1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали имате страв да легнете да спиете?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Kristina.R, 3 февруари 2013.

 1. Kristina.R

  Kristina.R Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2012
  Пораки:
  317
  Допаѓања:
  64
  Пол:
  Машки
  ја отворив темата за да споделам искуства со сите..Јас многу се плашам дури и преку лето кога е жешко у несвес се паѓа се прекривам преку глава..
   
 2. Greeen

  Greeen Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 септември 2012
  Пораки:
  728
  Допаѓања:
  567
  Ако имаш страв од темнина,тогаш нека остане некое светло запалено.
  Не знам која е причината,зашто се плашиш?Мислиш дека има некој во собата?Си замислуваш нешто?
  Објасни поубаво за да може некој да ти даде совет.:)
   
 3. E...V...I...L

  E...V...I...L Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2012
  Пораки:
  782
  Допаѓања:
  466
  Можеш да објасниш поконкретно во што е работата? Зашто искрено, вака само насловот да го прочиташ делува како шега, ама како што гледам ти се обидуваш да кажеш дека навистина имаш проблем. Ако не ни појасниш не можеме да ти дадеме ни мислење ни совет, па залудно е што си ја отворила и темава.
   
 4. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.352
  Допаѓања:
  18.451
  Пол:
  Женски
  Се заинтересирав, па пробарав на нет и најдов дека има и евидентиран вид на фобија која е опишана со вакво однесување и се вика Clinophobia.

  Доколку разбираш англиски, ти препорачувам да си прочиташ детално на линков се' што те интересира, од што ја предизвикува, симптоми па до терапија.
   
 5. vitomir

  vitomir Нов член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  2.095
  Допаѓања:
  3.621
  Somniphobia, е страв од спиење страв да спијам, обично значи страв од гледањето лоши соништа или умираат ..

  Клинофобија е страв од легнување во кревет.

  http://segaiovde.com.mk/home/index.html прочитај ете ти линк
   
 6. Kristina.R

  Kristina.R Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2012
  Пораки:
  317
  Допаѓања:
  64
  Пол:
  Машки
  Кога легнувам се мислам ќе ми излезе нешто дали сум сама или со некој друг спијам стравот е тој...ако слушнам нешто чудно е тогаш му е мајката цела ноќ ќе се мачкам со крстена вода и ќе се плашам незнам како подетално да објаснам.Обавезно мора да сум покриана а ако преку ноќ се откриам ми е страв да станам да се покриам.Едноставно да не должам повеќе ми се плаче кога ќе ми текне дека е вечер и дека треба да спијам
   
 7. l0vE...-love

  l0vE...-love Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2012
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  142
  Пол:
  Женски
  не ми е страв заспивам само што ќе ја допрам перницата 8)
   
  На Twinkles му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Little-Mk

  Little-Mk Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  326
  Истото е и кај мене но не до толку .Се радувам кога ќе си легнувам.Но навечер ако се отскријам тогаш со затворени очи се покривам.Пробај преку ден повеќе енергија да трошиш па кога ќе си легнеш побрзо да заспиеш.Пробај и да не мислиш на тоа мисли на нешто што те прави среќна или за мода како би можела да искомбинираш.Кај мене некој такви глупави рботи помагаат. ;)
   
 9. psychic

  psychic Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2012
  Пораки:
  2.360
  Допаѓања:
  1.253
  Пол:
  Женски
  ја клавам главата на перница и ме нема :rofl: :rofl:
   
 10. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.509
  Допаѓања:
  4.153
  Пол:
  Женски
  Мисли на нешто друго кога легнуваш немој да мислиш на стравот и можеш да си ставиш ламба покрај тебе и да ти свети

  Јас си ставам ламба зошто и мене ми е страв
  Ама повеќе ми е страв да видам натрупани алишта и само ми приличуваат на нешто е от тоа ми е многу стравв :sweat:
   
  На Kristina.R му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Kristina.R

  Kristina.R Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2012
  Пораки:
  317
  Допаѓања:
  64
  Пол:
  Машки
  алиштата ми личат на чудошишта во ноќ
   
  На Flower27 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. 3m43

  3m43 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  88
  Пол:
  Женски
  Повеќе ми е страв одкако ќе заспијам отколку пред :lol: .
  Инаку во ходникот помеѓу спалната и детската моја има закачалки за јакни такви работи.И сега кога ќе легнам навечер право во нив гледам и дека темница како луѓе да ми стојат и уште ако ми крцне нешто ... :x
   
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
 13. the-girl1

  the-girl1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2012
  Пораки:
  1.297
  Допаѓања:
  664
  Не,ама ич.Заспивам како бебенце. 8) :lol:
   
 14. Angel-Adriana

  Angel-Adriana Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  1.085
  Допаѓања:
  552
  ^И јас како бебенце заспива. Не се плашам :)
   
 15. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.212
  Допаѓања:
  1.288
  Понекогаш предметите во собата ми изгледаат како чудовишта. Но пронајдов решение. Ја вртам главата накај ѕидот и ги затворам очите.
   
 16. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.326
  Пол:
  Женски
  Немам страв. Нема зошто да имам страв.
   
 17. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  4.525
  Допаѓања:
  47.807
  Пол:
  Женски
  Немам ни јас, се случува да ми е страв само ако пред тоа имам гледано некој хорори кои во најголема мера ги избегнувам токму затоа :D
   
 18. Agrona

  Agrona Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  1.707
  Пол:
  Женски
  Порано имав еден период кога навистина ми беше страв да легнам не знам ни јас самата зошто. Не дека сум гледала некои тешки хорори, едноставно ме обземаше некој страв. Денес со душа чекам да си легнам. :lol:
   
 19. a.c.k.a

  a.c.k.a Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  816
  Допаѓања:
  604
  каков страв имам леле дури се нервирам :devil: ,премногу се плашам затоа ја будам баба ми спие со мене иако имам 23 год не ми е срам да спијам со неа :) ,и ем ја оставам ламбичката да ми свети цела ноќ се до сабајле до дека да се разбудам,кога ќе престане овој страв веќе :|
   
 20. hellowooorld

  hellowooorld Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  298
  Допаѓања:
  107
  Како мала се плашев да не ми се појават некои чудовишта од прозорецот и едвај заспивав, со маки. :lol: