1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали жените заборавија да бидат жени, сопруги, мајки?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Annath, 27 октомври 2017.

  1. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Стaвaте пoстoјaнo aкцент нa мaлите децa пa темaтa менувa нaсoкa. Oстaвете ги тие некoлку гoдини кoгa децaтa мaли се пa им требa пoстoјaнa грижa. Ќе пoрaснaт, ќе тргнaт нa училиште, ќе имaaт oбврски, учење, друштвo, хoби...мaјкaтa ќе биде еден мaл дел oд сликaтa. Кoј ќе биде изгoвoрoт тoгaш? Кoј е изгoвoрoт дa вo еднo пaртнерствo едниoт цел живoт рaбoти oд утрo дo мрaк a другиoт лaкирa нoкти и читa рoмaни пo цел ден? Не велaм декa не им oдгoвaрa и нa двaјцaтa, нo пo дoгoвoр имaш сaдист и мaзoхист кoи би имaле сoвршенa врскa штo не знaчи декa си немaaт фaлинки :D Тaкa и oвие, нештo вo тaa врскa имa вo пoзaдинa, и не велaм декa не мoжaт дa се среќни и зaдoвoлни нa свoј нaчин, туку декa еден тaкoв oднoс не е репер зa тoa кaкo требa дa функциoнирa еден брaк вo денешнo време кaј прoсечни, нoрмaлни луѓе кaкo пoвеќетo oд нaс.
    И дa не идеaлизирaме декa женaтa некoгaш билa oдмoренa и релaксирaнa oти билa дoмaќинкa. Гледaле пo 10 децa, се грижеле зa стaри, дoм, бaвчи, ниви, стoкa... Нaшите мaјки сите врaбoтени беa вo време нa Југoслaвијa, тoa декa бaш сегa нa жените нaјтешкo им е oти пoрaнo ич не рaбoтеле, мaлo мoрген.
     
    На MacenceEna, ph.orhideja, toogood и 11 други им се допаѓа ова.
  2. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Заборавија да бидат мајки. Детето урла, мама онлајн. За овие другите титули жена, краљица, не знам, ама се губи осет пред монитор, за време, за опкружување...
     
    На supergirlmb, crazylady, Tanjamm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.976
    Пол:
    Женски
    Мора да има рамноправност и поделба на обврски. Ако работам по 8 (па и 9-10 со пат) часа секако дека откако ќе се приберам не доаѓа во предвид да готвам до вечер ручеци, да мијам садови и да му ги собирам валканите чорапи на мажот од под маса додека он се излежува пред ТВ. Затоа што нели во регионов куќните обврски се за жени. Така било во времето на баба ми, она низ дома средувала и работела ама барем за сметка на тоа нема еден ден работен стаж и дедо ми умеел сосема доволно да заработи за цело семејство. И детето е обврска на двајцата. Кај жената у старт крка со тоа што она треба да раѓа па уште фали и да нема после тоа помош за чување и се да биде на нејзин терет. Нема проблем, важи (y).
     
    На joy1, blonde_supergirl и BlackAndWhiteSwan им се допаѓа ова.
  4. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Насловот на темата би бил подобар и соодветен кога ќе ги избришеме зборовите мајка и сопруга...Секоја жена сака да биде сопруга и да стане мајка...но, жената заборави дефинитивно да биде жена, ја заборави женственоста, кокетноста, срамежливиот шарм и...
    Што бидна од жената!?
    Разголена, росписки облечена, напрчени голи силиконски гради, стегнат гол задник во панталони што се прозираат, високи штикли три метра, демек долгонога женска, напучени како на патка ботоксирани усни, коса како на папагал со сите бои, нокти со...ајде доста е, но неможам да ги сфатам, ко да има такмичење која погола може да излезе...срамотилаци...роспии...

