1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали е подобро за децата да израснат во град или село?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од k.frosina, 18 мај 2016.

  1. Rabbit 97

    Rabbit 97 Активен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2019
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    499
    Jas pak imam sosema poinakvo gledishte. Site od doma imaat po 2-3 koli decata vozacki zemaat na 18 god skoro sekoja zena vozi kola.Decata sredno uca v grad i sekoj den se v grad pred casovi posle casovi na kafe. Se slucuva zeni grupa 4-5 vo sabota na kafe da se izlezeni plus toa decata se hranat so se domasno. Ova e moe sfakanje moe glediste od toa shto so svoi oci go imam videno
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Tea678

    Tea678 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2018
    Пораки:
    880
    Допаѓања:
    5.013
    Пол:
    Женски
    Село дефинитивно.
     
    На Cutiepie1 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    А какво село? Оти јас тоа што го имам видено во село не е баш идеално за живеачка за возрасни, а не па за деца.
     
    На Ance-to му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Rabbit 97

    Rabbit 97 Активен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2019
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    499
    A shto imas videno?
     
  5. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Имам пишувано и во друга тема. Неидеални услови. Многу пати имало на телевизија видеа како се живее во таквите села.
     
  6. Rabbit 97

    Rabbit 97 Активен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2019
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    499
    Jas zboruvav za pobliskite sela barem na dalecina od 7-10km od gradot
     
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Тие се супер. Имам престојувано во такви села. Единствена маана е што се подалеку од градот.
     
    На Rabbit 97 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Tea678

    Tea678 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2018
    Пораки:
    880
    Допаѓања:
    5.013
    Пол:
    Женски
    Не знам за која локација зборуваш, ама најдобра локација е каде што има паметни луѓе, убава природа има насекаде, ама главен фактор се луѓето, ти можеш да идеш на некоја пустина ако има некој паметен човек, богатството на еден локалитет се луѓето, џабе е да дојдеш во некоја природа, село а да си опкружен со алкохоличари, лудаци кои доаѓаат да прават журки, гласна музика итн а тоа се најчести одлики на градовите, се знае разликата помеѓу град и село, мислам нема потреба да се дискутира во тој правец, човекот многу поздраво живее во село одколку во град.
     
    На Cutiepie1 и Rabbit 97 им се допаѓа ова.
  9. Cutiepie1

    Cutiepie1 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2018
    Пораки:
    813
    Допаѓања:
    2.931
    Пол:
    Машки
    аБе во село се учат највредните нешта, уште од мали нозе, каква убава природа :rofl:

    Можеби не се сите, ама повееќе од пола...никогаш нема да те остават на цедило.

    :hug: до моите другари, од село! :P
     
    На SummerGirl и Rabbit 97 им се допаѓа ова.
  10. Ance-to

    Ance-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    191
    Пол:
    Женски
    Не знам ти каде живееш, јаа сум од град од источна мк а маж ми од село близу и не можам да кажам дека сите имар по 2-3 коли оти знам луѓе и без коли, и не знам за тоа дека сите возат. Јаа зборам од лично искуство ја гледам фамиијата на маж ми а твоите информации не знам дали се од мк или од германија
     
  11. Ance-to

    Ance-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    191
    Пол:
    Женски
    Џабе е близу ако нема градинка школо амбуланта и аптека...а и луѓето во село мора да работат само во фабрики каде има превоз пошо не се сите функционери
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ance-to

    Ance-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    191
    Пол:
    Женски
    Здрава животна средина кај што нема комунално па луѓето го палат ѓубрето? Или со вадат со загадена вода? Не е мк само Скопје и селата збореме тука за ширум мк и не е се така бајно и сјајно на мало дете му треба градинка да се друже со дечиња на тинејџер му треба некое хоби за слободното време не им треба шума да трчат и крави.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Tea678

