1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали за здрава исхрана се потребни финансиски средства?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Mr. Right, 30 ноември 2016.

  1. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.428
    Пол:
    Женски
    Да не се лажеме, скапичко е. Но и голем дел од таа храна која ја сметаме за здрава всушност не е таква.

    Инаку, добро кажа една членка погоре, сади си самиот/самата, ем ќе си имаш здрава и свежа храна ем витко и исончано тело. :D
     
    На fallenangel, okcenzi и Dust им се допаѓа ова.
  2. Читател

    Читател Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    5.806
    Пол:
    Машки
    Не знам колку здраво се хранам ама бар внимавам бајаги. Ако мене ме прашате оба се моите мислења.

    1. За мене човекот не е здрав ако се храни здраво, а притоа НЕ спортува и има голем стрес.

    2. Наместо да купите чипс, грицки, сок можете да купите јаболко, путер од кикирики што знам што сакате.

    3. Еве јас сум 22 годишен и не пијам алкохол. Кога одам во некој клуб или што и да е не купувам ништо. Си носам вода со мене. НЕ трошам 120 денари за 0.33л вештачки сок или 200 денари за коктел. Со тие пари си купувам банани, житарици, мед и сл.

    4. Мора да се компензира. Размислете на дневна база сите мини трошоци што ги правите, наместо да давате пари за такси ќе почекам 1 саат и ќе си фатам автобус по 3 часот по полноќ. ЈБГ не сум рокфелер :D

    5. Не јадам леб ( освен малку за доручек ). Дневната исхрана ми е следна. Јајца, млеко,пичешко, палента, салатка сега периодов туршија, јогурт, сирење, ориз, макарони, туна, банани,. јаболка. Тоа е тоа. Не сум пробал мисиркино, ама сите анализи на крвта ми се добри. Како и да е според мене и на ориз ќе преживеете, само гледајте ги миктронутриентите :D

    6. Не ви треба голема количина на храна за да преживеете. Од производите како чипс, газирани и сите тие процесирани производи имаат додатоци кои го погодуваат ценратот за преживување во мозокот и тоа е тоа што не прави нас заразни кон таа храна и се чувствуваме убаво. Со таквата исхрана и честото јадење ние сме го научиле нашиот желудник постојано да го полниме и повеќе од што треба и посојано да лачи желудочна киселина како да вари храна. Сега треба да се одвикнете, и ако е поскапа може да се јаде помалце. Ама не мора да ги купувате сите скапи производи. Се што е минимално. Али како и да е за секоја промена треба време. НЕ очекувам од утре да се смените целосно :D

    7, И како за крај би рекол не се замарајте многу со тоа. Глејте си душичката да ви биде мирна. :)
     
    Последна измена: 2 декември 2016
    На Ketchup, power11, fallenangel и 9 други им се допаѓа ова.
  3. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.574
    Допаѓања:
    171.537
    Пол:
    Женски
    @Читател
    Кај те пуштаат во клуб да ги извадиш бананите пред тебе?
    Да одам и јас со портокаливе8-|
     
    На Ketchup, Kitten, fallenangel и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Читател

    Читател Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    5.806
    Пол:
    Машки
    Само вода носам. Lol

    Тие пари ми стојат и утре ќе си купам тоа што ми се јаде ;)
     
  5. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Парче леб и паштета наспроти путер од кикирики, не е исто. Нит во парите, нит во ситоста која путерот ја дава. А камоли за придобивките, ама ај да не попувам. :)

    Банана у џеб, место пиштол. Тоа е, снајди се па живеј :D @Dust
     
    На Ketchup, Victorian и Dust им се допаѓа ова.
  6. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.574
    Допаѓања:
    171.537
    Пол:
    Женски
    :rofl:

    Одма те замислив како сите седат и пијат жестоки пијалоци а ти јадеш банана:rofl:
    Извини:lol:..без навреда :)
     
    На Ketchup, blackwave, theowndemon и 8 други им се допаѓа ова.
  7. Читател

    Читател Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    5.806
    Пол:
    Машки
    Хаха. Јас пијам вода, јбг среќа знам да се забавувам и без алкохол :D :lol:
     
    На Mr. Right и Dust им се допаѓа ова.
  8. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    ^^
    Тебе може портокалите да ти ги исцедат, шо има везе :) А оди со банана да те видам :(
     
