1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали и колку користите шеќер и сол во исхраната?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од wolf4e, 13 декември 2010.

  1. mysterious

    mysterious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.491
    Допаѓања:
    2.661
    Шеќер само во кафето. И тоа три лажици. Знам,многу се. :tmi: Али па пустото,горко ќе ме отруе ако пробам. Само таму. За друго користам мед.

    А солта.. Јадам многу солено. А бидејќи мајка се сшто прави го прави да не речам без сол,така да мора даси дотурам. Сега сум подобра,малку ја намалив солта,користам вегета,али забележав и двете ги намалив уопште.
     
  2. MoreNa-22

    MoreNa-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    386
    Допаѓања:
    76
    Шекер користам и тоа многу во кафе и какако. Во кафе ставам по три лажици инаку не можам да го пијам а сол многу малку не јадам пресолени јадења
     
  3. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    Шеќерот го ставам само во кафе, ама ставам мнооогу лажици шеќер, тулумба го пијам. А сол не ставам на нешто освен малку на патлиџан. Моите дома ставаат кило сол на секое јадење за ручек што го прават а мене ми е пресолено и не можам да јадам :^)
     
  4. femina989

    femina989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2011
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    14
    Ставам по едно и пол лажиче шеќер во кафе, во чај две...
    А сол ставам премногу и треба малце да намалам...
     
  5. NB86

    NB86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    68
    Многу сол ставам на се, дури и на паштета :)
    A шеќер не мн, во кафе и чај по пола лажиче.
     
  6. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
    Користам најмногу што можам и од двете :P ;) :)
     
  7. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    Од двете по многу :$ Сол ставам и на павлаката,пошто иначе ми е без вкус и многу се нервирам мајка ми кога ја прави манџата безсолна, |( пфффф,па треба стално да додавам. А шеќер,во кафето ставам 2 лажички,можи е многу,ама инале ко ќе пробам кафе без шеќер се наежувам целата...
     
  8. wild.cat

    wild.cat Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    28
    шеќер само во кафе,чај..а солта во се се што може многуу додавамм..знам дека нечине ама тоа е што е..обожавам да јадам солено!
     
  9. TeddyS

    TeddyS Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    121
    Ууу! Многу ! :tmi:

    Во кафе , во чај , во млеко по 3-4 лажици бре.. , многу е, али кога јадам нешто без шеќер како невкусно ми е..

    А за солта.. не толку :) Не сум фан на солени работи...а за киселина да не зборам. Искрено ..не почнувам :x
     
  10. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Бел шеќер во кафе само половина лажичка, така се навикнав инаку на почеток пиев со една и пол лажичка :tmi: што сега нема шанси да го испијам мислиш шербет за баклава, бљак . Инаку ретко правиме нешто благо по дома за разлика од порано, така да и не го внесувам многу во оваа форма, ама затоа во купени благи производи го внесувам често и од повеќе така да не ме теши овој факт. Инаку чај за разлика од кафе можам да си пијам и без шеќер, само да ми е ароматичен, бидејќи не поднесувам баш секакви чаеви.

    Сол користам минимално, кога јас солам во готвење тоа подразбира обавезно досолување од страна на другите. И веројатно сум единствената личност на цела планета која врз свеж зеленчук пр.краставица или патлиџан не става воопшто сол, исто така и врз мачкано лепче пр. со маргарин. Во моја близина соларничињата остануваат запоставени :D .
     
  11. flowerdust

    flowerdust Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    19
    Сол ставам скоро на се‘, а во кафето/чајот или било што не ставам шеќер.
     
  12. K.Mari4ka

    K.Mari4ka Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    1.457
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    Ставам шеќер во чај, млеко, кафе, и ставам 2 лаж. сакам да ми биде поблагичко, а сол зависи, нормално ставам несакам многу солено да ми биде.
     
  13. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    Шеќер ич, а многу сакам, и ставав порано, но веќе со месеци пијам горко кафе, чај само со лимон, и од се исфрлив шеќер иако душата ме боле, а сол ставам нормално, но многу јадам солено, ама то је, мора да издржам.
     
  14. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.714
    Допаѓања:
    122.028
    Воопшто не употребувам ни едното ни другото.
    Сол ако нема во храната,воопшто нема да ми текне да посолам,па моиве дома и дечко ми знаат дека кога готвам јас,треба да си ставам сол на маса,зошто некогаш навистина заборавам да ставам дури и минимално :lol: Не ми е вкусно ако е солено.А башка и што е штетна,нон стоп ја опоменувам сестра ми и дечко ми со таа сол,бааги јадат солено и не ги сфаќам.Вкус.
    Шеќер ставам минимално,кафето претежно горко го пијам.Имам и кафеав ,зависи кога како.Натрен исто купив, но и со едно натренче мене пак ми е благо :( и си стои за гости :) Сакам погорко кафе,за да го осетам.Ако е премногу благо,ко шеќерче да пијам :^)
     
  15. Smileeee

    Smileeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    75
    Па користам доволно,сол знам понекогаш малку повеќе да ставам ама пак се јаде :lol:
     
  16. Trajche

    Trajche Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    9
    Ептен го избегнувам, но добро е да се внесува сепак имаме потреба и од него.
     
  17. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Шеќер во исхрана користам помалку отколку што јадам во слатки работи.За разлика од соленото кое многу го употребувам додека јадам.Особено вагета и сол.
     
  18. s.t.e.f.a.n.j.a

    s.t.e.f.a.n.j.a Нов член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    51
    јас кафето го пијам без шекер но ретко се случува да користам шекер а сол секојдневно во исхраната и шекер користам но помалку од сол
    односно и двете ги користам умерено
     
  19. glow

    glow Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    3.023
    Допаѓања:
    1.264
    Користам во умерени количини. Кафе пијам без шеќер, а чај или со мед или незасладен. Шеќер внесувам само преку десерти. Солта не ја сакам многу. Не јадам скроз несолено, ама онака со ептен малку сол.
    Дека се штетни за здравјето, верувам дека се. Треба да ги избегнуваме колку што можеме повеќе. :geek:
     
  20. HeelsLover

    HeelsLover Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2011
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    655
    Пол:
    Женски
    Сол користам во јадењата сите врсти . А шеќер користам за кафе и некои други пијалоци