    Tea678 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2018
    Пораки:
    880
    Допаѓања:
    5.013
    Пол:
    Женски
    Да да, во село не можеш да најдеш хоби , спомнуваш здрава средина а предходно аптеки и амбуланти мхм да, во село не ти ни треба аптека ако живееш здрав живот, како порано немале аптеки впрочем немале ни 90% од болестиве денес што ги измислуваат, зашто денес постојат толку болни луѓе ако медицината е толку напредна? Сеедно, не можеш да ме убедиш дека една аптека и амбуланта ти се клучен фактор за град, школо ајде основно задолжително, средно и факултет се тешко блејање и губење време за утре да му бидеш роб на некој дали фирма дали фабрика исто му доаѓа, тоа е реалноста за жал, денес тешко прифатена. Да можам да го вратам времето, би живеела во село, би се хранела здраво, ниту да имам потреба да правам промет на хемиите од аптека, ниту средно и фах би завршила, во село животот не е програмиран, а за са научиш свој бизнис верувај не ти е потребен фах, што се учи во школиве ти што знаеш утре да работиш? Испраќаш дете во школо се враќа дебил, извинете на суровата реалност.
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Доста добро опишано. Ете јас од аспект на твоето друштво од скопските села/приградски населби потврдувам дека е така. :D
    Превозот е дефинитивно клучен момент, зошто секогаш има потреба да се отиде до град.

    Не се согласувам само со болдираниот дел. Исто и јас не сакам многу комуникација со луѓе. Комуникацијата се сведува само на поздрав, прашање како е чисто од култура и тоа е тоа.

    На темава, порано можеби би рекла село. Најубави спомени ми се слободата и дружењето со децата, играње разни игри, правење разни глупости. :D
    За жал сега не го гледам тоа многу низ моево место, па од тој аспект би рекла град, дефинитивно. Поголем избор на се, најчесто не ни треба превоз за ништо, а децата и онака се дружат преку курсеви, спортување, активности.
     
    На SummerGirl и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  15. Rabbit 97

    Rabbit 97 Активен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2019
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    499
    I jas v grad ziveam...bash ti zboruvam za Makedonija. So toa 2-3 koli ukazuvam na toa deka poveketo ne se zavisni od prevozot so kombina ili avtobusi. Ima primeri kade deca od selo zavrsile fakulteti magistraturi itn. Znaci sepk socijalizirani obrazovani se
     
  16. Ance-to

    Ance-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    191
    Пол:
    Женски
    Твое мислење твое право, мада мене овоа ми личе на Мирољуб Петрович. И одма да ти кажам не секое село нуде тоа шо он зборе. Да да не ти треба аптека треба да си здрав а ја не сум слишнала дека луѓето на село се посебно здрави и јадат само здрава храна. Јас сум растена ви град дедо ми имаше нива па јадев се домашно. Треба да прашаш некоја мајка шо работи во конфeкција а нема кој да и го чува детето и нема градинка а не да збореш приказни од јутуб
     
    Последна измена: 24 април 2020
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Ance-to

    Ance-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    191
    Пол:
    Женски
     
  18. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    А што сте се фатиле за образованието? Демек тие од Скопје се необразовани? :wasntme:

    И како тоа нема потреба од амбуланта и аптека во селата? Тие што се од село никогаш не се разболуваат? Не дај Боже дете да ти се разболе. Кај ќе го носиш ако немаш лекар? Или во моментот ти треба сируп за температура? Немаш школо во близина, па детето твое треба да оди пола саат пешки. Не би рекла дека ова се идеални услови. И не може секој да си дозволи да има кола. А каде и да појдеш ти треба превоз. Ако немаш кола, ќе плаќаш такси. А не е баш евтино во еден правец. И тоа како е битен превозот.
     
    На Ursi, macysh и Ance-to им се допаѓа ова.
  19. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Добро да ве прашам за кои села зборувате?
    Сега кај секое село што знам има линии -превоз!
    Секој си сади своја бавча , од секаков зеленчук и овошје , грав, компир и сл , све свое и здраво , маркети и продавници , децата слободно си возат велосипеди по пат ,бидејки слаб собраќај има и е послободно ...
    Не знам за кои села зборувате
     
    На Lolipop23, Rabbit 97 и Tea678 им се допаѓа ова.
  20. Ance-to

    Ance-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    191
    Пол:
    Женски
    Ни едно село од Свети Николе нема организиеан превоз и не садат сите по дома се а такси во правец е 200-300 зависи каде живееш. Некои села имат основно некои и немаат градинка никаде работа само некои конфекции со имаар превоз до блиските градови. Ако има некоја продавничка со мал избор и скапи цени. Луѓето низ село возат и кола и трактори о секакви машинерии не би рекла баш дека средината е чиста и безбедна за деца. 1-2 улица асвалтирани другите газат у кал. Доста луѓе се преселиле во град или во странство. Децата мали што останале во село немаат многу другарчиња и мора да ги чуваат баба и дедо ако родителите работат.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.