  9. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.574
    Допаѓања:
    171.537
    Пол:
    Женски
    Ги знаеш видеата на јутуб со бананите?
    Банана школо:rofl:
     
    На duffi, joy1 и Ginger^ им се допаѓа ова.
  10. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Ова ПИЧЕшково месо убаво било, а? :rofl:
     
    На warrior, Ketchup, stilas7 и 8 други им се допаѓа ова.
  11. Читател

    Читател Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    5.806
    Пол:
    Машки
    Пилешко :D И другпат ми се има случено таква грешка да направам :rofl:

    ЈАКОООО ! :rofl: :$

    Али да, добро било, ИНСПИРИРАНО ОД

    [​IMG]
     
    На Ketchup, blackwave, fallenangel и 5 други им се допаѓа ова.
  12. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.574
    Допаѓања:
    171.537
    Пол:
    Женски
    И јас го видов ова ама со реков да ќутам да не го усрамам хахаха
    Без осет си значи :P
     
    На Ketchup, Bender Rodriguez и Mr. Right им се допаѓа ова.
  13. Читател

    Читател Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    5.806
    Пол:
    Машки
    Ма одличен е. Баш убаво што спомна. Сакам вакви работи да се потенираат затоа што има добро смеење. БТВ добро е за здравјето иако ни прави брчки :P :lol:
     
    На Mr. Right и Dust им се допаѓа ова.
  14. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.574
    Допаѓања:
    171.537
    Пол:
    Женски
    А бидејќи конзумираш онакво месо, не ти требаат пијачки во клуб..
    Си земаш од мевцево:$
     
    На Mr. Right му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Морав. Ептен ми беше на послужавник. :rofl:
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
  17. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Отидете во Кам или во Стокомак или во кој било друг дисконт и ќе видите најголемиот дел од народот што купува... Жално. Се гледа немаштија. Најчесто гледам дека купуваат тестенини, паштети, преработено месо (тие пилешки крокети или како и да се викаат), салама, блакца, грицки, газирани сокови или сокчиња на растворање, маргарин... нешто што може да „наима“ кога ќе се зготви или послужи.

    Не викам дека свеста е развиена - не е, далеку од развиена. Ама па и пари немаат луѓево и тоа е тоа.

    Сум била и од едната и од другата страна, знам што јадев кога немав, а што јадам сега. Разликата е и повеќе од очигледна ама еве, кога се нема, што да прават луѓево? Не можеш баш да речеш ај ќе јадам само ориз и компир, многу јасно дека се смачува од еднолична храна по некое време.

    Е моментално речиси половина од месечните примања ми одат на здрава храна и разно-разни семиња, препарати и суплементи (на природна база) и кога и да се падне темава на муабет... си ќутам. Мојот леб чини 60 денари, некој со тие пари купува леб за 3 дена и искрено... не можам да го осудам ако ми се крсти кога ќе кажам колку пари е.

    Сите знаеме како треба... не дека другарка ми нејќе да ми извади непечени индиски ореви и намаз од авокадо и сушени домати кога ќе и' отидам на гости, па да ме почести со свежо цеден сок од портокал и цитрони, ама мислам дека пре би со тие пари да испазари намирници за цела недела, а мене ќе ми извади ресани и смоки.

    Да напоменам и дека за да практикува човек здрава исхрана треба да има соодветни садови за подготовка... нелепливи тавчиња, тенџериња на пареа, блендери, цедалки, итн, кои исто чинат повеќе пари. Луѓето уште готват во тави од времето на Југославија. :)

    За некои луѓе и салата марула и зелка е луксуз, а не па авокадо, ананас, семиња, интегрални брашна, кафен шеќер или други засладувачи...

    Патем - знаете колку време треба дневно да издвоите за здраво да се храните? Многу. :devil:
     
    На do-re-mi, Belgin1, senza.parole и 31 други им се допаѓа ова.
  18. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Здравата храна е мошне важна за да се одржи здравјето и виталноста на огранизмот, но за наши услови не знам колку е изводливо да се внесе во менито на секојдневна исхрана. Сепак, се согласувам дека најголемиот апсурд е во тоа што и покрај имањето на најбитните пресудни фактори како плодната почва и солидните временски услови за одгледување, нашите овошки и зеленчуци се скапи. Уште по чудно е тоа што се увезуваат и покрај тоа што можеме да ги имаме во изобилие на сопственото тло!

