1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали живеете живот кој го посакувате?

Дискусија во 'Слободно време' започната од Magnolija, 3 февруари 2010.

 1. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.634
  Ова прашање ме мачи подолго време и решив да го споделам со вас.
  Дали животот ви тече во насока во која вие сакате, дали сте задоволно од животот што го живеете.
  Пошо јас иако сум мн млада не сум задоволна и сакам да превземам неколку работи, сакам да бидам поодговорна и посамостална, сакам да бидам одлична ученичка, да запознавам повеќе луѓе, да учам француски, да шетам по други градови, конечно да си најдам дечко, повеќе да се забавувам, но иако знам што ми е потребно за да бидам среќна...пак како нешо да ме кочи. Јас не го живеам животот што јас го сакам. Се би дала да имам доволно енергија како порано и да си ги остварувам моите сонови и да вложувам во личноста која е скриена длабого во мене. Се надевам дека ме сфативте, па дали вие живеете живот кој го посакувате?
   
  На poi и Kohlensäure им се допаѓа ова.
 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.801
  Ретко кој го живее баш оној живот кој го посакува затоа што не ретко тоа зависи само од нас самите, плус си имаме сите обврски, имаме и мани, и сето тоа на некој начин не спречува да си оствариме се што сакаме. Јас лично СУМ задоволна со животот што го живем: здрава-жива сум, школото сега-засега ми е супер, моите дома ме сакаат, ми веруваат и ме поддржуваат, времето си го исполнувам најдобро што можам, секако зачинето се моите најблиски другарки. Не велам дека е тоа баш животот за кој сум сонувала. Постојат многу работи кои ми стојат на листата и чекаат да бидат прецртани. Но не се жалам. Впрочем, ако имав се што сум сакала, нема воопшто да ми беше интересен овој наш земен живот, па можда и на Плутон ќе сакав да одам. Е тек тогаш како ќе си ја остварев желбата?! Што е реално, реално е... ама... :lol: :lol:
   
  На Love...music и Mila-Milena им се допаѓа ова.
 3. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.848
  Пол:
  Женски
  Точно,секој сака нешто што нема.Јас генерално сум зафоволна со својот живот.Но,секогаш може подобро.Единствено правило е-животот е еден и брзо се троши!
   
 4. A.srcuska

  A.srcuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  21
  One day your life will flash before your eyes so make sure it is worth watching

  Еднаш ја прочитав оваа порака некаде и тотално е точна и вистинита.Затоа,направи го најдоброто од секој момент бидејќи само во тебе е силата да ги промениш нештата во својот живот а не да чекаш тоа само од себе да се случи.Кога ќе се го смениш начинот на размислување ке видиш како ќе се сменат нештата

  8)
   
 5. BlueEye

  BlueEye Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  29
  се разбира дека секогаш може подобро. но јас сум презадоволна со она што ги имам и што живеам и нон стоп нешто прам за да не ми е досадно "life is too short to be boring" ова ми е секогаш на памет. и веќе почнав да си ги остварвам моите сонови и сум пресреќна :D
   
 6. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.600
  Допаѓања:
  59.535
  Пол:
  Женски
  И јас сум задоволна со мојот живот. Понекогаш ме фаќаат некои депресии, некогаш помали некогаш поголеми, ама секогаш гледам да се опраам и да превземам нешто. Јас сум многу енергична личност и исполнета сум ако имам милион обврски и кога ќе ги завршам е тогаш сум си многу задоволна од себе. Ако можеш да направиш нешто немој само да седиш со скрстени раце. Дејствувај за да не се каеш подоцна и да си викаш што би било кога би било.
   
  На Писана и daylight им се допаѓа ова.
 7. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.626
  Допаѓања:
  111.417
  Порано никогаш не бев задоволна, бидејќи секогаш може повеќе, а и нон стоп си поставува некои преамбициозни цели што никако не можам да ги остварам.
  Во последно време ептен се сменив, и сфатив дека и покрај тоа што ништно не е совршено, сепак е добро. Немам постигнато се' што сум планирала, ама имам постигнато повеќе од било кој на мои години.
  Така што, да, прилично сум задоволна.
   
  На Писана му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  4.189
  Допаѓања:
  40.500
  Дефинитивно. Се’ што би побарала повеќе од ова, би било аздис, себичност и лакомост. Сфатив дека никогаш нема да можам да правам некои работи, да си дозволувам извесни луксузи, да постигнувам некои несфатливи амбиции, зошто едноставно,не можеме да имаме се’ што ќе замислиме. Тоа е реалноста. Она што постојано го имам, е стремежот и предизвикот кои секогаш ме мотивираат да пробам да остварам она што сакам, оптимизмот ми е карта за престој на овој свет, и го дишам секој ден со полни гради. Се изнагледав грозни нешта, тажни судбини наоколу, лоша карма, и си велам - јас сум среќна што постојам онака како што сакам, реално. Го студирам факултетот што го сакам, ја работам работата што ме празни и исполнува истовремено, имам љубов која не сум ни знаела дека ја чувстувам во себе, имам здрави, живи среќни родители и прекрасна сестра, другарки кои би го дале својот живот за мене и јас за нив. Секој ден учам нешто ново, се радувам на ситни работи, оти во тоа е тајната на постоењето. И го сакам светот и животот, зошто се единствени.
   
