1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали е во ред да се чува куче во двор?

Дискусија во 'Дом' започната од Miro91, 12 декември 2018.

  1. Miro91

    Miro91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2015
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    54
    Имам 6 месеци стар црно-бел мешанец. Се роди кај комшијата во двор, јас си го присвоив. Бев денес првпат на ветеринар со него. Се си беше во ред. Дворот во кој што го чувам ми е со куќа во која сум само преку пролет лето и рана есен. Зимно време сум во двособен стан поради парното. Бидејќи мајка ми не е најдобра со здравјето, не сака да го донесам во станот да го чувам во стан. Си има дрвена куќичка со ќебенце, ставена под тераса покрај дрвата за огрев, просторот е затворен од сите три страни така да во куќичката нема шанси да му биде ладно. Арно ама сепак малку ми е жал за него бидејќи е ладно преку ноќ. Сепак секој ден одам кај него да го видам, да се поиграм со него, да му дадам храна и вода, и добро е развиен...и знам дека кучињата сакаат друштво и срцето ме боли што уште не е пролет па да сум таму постојано со него, ама мајка ми никако неќе да слушне да го донесам во станот. А куќата и станот се одалечени 4 километри. Дали е во ред да го чувам во куќичка? Сепак, се навикна на нас, и ние на него, и не би сакал да го дадам на друг.
     
  2. Zavisnaodblago

    Zavisnaodblago Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2016
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    236
    Пол:
    Женски
    Многу добро ве разбирам.Разбирам каква е љубовта и приврзаноста кон кучето.Сосема ок е да се чува куче во двор,доколку не е на ланец и има соодветна куќичка.Ако мислите дека му студи,може да се купи облека за куче,или пак некој кој знае да му сплете.Оставете му некоја играчка за да не му биде досадно.
     
  3. Miro91

    Miro91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2015
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    54
    Му купив играчка, секој ден одам да му ставам за јадење и вода, меѓутоа, он е научен да шета. Мајка му беше улично куче, он исто така се шета наоколу кај комшиите, ама пак се враќа. Од вчера го нема, не знам каде е, ама знам дека пак ќе си се врати. Можеби да бев таму и зимно време немаше толку да шета. Можеби и шета оти е сам, ама мислам дека шетањето му е природно, бидејќи е сепак научен на животот надвор. Јас го вакцинирав на ветеринар, му направив пасош. Арно ама сеа некој страв ме фати, не дај боже да направи нешто, некоја белја, јас ќе бидам крив бидејќи јас се водам како негов сопственик. Кучето не е навикнато на домашни услови, улично е, ама бидејќи го храниме уште од мал, се навикна кај нас и секогаш е кај нас, иако често се шета и знае да го снема за ден два. А не би сакал да го врзам, нека си има слобода колку што сака, нека шета колку сака, ама нека знае дека кај мене секогаш ќе има своја куќичка, храна, љубов и грижа, дека секогаш ќе одам со него на ветеринар кога и да биде потребно за него, и нека не ме заборави.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Друже, боље вака отколку на улица да се снебива, без засолниште од киша и снег, без јадење и вода.
    И јас чувам улично куче во двор, не вржано. Ако ти е ограден дворот, не го вржувај нека трча.
     
    На theowndemon и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  5. Miro91

    Miro91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2015
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    54
    Дворот ми е ограден, меѓутоа од обична жица, и тука и таму има по некои дупки кај што се протнува.
     
  6. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Не му се нервирај, ќе биде добро.
    Крај краева, рече секогаш се враќа назад. Е има зошто се враќа :)
     
  7. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.645
    Допаѓања:
    52.607
    Пол:
    Женски
    Сосема е во ред да се чува куче во двор. Ние нашето во двор го чуваме, си има куќичка, внатре постелено за да не му е ладно. Живееме во куќа со двор добро заграден. И никогаш куче до сега не сме врзале на синџир, ниту за шетање. Си шета сам каде сака кога сака, но секогаш е тука.
    Што е до мене сакам да чувам куче дома, но моите не сакаат.

