1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали жените заборавија да бидат жени, сопруги, мајки?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Annath, 27 октомври 2017.

  1. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.800
    Пол:
    Женски
    Во иднина кога ќе сум во фаза на оформување семејство, сакам и очекувам подеднакво да сме посветени со идниот сопруг. Ама не и двата ќе готвиме, и двата ќе чистиме, туку прво ќе правиме тоа во кој некој е подобар, па после во тоа што не сме подобри. Во секој случај да правиме се само приоритетно. Има дури работи, како сега дома, кои не сакам никој да ми гиба. Абе се ќе делиме за чистење, ама аквариумот јас ќе го бришам по три пати на ден сама и пајажините од ќошовите. Има некои работи кои многу ми сметаат ете ... И не верувам никој да ги прави додека јас не си ги направам. О.о
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.998
    Пол:
    Женски
    На Nausicaa, zhap4e и danichap им се допаѓа ова.
  3. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.334
    Сега ги слушнав за прв пат рекламиве.

    Имале идеја и сакале да доловат некоја поента, ама толку лошо го извеле сето тоа. Погрешен избор на зборови, на песни, на примери, лош хумор...
    Крајниот резултат е страшен.
     
    На Nausicaa и Annath им се допаѓа ова.
  4. EarthFire

    EarthFire Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2014
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    880
    Прочитав за рекламиве, и иако како жена која си ја обожава својата кариера и работа не можам да се сложам со нив, на некој начин има зрнце вистина во рекламиве. Иако они тоа многу лошо и погрешно го склопиле.
    И јас имам впечаток дека жените денеска се малку поагресивни во комуникација и во начинот на живот, а мажите малку попасивни од генерациите порано. Само еден пример ќе земам за агресијава: женски домаќински муабети групата на фб. Мислам некој прашува за конкретна информација, и имаш после 300 мислења од жени кои го судат животот на тој што прашал.

    Во однос на машко-женскиот однос, мој впечаток е дека жените денес се поиницијативни, похрабри и поснаодливи, полни со идеи и планови, а мажите - принцези со посебни потреби, кои си бараат жена-мама.
    Едните влијаат на другите и обратно. Мислам дека порано било поразлично: мажот бил оној со иницијатива, кој освојувал, а жената била попасивна.

    Во однос на мајчинството: не дека не се заборавило на мајчинството, туку и се претерува. Мислев дека овие генерации мајки ќе бидат помудри од тие претходно во однос на тоа да ја поддржуваат повеќе независноста на децата, а тоа што го гледам е обратно скроз. Мајките денес се окупирани со децата, со здравјето, со храната, презаштитнички настроени, и мислам дека тоа произведува генерации на размазени и неснаодливи деца.
     
    На Осе, mami blue и НаталиЛили им се допаѓа ова.
  5. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Баш супер тема.

    Жените се предоминантни и губат женственост, да можеби, али шта чеш, кога денешниве мажи се п**ки (со извинение на изразот).
    Шала настрана,јас се согласувам дека не треба да се оди до крајност, треба да се прави баланс, пошто реално денес има некои жени што стварно сакаат да бидат како мажи, а не знам зошто :D Не треба претерување.
    Лично јас, би сакала да остварам некоја кариера, да оставам трага, да сум задоволна со својот живот и нормално да бидам финансиски независна, се разбира со уживање и во семејство и во социјален живот. Не осудувам жени што сакаат да се домаќинки, секој си го реди животот како што сака.
    Ама кампањава е нешто тажно за 21 век, премногу дрско, со погрдни зборови и дискриминација. Не им личи на Сити и Метрополис, можеле нивната порака на многу поразличен начин да ја пренесат.
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Да потполно се согласувам со темата и со мислењата, многу психолошка тема, и сватив дека повеќе од случаите во Македонија повеќе родителите им тежнеат на ќерките што треба да прават и како, на пример син да отиде у Америка со песна ќе го испратат а ќерка со сомнежи и несигурност како неспособни да сме.. Ама секако јас сметам дека жеското од како ке наполни 18 нека си тера по свое нека послуша совет а не родителите да и кажуваат што да прави во животот и каде да оди.
     
    На Lolo5, sj *O* и WarriorMind им се допаѓа ова.
  7. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Јас сепак мислам дека зависи и од карактерот на родителите. Не се сите родители исти во поглед на ова прашање.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Жената е способна да ги извршува сите функции, жена, мајка, сопруга и работник. Неуморно е активна на сите животни полиња и едноставно успева да постигне се’!
     
  9. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.146
    Допаѓања:
    76.552
    Пол:
    Женски
    Жените не заборавија да бидат жени, сопруги и мајки, туку ја заборавија својата вредност, заборавија да се почитуваат себеси и да не дозволуваат да бидат искористени, излажани, изманипулирани, малтретирани психички или физички. Е тоа е најголемиот проблем со жените во денешницава. Се' уште попрво би трпеле лош брак отколку да трпат што ќе речат комшиите и луѓето ако се врати дома и се разведе.
     
  10. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Жените единствено заборавија да се тоа што се немајќи време од обврски. (Мое мислење)
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Lady D ❤️

    Lady D ❤️ Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    5.414
    Пол:
    Женски
    Mene ne mi e jasno zoshto ne se otvaraat temi dali mazhite zaboravile da bidat sopruzi i tatkovci?
    Znachi nikogash nema da se iskoreni vrednuvanje na zhenata ( i na celata nejzina lichnost) po toa kolku dobro ischistila i kolku vkusen ruchek zgotvila.
    Makedonija 2023 godina.
     
    На elimkd, marchi-cool, Gosh и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.146
    Допаѓања:
    76.552
    Пол:
    Женски
    Затоа што не ни им текнало дека се сопрузи и татковци, не па да заборават. :D
     
    На elimkd и Gosh им се допаѓа ова.