  На Писана, L-enna и Magnolija им се допаѓа ова.
 9. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  647
  Mozam da kazam deka sum zadovolna.
  Mojata najgolema zelba bese da se vrabota,toa mi se ostvari,pa sega nemozam da se pozalam....
  FALA MU NA BOGA site mi se zivi ,zdravi i veseli.....
  Ziveeme skromno i so mnogu ljubov.....
  Sakam taka da ostane....
  Mojata zelba koja ostanuva e da dobijam uste edno dete,ama toa e na lista na cekanje.....
  Mnogu mi e ubavo denovive,pa taka i neka ostane!
   
 10. shiningstar

  shiningstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  304
  Магнолија што се однесува до тебе, тоа се некои субјективни работи, кои можеш да ги оствариш, а што ти фали малце фантазија и воља ;) Инаку живот како живот (мојот) тежок, многу повеќе лоши моменти одколку убави ... ама мораш да научиш да бидеш задоволен со тоа што го имаш, никогаш да не си поставуваш превисоки цели и насмеј се и кога ти е најтешко, тоа е мојата формула за убав живот. Животот како живот, каков ке си го замислиш и направиш, таков ке ти биде...никако потклекнување пред многубројните проблеми...научи да ги сакаш другите и сакај се самиот себеси. Секое добро :) позз 8)
   
 11. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.508
  Го сакам мојот живот и велам дека не смеам да се пожалам од сите работи што ми се случиле. Премногу сум среќна поради тоа, секако, им благодарам на Господ, родителите и пријателите. :mrgreen:
   
 12. sadangel

  sadangel Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  983
  Допаѓања:
  777
  Искрено НЕ - посакувам многу работи да беа поразлични но сепак тоа е што е - донекаде и сум задоволна ;)
   
 13. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.182
  Пол:
  Женски
  Задоволна сум од мојот живот,фала му на Бога што имам родители кои ме сакат,подржуваат,тие ни се и родители и пријатели кои се тука но нема да бидат засекогаш тука,пријателите исто така.Единствено минливи ви се пријателите,некои остануваат некои не,заради тоа што и времето си го прави своето.Барем ја така гледам на животот,иначе во глобала сум задоволна од мојот живот и гледам да дадам се од себе за целите во мојот живот.Да зависи и од нас,но зависи и од судбината,некои работи не ни се секогаш во наши раце,во контрола,за некои некој друг решава.Така да имам една порака ПУШТЕТЕ ГИ РАБОТИТЕ ДА ТЕЧАТ ОНАКА КАКО ШТО ТРЕБА,НЕ ОНАКА КАКО ШТО НИЕ САКАМЕ ДА ТЕЧАТ.Но не викам дека,не треба да се бориш за целите во својот живот,но и дека треба да ги прифаќаме работите баш такви какви што се.
   
 14. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.373
  Пол:
  Женски
  Не живеам живот кој го посакувам.Сакам повеќе работи во мојот живот да бидат поинакви,ама тоа не е можно.
   
 15. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.333
  rabotam na toa da ziveam zivot kakov sto posakuvam... :D
   
 16. A.srcuska

  A.srcuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  21
  femina90 оваа ти е најдобра ! Дефинитивно најдобриот одговор што некој можел да го даде на оваа тема.Алал да ти е,само така продолжи !
   
 17. lolitaa

  lolitaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  463
  Допаѓања:
  81
  Па живеам си го сакам животот каков и да е!! :)
   
 18. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  417
  Допаѓања:
  243
  и јас до сакам животот ама е далеку од тој живото кој посакувам да го живеам
   
 19. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.692
  Не баш дека го живеам токму оној живот за кој сонував додека бев малечка,меѓутоа животот ми е одличен.Сеуште сум многу мала и уште сега несмеам да почнам со песимистички идеи и депресивни денови.Имам семејство,другарки,роднини,образование,а пред се имам и живот кој е само еден и нема реприза.Моите родители се трудат да ми овозможат подобар живот.Благодарна сум што ме донеле на овој свет и што постојам.Се стремам кон исполнување на моите соништа во иднина,го правам тоа што сакам да го правам,се обидувам на некој начин да се осамостојам и да решавам некои проблеми сама,а кога неможам барам совет од некој по возрасен за да не погрешам.Нормално е дека има падови во животот,тоа на секој жив човек му се случува,но треба да ја извлечеме поуката од истите и да не ги правиме повторно истите грешки.Сакам да го продолжам моето образование во иднина,да имам свое семејство и деца,да ја работам професијата која највеќе ја сакам и да бидам успешна.Но,се во свое време.Не треба најубавите години во животот да ги поминам во размислување и кроење планови,кога ќе дојде време ќе мислам и на тоа. Има само една пречка која малку ми ги кочи идеите меѓутоа со сета сила се трудам да ја снема :) Животот е убав и го живеам онака како што јас посакувам ! :)
   
 20. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  576
  Не, како да кажам дека го живеам како што посакувам кога некои драги особи ги нема на овој свет. А за школство, работа, е тоа е веке друга приказна, тоа е глобала и знам дека во тоа не сум сама и не зависи од мене. Работев за без пари. Се запишав на факс, ама скапо па неможам да продолжам е за ова не сум јас крива. Тоа е мојот одговор.