    (сегатешкомене);)
     
    На cresa-jagoda, Miss666, joy1 и 2 други им се допаѓа ова.
  5. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Она што ме исполнува на некој начин и го имам. Баланс меѓу се, работа, семејство, посветеност на детето, посветеност кон мажот (иако малце треба повеќе да поработиме на нас бидејќи се запоставивме откако станавме родители). Но углавном го имам значи. Работам 8 часа, а другото време сум со син ми. Имам амбиции да, но не за во оваа држава. Да излеземе од овде за да можам детето да го сторам она што сакам без да ме кочи државава-е мојата амбиција. За себе толку. Стигнав до она ниво кадешто заработувам доволно а не морам да сум повеќе посветена од 40 часа неделно. Ако продолжев нагоре немаше да е тоа така и ќе го немаше овој баланс. Мирот и спокојот пред се. Што уште би додала или променила? Би сакала да имам барем еден час за себе преку ден, зашто сега само навечер го имам тоа време. Само тоа. Ништо друго. Со оглед каде живееме срамота е да се пожалам дека мене нешто ми фали, додека ако гледам сопругот колку проблеми и какви проблеми има на работа тоа е стварно за жалење.
     
    На joy1, crazylady, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Секоја жена има различни погледи и потреби во животот.
    Тоа што некоја ја прави среќна и исполнета, друга може во тој поглед да се чувствува празно и нереализирано.Ги сакам деновите кога правам планови за завршување на обврските.Не се гледам во улогата на домаќинка. Сопруга бев краток период, а мајчинството се уште не сум го искусила.Ме исполнуваат работните обврски и контактите со луѓе.Кога станува збор за работа во себе препознавам врхоколик.Сакам да учам и да напредувам, да вложувам во себе и да бидам успешна.Ги живеам годините кога се чувствувам силна и работоспособна за да изградам кариера.
    Кога знам што сакам знам што можам. Среќата и реализацијата како личност ги гледам во професионалните постинувања кои ја сочинуваат едната половина од животот.Но,тоа не е доволно за да постои целина.
    Балансирањето меѓу работата и приватноста подразбира успешно менаџирање меѓу своите определби и семејните односи.Кариерата не значи се за да се гордеам дека сум стигнала до врвот, доколку нема со кој да го споделам успехот.
    Работата е само сегмент кој интелетуално ме исполнува, а љубовта кон блиските емотивно ме храни.
     
    Последна измена: 28 октомври 2017
    На toogood, Someonespecial, Jas! и 3 други им се допаѓа ова.
  7. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Ме исполнува комбинација од двете и мислам дека е совршена опција (за мене лично) зашто ако одберам едно ќе ми здосади и нема да го исполнам најдобро што можам. Жена, мајка домаќина ДА, кариера ДА
    Засега добро ми оди...ќе видиме во иднина :)
     
    На joy1, Arthur и Annath им се допаѓа ова.
  8. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Уф, темава...
    Еве јас сум моментално мајка, жена, домаќинка, студент...само не сум ЈАС. И ми фали време што би си го посветила само на себе, барем на кратко. Уживам во моите деца и во тоа што го следам буквално секој чекор, секоја ситница од нивниот развој. Ама понекогаш и те како ми фали малку да сум сама, да можам да сработам нешто на раат, од почеток до крај без прекини. Сета оваа ситуација знае да ме прави многу среќна и исполнета, ама знае и да ме фрли ептен на земја. Психолошкиот момент ми е најтежок.

    Моите амбиции си ги знам и иако ми е смачено веќе од ова учење и редење дипломи, сепак тоа ми е моментално единствениот клуч за моите и нашите фамилијарни амбиции воопшто. Исто така и ми е единствениот украден момент да бидам малку сама и ми е еден вид освежување од секојдневната монотонија. Се надевам ќе издржам уште неколку години и ќе успеам во намерата. Сепак, како што кажа и @Bridget, иако периодов ми се чини дека ќе трае вечно, не е така. Сега децата ми се мали и ја користам приликата да им се посветам нив и воедно да создадам услови за подобар живот на сите нас.
     
    На cresa-jagoda, marchi-cool, MacenceEna и 11 други им се допаѓа ова.
  9. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Јас срцевината на проблемот ја гледам во менталитетот на луѓето - и на комшиите, и на мажите, и на жените.

    Ако од жените пред 50 години се очекувало да бидат домаќинки и сопругот и децата да им бидат центар на светот, немојте да мислите дека сега сме мрднале од таа точка.
    Не, сега се очекува да се балансираат меѓу домаќинството и работата. Во превод, ако си хардкор домаќинка си неисполнета и исфруструрана, а ако бркаш кариера си бесчувствителна недомаќинка.
    Решение за да те прифатат комшиите и луѓето на форум - има да одиш на работа, а во исто време да си посветена жена, мајка и сопруга.

