1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали и колку користите шеќер и сол во исхраната?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од wolf4e, 13 декември 2010.

  1. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Шеќер ставам во кафето обавезно инаку за млеко, чаеви и слично избегнувам. Во приготвување на исхраната избегнувам сол и шеќер онолку колку што можам, а на маж ми му правам посебно јадење затоа што тој без премногу благо или премногу солено не може да живее. Така на пример кога ќе направам салата, прво си црпам порција за мене и му носам додатно да си стави оцет, сол и сл. :D
     
  2. vendiii

    vendiii Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    2.464
    Шеќер ПРЕМНОГУ би требало малку да намалам а сол па не баш :)
     
  3. Little-one

    Little-one Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    79
    Шеќер многу малку, една лажичка во кафето

    Сол, па дури и премногу, во секое јадење си додавам
     
  4. klaudija90

    klaudija90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    18
    Шеќер во кафето 2 лажички исто и за чај, млеко, какао.
    Но сол користам многу малку, како што е зготвено така го јадам, не додавам дополнително сол.
     
  5. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Ич не ставам.пијам горко кафе,во чај никогаш ништо не ставам.нити сол користам.несакам кога ми е солено јадењето.сите ми се чудат ама тоа е ,ич не јадам солено и кога готвам за мене не ставам сол,само минимално :)
     
  6. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Шеќер само во кафе онака во се друго практикувам мед а за сол морам да намалам ама шо да правам па не ми е вкусно не солено
     
  7. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    јас шекер си користам умерено, ама сол, значи воопшто некористам и дома моите ме зафркаваат ми викаат јадењето ми било како за во болница :lol:
     
  8. katerina777

    katerina777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    32
    Значи не да користам шеќер...кафето го пијам благо со две лажички шеќер и кога ќе појдам на гости некаде дури и срам ми е да кажам зашто сите ми викаат дека не чинело толку благо да го пијам, а сол користам многу многу малку.
     
  9. butterfly.93

    butterfly.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    655
    И шеќер и сол.. ту мач :tmi:
    Во кафе, чаеви и слично ставам по 4-5 лажици шеќер, а за сол во јадење да не зборувам. Ептен солено јадам, посебно за во салати.
     
  10. bornthisway

    bornthisway Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    30
    Не јадам ни пресолено, ни преблаго. Порано во чаевите ставав многу шеќер а сега воопшто не ставам, но кога пијам кафе, а тоа многу ретко ми се случува (еднаш на 2 мес), ставам по 3 лажички. Горко кафе ми е смрт. Исто и сол не конзумирам многу, никогаш не додавам во исхраната, се ми е ОК баш така како што е. Рајат ми е главата од шеќер и сол, а исто неможам да поднесам луто... Еднаш случајно во мојата пица се најде луто пиперче (од пицата на мојот дечко кој обозааааваааааааа луто) и ми се чинеше дека плукам оган. Единствено сакам да си јадам нешто кислеко, како лимон, туршија и сл. Не е добро ни премногу луто, ни премногу благо, ни кисело, ни солено..... ама што да се прави :)
     
  11. Sunday-Rose

    Sunday-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Па во 4ај никогаш не ставам шеќер , само понекогаш мед и тоа кога пијам 4ај со лимон, а и во ништо друго не ставам шеќер, ама си јадам 4околатца и такви работи, а сол, е сол многу малку јадам и дома секогаш јадењата ми се пресолени... :)
     
    На MartinaSk му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Cokolatce95

    Cokolatce95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    131
    Преблаго и пресолено.
    Секогаш !
     
  13. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Благичко си сакам, пијам кафе со 2 лажички шеќер за во големине шољи, за во мала лажичка ипол :)
    Во чај не ставам, го пијам со мед.
    А солено јадам многу умерено, многу работи знам и да не ги посолам.
    Добро што не јадам солено, немам никаква корист од него, а благичко си сакам, за секој случај да не ми падне притисокот :D
     
  14. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    сол послабо до умерено, некоаш ич не ставам.

    шеќер исто така.
     
  15. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Воопшто не сакам сол, секогаш го сведувам на минимум. Единствено солено нешто кое го обожавам е сирењето :)
    Шеќер, хммм. Порано конзумирав повеќе. Кафето го пиев исклучиво тулумба. Сега и тоа не ми е вкусно. Користам шеќер во граници на нормала, пијам средно-најак горко кафе :)
    А благо си конзумирам, од тулумба до торта.......голем фан сум на благо :D
     
  16. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Сол не ставам никогаш, не сум голем фан на солените работи. Шеќер во кафе или нешто слично исто така не. :) Во чајот ставам секогаш мед, а кафето го пијам средно (турското). :)
     
  17. Tanjus

    Tanjus Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    70
    Во скоро се ставам шеќер и сол не ми е вкусно без тоа :)
     
  18. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    епа сеа кај секого различно..јас сум слаба иако јадам многу благо , а мајка ми во јадењето секогаш става сол што е и нормално ај кажете бар 2 работи што немаат ни шекер ни сол...во се има...колку и да сакаш пак ке јадеш
     
  19. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    до пред некој период пиев чај со 3 лажички шекер, сега по мое одбивање решив истиот да го конзумирам со лажичка ипол. ок не ми е толку вкусен но ајде да не внесувам шеќер толку. инаку не сум ни фанатик по благото. Што се однесува до солта сакам да ми е соленко но не пресолено, знам наместо сол во јадеше да си доставам вагета некако ми е побкусна. така да ни сол ни шеќер не внесувам премногу во мојата исхрана
     
  20. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    шеќер воопшто не користам во напитоци, како чај, кафе. А, сол и зачини да, многу премногу различни зачини. Од тоа не можам да се откажам од тој зачинет вкус и мирис. Блуткавост не ми е баш вкус на хепи мил, а горчливото кафе ми е исто како и црното чоколадо што го сакам повеќе... нели кому му е благ животот си пие горчливо кафе... дрн дрн јариња весели магариња, мижи Асан да ти бајам