1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали е можно да се живее само од љубов?

Дискусија во 'Сингл' започната од crazylady, 9 август 2012.

  1. RedWine

    RedWine Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    61
    Нажалост -НЕ! Покрај љубов треба и разбирање,почитување и денешното нужно зло-парите!
    Ма ќе се сакаме ние до вселената и назад,ама кога ќе дојдат финансиските проблеми,се ќе започне да тече поинаку!
    Денес е тоа нажалост така! Ако немаме што да јадеме,не можеме да си дозволиме еден скромен живот,тука ќе започнат расправии,несогласувања,кавги....и се тоа ќе доведе до додатни нервози,кои сигурна сум дека никој не ги посакува!
    Да,ќе кажам пак,покрај љубовта и меѓусебното почитување,да се има и работа со ете некоја скромна плата,тогаш еден пар кој се согласува може да постигне многу.Но,доколку нема никакви примања,е тогаш....не знам дали ќе летаат срца на сите страни!
    Денес финансиите се неопходни и тоа е ФАКТ! И да сакам да се средам и да му бидам поинаква и убава-требаат пари!И тој да сака да ми приреди некое мало изненадување-требаат пари! Е па тоа е и интересното во љубовта.
    А да не зборувам и кога ќе се роди дете,па ќе се формира семејство.Уште не сум до таму со мојов живот,ама препоставувам дека се повеќе и повеќе финансии ќе требаат.
    Е сега тоа како живееле нашите баби и прабаби,нема да коментирам,зошто живееле во друго време,со поинакво темпо на живот,вредностите биле поинакви.Раѓале по 5-6 деца,ама храната не ја купувале ,туку ја произведувале,школувањето не било морално,а денес е неопходно,затоа не може да се прави таква споредба!
    И тоа песните што ги пееле од типот:"Ќе живееме во колиба и ќе јадеме леб и сол,само да сме заедно",за денешно време не ми држат вода!
     
    На sadgirl21 и Rubiii им се допаѓа ова.
  2. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Не само од љубов неможе да се живее....
    Факт е дека за се живее убаво мора да се има љубов,внимание,подршка,работа,пари за да се подмируваат с/ки и.т.н ...но само од љубов,не.... Бидејки кога ке се нема да се јаде и плаќаат комуналии,тогаш ќе нема ни љубов...Взаемно одат пари и љубов
     
  3. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477
    Претпоставувам дека само од љубов не може да се живее :)
    Еве пример: имам еден комшија,што на млади години се ожени некаде околу 22..имаше девојка од друг град и премногу се сакаа.Таа беше 2год постара од него,и покрај сите противења од страна на неговите и нејзините,тие се земаа..и двајцата невработени,без солидно образование,но битно љубов имаше :)
    И нели,тој сеуште живееше со неговите родители,во стан со 2 соби,ама љубовта ја имаше покрај себе :)
    И неговите му рекоа дека е време да се осамостои,така да за неполн месец почнаа конфликтите..она сакаше излегувања со друштво,шетање ваму таму,а тој без скршен денар во џеб..караници,полиција секој ден,скоро преку еден ден таа се враќаше кај нејзините :) ,па се смируваа..тоа беше..
    И дојде време за деца,добија 2 прекрасни дечиња,до гуша во долгови..нивните помагаа колку можеа,но и нивните плати беа мн мали..тешко скрпуваа крај со крај
    И 2пати таа абортираше..замислете и тие деца да се родеа?за овие 2 едвај наоѓаа пари за млеко,памперси,итн
    Во една прилика дојде девојката на кафе и ми рече дека ако овоа е цената на љубовта,не би ја платила ако има повторно прилика..

    Сметам дека после љубовта,најбитен фактор се парите..не дека сум материјалист,ама ако секој ден на врата ви доаѓаат луѓе поради неплатени долгови..не знам уште колку ке може да трае таа љубов :D
     
    На kala21 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.871
    Допаѓања:
    34.156
    Пол:
    Женски
    Не... ако некогаш сум мислела дека се живее сум се лажела себеси... зошто? еве еден пример? се сакаме и ке имаме деца кои ке ги сакаме и се плод на љубов но кога тоа дете ке потпорасне и ке посака нешто да му подариме купиме или едноставно дадеме нема да му кажеме сине јас те сакам но чоколадо нема зошто неможам да ти купам и сл...Важно е да се сакаме и разбираме и почитуваме но понекогаш тоа не е доволно...од воздух и љубов не се живее...
     
