1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали жените избегнуваат премногу паметни мажи за дејтање?

Дискусија во 'Сингл' започната од BoneMachine, 1 септември 2018.

 1. BoneMachine

  BoneMachine Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2014
  Пораки:
  862
  Допаѓања:
  3.373
  Веќе има теми за добрите момци и нивната запоставеност од спротивниот пол исто така и на убавите девојки не им оди баш најдобро. Редно време е да посветиме внимнаие на премногу паметните момци и нивните предизвици во секојдневниот живот.

  Според оваа статија на New York Post, жените сметаат дека некои машки се препаметни за дејтање. Цитирано е истражување во кое се анкетирани 214 луѓе и според резултатите иако и мажите и жените сакаат да имаат паметен партнер, жените ја повлекуваат крајната линија на 90-от процент(тоа би било околу 120 IQ). Луѓето што спаѓаат во врвниот 1%(зависно од скалата некој со IQ од 135 или 138 па нагоре) не се баш на врвот по посакуваност, за тоа може да постојат бројни причини (неравиени социјални вештини, преголема посветеност на, учење, работа, аутизам итн.).

  Што мислите за ова, дали се согласувате? Дали сте биле не дејт со некој астро-физичар што повеќе време гледал во ѕвездите отколку во вашите очи? По се изгледа дека на високонадарените (не таква надареност, хе хе) луѓе не им оди се од рака.
   
  На Briar Rose, Bender Rodriguez и Priroden им се допаѓа ова.
 2. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  4.118
  Допаѓања:
  34.344
  Пол:
  Женски
  Ако е паметен не значи дека ќе ја одбегнува девојката и цел состанок ќе гледа во ѕвездите..:^)

  Генерализирање, исто како што ако некој учи многу одма ќе речат geek e.
   
  Последна измена: 1 септември 2018
  На Kitty23, Victorian, VictoriaSan и 14 други им се допаѓа ова.
 3. RESANKA

  RESANKA Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2018
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  430
  Пол:
  Женски
  Nit se soglasuvam nit ne zatoa sto e generalizacija.
  Da sum izlegla(ne bese bas astro-fizicar ko od tvojot prv post he he ama bese taka nadaren i se uste e) i ic ne mi bese gajle dali poveke gledase nagore ili vo mojte oci povazno mi bese kvalitetot na kazanoto megu nas od kvantitetot na muabeti.
   
  На cresa-jagoda и dayla им се допаѓа ова.
 4. calliope

  calliope Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2011
  Пораки:
  1.365
  Допаѓања:
  15.966
  Пол:
  Женски
  Општо, секој т.н. препаметен човек, има низа socially-awkward карактеристики што не го прават баш посакуван партнер.
  Од лично искуство, имав таков еден стварно паметен, и дечкото си беше т.е. си е опседнат со спејс програми, нивна историја, напредок, развој на ракети, итн., и тоа било до степен по цел ден да знае да ми ги праќа клипчињата што ги гледа и да ми објаснува, иако било очигледно дека после саат време ми идело да се рокнам. Океј, и мене ми е нешто интересно, колку да не сум ќутук на темите, но таквото опсесивно зборување и размислување на таа, па таа тема, не остава простор да се продлабочи партнерската врска. Просечен човек нема интереси од толку јак интензитет и има тенденции да шета со паметот од една во друга мисла или идеја, додека другиве знаат да се напнат и да ја занемарат околината дури не си ја завршат мисијата т.е. да ископаат и научат што наумиле.
  Не мислам дека IQ од 135-8 е нешто премногу експлозивно и дефинитивно не е тоа кремскиот 1% (тука би ги сместила оние што надмашуваат 160+) ко што вика статијата, пошто познавам луѓе и со повисоки коефициенти од 135, а имаат нормални врски, ама па знам и со понизок, а забегани... но ок.

  Мислам дека секој, до некој степен, се плаши од попаметен од него. Стравот дека „ќе најде тој/таа некој на нејзино/негово ниво“, па „јас не можам толку“ или фактот дека некој секогаш ќе избере, еве, да прати во живо или да оди на научен семинар наместо да е со вас, итн., итн., знаат да го јадат човека.