    На пазарот во Скопје на пример, само јаболките и лимуните од еден килограм коштаат 70-80 денари, а некогаш и повеќе. Килограм се јаде за ден - два, и тоа од човек. Па, направете ја математиката и одлучете колку е тоа здраво за домашниот буџет, особено со овие наши потпросечни приходи.

    Кај мене дома на пример, на почеток на месец се купуваат неколку парчиња пилешки стек, марула, спанаќ, портокали и толку од луксузот. Останатиот дел од деновите, оброците се сведуваат на паштети, ајвари, и најразлични видови нездрави тестенини. Единствена предност, (ако така може да се нарече), е нашето исфрлување на белиот леб од менито, и заменувањето со црниот кој најчесто чини повеќе, но бар знаеме дека е малку "побогат" со нутритивни вредности кои не не содржи толку глутен.
     
    Последна измена: 2 декември 2016
    На Mr. Right, theowndemon, Victorian и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    15192694_10211326611103834_6026644645256443623_n.jpg
     
    На warrior, Ketchup, Kitten и 12 други им се допаѓа ова.
  20. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    • maslinovo
    • ni misirkino ni pilesko. Dvete se gledaat na farma , se pelcaat i vitaminiziraat, sereoidi na toni.
    Od kade bi napravila misirkata 20kg?:$ (tezina na edno prase)
    Mora da e na zdrava ishrana:rofl:

    Mnogu cudno zvuci avokado, egzoticno, pa koga ke kazete pred drugi sto jadete, golema rabota:?:
    Cenata mu e povisoka od domasnite proizvodi, a deka e podobro, tesko. Patuvalo po kontejneri, so meseci vo magacini, pelcovano so cudni drogi da opstoi vo razni uslovi i na kraj taze da signe vo Mk.
    Koleska moja dojdena e od zemjata na mango, koga jadam jas nepriatno se custvuvam zosto mi ima kazano deka koga odela na fakultet minuvala niz nekoja ulica kade imalo drva so manga. Koga ke prezrelee pagale i nikoj ne gi sobiral, cel mesec od fermentacija na sonce skapani mirisalo na alkohol.
    Taka jas gorda jadam egzotika (oti neli ne sum izrasnala so toa, ama zdravo bilo), a ona sirota na jabolka se pali oti pa nejze na TV i servirale toa.:?:
    I taka toa sekoj misli deka tugoto i ona dalecnoto e pozdravo.


    Tuka nekoj izmesa babi i zabi. Bogati debeli i zdrava ishrana.
    Pa ti e ne se zainteresirani za zdravo, tie se mrzlivi luge.

    Jas si jadam ona sto e sezonsko, a sezonsko e se zosto nisto ne raste tuka. Potocno sednav eden den i napisav sto se jadese nekogas koga bev jas dete.
    Se staviv na takva dieta i super e.
    Vo moe vreme koka kola bese luksuz, cokolace, bombonjera samo ako nekoj donese koga ke ne poseti, a imase i slucaevi kade roditelite ke ti kazat ne ja otvaraj ke ja nosam na drugo mesto. Torti samo na rodendeni, uredno tenki parcinja, gricki nemase, sokovi napraveni domasno, cela zimnica domasna, site mandji makedonski zgotveni doma, meso mnogu ne, salami ako dojdat gosti i.......
    Epa jas resiv taka da se hranam.
    Spored godinite ne mi odgovara torti na 5 sprata, gricki, gazirano, salami,.... i ne konzumiram.
    Retko koga vo kafana se najaduvam (samo procepkuvam), a na gosti od kurtuazija ke cepnam nesto zosto kaj lugeto sto odam sluzat tezok nekvalitet za koj trosat poveke pari i se obiduvaat bezuspesno da me voodusevat.

    Zdravoto go ima nasekade. Samo treba da se obidete da go koristite.
    Imam custvo deka ako se kaze egzoticno ime na nesto i kako toa go konzumiraat, nekoj mislat deka poveke ke gi obozavame.:rock:

    Eve jas za vikend kupiv torbule avokado(5), zosto bea poeftini od 3 jabolka.
     
    Последна измена: 2 декември 2016
    На galapce, Cka, kjukli и 11 други им се допаѓа ова.