1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали жените избегнуваат премногу паметни мажи за дејтање?

Дискусија во 'Сингл' започната од BoneMachine, 1 септември 2018.

  1. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.086
    Пол:
    Женски
    Дали вомените авојдираат премногу смарт менови за дејтање?
    Извинете, морав!!! Смешно ми дојде кога прочитав дејтање :)
     
    На PaLaVa, Gosh, naturally и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Kacikakacika

    Kacikakacika Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2018
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    575
    Пол:
    Женски
    Можеби не избегнуваат, но, навистина се тешки за сфаќање. Чист пример е мојот другар, учи на финки и некои курсеви за математика. Многу е паметен, а истовремено и чуден. Со него можеш со денови да зборуваш за вектори, квадратни равенки, синуси, радиуси, котангес, тангес и други работи. Но тема од секојдневен живот и самиот кажува дека му е многу просечна. Девојка до сега имал само во основно а од тогаш не. Кажува дека нема таква што би го освоила.

    И имам приметени таквите машки паѓаат на вакви девојки... чудни. Барем имам приметени од позадините на телефоните. Живеат во свој свет.

    15D480F5-2CD1-4D4C-854A-913E0E289BF9.jpeg 69A34D63-89EB-47AA-88D2-34CA7BF336D6.jpeg A29715EA-A7C7-4B94-95DF-68A4BE1236C5.jpeg
     
    На GabyTranceॐ, cresa-jagoda и Cutiepie1 им се допаѓа ова.
  3. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    Секое хетеросексуално машко паѓа на вакви девојки. :angel:
     
    На Priroden, Feminka192 и honey.11 им се допаѓа ова.
  4. Kacikakacika

    Kacikakacika Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2018
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    575
    Пол:
    Женски
    Да но кажувам за овие поточно...:D
     
    На honey.11 и Joi им се допаѓа ова.
  5. Cutiepie1

    Cutiepie1 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2018
    Пораки:
    813
    Допаѓања:
    2.931
    Пол:
    Машки
    Ова е премногу добра тема.
    Од секогаш, сум го мислел ова.
    Кога ќе видиш некој пар, реално...се гледа тоа. :D
    Јас мислам дека, во 90 % од случаевите е така..:)
     
    На Kacikakacika му/ѝ се допаѓа ова.
  6. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Oд премногу паметен дечко сешто ќе научиш и никогаш нема да ти е досадно, а од глуп можеш само да си ги уништиш мозочните клетки
     
    На baby-star, GabyTranceॐ, Outlook и 10 други им се допаѓа ова.
  7. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.575
    Пол:
    Женски
  8. Feminka192

    Feminka192 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    2.566
    Пол:
    Женски
    Хаха ги избегнуваме добрите момци, ги избегнуваме паметните момци ех жени, жени...маживе па бегаат од убавици... ех каде отиде светов... :rofl:
    Шала на страна мислам дека за врската да биде функционална доста важно е и партнерите да се на слично ниво со интелигенција. Значи сите тие паметни мажи/жени си бараат веројатно некој сличен на нив.
    Погоре каде е спомнат другарот од ФИНКИ веројатно и не е баш заинтересиран за просечна девојка интелектуално.
    Не сум одбила никогаш дечко бидејќи го сметам за препаметен (не сум ни запознала таков) :devil::D би било убаво да си најдам некој таков хаха
    Сум избегнувала некој бидејќи не ми бил привлечен но не е сега тоа темата :D
     
    На PaLaVa, Joi и Kacikakacika им се допаѓа ова.
  9. jasbi

    jasbi Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2016
    Пораки:
    917
    Допаѓања:
    7.571
    Пол:
    Женски
    Mora nekoj da bide popameten:lol::lol::lol:
     
  10. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Како проценувате вие кој е премногу паметен?
    Колку што гледам, тема на дискусијата се т.н. гикови, и да, може да се каже дека се избегнувани од жените во некоја мера. Нормално е маж кој располага со социјални вештини да биде повеќе посакуван и баран, паметот не е само и единствено во науката и прочитаните книги, завиден интелектуален капацитет се манифестира и преку снаодливост во секоја сфера од животот.
    Да напоменам и дека паметните личности се склони кон детално анализирање, како такви се попребирливи, па самите ги отфрлаат гротото додворувачи/додворувачки од себе (што е добро).
     
    На Independent Girl, honey.11, PaLaVa и 3 други им се допаѓа ова.
  11. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски


    А како би откриле дека некој е ПРЕПАМЕТЕН маж..и колку тоа има премногу......се е индивидуално..ако за некоја женска некој батка и е препаметен, за мене може да биде глуп и забеган....кко и да е, треба да излезам неколку пати па за да видам што носи во мозок, дали има повеќе од мене(што нема да ми пречи)..и тд.
     