    Посетувај го секој ден, менувај му ќебенца кога ќе се изводенат да не му е ладно и мислам дека нема да имаш проблем. :)
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Не е проблем и да е врзано, се додека нема каде да се закачи и повреди околу него, и редовно трча, игра со тебе. Секако покрај тоа треба да се изнесува на прошетки и да се социјализира за да не стане плашливо и агресивно. И внимавај секогаш да остане во двор и да не излегува надвор без поводник, доколку излезе само може да го отрујат или повредат (2 кучиња во мое маало отруја во рок од пола година).
     
    На Ursi му/ѝ се допаѓа ова.
  9. rolulika

    rolulika Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2018
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Во ред е. Посетувај го секој ден да не е осамено. Шетај го надвор од дворот со поводник, треба и да го шеташ кај што шетаат и други кучиња да си игра и со нив, па од пролет пак ќе сте со него.
     
  10. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    И јас мислам дека е во ред да се чува куче во двор се додека добива љубов и грижа. Подобро е отколку да скита гладно и тажно по улица.
     
    На 1209 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  11. Holy Asian Jesus

    Holy Asian Jesus Активен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Машки
    Кучето е способно да преживее само ако му даваш храна и вода нема да има никаква штета. И пред се љубов, значи безусловна љубов дарувај му на кучето и тоа ќе го грее. :l:
     
    На cresa-jagoda и Shmizla94 им се допаѓа ова.
  12. Anita Nikoloska

    Anita Nikoloska Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2021
    Пораки:
    378
    Допаѓања:
    496
    Пол:
    Женски
    Во ред е да се чува куче надвор.
    Јас кучињата ги сметам како миленици за надвор(двор, градина и т.н)
     
    На Miro91 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Miro91

    Miro91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2015
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    54
    Да. Јас го вакцинирав и го кастрирав и го чувам надвор под балкон бидејќи е заградено од страните и не му дува, му ставив креветче и старо кебе и тамо си спие зиме лете. Има многу луѓе што велеа дека куче треба да го чувам дома. Ем влакна, ем бубачки...не ми треба тоа. Куче е за надвор особено ако е родено надвор, без разлика што јас си го присвоив и го чував во стан додека беше многу ладно и додека беше многу мал. Сега си нема гајле. Се дружи со другите кучиња и убаво е социјализиран. Некои кучиња што се чуваат дома па не се толку социјализирани.
     
    На Anita Nikoloska му/ѝ се допаѓа ова.
  14. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.124
    Допаѓања:
    18.353
    Пол:
    Женски
    Да ама да има соодветен бокс да се чисти редовно таму да се шета редовно или да се пушта низ двор, а не низ улица да шета. Редовно да има храна и вода, редовно вакцини прочистено.
     
    На Anita Nikoloska му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Miro91

    Miro91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2015
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    54
    Да, па јас живеам со него. Не е сам. Му ја давам слободата да се шета, но пазам каде оди и со кого се дружи. И он ме следи. Не можам до продавница да одам без него. :)
     
    На Anita Nikoloska и VDT2906 им се допаѓа ова.
  16. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.475
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Не ми е ок на +30 и -10, на снег, дожд и сонце куче да е во двор.
    Ако се лажеме дека им е ок, тогаш го сметам тоа како барање оправдување за чување во лоши услови.
     
    На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.981
    Допаѓања:
    261.043
    Ок е ако му обезбедиш соодветни услови за живот и НЕ го врзуваш на ланец и НЕ поминува 22 саати во бокс.

    И да имаш во предвид дека во јануари и август е нехумано баш, освен ако немаш греење во куќарката и мн. дрва и трева за летно време.
     
    На Angie1432 и VDT2906 им се допаѓа ова.
  18. AndyRad

    AndyRad Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    428
    Пол:
    Женски
    Kucinjata se prilagoduvaat na klimata, sekako moeto prvo ziveese doma so nas, no otkako se od namestajot izgriza doma, otide nadvor vo kukjarkata da si spie. Od togas pominaa 14 god i uste e zivo i zdravo, starec e sega i ne mu e problem ni vo zima ni vo leto. Komsiite imaa malecki kucinja ama gi vnesuvaa vnatre, moeto e golemo e nema gajle. Zavisi od rasata i uslovite.
     
    На Anita Nikoloska му/ѝ се допаѓа ова.