1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали и колку умеете да штедите?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Trendafilka, 8 септември 2010.

 1. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.590
  Не знам, не умеам, самата помисла да штедам ме ужаснува. Не дека имам одвишок пари, ама не можам да заштедам ни денар. :( Срамота е да немаш една таква навика.
  Кога ми е полн џебот, како нешто да ме пецка, ко црвчиња да ми вријат внатре. :( Во состојба сум да го купам и тоа што ми треба и тоа што не ми е толку итно и да се вратам со празен новчаник.

  А и имам некоја фобија, дека кога и да се заречам да штедам, парите ми одат на поправка за нешто, на апчиња недај боже... да не кобам сега.

  Од што се откажувате најпрвин, т.е. од што скусувате кога решавате да штедите? Купувате ли да речеме помалку облека, или поевтини козметички производи, намалување со пушењето или јадењето, или можеби не излегувате толку многу?

  Повелете девојки со коментари и совети како до поквалитетно штедење. ;)
   
  На cresa-jagoda, LittlePinky, Agrona и 3 други им се допаѓа ова.
 2. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  не знам да штедам :^) кратко и јасно :D
  исто како што спомна и Tрендафилка, не дека имам кој знае колку, ама ете, едноставно не знам да штедам (јас сум иден економист :lol: ) .
  кога сум ,,полна,, пари едноставно барам место, начин како да ги потрошам. што и да е, само да се потроши, да се купи нешто. :$
  е сега доаѓа момент кога знам дека утре нема да имам ептен скршен денар, а ни цигари, па така одма тргнувам пари настрана за цигарите :lol:

  инаку ова ми е многу лоша навика :worried: треба да се научам малку да заштедувам. не кој знае колку, ама да си створам барем таква рутина :tmi:
   
  На sweetyears му/ѝ се допаѓа ова.
 3. bona

  bona Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  276
  и јас спаѓам во оваа група, не знам да штедам. за жалење сме :x :P и да, навистина срамота е што немам таква навика, но што да правам, не можам :sweat:
   
 4. RedRose97

  RedRose97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2010
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  158
  Јас имам навика да штедам. Инаку и мене понекогаш “црвчињата“ ме фаќаат. :D
  Сметам дека е поубаво да се штеди со цел. На пример за книги, некое поскапо парче облека и друго. Постави си цел дека ако заштедиш одредена сума пари за одреден период ќе купиш нешто што ти треба. Исто така сметам дека е подобро да не се носат сите пари со себе. Едноставно половина тргни настрана некаде или барем монетите ставај ги во каса. Убаво е да се штеди. Се чувствуваш подобро. :)
   
 5. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  637
  Можам да се пофалам дека знам да штедам,не големи суми ама сепак знам да заштедам некој денар! 1000,2000 денари од плата знам да тргнам за тешки денови, или поконкретно кажано за денови кога ќе си наумам да си купам нешто повеќе! Заштедата најчесто ја планирам за летен одмор и супер ми доаѓа заштеда од 300, 400 евра пред да тргнам на одмор бидејќи тогаш секогаш ми фали уште нешто и секогаш мислам дека парите што моите ќе ми ги дадат не се доволно! :doh:
  Сепак штедењето пари не го чувствувам како обврска, што значи не морам баш секогаш да ,,скријам,, некој денар бидејќи понекогаш и мојата плата не ми стигнува за месечните трошоци а камоли пак да тргнам на страна!
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 6. bona

  bona Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.592
  Допаѓања:
  276
  ќе може рецептот :D :D :D
  и да не ги носам сите пари со себе, кога ќе стигнам дома, ќе купувам нешто... не знам :sweat: :x и јас сакам да заштедам :talk:
   
 7. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  можеби кога ќе се вработам и ќе зимам плата, можеби и јас ќе заштедувам некој денар, а вака од ,,ситен,, џепарлак, тешко :^)
   
 8. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
  зависи! понекогаш штедам и после тоа што сум штедела ќе треба да го позајамам на некој и пак јас немам! :(
   
 9. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Умеам да штедам, не сум некоја што се расфрла со пари, но тоа не значи па и дека сум скржава и си ги скратувам задоволствата. Имам две касички, во едната собирам железни пари, во другата книжни. Во таа со железни почнаа големи пари да се собираат бидејќи сега имам и 10ки и 50ки. А во таа со книжни најчесто имам 1000ки или 500ки, бидејќи како што викаше баба ми - тие сами си се чуваат. Да беа 100ки, до сега милион пати ќе се потрошеа. :D

  Со заштедата најчесто си купувам облека, чизми, сандали, она што ми е потребно. А за ситниците, како козметика, шминка - ме финансираат моите. Најмногу пари собирам за роденден, именден, а често знам и кусурот да го зачувам, па после тоа да ми се најде. ;)
   
  На cresa-jagoda и 2468 им се допаѓа ова.
 10. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  637
  е да, полесно е кога имаш свои сопстевно заработени пари, сам ги распоредуваш и знаеш од што можеш да се скратиш а што мораш да имаш!
   
