1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали и колку умеете да штедите?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Trendafilka, 8 септември 2010.

  1. Fearless

    Fearless Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.344
    Зборот штедење мене не ми е познат :|
    Се што имам до капка бе да се потрошело, се само нешто ми текнува на што да се троши, и за тоа талент треба. А ќе почнам да штедам, уште истиот ден место не ме фаќа, ко да ме викаат да ги потрошам :)
    Се надевам кога ќе имам семејство ќе бидам поодговорна, не ко сега расипикуќа :D
     
    На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Штедам,но за што штедам :(
     
  3. ludacaa

    ludacaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    180
    па да знам ...
     
  4. Harlow

    Harlow Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    105
    Не, не сум запозната со штедење. Претпоставувам дека тоа ми е една од најлошите навики. Секогаш си се тешам со тоа дека парите се за трошење и треба да се ужива во нив, па затоа кога ми требаат најмногу - ги немам!
     
  5. maa

    maa Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    38
    Сеуште не сум се запознала со штедење,сега за сега не ширам познанства ама се надевам во иднина дека ке се запознаеме,а до тогаш биди ми поздравен ;)
     
  6. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    Јас и штедењето - магаре и музика :tmi: Значи колку и да имам во мене јас незнам да заштедам ни денар.Колку и да ми останат при излегување одма ги трошам и тоа на најнепотребните работи само дома да не вратам пара :| Ова ми е најголемата мана,па затоа кога ќе ми требаат пари за нешто поважно јас немам,и чекам од мама и тато,а тие пари сум можела при две-три излегувања без никаков проблем да ги заштедам.Меѓутоа тоа е -не покажувам иницијатива за штедење,немам таква навика.Моите само ми викаат дома,не затоа што многу трошат за мене,туку затоа што сакаат да ме научат на вредноста на парите и начинот на кој ги заработуваат.Ама јас еднаш,двапати и пак си почнувам по старо,како некој наркоман.Се надевам дека кога јас ќе работам ќе се научам да штедам,тогаш парите кои сум ги заработила со мој труд сигурно ќе ми биде жал така лесно да ги дадам :?:
     
  7. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.517
    И како го изведуваш штедењето?!
    Од што скратуваш за што да добиеш итн?!
     
  8. Dgirlll

    Dgirlll Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    953
    Допаѓања:
    7.286
    Пол:
    Женски
    Ко ќе имам бендисано нешто шо сакам да си купам а мама и тато не ми дават пари, тогаш штедам, најчесто штедам од парите што ми ги даваат за на факултет за јадење и превоз, одам пешки (така и линијата си ја одржвам :D ) , а за јадење ќе јадам дома и се така дури не соберам :)
     
  9. Anggie

    Anggie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    36
    Не дека штедам него така ми се собираат пари :) Од дома ке ми дадат и си ги зимам само ги собирам а не трошам многу :) А некогаш може да собирам да собирам и на крај да си мавнам за такси :D
     
  10. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Сега од скоро почнав да ги собирам во касичка железните 50 и 10 денарки па и некои од помалите и имав соберено некаде околу 1 000 денари но еднаш половина ја испразнив затоа што кризен ми беше периодот. Сега пак имам насоберено но не сум ги броела одамна кој ти знае колку има хихих.. еве сега баш ке ги пребројам :)
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Danilela

    Danilela Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    2.256
    Допаѓања:
    1.807
    И јас незнам да штедам,а никогаш несум ни знаела!Додека не ги потрошам сите пари што ги имам до денар,како да ме чешаат незнам...Па да ги трошам за нешто вредно ајде де,ама јас... :worried: Добро не дека баш секогаш за глупости ги трошам,ама најчесто да.Има луѓе што секој ден си заштедуваат по 20-30-50 ден. и за месец дена кога ке видиш си собрале колку толку.Јас неможам.И 10 ден. во џеб да имам ке ги потрошам,ке купам смоки или такво нешто благо ама важно ке ги потрошам. :D
     
  12. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Не ме бидува за штедење ама воопшто. Секој денар ми е испланиран и не се задржува долго во новчаникот. Секогаш покрај мене си имам список на работи кои треба да ги купам, и се нешто ми фали.
    Ако спаѓа во штедење касичката, тогаш успевам да соберам до 500ден. и веднаш трчам во најблискиот маркет да ми ги укрупнат и веднаш знам што ќе си купам со нив :lol:
    Се надевам дека кога ќе почнам да работам и кога ќе имам маж, дете, дека ќе бидам поодговорна со парите и сакала-несакала ќе морам да штедам :worried: ;)
     
