Дали е потребна војна?

Дискусија во 'Канта' започната од Marick14, 11 февруари 2016.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.678
  Допаѓања:
  2.924
  Според мене би требало да има војна само со ИД. Други војни не се потребни ама...
  Војната би се водела и заради ресурсите, но и заради многу други нешта. Ресурсите се ограничени. Снемува ресурси на планетава.
  Големите сили се желни за апетит. Војните се водат заради алчноста на тие што имаат веќе доволно, а би сакале повеќе, заради омраза кон оние со различна боја, размислување, религија и сл.
  Во светот само 2-3 сили војуваат преку студени војни. Како што е Кина, Русија и С.А.Д. Ние другите сме марионетки и трпиме жртви и загуби.

  Кои се вашите ставуви во врска со оваа тема?
  Дали мислите дека е потребна војна, Светска Војна или војна во Македонија и доколку да, зошто/дали би требало да има војна?
   
 2. Ицолгудбејбе

  Ицолгудбејбе Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2015
  Пораки:
  404
  Допаѓања:
  1.131
  Пол:
  Женски
  Другар ти таман си ?Ти знаеш шо е всушност војната и колку невини луѓе умираат?Знаеш ти дека сега која и да било држава ако започне (официјално)војна дека ќе биде казнета?Зарем треба невини луѓе да страдаат поради нечии амбиции ?ТЕМАВА Е МОРБИДНА ..ПРАВО во КАНТА .кој тука нормален би коментирал дека е потребна војна...
   
  Последна измена: 11 февруари 2016
  На buba4e89, cresa-jagoda, theowndemon и 11 други им се допаѓа ова.
 3. Crna Dama

  Crna Dama Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2015
  Пораки:
  2.747
  Допаѓања:
  21.649
  Пол:
  Женски
  Боже уште ваква тема фалеше
   
  На buba4e89 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 4. Sanjichka007

  Sanjichka007 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2012
  Пораки:
  1.541
  Допаѓања:
  11.917
  Пол:
  Женски
  Некои луѓе саглам не се. :^)
   
  На MiaB, blueberry93, BoneMachine и 7 други им се допаѓа ова.
 5. Ицолгудбејбе

  Ицолгудбејбе Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2015
  Пораки:
  404
  Допаѓања:
  1.131
  Пол:
  Женски
  Темава е отворена од некој што дефинитивно по предметот историја имал 1..појма нема човеков ни од човекови права,ни од право за слобода,ни од мир ни од казни за државите што ќе почнат војна,ни од тоа колку деца би остале без своите родители ни од ништо..
   
  На MiaB, cresa-jagoda и ***nekoja*** им се допаѓа ова.
 6. Crna Dama

  Crna Dama Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2015
  Пораки:
  2.747
  Допаѓања:
  21.649
  Пол:
  Женски
  Така де не разбирам што е со народов уште војна ни фали не дај боже,сите мир сакаат а некои теми отвараат со војни е мој чуден народ
   
  На cresa-jagoda и ***nekoja*** им се допаѓа ова.
 7. Anabelle.Amorette

  Anabelle.Amorette Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2013
  Пораки:
  2.704
  Допаѓања:
  36.095
  Пол:
  Женски
  Марик,арен си?
  Последно на листа како решение на некаков проблем е војна,а тој вели дека требало да има такво нешто. Како детска игра да е. Војна де,ко ништо да не е,како да нема да остави тоа никакви последици. |(
  Малку проблеми во светов има,па уште и ова фали...Како да мора само со тоа се' да се реши.
   
  Последна измена: 11 февруари 2016
  На Marossa, cresa-jagoda, Bender Rodriguez и 5 други им се допаѓа ова.
 8. ***nekoja***

  ***nekoja*** Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2015
  Пораки:
  496
  Допаѓања:
  872
  Пол:
  Женски
  лелееее уште овоа го не бев слушнала божеее............:clap: браво уште војна ни фалеше:headbang:
   
 9. One.Moment

  One.Moment Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2014
  Пораки:
  431
  Допаѓања:
  3.538
  Пол:
  Женски
  А би влегол ли ти на фронт, во прв ред да ја браниш татковината а? Би поднесол да ги изгубиш најмилите? Зарем после толку документарци, филмови, приказни уште свеста не доаѓа? Сеуште се чувствуваат последици од војни, уште тие не поминале па нови ни требаат.
   
  На cresa-jagoda, Bender Rodriguez, theowndemon и 4 други им се допаѓа ова.
 10. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  6.108
  Допаѓања:
  75.362
  Пол:
  Женски
  Дали е потребно да им се забрани на некои луѓе да дишат?
   