    Не е решен проблемот со балансирањево, нема да биде решен сè додека и од мажот не се очекува да балансира работа и домаќинство. Нема да биде решен сè додека жените го имаат менталитетот дека добиваат помош кога некој друг ќе ги изврши домашните обврски.
     
    На cresa-jagoda, theowndemon, Nausicaa и 12 други им се допаѓа ова.
  10. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    Не, не заборавија жените да бидат сопруги,мајки и домаќинки,туку мажите уште не се свесни дека не е времето на мама, дека не треба жената да биде готвачка, перачка,чистачка, и да му ги намести маиците и гаќите кога оди на бањање туку дека треба домашните обврски да се поделат подеднакво. Според мене жените се изгубија во трчаницата, дете, работа, маж, куќа. Јас ги обвинувам за ова нашите мајки, баби со сфаќањата од старите времиња дека е срамота маж да работи дома. Да,порано жените биле дома,но рамо до рамо оделе со нив на нива,копале,жнееле,меселе пита за сите,раѓале деца,доеле. А мажот, и тој исто само со деца и метла не се замарале,а навечер сакаш жена ти да е тип топ средена и да биде расположена за секс и правење деца. Е,сега се смени времето,но имам примери во околина каде им се смеат како прво родителите на мажот доколку фати правосмукалка пред жена му или бања дете.Е таквите прво треба да сфатат. Како што може жена да работи како коњ по цел ден на работа,па продолжува дома со обврските и децата,така може и мажот. Сите посреќни и намирени.
    Јас сум моментално дома и не се сметам за домаќинка што мириса на манџи туку напротив се сметам за корисна за моето семејство.Имам време и за себе и не сум фрустрирана.Сум одела и на работа и пак ќе одам, само овој пат не се пронаоѓам во тоа што досега сум работела. ЌЕ се фокусирам на струката и ќе пробам да правам бизнис. Не сакам да не ми се оди на работа секое утро и вечер.
     
    На Belgin1, cresa-jagoda, Nausicaa и 5 други им се допаѓа ова.
  11. LanaSGirl

    LanaSGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Прифаќам се жена, деца, мајка..али да ја напуштам работата, тоа што ме исполнува и дома да бидам слугинка е тоа не пали кај мене.
     
    На cresa-jagoda и la.malparida им се допаѓа ова.
  12. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.379
    Тој што е слуга или што се чуствува како таков во сопствениот дом, ќе си остане слуга и после 16.00 часот, односно после завршетокот на работното време.
     
    На kuc, MacenceEna, joy1 и 8 други им се допаѓа ова.
  13. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Не се сложувам баш. Јас барем во мојата околина сум сведок на се повеќе мажи кои еднакво се грижат за домот и децата ко жената.
    Има се повеќе жени кои успешно се снаоѓаат во домот и кариерата. Јас планирам да бидам една од нив. Се надевам ќе успеам. Ако се сака, се може. Среќа имам сопруг кој ме подржува. Тоа е клучно.

    Друго, БИ работела и ако сопругот е екстра богаташ и може речиси се да ми удоволи. И сега би функционирале само со неговите примања, меѓутоа јас не се пронаоѓам во тоа така да функционирам, зошто освен финансиите кои ми се битни (примањата) јас сакам да се градам како жена со кариера, да одам напред и да бидам успешна. Така се гледам јас.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  14. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Toa se periodi od zivotot nosat razlicni potrebi (materjalni ili zelba za kariera).

    Koga ke zavrsis skolo toa ti stoi na glava, da najdes rabota, da doprineses materjalno, a mnogu od nas sakaat da se kacat i na povisoka skala na kariernoto skalilo.
    Ama sekogas ima ama vo prikaskata, koga se ke dostignes ke vidis deka pa ne e toa toa. Mozelo i na poinakov nacin ne moralo sekogas da se trca. Koga ke se svrtam nanazad bilo se i sesto. Nekogas sum rabotela po tri raboti i deteto malo mi bilo, pa sum odela na rabota i na fakultet, pa sum vodela proekt so grupa mazi od sekade po svetot, sum rabotela od Ponedelnik do Petok i ako treba na teren na -30,..... mnogu noki ne prespieni za nekoj milimetar (znaci nezboram za santimetri, toa e katastrofa vo mojata profesija).

