1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали за здрава исхрана се потребни финансиски средства?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Mr. Right, 30 ноември 2016.

 1. Mr. Right

  Mr. Right Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  2.510
  Допаѓања:
  71.261
  Пол:
  Машки
  Речиси секој ден ги слушаме нутриционистите со нивните мислења дека за здрава исхрана не се потребни многу пари и дека треба да купуваме и јадеме здрава и свежа храна со цел да имаме поздрав и поквалитетен живот.

  Па оттука и ми е прашањето - дали за здрава исхрана се потребни пари?
  Дали едно четиричлено семејство со минимални примања може да си дозволи здрав начин на исхрана или пак ние луѓето сме навикнати на оние брзи и едноставни храни и газирани пијалоци?
  Дали еден студент исто така може да си дозволи да купи јаткасти плодови, овошје, зеленчук и покрај постоечките трошоци?
   
  На Ketchup, fallenangel, LollySky и 2 други им се допаѓа ова.
 2. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.325
  Bas pomalku situiranite jadat pozdrava hrana. Stedat na meso, jadat ovosje i zelencuk. Ima li od toa poarno?
  Bare taka e vo Mk.
  Toa nutricionistite od Mk kradat textovi od internet, pretezno napisani od Amerikano kade osven najlosa hrana drugo i ne izbiraat.
  Zamene Mk ima pre, pre krasna hrana i samo toa da se jade, a ne jankot od ulica i teski przenici e super dovolno za zdrav zivot.
  Gledam lugevo gi fatilo nekoja manija da napravat USA hrana, a od toa nema poloso.
  Samo malku da nabrojam: sekakvi przenici, fondani na torti, boja za dekoriranje, americki palacinki, gricki so brasno (cipsovi i se ostanato vo taa grupa), gazirano, hamburgeri, cokolado i toa nekoe nivno proizvostvo sto e stram da se kaze cokolado... i dosta bese oti tri femini malku mi se.
   
  На Fancy_Nency 22, Kitten, Antebellum и 3 други им се допаѓа ова.
 3. Jason123

  Jason123 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  479
  Допаѓања:
  3.168
  Има ли поевтино и поздраво од лук? :)
   
  На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
 4. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.558
  Потребни се повеке пари за здрава храна
   
  На fallenangel, galapce, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. ЕденЧлен

  ЕденЧлен Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  4.556
  Допаѓања:
  78.313
  Пол:
  Машки
  Секако дека се потребни,сите знаеме здравата храна колку чини.
   
  На Arthur, fallenangel и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 6. mila89

  mila89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  918
  Допаѓања:
  876
  Пол:
  Женски
  Не се сложувам баш дека во Македонија посиромашните се хранат поздраво, те разбирам од кој аспект го имаш тоа мислење, ама не е баш така. Имам забележано дека баш од послабо ситуираните фамилии луѓето се подебели и децата им имаат вишок килограми уште од мали, а тоа е од што исхраната претежно им се состои од леб и ајвар, леб и паштета и слични комбинации секојдневно, децата се залажуваат со чоколатца и смоки од по 5 денари и тоа им е ужина, евтини гизарирани сокови, прженици, борба да се помине месецот, на маса колку да се рече дека има ручек, тоа е реалноста кај нас, освен зеленчукот што уште е релативно евтин, другото е се` поскапо.
   
  На Fancy_Nency 22, Ketchup, fairy88 и 30 други им се допаѓа ова.
 7. RosePrincess

  RosePrincess Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2015
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  55
  Зависи кој каква перцепција има за тоа што е здрава храна. Голем дел од производите што се рекламираат како здрави,а се поскапи всушност не се ни з од здрави. Баталете интегрални грицки, кексови и останати производи што се поскапи. Вистинска здрава храна е онаа што ја дава природата, не таа произведена во фабрика. Никој не може да ме убеди дека е скапо да се храниш здраво. Имаме толку свежи зеленчуци, грав, грашок, леќа,спанаќ, боранија, а знаеме и дека истите не се воопшто скапи. Знаете ли дека семињата како сусам, сончоглед, ленено семе се многу здрави и ефтини? Знаете ли дека семето од афион има многу повеќе минерали од чиа семе, а чини 6 пати помалку? Секогаш е полесно да си најдеме оправдување, отколку да се информираме.
   
  На Fancy_Nency 22, Bella •••, Ketchup и 11 други им се допаѓа ова.
 8. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.558
  Што е посакапо, маслиново или соногледово? Мисиркино или пилешко? Џигер или паштета?
  Да не се лажеме, човек не може да ќивее само на грашак, боранија и овошје и да рече здраво се храни.

  Мисиркиното е за 4пати поскапо од пилешкото, а е најдобро и најздраво. Маслиновото е за 3 пати поскапо од сончогледовото а е поздраво. Вигерот кој содржи природен цинк е за 6 пати поскап од паштетата.

  За да се храниш здраво е скапо, а да внимаваш на исхраната со допусти е полесо.
  Можеш да одлучиш да јадаш денес грашок и пилешко и некое овошје, ама навистина да се храниш здраво треба пари.
   
  На Fancy_Nency 22, Ketchup, Kimberly11 и 22 други им се допаѓа ова.
 9. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.602
  Допаѓања:
  171.664
  Пол:
  Женски
  Скапо е..
  Во МК е скапо, надвор е уште поскапо..
  Сиромашните се хранеле поздраво? Да, оние што имаат бавчи, овошки и свое производство.
  Купи ги доматите на пазар да видиме колку се здрави
  И се останато
  Џабе се занесуваме тука..
   