  5. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
    Се согласувам,најважна е љубовта (после здравје се разбира),ама и без пари ништо,само нервози :)
     
  6. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.628
    Се живее. :)јас така живеам од љубов.
     
  7. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477
    Браво за тебе :)
    И која е формулата за успешен живот само од љубов? :)
     
  8. Dala

    Dala Популарен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2012
    Пораки:
    1.512
    Допаѓања:
    1.890
    Не,неможе да се живее само од љубов.Љубовта нема да ти ги плати сметките за вода и струја,нема да ти купи храна и облека.Љубова не ти носи ни пари.Убаво е да се има љубов, ама потребни се и многу други работи.
     
  9. Danai4

    Danai4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2013
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    37
  10. Optimistic

    Optimistic Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2012
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    14
    Вистина е дека не може да се живее од љубов, но кога има љубов се е полесно. Ова го кажувам од искуство... Ако има љубов полесно се поднесува секој проблем, полесно е да се претрпи криза, а доколку нема љубов, почит, разбирање, тогаш нема ништо.
     
  11. girl.9

    girl.9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2012
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    478
    Не е можно да се живее само од љубов. Потребно е разбирање, внимание, работа...итн :)
     
  12. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.299
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    Не може... трагичната вистина е дека човечкиов живот на денешницава зависи само од парите |(
     
  13. Girl-50

    Girl-50 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2013
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    842
    Љубовта може да те направи среќен, но не се живее само од љубов..
     
  14. blagica1991

    blagica1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    209

    е да сигурно е така :@ ти имај пари а маж ти секоја вечер нека е по кафани и со швалерки па убаво живеј . парите се релативна работа штета што човечкиот неразвиен мозок не размислува така :!:
     
  15. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Да, љубовта е прекрасно чувство, кое многу значи за квалитетот на животот, ама колку и да сакаме да го прикриваме со розови илузии, реалноста е поинаква.

    Ако било кој пар, нека се и најзаљубени на светот, го однесат на пуст остров, ама од оние непријателските острови, без храна и засолниште, па за две недели нека постават услов или да останат заедно и да ,,преживеат,, од љубов или да се откажат еден од друг, 99,99% ќе ја одберат втората опција. Човекот не може да поднесе физиолошко-физички болки и страдања, побргу емотивни ќе поднесе, заљубените погледи и фатени рачиња се поневажни од празните стомачиња на скалата на приоритети за одржување, дотолку е едноставно.
     
  16. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.299
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    Се надевам дека „човечкиот неразвиен мозок“ не се однесува на мене.. :| Ти не си ме сфатила точно. Се мислев дали да го ставам тоа „само“ и на крај го ставив. Инаку САМО од љубов не може, да се разбереме, а затоа и велам дека тоа е трагично... белки сега ме разбра..
    Милсам дека нема потреба од толку нервозирање... Поздрав.
     
  17. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Јас знам дека без љубов многу тешко се живее. А само љубов, нормално дека не е доволна. Доверба, почит, поддршка...
     
  18. blagica1991

    blagica1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    209
    извини ако те навредив , тоа се однесува на сите девојки кои не знаат да ги ценат убавите работи . позз
     
  19. macedonia.timeless

    macedonia.timeless Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2012
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    137
    Не може
    Не се ни знае дали вечно заедно ке се остане
    А љубовта е многу важна и прекрасна кога ја имаш вистинската личност.
    А и треба слога, толеранција, разбирање и ред други работи..
    И само од воздух не се живее па тоа е исто.
    Епа од мене не.
     
  20. zaguben

    zaguben Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    170
    Пол:
    Машки
    Денес е време на Естетика и материјализам, жалам што е така но тоа е тоа.

    Во времето на нашите родители постоело љјубов, сите горе доле потекнувале од сиромашни семејства. Стапувале во брак поради лјубовта еден кон друг која ја чуствувале , слогата која ја имале , разбирањето еден кон друг итн.

    Денеска младите многу брзо се вљубуваат, но тоа трае прекрако. Љубовта не е само да сакаш некој или некоја , туку да останеш покрај него додека му е најтешко да го поддржиш во тоа што го работи , и да се борите заедно низ животот.


    За да ја одржиме љубовта во Живот :D потребно ни е од секој зачин по малце . Пари , разбираење, искреност, да ја изненадиме саканата кога таа најмалку го очекува тоа и ред други работи
     
    На De-lovely, Marjan007 и SparkyAngel им се допаѓа ова.