1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали и колку користите шеќер и сол во исхраната?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од wolf4e, 13 декември 2010.

  1. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Многу! Знам дека не треба, ама неможам да пијам чај или млеко ако нема неколку лажички шекер. Исто и со солта, во салата обавезно си ставам така повеќе, а во јадења не користам сол, вегета ставам - уствари исто ти е ...
    Точно дека е штетно, ама неможам да јадам ако не ми е вкусно и зачинето по желба.
     
  2. 09101986

    09101986 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    9
    Значи кога сме кај шекерот, во кафе никако ни зрнце,во чајче може малку и во нес(зошто ми е јак без шекер), а за сол и сите други зачини сум манијак и секогаш си додавам во моето јадење плус сол,вагета,кари,оригано, зависи од јадењето но сол секако мора да има повеке од нормално.
     
  3. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    шеќер не користам многу туку од оние зрнцана што се не ми текнува како се викаат и тоа многу ставам од нив
    исто така претерубам и со солта и да е солено јадењето јас пак му ставам сол и на крај е пресолено и најубаво ми е :)
     
  4. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    ДА!Многу јадам слатка,солена,зачинета храна :lol: Ама сакам малку да се запрам бидејки имам проблем со цревата :worried: Сега пијам повеќе вода и вежбам :) Ама инаќе во кафето ставам по 3 или 4 лажици и во лимунадата и чајот исто :D И сол исто така :D
     
  5. unhappyy

    unhappyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    147
    Минимално од двете..
     
  6. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Шеќер не користам многу! Пијам кафе без шеќер,чај без шеќер,мелкото исто така го сакам многу малку засладено, всушност и не сум многу љубител на благото (само во некои периоди кои ептен ретко ми се случуваат)
    А солено пак јадам повеќе,но мислам дека и тоа ми е умерено! Компирот го јадам со многу сол,пуканките исто така,и скоро секое јадење ми има поубав вкус кога е посоленко!
     
  7. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    И едното и другото! Кафето обавезно го пијам со шеќер, и тоа повеќе. Неможам да си замислам да пијам горко кафе. Чајот исто така со шеќер.
    А со солта знам и да претерам, поубаво ми е кога е солено. :)
     
  8. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    Шекер ставам по четири лажички - ни помалку ни повеќе, а додека солта не ја користам во мојата исхрана.
     
  9. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    многу и едното и другото :( :(
     
  10. Iceberg

    Iceberg Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    48
    Шеќер не користам ич,ама затоа сол да
    Знам дека е штетно ама што да се прави :worried: сакам посоленко
    И тоа не само сол обавезно и вегета :lol:
    Не ми е слатко јадењето без сол :)
     
  11. ElleS

    ElleS Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    210
    Порано бев повеќе наклонета кон шеќерот, а сега кон солта си јадам посолена храна ама сепак пример кога пијам кафе сакам поблаго да ми е... знам дека е штетно ми забранија барем сол и на лекар ама... :^)
     
  12. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Шеќер ВООПШТО не користам. Единствено само некогаш ми доаѓаат нагони за СРКАЊЕ шеќер, е тогаш знам да си сркнам лажичка или две.
    Сол... ставам некогаш во салата. Иначе претпочитам вегета или некои такви зачини, наместо сол.
     
  13. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Шеќерот ми е заменет со засладувач,повкусен ми е ,а и не поправа :lol:
    Сол никогаш не дотурам, колку што има - толку ,не сакам пресолено (освен краставици и пуканки )...
     
  14. MilanoGirl

    MilanoGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    417
    Допаѓања:
    152
    Шеќер користам така по прилично повеќе, додека сол не можам да смислам. Почнав се да јадам без сол.. салати, јајца и ред други ствари :)
     
  15. lolita97

    lolita97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    37
    Многу, многу користам и шеќер и сол сакам да јадам (пијам) многу благооооо
    Исто и со солот си ставам прилично многу :)
     
  16. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297
    Шеќер само во колачи :rofl: и во кафе малку...сол хмм многу малку ја користам па затоа секогаш кога правам јадење веке си знат лугето соларка да си земат :tmi: не јадам солено и затоа не го ни правам солено јадењето ма какво солено ја повеке на бљуткаво е :tmi:
     
  17. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Јас сум многу нервозна и јадам многу сол секогаш си додавам, тоа е штетно за очниот притисок, но тоа е што да се прави :wasntme: и сакам благо кафе со две лажичи шеќер 8)
     
  18. Oksigen

    Oksigen Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2011
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    11
    Обожавам солена храна.Ставам сол во сите можни јадења кои се возможни да се јадат со сол.Користам натриумова сол, бидејќи таа била поздрава т.е било солено само до грло, а потоа не наштетувала на црн дроб или така нешто сум слушнал
     
  19. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.481
    Пол:
    Женски
    Сол никогаш не сум ставала во јадење затоа и моите се бунат кога готвам јас. И тоа не ставам не затоа што е штетна туку затоа затоа што го сакам такво јадењето.
    Шекер од скоро почнав да не ставам. Засладувачот повкусен ми е.
     
  20. angel4e121

    angel4e121 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2010
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    291
    шеќер НЕ многу ама сол,цел соларник сега гледам помалце да савам ама па ептес сакам солено и кисело :tmi: