1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали и колку умеете да штедите?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Trendafilka, 8 септември 2010.

  1. VladeMila

    VladeMila Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    8.515
    Пол:
    Женски
    Штедам,ама колку може да се заштеди со 10.500 ден плата,тргам од плата секој месец 1000-2000,другото за храна,мм сметките и градинка,за облека сме заборавиле како изгледа,сега се троши само за децата..
     
    На cresa-jagoda, Mr. Right, КикиМаус и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. synonym

    synonym Активен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2014
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    84
  3. N0NamE

    N0NamE Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    2.136
    Пол:
    Машки
    Да умеам да заштедам некоја си одредена сума за после да ми дојде преку глава или да се створи некоја потреба и да земам и да потрошам све што сум заштедил:D
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.485
    Пол:
    Женски
    се трудам колку што можам да не трошам пари за глупости (глупост не се нови штикли ) туку штедам на ситни работи кои на крајот на месецот изгледаат крупни
    - сијалици и клима не пуштам безвеза, летно време одам со велосипед на работа, кабловска немам бидејки не гледам ТВ, книги ретко купувам повеке позаЈмувам од библиотека, цигАри ретко пушам и сл.

    Со оглед на тоа дека добро заработувам, си имам краткорОчни и долгОрочни планови за штедење :)
    -3000 минимум ми повлекувА бАнката со траен нАлог, орочени пари на 5 години . Не дека ке зарАботам од провизијатА од банката, туку сакала нејкела тие ми земаат 3000 од сметката кои јас би ги потрошила на глупости. Што ке им правам нА тие пари после 5тата година не знам :)

    - сите други пари што ми остануваат нА сметкатА се за краткорочно штедење. На пример за рата за фаКултет, за некое патување или одмор, за некој нов уред и слично.
     
    На cresa-jagoda, Anon и Tanjamm им се допаѓа ова.
  5. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    Da ne bese sestra mi da mi drpa od parite ili da ne bev tolku dobra sestra i da i davav zosto realno ne mozam da dozvolam da se izgladnuva po 8 saati na faks do sega ke soberev pari fin odmor na ubavo mesto vo grcija da isterav nekoi 10 dena ama toa ...imam nekoja zasteda ama ne e nisto krupno
     
    На azelea и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
  6. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Биди и остани добра сестра, поубаво од тоа нема, ме радува кога ќе прочитам вакви работи
    Браво девојче, имаш ти големо срце, и знаеш како викаат ,рака што дава не се суши
     
    На azelea, ♡BuBaLe♡ и biGirl им се допаѓа ова.
  7. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    Blagodaram na ubavite zborovi :)
     
    На mami blue му/ѝ се допаѓа ова.
  8. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Штедам/штедиме
    Водам сметка за трошење струја.
    Водам сметка за неделното мени.
    Водиме сметка за бензинот
    Водиме сметка т.е. не купуваме скапа гардероба.

    Мора така.
    Има моменти и кога ќе се опуштиме, ама се е со мерка.
     
    На cresa-jagoda, Mr. Right и mami blue им се допаѓа ова.
  9. Anon

    Anon Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Машки
    Штедам за да можам да трошам на друго место во смисла, не да штедам без везе само зашто имам одбивност кон идејата за трошење пари (змија во новчаник синдром), туку за да добијам повеќе за парите.
    Јас пак ќе потрошам Х денари во текот на годината, ама ако ги потрошам попаметно ќе добијам повеќе работи што повеќе ги сакам. Ако купам телефон од 350 евра наместо од 700 евра ќе можам да имам и телефон и после уште нешто плус за останатите 350.
    Така се штеди.
     
  10. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    @Anon штедење не е ако 700 евра сите ги дадеш за нешто т.е. за 350 телефон и за 350 таблет...и ништо не ти остане..
    Штедење е ако 350 ти останале да ги ставиш на страна и да правиш ,,купче,,.
    Тоа е смислата на штедењето.
     
