1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали е добро да се вежба со настинка?

Дискусија во 'Фитнес' започната од SportLife, 5 мај 2012.

  1. SportLife

    SportLife Активен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Едно од најчесто поставените прашања...па девојки ваш совет? :)
     
  2. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    879
    Пол:
    Женски
    Дали кога си настината би можела да вежбаш ?

    Јас мислам нема зошто да не се вежба, баш поубаво ќе го активираш организмот. Сега незнам за какво вежбање мислиш, но без претерување и форсирање мислам дека е сосема ок :)
     
    На Lepotajce му/ѝ се допаѓа ова.
  3. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.555
    Дали кога си настината би можела да вежбаш ?

    Тоа ние неможеме да ти кажеме ако се чувствуваш дека си способна да вежбаш, вежвај во спротива и да сакаш нема да можеш
     
    На Lepotajce му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.588
    Дали кога си настината би можела да вежбаш ?

    Па ако се чувствуваш способна за вежбање секако дека е пожелно.
    Ќе се испотиш, ќе ти се подигне расположението, еден добар туш после тоа, дури може и побрзо да оздравиш. :)
    Во секој случај подобро да се повежба, отколку да се легне под ќебе цел ден во темна соба.

    Истото го мислам и за оние со менструација.
    Освен ако болките ти се неподносливи, пожелно е да се повежба малку.
    Болките дури ќе се намалат според мене.
     
  5. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.344
    Дали кога си настината би можела да вежбаш ?

    Колку што јас знам кога си настинат не треба да го оптоваруваш организмот зашто му треба одмор. Искрено и не знам кој има сила да вежба настинат, сум пробала неколку пати на орбитрек, за една минута јазикот до земја ми беше од што се изморив плус многу тешко дишев.
     
  6. CharmedGirl

    CharmedGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    1.661
    Пол:
    Женски
    Дали кога си настината би можела да вежбаш ?

    Мислам дека ако си настината треба да се преиспиташ како се чувствуваш и да одлучиш дали си во состојба во која можеш да вежбаш.Нормално дека ако имаш температура или си омалаксана, нема да можеш да стоиш, а камоли па да вежбаш.Но, ако е тоа полесна настинка, тогаш ок би било да вежбаш, не гледам зошто не би требало...
     
  7. Sanniii

    Sanniii Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.112
    Пол:
    Женски
    Дали кога си настината би можела да вежбаш ?

    Зависи колку си настината. Ако се чувствуваш многу лошо, не е пожелно.
    Ако си малце, дури може и добро да ти влијае вежбањето и побрзо да оздравиш. :)
     
  8. Mermaid90

    Mermaid90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    1.049
    Дали кога си настината би можела да вежбаш ?

    Зависи дали ке можеш физички да го издржиш тренингот,кога сме настинати лошо се чувствуваме,па обиди се :)
     
  9. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Дали кога си настината би можела да вежбаш ?

    Зависи, на самиот организам му е потребен одмор за да се обнови, но, вежбањето и го зајакнува имунитетот, да се вежба, но не и премногу, затоа што тоа е лошо за самиот организам.Најмногу треба да се внимава на исхраната, да се најде начин кој дополнително ќе го зголеми имунитетот на организмот, а со тоа се мали шансите за настинка.Најдобро е да се прави онака како што самиот организам наметнува.
     
  10. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    Дали кога си настината би можела да вежбаш ?

    Да! Дури и вежбањето помага. Кажувам за обична настинка. Ако е грип во прашање или едноставно се чувствуваш здробено, подобро е барем некој ден да си го одмориш телото во кревет, отколку да го форсираш. :)
     
  11. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Дали кога си настината би можела да вежбаш ?

    Зошто да не!
     
  12. i-am-who-i-am

    i-am-who-i-am Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2012
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    17
    Дали кога си настината би можела да вежбаш ?

    јас секогаш кога сум болна си вежбам и подобро се чувствувам :)
     
  13. SportLife

    SportLife Активен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Дали кога си настината би можела да вежбаш ?

    Епа фала ви девојки,навистина ми помогнавте.А и не користам некои многу напорни вежби.Се фокусирам најмногу на стомачните и на кардио вежбите,само во помал број на вежби бидејќи многу е присутен брзиот замор :\
     
  14. chocolate.chick

    chocolate.chick Популарен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2011
    Пораки:
    922
    Допаѓања:
    644
    Дали кога си настината би можела да вежбаш ?

    Нема зошто да не се вежба. Доколку постојано вежбаш, кога си настината тоа не би претставувало проблем.
     
  15. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    ке го активираш организмо и помага побрзо да оздравиш но секако ако не можеш ако се чуствуваш омалаксата и не со сила затоа што може да е лошо т.е.лошо да се покаже...