 11. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Купувам онолку колку што ми треба и дали ќе ми треба или не тоа што го купувам.Во принцип, знам да штедам,можам да се откажам лесно од многу работи,не секогаш гледам да купувам скапи работи,тоа се случува ретко,доколку имам многу пари,знам од истите малку да потрошам.Нормално, преферирам и поефтини производи да купувам,односно при купување не се расфрлам со пари,можам и умеам да штедам.Сепак,сметам дека треба да се направи баланс кога станува збор за парите и нивната употреба,за да имаш :) бидејки ако имаш многу пари и сите ги потрошиш,а сакаш да купуваш уште,тогаш многу нормално дека ќе снема пари :)
   
  На Angelche му/ѝ се допаѓа ова.
 12. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.714
  Допаѓања:
  5.086
  Пол:
  Женски
  Не знам ! :?: :tmi:
  Кога имам пари се ми е потребно , а кога немам...едноставно учам да преживеам без некои работи |(
   
 13. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.071
  Епа може да се штеди и од џепарлак, мене тоа ми успева.
  најчесто заштедувам од парите што секојдневно ми ги даваат за на факс, имам слободна така да не ми тербаат пари за превоз, јадам од пекара близу факултетот, ефтина е и вкусна, кафе не пијам секој ден на факс пред или псоле факс така да ми остануваат...
  Исто и за излегување коа ми даваат, ако ме зима дечко ми ми остануваат парите за такси, ако е убаво времето одам пешки пак ми остануваат пари, некогаш и дечко ми ќе почасти и останале праите.
  А кога добивам поголема сума на пари од родендени ова она, ги трошам веднаш :D за облеки, чевли... козметика :D

  а да и не пушам цигари, можеби затоа имам повеќе пари :) ;)
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.923
  Ич не знам да штедам пари . Кога ги имам во џеб како да викаат потроши не :^) И како да не ги дадеш ?! :doh: Еве од утре ќе се потрудам да штедам , ама не ветувам ништо :)
   
  На padme1517 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  394
  Па да се рече дека умеам да штедам.Имам свој т.н. црн фонд,се трудам да зачувам некој денар.Порано колку имав толку трошев,плакирите ми се полни со работи кои ретко или воопшто не ги носам.Сега го купувам она што ми е потребно и навистина што ми се допаѓа.Но во секој случај од џепарлакот се трудам нешто да ставам и на страна,без разлика колку е,кога тогаш ќе ми се најдат заштедените пари и се надевам дека добро ќе ги искористам.
   
 16. lovely-girl

  lovely-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2010
  Пораки:
  617
  Допаѓања:
  653
  Пол:
  Женски
  Jas voopsto neznam da stedam pari :lol: :lol: .. koga imam visok pari sekogas vo momentot mi pritrebuvaat nekoi sitnici, a najcesto gi trosam na kupuvanje obetki, zavisna sum od obetki :D doma ima milioni obetki i sekogas pagam vo iskusenie da si kupam novi :D.. I najmnogu trosam za sitnici koi sakam da gi kupam za de4komi, sekogas sakam so nesto da go iznezadam bes razlika sto ke bide .... :D :D :D
   
 17. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  341
  Многу знам да штедам.Секогаш гледам за се да имам пари :D
   
 18. butterfly.mimi

  butterfly.mimi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  102
  Во последно време ИЧ не знам да штедам пари, се што има в новчаник трошам арно што сум пребирлива инаку тешко мене... :x
   
 19. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.370
  јас па знам да штедам ... секогаш гледам да имам пари со мене .... не ми е проблем ... не сум многу личност за шопинг и слично 8)
   
 20. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.049
  И знам добро да потрошам ама и добро да уштедам, па и од малку пари да ги зголемам на повеќе.А бе и хороскопскиот знак ми е во куќата на парите. ;) :D