Дали е добро да се вежба со настинка?

Дискусија во 'Фитнес' започната од SportLife, 5 мај 2012.

 1. SportLife

  SportLife Активен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Едно од најчесто поставените прашања...па девојки ваш совет? :)
   
 2. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  878
  Пол:
  Женски
  Дали кога си настината би можела да вежбаш ?

  Јас мислам нема зошто да не се вежба, баш поубаво ќе го активираш организмот. Сега незнам за какво вежбање мислиш, но без претерување и форсирање мислам дека е сосема ок :)
   
  На Lepotajce му/ѝ се допаѓа ова.
 3. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.547
  Дали кога си настината би можела да вежбаш ?

  Тоа ние неможеме да ти кажеме ако се чувствуваш дека си способна да вежбаш, вежвај во спротива и да сакаш нема да можеш
   
  На Lepotajce му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.530
  Дали кога си настината би можела да вежбаш ?

  Па ако се чувствуваш способна за вежбање секако дека е пожелно.
  Ќе се испотиш, ќе ти се подигне расположението, еден добар туш после тоа, дури може и побрзо да оздравиш. :)
  Во секој случај подобро да се повежба, отколку да се легне под ќебе цел ден во темна соба.

  Истото го мислам и за оние со менструација.
  Освен ако болките ти се неподносливи, пожелно е да се повежба малку.
  Болките дури ќе се намалат според мене.
   
 5. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.326
  Дали кога си настината би можела да вежбаш ?

  Колку што јас знам кога си настинат не треба да го оптоваруваш организмот зашто му треба одмор. Искрено и не знам кој има сила да вежба настинат, сум пробала неколку пати на орбитрек, за една минута јазикот до земја ми беше од што се изморив плус многу тешко дишев.
   
 6. CharmedGirl

  CharmedGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2011
  Пораки:
  1.420
  Допаѓања:
  1.656
  Пол:
  Женски
  Дали кога си настината би можела да вежбаш ?

  Мислам дека ако си настината треба да се преиспиташ како се чувствуваш и да одлучиш дали си во состојба во која можеш да вежбаш.Нормално дека ако имаш температура или си омалаксана, нема да можеш да стоиш, а камоли па да вежбаш.Но, ако е тоа полесна настинка, тогаш ок би било да вежбаш, не гледам зошто не би требало...
   
 7. Sanniii

  Sanniii Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  2.295
  Пол:
  Женски
  Дали кога си настината би можела да вежбаш ?

  Зависи колку си настината. Ако се чувствуваш многу лошо, не е пожелно.
  Ако си малце, дури може и добро да ти влијае вежбањето и побрзо да оздравиш. :)
   
 8. Mermaid90

  Mermaid90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2012
  Пораки:
  1.045
  Допаѓања:
  980
  Дали кога си настината би можела да вежбаш ?

  Зависи дали ке можеш физички да го издржиш тренингот,кога сме настинати лошо се чувствуваме,па обиди се :)
   
 9. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.177
  Пол:
  Женски
  Дали кога си настината би можела да вежбаш ?

  Зависи, на самиот организам му е потребен одмор за да се обнови, но, вежбањето и го зајакнува имунитетот, да се вежба, но не и премногу, затоа што тоа е лошо за самиот организам.Најмногу треба да се внимава на исхраната, да се најде начин кој дополнително ќе го зголеми имунитетот на организмот, а со тоа се мали шансите за настинка.Најдобро е да се прави онака како што самиот организам наметнува.
   
 10. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.767
  Дали кога си настината би можела да вежбаш ?

  Да! Дури и вежбањето помага. Кажувам за обична настинка. Ако е грип во прашање или едноставно се чувствуваш здробено, подобро е барем некој ден да си го одмориш телото во кревет, отколку да го форсираш. :)
   
 11. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.896
  Дали кога си настината би можела да вежбаш ?

  Зошто да не!
   
 12. i-am-who-i-am

  i-am-who-i-am Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 март 2012
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  17
  Дали кога си настината би можела да вежбаш ?

  јас секогаш кога сум болна си вежбам и подобро се чувствувам :)
   
 13. SportLife

  SportLife Активен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Дали кога си настината би можела да вежбаш ?

  Епа фала ви девојки,навистина ми помогнавте.А и не користам некои многу напорни вежби.Се фокусирам најмногу на стомачните и на кардио вежбите,само во помал број на вежби бидејќи многу е присутен брзиот замор :\
   
 14. chocolate.chick

  chocolate.chick Популарен член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2011
  Пораки:
  922
  Допаѓања:
  644
  Дали кога си настината би можела да вежбаш ?

  Нема зошто да не се вежба. Доколку постојано вежбаш, кога си настината тоа не би претставувало проблем.
   
 15. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.896
  ке го активираш организмо и помага побрзо да оздравиш но секако ако не можеш ако се чуствуваш омалаксата и не со сила затоа што може да е лошо т.е.лошо да се покаже...