1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали е тешко да се каже убав збор и што значи тој за вас?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од inimini, 23 октомври 2011.

  1. MaCa-J

    MaCa-J Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    135
    Воопшто не е тешко да се каже убав збор (кога стварно го мислиш тоа), зошто би било?
    Секогаш си кажувам убави зборови за тоа што ми се свиѓа, или на некого за тоа што го направил. :)
    Сакам да делам комплименти (и сакам да ми делат :$).
    Не е тешко да се насмее некого во денот, но сепак зависи за кого станува збор. ;)
     
  2. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Iскрено за лјугето сто ги сакам и ме сакат знам и на моја сметка да ги насмеам,да им казам позитивни зборови за нив,да ги направам горди на себе,да се смејат и радуват->сето ова па и многу други убави работи за лјуге сто ги сакам и ме сакат...сето ова за нив иако мозе да казам несто неубаво и за себе само ѕие да се насмевнат и бидат задоволно!.
    Sето тоа DA!... Nо Aко тие преминуват на искористувајне,лазејне,потсмевајне и незнам усте колку неубаву зборови и дела за мене,,јас тогас знам да бидам друга лицност сто ке ја посакат назад но нема да ја имат.
    Zато секое несто го ставам на свое.
    Mене лјубов јас дупло повеке возврајкам.
    Mене изигрувајне јас дупло повеке ке возврата.
    Zатоа се на свое место :)
     
  3. gwen

    gwen Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    81
    Кажувам комплимети и убави зборови само кога ги мислам и тоа само на луѓе што ми значат и луѓе што сум ги запознала и сметам дека се достојни за вакво нешто. Инаку сметам дека е бесцелно да давам комплименти на некои што не заслужуваат, можеби ќе кажам што треба да кажам, ама одвнатре ми се лоши и повраќа. И најмногу мразам кога ме тераат да персирам на луѓе што се тешки лицемери. :puke:
     
  4. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    Мене не ми е тешко да споделувам убави зборови,не ми претставува никаков проблем..го кажувам на лугето околу мене што ми значат,сто ги сакам на било каков начин..сакам да ги расположам,да ги направам среќни... :) :) и секогаш споделувам убави зборови,комплименти итн.
     
  5. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    не ми е тешко да кажам убав збор, да разубавам нечиј ден со комплимент, да измамам насмевка на нечие лице :)
    колку пати и на мајка ми и велам дека убаво изгледа за нејзини годинии имамувам насмевка на лицето :) гледам колку се мачи кутричка да ни овозможи нормален живот ;( -не е многу по негата и по козметиката за разлика од мене-на кого ли се метнав ваква незнам, можеби на баба ми по татко ми :$
    а за добивање комплименти добивам да зависи од кого(познати, непознати) повеке од непознати, и кога сум весела сум постојано насмеана, т.е. блескам се приметува од далеку :rofl: а кога не ми е денот а нечие зборче ми измамува насмевка е супер, исто и јас кога му го разубавував на некој лошиот дел се чуствувам :angel: :wasntme:
     
  6. Dazzle

    Dazzle Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2012
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.030
    Во последно време имам приметено дека многу им е полесно на луѓево да изустат некој лош збор, нечија маана - отколку доблест, или пак комплимент.

    Мене конкретно, никогаш не ми било тешко да упатам убави зборови, напротив - ми причинувало задоволство. И не ми било многу битно колку сум блиска со таа личност.
     
    На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Да за мене многу е тешко, зошто по природа јас не сум личност што знае чувствата да ги преточи во зборови. Едноставно не ме бива. За да насмеам некого не се трудам, зошто смислата за хумор не ми е јака страна. Ако некогаш се насмее некој на тоа што јас сум го кажала како шега се чувствувам исполнето и среќно што сум успеала да насмеам одредена личност, а ретко да нема личност што не сака да слушне убав збор. За мене убавиот збор е комплимент, доблест, грижа и сл. :) :) :)
     
    На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Иста сум :D повеќе докажувам со дела, начин на однесување, некогаш знам и да ги потенцирам, но ретко. Иако не е тешко да се каже убав збор, поголемо значење ќе има кога тоа е кажано од срце, од душа.Мене ништо не ми значи ако некој нонстоп ми кажува убави зборови, тогаш има сигурно задна намера, а ми значи кога тоа се кажува умерено и искрено, лесно можам да препознаам.
     
    На MSkorpionka и Serafima им се допаѓа ова.
  9. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Само кога навистина го мислам тоа. Доколку нешто ми се допаѓа кај луѓето, од се` срце им го кажувам. Некои убаво го прифаќаат, некои го гледаат како лицемерие, во секој случај, споделувањето на нешто навистина убаво е нешто што мене пред се` ми го разубавува денот.