  13. pumpkin

    pumpkin Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    119
    Да не испадне да се фалам ама мислам дека сум махер за штедење :lol:
    Кога ќе се заречам дека штедам се откажувам буквално од се...Најпрво не јадам ништо во школо, не трошам на такси, ретко излегувам, а кога ќе излезам, гледам да не биде на некои места кај што се трошат многу пари, почесто одам во продавница кога ќе ме пратат од дома и си го задржувам кусурот :lol: :rofl:
    и ако успеам да измолам од моите за некој денар повеќе (што во суштина често се случува....) е сега не се работи за некоја голема сума, ама обично ги фаќам на финтата: Тато, тато, дај 30 денара да ги направам 500 :D и успева ;)
    за месец до два сум успеала да соберам и до 6000 и кога ќе ги спискам на нешо убаво, абе мераци :)
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Ич незнам да штедам.Секогаш искачам со пари од дома а се враќам со 0 ден.Обично со другарките после шопинг обавезно на кафе седнуваме негде и секогаш мене ми останува нешто во новчаник и ако има доволно обично знам и да ги почастам и после сабајлето собирам ситно по дома за цигари да си купам.
    Едно време знаев да и брцнам на мајка ми во новчаник па да си се почастам,ама тоа порано сега веќе срам ми е :$ .Сама си знае каква ќерка има па секогаш пред искачање знае да ми даде и плус некој денар за секој случај да ми бидат,а најтрагично е што никогаш не ми останувало ни од тие пари :worried:
    Имам неколку пати пробано да си подсоберам нешто, но за жал тоа траело само по еден ден :(
     
  15. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Знам да штедам.Јас добро размислувам што навистина ми е потребно и не правам издатоци колку само да се купувало нешто.Кога купувам гардероба или козметика одам на принцип помалку,а поквалитетно,не само на трупање,бидејќи и роковите кои поминуваат и временската амортизација на стварите си го прави своето.Голем издаток е храната,па умешноста за комбинации во готвењето ги намалува видно трошоците отколку да се јаде повеќе надвор или дома незготвена храна. Исто внимавам на цените,бидејќи купувам сама се‘ ги знам цените горе-долу на се‘,па не плаќам за ист производ голема разлика во цена :!: .Ама напоменувам не се одрекувам од она што ми го бара душичката во мене,само и давам избрани нешта и во погодно време,не ја разгалувам како каприциозно дете ;) .Порано трошоците за храна,гардероба и др.намирници беа помали и повеќе успевав да заштедам,ама и сега успевам-мал трик претварам во евра и тоа помали износи по 5,10 евра и вака некако по не ми се трошат.Секогаш сум имала заштеда на страна,фонд кој добро ми доаќа кога треба да си купам нешто од мебел или за домаќинство,нов мобилен,гардероба и подароци за свадби и сл.поголеми издатоци.
     
    На cresa-jagoda и enca.69 им се допаѓа ова.
  16. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    Колку само незнам и неможам да штедам....тоа е страшно........се купувам, се што ќе видам, а ако одлучам да одам против себе и да не го купам, се јадам со денови...несакам, послилно е од мене...толку сум неразумна кога станува збор за тршење пари што самата на себе не си верувам што правам....гардеробата тука го има најголемиот удел...ако некое парче што ми се допаѓа не го купам, го сонувам...страшно....ситуацијата колуминираше, кога вчера отидов до банка да извадам тоа што ми останало од платата, и дечкото ми вика, а па во минус сте.................молаааааааааммммммм...како успеав пари од 3 места да ги потршам, стварно незнам.....лошо ми беше......знам дека стварно ми треба помош...можда и од психијатар :?: ...ептен е изразено ова кај мене...дека не се помирувам додека и последното денарче не го потрошам....јакни и чизми???????колку ти душа сака кај мене....50 со 50...сите спарки...несмеат чизмите да си немаат јакна..... :@ :@ Ова мислам дека може да се смести и во болест моево........се восхитувам на сите што знаат да штедат, и секогаш имаат пари.......јас никогаш немам пари...никогаш....носам полни ќеси дома и се јадам во себе, дури не се ни радувам, се нервирам....ама пак истото, се нервирам и усапт уште нешто ќе си купам....кога му кажав на муж ми синоќа остана со ококорени очи....ама што да ми прави...добро ме знае кутриот, сигурно не ни очекувал дека ќе имам пари кога ќе се врати....за минусот си премолчив :@ :@ :@
     
  17. ma4e-94

    ma4e-94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    42
    јас штедам пари од тие сум што штедат, но кога го трошам ни денарче не останува се се... :D
    те претдодната недела од џепарлакот што ми даваат за јадење секој ден во текот на 2 недели заштедив 700 денари и сите ги потрошив... :D
     
  18. lily-prune

    lily-prune Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    155
    си штедам пари и кога ке соберам доволно си ги распоредувам за што ми фали да си го купам и така се одново кога има се има кога се нема тогаш е проблемот.
     
  19. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.050
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    умеам да шдедам и свои пари и туѓи пари,не се лукзузирам со непотребни работи,не користам такси превоз,купувам само она што ми треба во моментот.понекогаш се сметам за глупа што порано не сум ги дала парите за мој кејф како на пример козметичар,уживанција и облека :|
     
  20. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Пред 3-4 дена почнав ситни да собирам во касички, па и оние од 10 и 50 ги ставам, до сега задоволна сум како се полни :D
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.