  Оваа популарност на ликови ко Шелдон, Монк, Спенсер Рид, итн., што поттикна бран т.н. сапиосексуалки, е малце друга тема на разговор, но тие ликови се интересни само на екран пошто се преувеличени и им се дава некоја хумористично-симпатична нишка. Во реалноста се претешки за трпење. Едните пошто не знаат и не знаеш како да се однесуваш со нив од што се затворени и не можат да се снајдат во просечна социјална ситуација, а посебна сорта се оние свесни и горди на својот памет, кои никогаш нема да пропуштат прилика да спуштат некој смртник на земја што не знае Златниот Сооднос да го рецитира ко што ја знае азбуката.
  Значи, у право се. Маж-компјутер, не, фала.
   
  На blackwave, dunika, Independent Girl и 29 други им се допаѓа ова.
 5. celineparis

  celineparis Популарен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2014
  Пораки:
  729
  Допаѓања:
  2.233
  Кај нас очигледно нема толку паметни или барем јас не сум налетала на таков, а баш би сакала со некој да излезам. Генерално повеќето ги мрзи и факултетот да си го довршат. :rofl:
   
  На VictoriaSan, душленце, PaLaVa и 3 други им се допаѓа ова.
 6. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  4.300
  Допаѓања:
  209.914
  Пол:
  Женски
  Не. Обратно, не би излегла со некој само дека е убав. Ако е астрофизичар како во примерот гарант знае и муабет од општа култура да сврзе. Не се научниците чудаци :)
   
  На bittersweet, Victorian, јolene и 12 други им се допаѓа ова.
 7. Miss666

  Miss666 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  1.096
  Допаѓања:
  2.510
  Пол:
  Женски
  Воопшто не би ми сметало да дејтам препаметен маж.
  Би ми сметало кога тој истиот би бил препотентен и би ми плескал во лице како он е најпаметен а блиските мои, блиските негови, јас не сме.
   
  На Pacifist и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 8. thequeen95

  thequeen95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 август 2016
  Пораки:
  1.232
  Допаѓања:
  4.843
  Пол:
  Женски
  напротив
   
 9. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.931
  Допаѓања:
  162.213
  Пол:
  Женски
  А бе, јас сфаќам и се согласувам дека има доста луѓе што она со сапиосексуалноста го доживуваат навистина позерски и како тренд, ама... многу поодбивни ми се, наспроти тоа, примери на фраерчиња кои ги „советуваат“ другите мажи да фрлат тоа книгите и наместо тоа да се зафатат само со теретана, да станат вистински мажјаци... :wasntme: |(

  За мене не постои такво нешто како премногу интелигенција. Како што вели еден цитат, you can never be overdressed or overeducated. ;)
  Тоа што може да им биде проблем на некои високоинтелигентни луѓе при наоѓање партнер, е затвореноста и социјалната анксиозност кај некои од нив - а не нивното знаење и IQ. И тоа е индивидуално, а не сите големи интелектуалци и научници се вклопуваат во таа стереотипна слика од филмовите и сериите.
   
  На dunika, PaLaVa, lovestoneddd и 15 други им се допаѓа ова.
 10. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.545
  Допаѓања:
  19.377
  Не те знаат форумски доволно добро, затоа ти оставаат сериозни одговори. Моментот кога New York Post некој ќе го земе како пример за ругање посочувајќи го како конзистентен извор на статистички податоци. :D

  Лол, не јеби.
  Ова ако ништо друго заслужува да оди во тема смешни мислења. Или во потпис со bold.
   
  На lovestoneddd, KateKane, smooch и 3 други им се допаѓа ова.
 11. LanaSGirl

  LanaSGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2016
  Пораки:
  360
  Допаѓања:
  1.080
  Пол:
  Женски
  Немам таков сретнато уште...
   
 12. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  6.008
  Допаѓања:
  19.937
  Пол:
  Женски
  Искрено зависи.Сум гледала неколку пати да не е толку паметен.
   