  На Ketchup, blackwave, fallenangel и 12 други им се допаѓа ова.
 10. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.948
  Допаѓања:
  51.309
  Пол:
  Женски
  Кога немаш пари, се е тешко.
  Да мора секој денар да ти е изброен, нема да е едноставно да внимаваш на исхрана.

  Ама да, се согласувам дека здрава исхрана не мора да значи давање илјадници денари на разни суплементи, чудни егзотични растенија и сл. Сезонското и локалното е секогаш најдобра опција.
   
  На Ketchup, Arthur, fallenangel и 15 други им се допаѓа ова.
 11. Oscar Lady

  Oscar Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2015
  Пораки:
  1.177
  Допаѓања:
  6.351
  Пол:
  Женски
  Да, точно е тоа дека за да се храниш здраво требаат пари. Имам лично искуство.
   
  На Arthur и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 12. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  4.320
  Допаѓања:
  55.364
  Пол:
  Женски
  Скапа е здравата исхрана, ама скапо е и здравјето.:)
  Со истите примања, ние дома, подолго време се храниме здраво.Јадеме мисиркино ете,кое е поскапо, но не купуваме никакви чипсови, газирани сокови... Мислам дека така компензираме. Од егзотичните овошја штом ги спомнавте, купуваме авокадо, но го јадеме за ручек во комбинација со јајца. Не знам да кажам, дали повеќе се троши на храна сега, отколку порано.Но, сите знаеме колкав бенефит има од здравата исхрана.
  Како што вика кримсон, не мора којзнае што, сезонско има секогаш.
  Сепак во нас вложуваме, барем вреди.
   
  На Ketchup, power11, galapce и 5 други им се допаѓа ова.
 13. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.948
  Допаѓања:
  51.309
  Пол:
  Женски
  И јас јадам авокадо.
  И скапо ми е, затоа јадам по едно неделно. По пола, го пасирам и додавам кромид и сол, мачкам на црн леб и јадам со салата (обично марула и краставица). И сум многу среќен човек :inlove:
   
  На Ketchup, joy1, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  4.320
  Допаѓања:
  55.364
  Пол:
  Женски
  Јас го јадам со варено јајце, кромид, лимон, лажица кисело млеко и маслиново. И го јадам без леб и салати, за поефтино :D:D:D:D:D
   
  На Ketchup и crimson им се допаѓа ова.
 15. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  5.531
  Допаѓања:
  34.908
  Помалку ситуираните, како резултат на стрес од немање пари, попрво цигари ќе купат, отколку да мислат дали е здраво или не. Од друга страна, не може ако нема пари за леб, да мисли на авокадо и индиски оревчиња. Мислам, може да мисли, ама што фајде? :D
  Така да, мојот одговор на темата е да, потребни се финансиски средства за здрава храна. Не само од гледано од тој аспект, кога имаат пари луѓето, поопуштени се, повеќе мислат што и како ќе се хранат, нема толкав стрес, приоритетите се сосема други.
  :d::drunk:
   
  На Ketchup, SuperGirl24, blackwave и 18 други им се допаѓа ова.
 16. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  4.320
  Допаѓања:
  55.364
  Пол:
  Женски
  Абе од глутен си патиме :D
   
  На Ketchup, galapce, LollySky и 2 други им се допаѓа ова.
 17. zenska

  zenska Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  339
  Потребни се повеќе средства за оние кои немаат можност да си одгледуваат сами.
  Сите оние кои одгледуваат дома зеленчук и овошје заштедуваат значително многу, зашто кога ќе се собере еве од кромид, краставици, патлиџан, јаболки, киви не е исто да отидеш на пазар да купуваш и во двор да си скинеш. Башка тоа што го имаш дома знаеш сигурно дека е без хемикалии
   
 18. ToksycznaReakcja

  ToksycznaReakcja Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2016
  Пораки:
  486
  Допаѓања:
  1.855
  Пол:
  Женски
  Се е веќе скапо.
  Како тргнало и воздухов ќе почне да се плаќа, па кој нема пари загаден ќе диши.
   
  На Arthur и Dust им се допаѓа ова.
 19. christinnn

  christinnn Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 август 2014
  Пораки:
  2.676
  Допаѓања:
  21.028
  Пол:
  Женски
  Да, скапо е да се храниш здраво, поготово кај нас и со малите примања.
  Многу ми одат на живци оние реклами и пропаганди кои се вршат за да се храниме здраво, ни диктираат што е нездраво и не смее да се јаде.Па не пиеме мастило фала богу, сите знаеме што се јаде, а што е ѓубре.Ама не е исто да направиш салата со сезонски зеленчук, а потоа да се засладуваш со смуди и свежо цедени сокови или пак да си грицкаш бадемчиња и лешници, со една паштета и леб.
  Не, дефинитивно не е исто. На кој како и колку му држи џепот така ќе се храни, за попување сите знаеме.
   
  На blackwave, cresa-jagoda, Rama и 5 други им се допаѓа ова.
 20. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  4.320
  Допаѓања:
  55.364
  Пол:
  Женски
  Попадики ]:)
   
  На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.