    На Bubbles02, cresa-jagoda, Mr. Right и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.564
    Пол:
    Женски
    Не знам да штедам баш:angel:
    Ама не сум без ич^_^
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Anon

    Anon Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.789
    Пол:
    Машки
    Во суштина исто го кажувам. Дали ќе ги потрошиш вторите 350 одма или ќе ги ставиш да се штедат или ќе купиш акции или купиш удел во пензиски фонд... битно на крај се трошат и вторите 350.
     
  13. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Кoгa штедaм - штедaм, aмa кoгa трoшaм, трoшaм без усул. :D Еве мoментaлнo пaк си сoбирaм железни пaри вo шише oд Кoкa-кoлa. Не е нештo крупнo, oкoлу 4.000 денaри имaм сoбрaнo, aмa не ги крупнaм дoдекa не гo нaпoлнaм дo врв.

    А, зa oвa трoшењевo дa не се рaзбереме пoгрешнo, трoшaм пaри нa нештo штo ќе ми кoристи. Не трoшaм пaри без везе, вo никoј случaј. Кoгa имaм тaкa сoлиднa сумa нa пaри купувaм пoстелнинa зa мене, oд пoследнaтa зaштедa нa пример си купив тример, перницa купив oд Дoрмеo зaеднo сo пoстелнинaтa пoгoре и тaкa. А нa oвие пaри уште немaм никaкoв плaн кaде ќе ги пoтрoшaм. Кoгa ќе гo нaпoлнaм шишетo ќе ви кaжaм. :D
     
    На cresa-jagoda и Dust им се допаѓа ова.
  14. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Штедам постепено секој месец од плата на книшка ми легнуваат по 20 евра. И те како можат да се најдат. Нит ги гледам, нит ги имам во рака.. Ама кога ми е најпотребно, парите си ги имам...
    Порано имав проблем, како да ме чешаа. Сега колку имам, толку трошам. Цигарите ги оставив, и тука плус многу се заштедува.
     
    На cresa-jagoda и Tanjamm им се допаѓа ова.
  15. Neophodna

    Neophodna Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2018
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    548
    Пол:
    Женски
    Умеам и имам многу заштедено пари
     
    На cresa-jagoda и kikkki им се допаѓа ова.
  16. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    А работиш?
    Колку имаш заштедено?
     
  17. Miss.A.

    Miss.A. Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2017
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    2.313
    Пол:
    Женски
    Умеам да штедам, тоа ми е алатка која ја имам усовршено уште од рани години. :cash: :angel:
     
    На cresa-jagoda, kikkki, Tanjamm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Се ми треа,како да штедам коа немам најново парче не знам ти што?
    Ај после штеди...Вие што штедите искинати ли одите,не најадени или као?
    Ја се банкрот сум...:(
    Шуќур,се радувам ако сметките за телефон и струја ми се помали од 150 евричи заедно.(fingers)Од мартов натака тргнаја,инаку саде по лихвари:doh:
     
  19. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
    Порано не можев воопшто.Сега од како сум Скопје внимавам колку трошам од мојот неделен буџет,па се научив добро да управувам со парите.Успевам да заштедам и поголема сума и да си купам нешто.Накратко,гледам на што е залудно да ги трошам парите и се насочувам кон она што стварно ми треба.Па така ми остануваат пари и за да си купам облека,обувки,книга,за на кафе,за излегување,некогаш да си се разгалам со некое благце или нешто што е веќе луксуз.Со правилна организација на парите може да се опстане.Си кажувам за мене сама,семејство да се идржува е друга приказна.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  20. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.150
    Добар сум, добар... Не можам да речам дека сум некој кој не знае да штеди. Можда повеќе би рекол дека сум добар во планирање кога станува збор за финансиски средства. Не сум некој кој троши кој знае колку, ама не сум ни од оние кои се стиснати.
    На крајот од денот, секогаш стојам до она дека кој дава - двоструко му се враќа. Никогаш не сум бил во финансиска криза.