 13. Fauhxy

  Fauhxy Популарен член

  Се зачлени на:
  14 август 2016
  Пораки:
  295
  Допаѓања:
  2.024
  Пол:
  Женски
  Прво прашувам дали имаат членска картичка од Менса па после ги дејтам.
   
  На dunika, Independent Girl, lovestoneddd и 14 други им се допаѓа ова.
 14. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.931
  Допаѓања:
  26.822
  Пол:
  Женски
  Насловов на темава ми звучи како некој да си измисил теорија дека никој не го дејта бидејќи е премногу паметен. :D
   
  На blackwave, dunika, Independent Girl и 22 други им се допаѓа ова.
 15. Dream-Girl

  Dream-Girl • The insomniac dreamer • Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  14.263
  Допаѓања:
  143.253
  Пол:
  Женски
  Па, побитна ми е интелигенцијата него ли убавината. Така да би била. Обожавам и јас да филозофирам за некои чудни теми, можда сум и по малце nerd, па обожавам вакви дечки некако.
   
  На Independent Girl, PogbaPol, Kitty23 и 5 други им се допаѓа ова.
 16. Joi

  Joi Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2014
  Пораки:
  605
  Допаѓања:
  1.991
  Целата тема сумирана во една реченица. Не верувам дека некој маж или жена ги избегнува надпросечно интелигентните баш бидејќи се препаметни, туку поради други карактеристики што одат со тоа, како арогантноста, повлеченоста, опседнатоста, недостатокот на слободно време, интровертноста, физичкиот изглед.

  Имам сретнато многу машки за кои што сум добила впечаток дека се доста паметни, ама за никој не сум помислила дека е ептен интелигентен. Можеби затоа што не ја сфаќам така инелигенцијата, со една бројка да може да се дефинира цело знаење на еден човек. А на ликови како Шелдон Купер и на тв кога ги гледам превртувам очи, а не па во живо каде што ја немаат улогата на ,,lovable geek''.

  Така да, не ми е гајле ако некое машко знае да ја реши Римановата хипотеза ако не знае да направи два реда нормален муабет. Ако е паметен, интересен соговорник и барем со просечен изглед, има 110% шанса да се заљубам во него.:sun:
   
  На sparklie, Pacifist, PaLaVa и 7 други им се допаѓа ова.
 17. MarigoldA

  MarigoldA Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2018
  Пораки:
  857
  Допаѓања:
  7.977
  Пол:
  Женски
  Македонците, со оглед на тоа што сме екстремно паметен народ, голема е веројатноста да дејтам астро-физичар. :D
   
  На lovestoneddd, јolene, KateKane и 12 други им се допаѓа ова.
 18. smooch

  smooch Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2011
  Пораки:
  838
  Допаѓања:
  3.641
  Пол:
  Женски
  Мене лично не би ми пречело да биде некој попаметен од мене, бидејќи најискрено битна ми е интелигенцијата.
  Баш би ми било предизвик, на тој начин и јас би можела да научам нешто ново и повеќе.
  Секако би била со таква личност доколку не е арогантна, надмена и со таа своја интелигенција да потценува и се да ти објаснува па да испадне mansplaning.
  Се во граници на нормалата. Не е само интелигенцијата, има и други полиња за штиклирање.
   
  На eliesaab, PaLaVa, Pacifist и 2 други им се допаѓа ова.
 19. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.855
  Допаѓања:
  103.650
  Пол:
  Женски
  Одма ми текна на еден препаметен лик покраj коj се осекам ко ретарда :))) бррр.
   
  На ane.bella му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Snow-Star

  Snow-Star Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2014
  Пораки:
  3.174
  Допаѓања:
  16.330
  Пол:
  Женски
  Од тоа што успеав да го скролнам пред некој ден од темата околу "убавите девојки се сингл", изгледа од таму е инспирацијата за темава на членот.

  Не, не избегнуваат. Затоа што не сите машки се толку паметни, нема толкави генерализации, залепени етикети и нѐ има и нас малку попаметни и не толку наивни девојки/ жени па сме таман на "исто ниво".
   
  Последна измена: 1 септември 2018
  На eliesaab, Dream-Girl и Joi им се допаѓа ова.