1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали и колку умеете да штедите?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Trendafilka, 8 септември 2010.

  1. mamita

    mamita Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    176
    Пол:
    Женски
    Не сум по штедењето
     
  2. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Jaс искрено не знам да штедам. Секогаш добивам џепарлак, посебно за викендите добивам поголем џепарлак и од тој џепарлак ќе земам колку што ми треба, а останатите ги тргам на страна за друг пат. Но бидејќи никогаш не ми стигнуваат оние пари што сум ги земала за трошење цел викенд, јас ќе си ја земам и другата половина и така што за еден викенд го трошам цел џепарлак. И така за преку недела немам пари, па повторно моите ми даваат и никогаш не можам да заштедам некој денар, за разлика од порано кога имав собрано 10 000 од џепарлакот кој ќе ми го дадеа, а беше многу помал од овој што сега го имам.
     
  3. Harlow

    Harlow Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    105
    Не знам да штедам и тоа ми е една од најголеми маани. Секогаш кога сум при повеќе пари ми затребуваат некои ситници, и додека речеш supercallafragalisticexpealidosious ќе ги снема :lol:
     
  4. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Сум по штедењето. А тоа е така бидејќи 3 лета по ред работам и знам колку е тешко да се дадат спечалените пари. Парите секогаш ги скрупнував за да не ми летнат така на брзина и ги ставав во друг паричник.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  5. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.325
    Допаѓања:
    5.840
    Не многу, но сепак штедам. Парите што ми ги даваат за училиште, одат во каса. По сабајле не ми се јаде или пак ќе земам нешто од дома и на одмор ќе го каснам и парите остануваат за дома. Штедам неколку месеци и ќе земам некоја паричка со мене и одам во шопинг. Се случува и сите пари да ги потрошам на брат ми нешто да му купам, но сепак, брзо собирам. За зимскиот распуст имам обезбедено обавезно, не си останувам без ич. Се случува и за летен распуст да имам, но незнам зошто ова лето во банкрот заминав. :lol:
    Како и да е штедам и скоро секогаш си имам црн фонд. :D
     
    На cresa-jagoda и LittlePinky им се допаѓа ова.
  6. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Од мала ме учеа да штедам, и птедев се додека не наполнив доволно години за да излегувам. Од тогаш не сум помислила да штедам, секој денар што го имам неодговорно го трошам на излегување и на материјали за накит. Може да се случи да тргнам на страна пари, ама после во зорт да ги потрошам....
    Не знам каде ми отиде навиката за штедење , ама уредно ја молам да се врати... и јас ќе се потрудам :)
     
  7. Bokicka

    Bokicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    690
    Невидена катасрофа сум кога станува збор за штедење! Не ме бива бе не ме бива... А, видам пари, ајдеее одма троши како луда! И после ќе се чешам :D
     
  8. etjena

    etjena Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2010
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    52
    О да штедам. Јас трошам многу ама со план. Прва работа што правам по легнувањето на платата на сметка е да оддвојам 5000 за во фондот на керка ми и 5000 за мојот депозит. Остатокот го распределувам на козметичар, фризер, телефонска сметка, редовно правам месечен буџет за облека и генерално се придржувам кон него. Остатокот оди на излегувања, козметички производи и секојдневни трошоци како бензин и сл. На крај на месец може минимално да влезам во минус на картицата, а може и не.
     
  9. puflaa

    puflaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    229
    Допаѓања:
    23
    Порано да и тоа многу, сега веќе не толку. Имам некој фонд на страна за црни денови ама ко што поминува време само го намалувам, никако да додадам нештоо :( Сите пари ми одат за излегување и јадењеее!
     
  10. sadangel

    sadangel Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    781
    Знам да штедам но најчесто со одредена цел. Родителите се чудат како во секое време имам некој денар плус :)
     
    На cresa-jagoda и anab им се допаѓа ова.
  11. anab

    anab Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2010
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    55
    stedam i toa mnogu kako luda.ponekogas ako ne uspeam da trgnam 4-5ooo den na strana strasno se nerviram.znam deka ponekogas preteruvam ama ete navika mi e sto da pravam :lol:
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Shilaa

    Shilaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    9
    Не умеам да штедам.... А сакам... Ама не ми успева... :( :(
     
  13. Daffy

    Daffy Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    во никој случај неможам да штедам..одма трошам пари.
    неможат ни 5 ден да опстанат кај мене -.-
     
  14. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.522
    Допаѓања:
    2.425
    не штедам, а иначе можам само немам некако зошто да штедам, a и немам џепарлак кој ми го даваат родителите месечно, туку на почеток на неделата.. и кога ке ги потрошам тие пари добивам други.. и немам од што да штедам..
    за козметички производи и облека добивам исто пари од родителите...
    сакам да штедам, и сакам да најдам причина за штедење.. !!
     
  15. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Умеам да штедам и штедам. Од секогаш сум била одговорна за финансиите во семејството а и воспитана сум на скромност. Кога ке се земе плата прво се плаќаат сметките, храна, облека а другото се трга на страна :) . Со маж ми живееме во ист филм, штедиме за некое си интересно патување, и дваицата сме такви импулсивни и спонтани и ништо не планираме од напред.
    Не мора да уживам или да го имам сето што го видам ама па и не оскудевам за ништо. Малку повеќе попустлива сум што се однесува до детето амааа него ништо не смее да му фали :)
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Во принцип сум трошаџика, збеснувам кога ќе видам убави чевли или некое добро парче облека како и повеќето жени :lol: Па препарати за коса, па накит, па козметика, долна облека, депилации....
    Али знам доста и да заштедам, бидејќи сум надвор од дома морам на секое да рачунам колку пари ќе ми стигнат за месецот, колку треба настрана да тргнам за црни дани, и не купувам наеднаш се што ми треба, туку постепено.
     
  17. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Јас решив дека ќе се обидам да штедам. Секој ден ќе тргам по нешто ситно во каса, колку имам толку. Ме интересира колку можам да издржам и да заштедам за 1 месец. :)
     
  18. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Не знам ич да штедам. Како помала заедно со брат ми собирав пари, ама сега не можам ниту да ја замислам полна касата. :x Веднаш чим дојде некој денар до мене го трошам и се на некои глупости. И да заштедам нешто преку недела за викендот се трошам. Сум пробала, ама ме копка нешто да ги потрошам. Затоа го трошам тоа што го имам денеска, а за утре, утре ќе му ја мислам. :rofl:
     
  19. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Ic nemozam da stedam:(i mnogu se nerviram zaradi toa.ako imam nesto pari vo mene nemozam a da ne gi potrosam kako nesto od vnatre da me tera.i posle ke kupam nesto so ne mi treba kolku da gi potrosam,a potoa koga ke vidam nesto sto navistina mi se dopaga i sto mi treba a pari nemam e togas mi ide da se otepam ;(
     
  20. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.216
    Пол:
    Женски
    Умеам и тоа многу. Организирана личност сум и знам кај ми одат парите. Како што знам како ги заработувам, така знам и како ги трошам. Си имам солидна заштеда и горда сум си на тоа :)
    Е дечко ми не е баш по штедењето, па морам и за него да водам сметка.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.