    На Dadusicka и jasbi им се допаѓа ова.
  12. BoneMachine

    BoneMachine Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2014
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    3.379
    Не можете да го отфрлите како генарилизирање бидејќи ваквите истражувања вклучуваат група на луѓе врз кои се одредува просекот, секогаш постојт исклучуци но тоа не е толку битно како просечниот резултат. Исто е како да кажеш дека мажите се во просек повисоки од жените, има некои жени што се повискои но ако има 10 рандом мажи и жени поголема е веројатноста дека маите ќе бидат повисоки.

    Тоа е астрофизичарот е шега, поентата е ако искочиш со некој многу паметен не значи дека ќе ти биде интересно.



    Според ова истражување
    Некои го покажуваат спротивното, можеби дел се предрасуди или пак луѓето имаат различна представа за тоа што значи социјалност, посоцијални жени ќе бараат посоцијални мажи итн.

    "Лол не јеби", :o ваков бзобразлук немам сретнато од времето кога сум член на фемина.

    Иако New York Post е таблоид го постирав тоа бидејќи има подобра читливост, не е битен сајтот битни се изворите. Ако сакаш линк од истражувањето слободно повели. Пишување интересни постови со доза на хумор не е тролање, ако ти гледаш на нив така тоа е твој проблем.

    Хахаха, не е теорија само отворив дискусија на темата, не значи дека тоа е израз на мојот карактер. Исто како некој да отвори тема за инцест, можеби можеби сторил инцест можеби планира на стори, може некој близок член на фамилијата сторил инцест а можеби е мотивиран од чиста љубопитност, јас спаѓам во последната категорија.
     
    Последна измена: 2 септември 2018
    На Independent Girl, Abeja и zhap4e им се допаѓа ова.
  13. BoneMachine

    BoneMachine Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2014
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    3.379
    Се заснова врз IQ, иако тестовите се прилично точни секогаш постои место за грешка. Тоа најдобро се покажува по прфесијата, ако некој е астрофизичар, квантен физичар, матемачичар, успешен шахист, успешен доктор, адвокат итн. значи дека е попаметен од поголемиот дел од населението.

    135-138 е еден процент иако не е толку елитистички како 160+ (луѓе со такво IQ буквално можеш на прсти да ги изброиш во Македонија, еден во 160 000 илјади), ако во Македонија просечно IQ e 90 луѓе со 135-138 ќе бидат 1 во 750 што не е толку ретко ама сепак е. Јас мислам дека жена не би можела да биде со некој доста помалце интелегентен од нејзе, за мажите и не е важно, битно да е разумна, да нема daddy issues. Можеби сапосексуалноста да се фетишира, но мислам дека релноста е посложена, никој не бара партнер според еден критериум туку неколку работи треба да се совпаднат.
     
    На calliope и baba Rada им се допаѓа ова.
  14. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Не знам кај виде дека ти се обратив тебе, ама убаво е што се пронајде. :D
     
  15. BoneMachine

    BoneMachine Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2014
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    3.379
    Mислев дека баш зборуваш за темава на фемина, тогаш опростено ти е. :D
     
  16. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Моментално излегвам со доктор на науки по физика шо е преуспешен во полето. Има објавено 6 научни трудови и работи на research во институтот за физика во Љубљана.
    Дефинитивно е еден од топ 5 најпаметни луѓе шо ги имам запознато во мојот живот.

    Поинтересна, пофина и поразбрана личност немам сретнато. Стварно ми ги проширва видиците во животот и премногу ме мотивира. Разговараме за секакви теми, прашвам секакви прашања, гледаме документарци ама истотака и излегваме, пиеме, гледаме смешни серии... Не е во ни една крајност.
    Според моето досегашно искуство, дефинитивно би одбрала да дејтам некој со надпросечна интелигенција и би се носела со сите предизвици.
     
    На malerozna, crimson, esperansa777 и 10 други им се допаѓа ова.
  17. BoneMachine

    BoneMachine Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2014
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    3.379
    Самото тоа што го цениш покажува дека можеби и ти имаш надпросечна интелегенција. Иначе низ историјата имало генијалци што биле доста успешни со жени како на пример Никола Тесла.
     
    На s1a1n1d1r1a1 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Па имам праено официјален тест за интелигенција во болницата во Битола и наводно според психолозите сум над просечната интелигенција, ама типот е далеку попаметен не ни планирам да се споредвам. Чоекот е гениј. Ама не знам некако не ми ствара несигурности то, пак ќе речам баш ми годи шо учам нови работи од него за универзумот и вселената и атомите и триста чуда.
     
    На BoneMachine му/ѝ се допаѓа ова.
  19. BoneMachine

    BoneMachine Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2014
    Пораки:
    862
    Допаѓања:
    3.379
    Како што пишав погоре, жените повеќе би сакале да бидат со некој на исто или повисоко ниво на интелегенција од нив. Нема чуство на несигурност, баш напротив, во нивна корист е да биде така (попаметни деца итн.). За мажи е поинаква приказна.
     
    На s1a1n1d1r1a1 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Зошто би било поинаква приказна? :)
     
    На IM.TMKQ, lovestoneddd, crimson и 2 други им се допаѓа ова.