препознаете:mm:
   
 17. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  7.845
  Допаѓања:
  47.938
  Пол:
  Женски
  Нешто налик на темата дали им верувате на институциите, двете теми смешки се
   
  На winnie02 и Аргентина * им се допаѓа ова.
 18. Nikinena

  Nikinena Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2020
  Пораки:
  186
  Допаѓања:
  402
  Пол:
  Женски
  НЕ!! Ќерка ми е најдобра во "еден спорт" (не можам да кажам точно што) а само еднаш има земено стипендија. Во нашава држава има само први места и второ место ( со возрасна девојка од 23год а ќерка ми е 15), исто на балканско + Романија и Турција освои 2 место а тие ваучери и стипендии си делат меѓу нивните. Крајно револтирана сум кога дете по три тренинзи денот прави, телото и е како карпа е од државата една стипендија од 9 месеци доби. Да нема за никој нема, ама па друга девојка што никогаш не освоила ништо, не па на балканско, зеде ваучер од 105 000ден а ќерка ми и други како нејзе ништо. Катастрофа сме значи. Не се цени ни спорт ни учење. Не е работата во тие 105 000ден, девојчето се почувствува толку понижено што немам зборови да опишам. Се надевам дека ќе си ја најди среќата во друга држава зашто овде на секој нејзин успех само разочарување добива. И муабети од соучениците дека како маж е во телото и со спортот ништо нема да добие во животот.
   
  На An4e banance и Tanjamm им се допаѓа ова.
 19. Abracadaver

  Abracadaver Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2020
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  3.450
  Пол:
  Машки
  Државата нема потреба да вложува во личности, кои планираат да ја напуштат државата. Тоа го сфатија функционерите одамна и затоа не се вложува. Паметен потег.
   
 20. deskarada

  deskarada Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 декември 2011
  Пораки:
  1.916
  Допаѓања:
  31.186
  Озбилен си или се заебаваш нешто?

  А зошто луѓето си одат од државата м?