  На Marossa, cresa-jagoda, Bender Rodriguez и 2 други им се допаѓа ова.
 11. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.829
  Допаѓања:
  161.230
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  Марик, дете, дали си нормален и зошто не???
  Ова веќе стварно сите граници на тролање и тропање глупости ги преминува... :clap:
   
  На cresa-jagoda, Bender Rodriguez, Goody и 11 други им се допаѓа ова.
 12. Anabelle.Amorette

  Anabelle.Amorette Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2013
  Пораки:
  2.704
  Допаѓања:
  36.095
  Пол:
  Женски
  ^^
  Вака овде на зборови многу храбро се покажа, иако мислам дека во таква опасна ситуација ќе биде првиот што ќе бара место за криење. :D
  Марик,само напред! Верувам дека храбро ќе ја браниш нашава држава. Арслан наш! :rofl:
   
  На BoneMachine, cresa-jagoda, Bender Rodriguez и 3 други им се допаѓа ова.
 13. makgirl

  makgirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2015
  Пораки:
  542
  Допаѓања:
  2.103
  Пол:
  Женски
  @Marick14 абе дечко што ти бидна ти бар беше добар.Абе човек кој сака војна сите сакаме мир.Што ќе ти е војна? Дали си свесен колку луѓе умираат заради тие проклети војни?Дали си свесвен колку животи се упропастуваат во војната? И зар ти сериозно мислиш дека некој сака да има војна?
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 14. MilaP

  MilaP Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2015
  Пораки:
  2.150
  Допаѓања:
  53.118
  Пол:
  Женски
  E bravo be dete (facepalm).Aj odi procitaj nekoja kniga ili nekoj dokumentaren film izgledaj od zemjite kade sto se vodi vojna pa posle dojdi i pisi sto sakas ti. :headbang:
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  4.583
  Допаѓања:
  25.842
  Шо да хел е со темава? Точно дека некој треба да ги растера оние од ИСИС, но кој будала би рекол сакам да почне војна? Сите сакаат мир, ти за војна прашуваш (facepalm).
  Ако остана само со војна да се разрешуваат проблемите и луѓето да го сакаат тоа, леле мори мајко што ќе биде со светов.
  И прочитав негде пред некој ден како мислење нечие, ако двајца луѓе што управуваат со две држави не се согласуваат, поарно нека се тепаат меѓу себе до смрт, отколку да праќаат луѓе ни криви ни должни да гинат за нив во војна.
   
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Ketchup

  Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.343
  Допаѓања:
  38.604
  Темaвa е Fifty shades of facepalm...
   
  На Sanjichka007, cresa-jagoda, Bender Rodriguez и 5 други им се допаѓа ова.
 17. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  9.868
  Допаѓања:
  125.470
  Пол:
  Женски
  Така :clap:
  Влегов да се релаксирам на фемина, ама темава очи ми извади бе. Шо викаш ти, потребна е војна? Секако. Нека умираат нечесниците. (facepalm) Ги знаеме светските интереси, ама ние сме обични граѓани, шо викаш, ние сакаме војна? Сериозно? :^) |(
  Ова прашање ги премина сите можни граници. Како воопшто можеше ... ? :whew:
   
  На cresa-jagoda и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
 18. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.112
  Пол:
  Женски
  Ako si voen profiter, i toa kako ti e potrebna.
  Dali si voen profiter?
   
 19. Artista

  Artista Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  274
  Допаѓања:
  696
  Пол:
  Машки
  Војните и најмалку биле водени за лично профитерство, туку за тестирање на својата машка супериорност. Мајчинството е тест на женската супериорна генетика, а војната на машката супериорна генетика. Дали тоа ни се допаѓа или не е состојба на лична перцепција, но природата има само една вистина, а тоа е вистината на супериорните и инфериорните. Љубовта и омразата имаат многу тенка линија, затоа што не можеш да мразиш, а да не сакаш и обратно. Се тоа што ја загрозува твојата љубов ти си спремен да го уништиш.
   
 20. PaLaVa

  PaLaVa Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  432
  Допаѓања:
  3.541
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека е време да се воведе задолжителен преглед кај психолози и психијатри барем еднаш годишно за сите!
  Ептен се луѓево отидени со паметот последно време. Ова дали од економскава криза, од времево, од водава, од воздухов... не знам што е ама лошо ни удира на психа.

  А @Marick14 проблемов со ресурсиве ептен ќе се реши ако избие војна. Тек тогаш ќе биде туга и јад кога ќе биде пола планета срамнета и озрачена.
   
  На theowndemon и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.