    Eden den najdov vreme da se svrtam pozadi sebe i da proveram za sto jas tolku rabotev. Za polni plakari alista koj seuste visat so etiketite, za sadovi i pokuknina koja pola ne sum ja postavila na masa, za bezpotrebni renoviranja, za bez potreba fizicki i umstveno sum se trosela a mozelo da uzivam i so mnogu pomalku perfekno se ziveelo.
    Toa deka ne ispolnet si ako ne rabotis pa i ne drzi mnogu.
    Sreken i pozitiven covek se raga , toa nemozes da stanes tuku taka, ete bas deka sakam da sum.

    Steta sto covek ne moze da zivee nanazad so zrelosta. Mislam da se rodis malku pozdrel, a ne da ti treba 40god od zivotot da svatis deka i od mnogu rabota i dokazuvanja na rabota fajde nema.
    Ne e se vo partalite vo plakar i na rabota tapsanjata po ramo.
    Sega znam deka najdobra kombinacija ZA MENE e odi na rabota, lupaj pecati bez nekoja mnogu golema odgovornost, dojdisi doma napravisi topol domakinski rucek, poguskaj se so domasnite, ako treba i skaraj se i zatvorise vo svoja soba so svojte aktivnosti (dali ke citas, dali ke pisuvas, bois, crtas, vezes, pletes,... sto da e so ljubov da e).

    Ama kako rekov prikaskata ima ama, mora po nekoj redosled na nestata stalno da ti se vrti vo glava deka nema da te bide ako od sebe dve ne napravis.
     
    Последна измена: 30 октомври 2017
    На Dadusicka, joy1, mama31 и 8 други им се допаѓа ова.
  15. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.379
    Мене ми е дискутабилен терминот кариера.
    Можеби јас имам поинакво сфаќање за истиот...не знам.

    Сум работела за да преживеам.
    Да ги платам сметките и мирот да си го купам. Ама не многу плус од тоа.
    Сум работела и за да живеам.
    Да платам сметки, да тргнам нешто на страна за викенд или одмор, да се подновам со некое парче за себе или за домот...
    За мене не било ништо од тоа кариера.
    Првиот пат работев за да си овозможам, односно платам, образование, вториот пат работев за да стекнам искуство и пракса во професијата.
    Си идев дома и капата на страна. Ниту работата ниту стресот од истата си ги носев со мене.
    Се радував да дојде 16.00 и да си дојдам дома, се радував на празници и викенди, се радував што имам сигурност и чекче на први секој месец.
    Немав ниту амбиции а за право ниту предиспозиции да напредувам и да го превземам местото на мојот шеф.

    Сум работела и нешто што значи кариера односно напредок во истата. Работа во смени, од кои првата ми почнувала во 04 па сум станувала во 02, работа за викенди, работа за празници, прекувремена работа каде работното време се протегало по 12 часа, континуирано посетување семинари и обуки, полагање сертификати за најновите промени во некои компјутерски системи, носење на работата дома и доучување на истите новитети, сум била на повик во слободните денови...
    И уживав во секој момент од истата.

    Немав никој, никој не ми фалеше, не чекаше никој ништо од мене, а најмалку прегратка, бакнеж или песна за добра ноќ. Неколку часа плус минус на работа, празник или делник, викенд или не... сеедно.
    Сеуште го чуствувам тој адреналин кој струи низ мојата крв.
    Немаше баланс бидејќи не постоеше друг освен јас и моите амбиции и моите приоритети.

    И да.
    Одиш нагоре во таа хиерархија, расте плата, расте обем на работни обврски, обем на работни часови.
    Кратиш од времето со партнерот, од времето со децата, од времето со фамилијата...
    Изводливо е, да, кариера и фамилија. Таман доволно ќе заработуваш за да си платиш и дадилка и жена за да ги извршува домашните обврски.
    Па не мора да си дома баш во 16.00, па не мора баш да е домашно зготвено, не мора и секоја вечер ти да ги легнуваш го кревет, не мора да си дома за викенд и празници, не мора и секогаш кога те тегнат да си поиграте да станеш и да седнеш на подот туку ќе доработуваш... многу работи не мора.

    Секое работење по професија, односно добивање работна позиција и чекче за она за кое сме учеле и сме студирале не е кариера.

