1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали жената треба да се купи?

Дискусија во 'Свадба' започната од SStasia, 13 октомври 2019.

  1. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Да како ај неможам да си купам кола, стан тоа е машка работа па ај таков ке си најдам и после понижување епа ке бидете понижувани и заслужувате прво немате самопочит.
     
  2. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Зошто „многу" ти е со големи букви? Оти ако не е баш многу ок е? :D
    Какви инцели, демек они измислија мажење за подобрување на финансиска ситуација |( Од постарите околу тебе, од барем една тетка или стринка немаш слушнато -да си најдеш некој со куќа и убава работа да не мора под ќирии да седиш и да се селиш ко...? Инцелите |( се криви.
     
  3. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски

    Пушти го од 3:10 до 4:20 гледај и ќе сфатиш за што ти правам муабет.
     
    На hellocity му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Марјан Георгиевски ти е аргумент за реалноста и во кој свет живееме? Факинг Марјан Георгиевски и неговите несмешни пресмешки, при крај на 2019? :rofl: :rofl: :rofl:
    @Bridget па тие се истите тетки највозбудени околу глупавиве обичаи, за од помладите зборев кој труе со муабетиве и зашто се дно. Ама само ти продолжи очи да вртиш, тоа го знаеш најдобро.
     
    На SuperGirl24, lovestoneddd и Matotheja им се допаѓа ова.
  5. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Ме мрзеше да објаснувам на што конкретно целам, па ми текна на ова и по брзо ми беше ова, отколку да пишувам реферати.
     
  6. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Не, ќе чекaм ти дa прoчитaш некoј нoв изрaз нa стрaнски фoрум и дa не "прoсветлувaш" тукa сo муaбети стaри кoлку бaбa ми oблечени вo нoвo рувo.
     
  7. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.645
    Допаѓања:
    52.606
    Пол:
    Женски
    И за адет само да се работи, малку ми е језиво тоа давање пари за да ја земат невестата. Порано било сериозно и не било смешно како што им е сега на многу луѓе. Претпоставувам овој адет е останат од турското, како и некои други.

    Во мојов крај вака оди тој адет: Доаѓаат сватовите и деверот оди кон собата каде чека невестата. Пред врата стои братот на невестата (за тие што немаат брат не знам, најверојатно братучед или друг близок од машки род) и деверот треба пари да му даде за да влези и да ја „земи“. Потоа и ги дава штиклите/чевлите на невестата да ги облечи и таа треба 2-3 пати да речи дека и се големи за тој да остави во нив пари и да се таман. Како и да е деверот се троши тука.

    Не би сакала ваков адет на моја свадба. Лично ми е понижувачки, потсеќа на времето кога навистина ги продавале како стоки, што и на многу места уште се применува за жал. Ниту некој ме зема, ниту друг ме дава. Ама на кој како што му е убаво нека прави.
     
    На SummerGirl, VoodooGirl, Oxymoron и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Адет како адет. Сите се безвезе ако ме прашувате мене. Го правев овој адет на свадбата моја, не се осетив деградирана. Не ми треба мене ниту адет, ниту муабет од проста раја, ниту некаква потврда од околината за да знам колку вредам. Ако сакате да направите промена, почнете од суштински работи, а не од преиспитување на банални адети од памтивек|(.
     
    На Belabelinakinder му/ѝ се допаѓа ова.
  9. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.134
    Допаѓања:
    33.007
    Пол:
    Женски
    Мене на мојата свадба"ме продадоа" со песна. Наместо пари, брат ми побара од деверот да запее за да влезе во собата каде што бев јас.
     
    На Belabelinakinder му/ѝ се допаѓа ова.