    Edit

    За жал, денес дојде такво време што, иако, потсвесно луѓето копнеат по тој убав збор повеќе од било кога, кога го слушаат, не го почитуваат и вреднуваат како нешто искрено.
     
    На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sara123

    Sara123 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    3.279
    Допаѓања:
    2.305
    Пол:
    Женски
    Секогаш кога зборувам(било што)се обидувам да биде вистинито.За убав збор не ми е тешко да го кажам,ама многу е важно на кого го кажувам.Неможам некој едвај сум го запознала и сега да ги трупам со комплименти..некако не ми иде..
    Поблиските обично изобилуваат со комплименти од моја страна..и другите не викам не ама треба навистина добро да си го заслужат.Во овој поглед не сум скржава.Сакам кога на некој ќе му го разубавам денот на сите можни начини.
     
  11. connie

    connie Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2011
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    204
    Па кажувам, порано беше потешко но сега со фејсбукот кажувам често.
    Дури и кога не го мислам тоа, кажувам.

    имаше една случка...на фб имаше една страница избор за најубаво машко и женско и ја користеа од цел свет луѓе и една ставила слика, и јас и пишав многу убави заби имаш обожавам жолта боја, но таа за жал не сватила и ми пишала фалаа ти. и мојот коментар имаше околу 100 лајкови а нејзината слика 10. и сега другарки нејзини пишале ти си родена само да му го упропастиш денот на некого и во инбокс ми стигна порака..и пишуваше дека таа била болна незнам од која болест и многу се натажив и од тогаш кажувам убави зборови и кога не мислам така. (инаку таа беше негде од америка, незнам точно битно англиски зборевме) :|
     
  12. Strawberry.6

    Strawberry.6 Активен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    10
    Многу често, без разлика дали на моите блиски или на некој што едвај го познавам... Самото чувство кога на некој ќе му кажеш некој убав искрен комплимент и кога гледаш дека тоа му годи е преубаво, ме исполнува и ме прави среќна затоа и практикувам често да кажувам убави зборови.
     
  13. Alegriaa

    Alegriaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2011
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    260
    Пол:
    Женски
    зависи на кого... А на фамилија и пријатели и симпатија секој ден ги честам со убави зборови.




    Но на крајј и јас добивам по некој убав збор
     
  14. crnobelisvet

    crnobelisvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2011
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    6
    некогаш е тешко да се каже извини,али благодарам и те сакам не :D
    И,мислам дека треба се повеќе на вистински начин да ги употребуваме тие зборови бидејќи се многу вредни и ние сите би се израдувале кога ќе ги слушнеме!
     
  15. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Ако го навистина мислам не ми е воопшто тешко. Не умам да глумам и да кажувам кога навистина не го мислам. Со давање на комплимент не е толку битно што ќе го уважиш човекот колку што е побитна насмевката која ќе ја извадиш на неговото лице.
    Ако мене некој ми каже убав збор, судејќи по негова реакција ако е искрена неможам да ја скријам емоцијата и да не се заблагодарам. Убаво ми доаѓа :) и ми ја крева самодовербата :wasntme:
     
  16. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Не ми е тешко, ама најчесто од куртоазија, отколку што тоа го мислам. Инаку мене лично не ми значи нешто многу многу, можда затоа и не употребувам :?:
     
  17. biggirlsdontcry

    biggirlsdontcry Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    163
    Мене убавиот збор многу ми значи.Еден убав збор може цел ден да ми го сврти на насмевка.
    Најсериозно. :D А и јас кажувам убави зборови,и кога мислам и кога не мислам така.
    Кога не мислам кажувам ако има потреба од тоа,а не за да се умилкувам на некој.Го мразам тоа лижење на г*з!
     
  18. Alesii

    Alesii Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    841
    многу е лесно ако навистина го мислиш ..а ако не не .. :)
    Иначе за мене убавиот збор значи ПОЧИТ :!:
     
  19. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Не за џабе рекле убавиот збор железни порти отвара.
    Убавиот збор значи почит.
    А не е тешко да го кажеш тоа ако навистина го мислиш и чувствуваш
     
  20. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Воопшто не, јас сакам да им укажувам на моите блиски дека ми значат и дека ми се посебни. Не форсирам, не се преправам, не извртувам, ако немам нешто убаво да кажам преќутувам. Ама сакам да им делам комплименти на луѓето кои ми се добри, па макар и на едно здраво да сме биле, се приметило дека сјаат, па зашто плус и ја да не им кажам дека посебно изгледаат :D
    Не сум себична на зборови, поготово не кога искрено ги мислам.