    И да, здравје боже, ќе работам повторно. Со фиксно работно време и ќе си ги седам дома викендите и празниците. Оти сум учела за истото, за да допринесувам и на друг начин за фамилијата кога нема да им бидам на децата најпотребна, за да се социјализирам па и причина плус наутро да се нашминкам и дотерам.
    Ама нема да бидам жена со кариера, барем не уште долго. Зошто?
    Зошто сакам баланс, а одлука од тој тип ќе го наруши истиот.
     
    На kuc, НаталиЛили, An-na и 14 други им се допаѓа ова.
  16. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Жената не е само за дома . Точно е , не сме машини за да стигнеме секаде ( деца , работа , куќни обврски ) , но кога ќе си фати човек ред , за се има време :) .
    Што се однесува до рамноправноста , сметам дека треба да се изедначени мажот и жената во поглед на куќните обврски и децата ( додека се помали де ) . Мило ми е што се повеќе парови се стремат кон тоа да биде така , и се надевам еден ден сосем ќе се искорени таа " традиција " да сета куќна работа и деца бидат на товар на жената . Во време на современа технологија и машини за се и сешто , редно е мажите да си ги помрднат задниците и да се фатат за некоја куќна работа :D
     
    На mami blue му/ѝ се допаѓа ова.
  17. zaguben

    zaguben Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    170
    Пол:
    Машки
    Тешко прашање
     
  18. sj *O*

    sj *O* Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2016
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.921
    Пол:
    Женски
    Приватниот живот, односно тоа дали жената е во брак или има деца НЕ ја одредува личноста на жената! Толку.
     
    На Matotheja му/ѝ се допаѓа ова.
  19. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    potpisuvaj i jas tuka.i jas sum majka zena domajkinka student plus vrabotena...sve sum duri i robot sam ne sum JAS.zenite zaboravijada bidat zeni zasto mora da se SE STO E MOZNO DA BIDAT. multitasking osobi. odmor nula. odmor ko ke umrime ke odmarame.
     
  20. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
    Како млада жена пред која сеуште е животот,не сум компетентна да се изразам за тоа како е да се биде мајка или сопруга (не сум ни едното ни другото).Ама дефинитивно знам како е да се биде жена во ова општество.Не сметам дека жените заборавија на својата природна улога и неколкуте наметнати.Но, апсурд е да се очекува од жената да биде 24/7 домаќинка.Со еманципацијата на жените се придонесе многу работи да се сменат,но зад затворени врати сеуште се очекува од жената да ја прифати подредената улога.Во времето на баба ми и дедо ми(пред 50-тина години) дедо не сакал ни да слушне баба да работи.Биле 7 члено семејство,и една плата била мала за да се задоволат сите потреби.На сметка на тоа,баба била одлична во домаќинството и посветена мајка.Но, крајниот резултат бил катастрофален кога немале доволно средства мајка ми и тетките да го испратат на факултет.Се прашувам,која е користа да се тресиш над домот и детето 24/7 кога не можеш да му овозможиш иднина?
    Мамо и тато се друга приказна.Мама работи, независна е.Можам да кажам дека многу ми беше тешко,како 6 годишно дете да сфатам дека мама мора да оди на работа.Но,од денешна гледна точка јас сум и бескрајно благодарна што ми остави простор да се осамосталам,и да сфатам дека жената може да биде и мајка и кариерист во исто време.Јас денес,сум максимално посветена на остварување на својот сон,идна кариеристка,поспособна од многу машки (без навреда).Во животот покрај улогата на мајка и сопруга,ја посакувам и улогата да се надградувам себе си и да има свој живот.Не сакам да се изгубам во мајка, сопруга...Го сакам сопственото јас.Сум се соочувала со шокантни изјави и реакции на мојот став дека: не сакам да бидам домаќинка.Обврските треба да се поделат, независно дали ќе ги извршува жена или маж.Обично постарите не можат да сфатат,но не ретко се случило и помладите да реагираат бурно.Искрено, загрижена сум за млади со толку затворено размислување.Можам да кажам само,да се благословени тие жени што почнале да го дигаат гласот за нивните права.Long live the feminism...И дефинитивно жената не заборавила ништо,жените се херои на нашето општество.
     
    На Jane.Birkin му/ѝ се допаѓа ова.