1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали и колку користите шеќер и сол во исхраната?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од wolf4e, 13 декември 2010.

  1. senjorita-v

    senjorita-v Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    1.509
    Допаѓања:
    8.331
    Пол:
    Женски
    користам сол секако затоа шо јадењето без сол ми нема вкус а исто и шекер ...кога пијам кафе ставам по 1.5 лажичка неможам да го пијам горко
     
  2. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Користам, онолку колку што треба.
    Сол скоро во секој ручек, салата, специјалитет, а шеќер најчесто за пилинг.
    Кафе и чај пијам горки, без зрно шеќер, така ми се многу поубави и шеќер освен за пилинг скоро воопшто и да не користам.
     
  3. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.599
    Допаѓања:
    23.119
    Пол:
    Женски
    Премногу. Освен што внесувам со самото јадење,плус додавам сама.
    И во доволно солени јадења,ставам сол плус.
    Кафе пијам преблаго,со 3 лажички шеќер.

    Знам,знам,воопшто не е здраво.
     
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.900
    Допаѓања:
    103.031
    Пол:
    Женски
    Сол премногу. Маж ми ме кара , а знам дека не е добро но .. :$
    а шекер кога правам нешто благо , дали торта , колачи, гледам да ставам малку , помалку од напишаното ако е 400 , јас ставам 200 гр. и подобро да не се јаде многу благо :)
     
  5. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Шеќерот многу малце го користам.
    Чај, кафе и други пијалоци ги пијам без шеќер, шеќер ставам само кога правам нешто благо, каде што е неизбежно да се употреби шеќер.
    Солта многу повеќе ја користам, сепак не претерано, не ставам сол во се, на пример сакам компири да јадам без сол, ни во салати не ставам сол, поубави ми се така само со оцет и зејтин.
    Сепак кога готвам нешто солено за јадење морам да употребам сол, исто така и со месо не користам сол :)
    Се трудам да ги избегнувам колку што можам.
     
  6. Ammy.Lee

    Ammy.Lee Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    1.995
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Шеќер не многу ама сол ... :geek: :geek:
     
  7. Angel-Wings

    Angel-Wings Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    8
    Се обидувам шеќерот и солта да ги сведам на минимално користење во исхраната бидејќи само му штетат на здравјето а во тоа и успевам бидејќи не сакам некои премногу изразени вкусови како многу благо или пак солено.А, најдобра сол за користење е калиумова сол :)
     
  8. Special.Someone

    Special.Someone Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    635
    шеќер само благо кога се прави а сол во секое јадење
     
  9. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Користам и шеќер онолку колку што треба и каде е потребно, а и сол исто, значи без сол или вегета храната не би била по мој вкус, а без шеќер кафето или чајот исто така не би ми биле по мерак.
     
  10. Inhume

    Inhume Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2011
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    243
    Шеќер не толку, ама со солта претерувам и тоа многу :lol:
     
  11. MaCa-J

    MaCa-J Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    135
    Сега за сега не пијам кафе, а во чајот си ставам 2 лажички обично и доволно ми е. :)
    Иначе мислам дека тоа е причината за зголемување на тежината, но не зависи само од тоа.
    Солта ја користам мислам дека во секој ручек, затоа што блантаво ми е без сол, некако нема вкус..
    и да, влијае на притисокот. :!:
    Мислам дека ако сакаш да имаш повисок притисок, се јаде солено јадење или се лиже онака сол. :)
     
  12. Alesii

    Alesii Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    841
    шеќер неам пробано скоро година денаа..ради диетава :@ ..а богами неми ни треба ;) ,али солта ја употребувам секојдневно но не претерувамм! :$
     
  13. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.019
    Допаѓања:
    5.943
    Сол не поднесувам . Мајка ми прави во посебни садови храна за мене токму поради ова . Кофеин и сол организмов не ми поднесува и мислам дека тоа е предност оти посебно солта многу му штети на телеото и срцето.

    Баш пред некој ден јадевме шпагети дома , сите ги јадеа со сирење а јас ги јадев со кечап оти после знам дека ќе имам киселини во желудникот. Кога ми се јади сирење татко ми го шета цел пазар по 2 пати и на крај го одбира тоа што едвај има вкус :)

    Шеќер ставам во какаото ама во чај никако . Кога пијам чај со шеќер ми е како зовриена блага вода :D
    Мелен шеќер на торти и слатки обожавам :)
     
  14. minne-mouse

    minne-mouse Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    536
    Зависи во шо, секое јадење пресолено не ми е убаво.
    А шеќер не користам многу, не пијам шербет па во чајот или што и да е да ставам по 3 лајчина шеќер. :)
     
  15. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    Шеќерот строго го избегнувам, пијам кафе и чај без шеќер, благо последниве месец дена воопшто и не јадам.
    А солта (во мојот случај вегетата) никако не ги изоставувам.Тие ми се основната состојка без која неможам да функционирам.Сакам убаво зачинета храна.
     
  16. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Jас се пијам без шеќер, општо
    чај само со лимон, кафиња горки, сол минимално, зашто ми прави проблеми, цела се дујам, и вода пијам многу, така да минимално :)
     
  17. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Шеќер не премногу, ама затоа за сол немам мерка :x
    Сакам зачинета и многу солена храна, иако знам дека тоа не е добро ниту за здравјето, а богами ни за изгледот. Ама што да правам кога мене едноставно храната не ми е вкусна ако не е солена.
    Обожавам сирење, а исто така и маслинки, па некогаш со ручек ги комбинирам и двете.
    Ставам и доста зачини во храната, најмногу сакам вегета, оригано и бибер.
     
  18. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Јадам и благо и солено. За благото незнам ништо не ми е благо :( :?: кафе не пијам многу а и тогаш кога пијам сакам да е поблаго со 1-2 лажички зависи од расположеие ;) , а чајот го пијам без шеќер или во некои ситуации со малку мед, али и тоа е ретко. Солено, па то знам за некој можеби е солено а за некој не, без сол неможам значи така средно солено.
     
  19. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Во последно време, поточно последниве 3 недели солта сосема ја искоренив од мојата исхрана.

    Наместо сол користам мноооогу мала количина на вегета. И тоа се случува многууу ретко.

    Пред да скратам со сол, го користев во енормни количини. :worried:
     
    На N.Kety му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Шеќер пијам со кафе, а знам порано пиев и со чај. Но, сега или пијам без шеќер чај или пак го пијам со мед.
    Не сум баш по солените работи, па и така да не користам многу сол. Дури не би ми сметало да јадам пржени компири без сол.