1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали и колку умеете да штедите?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Trendafilka, 8 септември 2010.

  1. bella.honey

    bella.honey Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    639
    Допаѓања:
    295
    Хахахха да бидам кратка:НЕ СУМ РОДЕНА ЗА ШТЕДЕЊЕ ! :D
     
  2. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Ако имам ситно, не можам да заштедам, ќе ми текне нешто да јадам, и одма во продавница, или ќе видам нешто убаво-мора да го купам.
    Help... :(
     
  3. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Кога не бев вработена и зависев од моите - незнаев да штедам. Кога ќе добиев пари ги трошев експресно - знаев дека кога ќе ги потрошам пак ќе мораат да ми дадат.
    Но откако се вработив работите се сменија. Сега многу повеќе внимавам што купувам и колку трошам, зашто кога ќе потрошам се - сега нема кој да ми даде. Сега знам дека морам сама да си плаќам ужина, да штедам за одмор, за фустан, за се што ми треба. Па така секогаш имам цел - и успевам да си заштедам некој денар. А како ми успева? Па кога ќе земам плата си одредувам - толку и толку ќе трошам овој месец, а останатите на страна. И скоро секогаш ја минувам границата на дозволено, но сепак се трудам да штедам
     
  4. Squirrel

    Squirrel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    433
    Јас и штедење...небо и земја! 1 денар да имам ќе појдам и такси мастика ќе се купам...не сум родена за тоа,а и немам таков дома!
     
  5. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Ни малку.
    Особено кога нешто вишок ќе ми се најде во џеб, како на пример на екскурзија или било каде, кај што моите не можат да ме сопрат. :$

    Трошам колку што имам, а после се чешам.
    Од таа причина и избегнувам да зимам пари како џепарац месечно или неделно.
    Се во едно искачање лета, па си земам од потреба до потреба. |(
    Дури претходното лето и платата си ја потрошив уште пред да ја добијам, односно да знам колкава ќе е. :D
    Фала богу бев доволно прецизна и трефив.

    Треба моќ за вакво нешто да се може, а јас не сум способна за истото. :D
     
  6. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    Можам да штедам. Се случувало месец два да заштедам, бидејќи сум морала, сум знаела дека моите нема да ми дадат па сум морала колку толку да си соберам сама :lol:
    Иначе во последно време послабо, но секогаш успевам корисно да ги потрошам, си размислувам што ми е најпотребно во моментот и тоа го купувам. :)
     
  7. bad-cat8

    bad-cat8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    78
    Јас едноставно неможам да штедам :) како парите да ми бегаат и да ме молат да ги потрошам :) хахахха
     
  8. A-j-a

    A-j-a Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    2.023
    Знам да штедам особено ако ми паднало нешто на око да си го купам или пак имам потреба од нешто. Порано трошев пари на глупости па ко ќе видев парите ми отишле за џабе а ништо не сум купила. Али фала богу научив денес да се контролирам и да не купувам што треба и што не треба.
     
  9. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Умеам да штедам..ако си замислам нешто да купам ќе заштедам...но ако немам ништо замислено..сад их видиш, сад их не видиш :)
     
  10. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Умеам да штедам. Значи, колку можам штедам за да не може никој да ме сопре кога нешто сакам да купам. ]:) Не се работи за не знам какви откажувања, туку едноставно кога да речеме за роденден ќе добијам пари за поклон ако немам потреба нешто да купам не купувам, туку парите си ги чувам. Кога нешто ќе ми притреба не барам од дома туку си ги трошам нив (иако тато ретко кога не остава да си ги потрошам заштедените парички :) ). Ама затоа пак кога трошам потрошено е: не внимавам на цени, го земам тоа што ми се допаѓа. Не ми е гајле дали за фустан или чевли ќе дадам 1000, 2000 или 5000, битно е да ми се допаѓа и убаво да ми стои.
     
  11. Acerola

    Acerola Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2011
    Пораки:
    537
    Допаѓања:
    630
    Незнам да штедам,не ми успева никогаш па затоа не се ни трудам.Ако нешто случајно ми остане некој денар,го трошам до последен.И тоа е тоа.
    Му реков на дечко ми дека од септември ќе штедам,ама во банка,и тоа до наредното лето-здравје,за да можеме да си дозволиме одмор на некое егзотично и по далечно место.Но сепак,тие пари ќе бидат во банка,зашто ако ги чувам кај мене,тогаш ништо ни од заштеда ни од одмор.
     
  12. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Знам да штедам колку-толку. Порано не можев да заштедам ни денар, но затоа сега настојувам да имам некој денар на страна, не се знае за што може да ми затребаат. Не сакам да ги трошам парите на глупости, на непотребни работи, па од тие пари што ми се заштедени си купувам нешто што сум го посакувала долго време.
     
  13. GreenEyes

    GreenEyes Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    44
    се додека не ги гледам може да се заштеди , а видам дека имам нешо баш тогаш ќе се падне период за све ми требаат пари :( те ова треба те она треба :( штедење може само ако ги претворам у евра :D
     
  14. Sramezlivoto

    Sramezlivoto Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    100
    Пред да почнам да пушам секогаш имав пари во мене. Кога ке испаднев јадев што сакам, пиев што сакам, го имав секое можно кремче и сјајче од Авон и Орифлејм.. А сега гледам да имам само за цигари немам време да тргнам некој денар на страна :) .. Се трудам да си го решам проблемот.
     
  15. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    штедам и гледам да штедам не дека земам голема плата, напротив гледам да ги смалам трошоците а од плата да тргам по 50 евра кој и те како ми се најдоа во моменти на кумство, роденденот на мојот сакан, сега и за одмор и да дотрошам се :lol: :lol: па нова тура на штедење се до свадба. Во принцип знам да заштедам за и тоа што ќе ми се допадне да си го купам. Секогаш гледам да имам пари на страна ете тоа сум јас штедливка :lol: :lol:
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ljubam

    ljubam Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    2.412
    Допаѓања:
    18.408
    Пол:
    Женски
    Да многу, особено од кога заминав да студирам надвор, претерано многу трошам пари за авионски летови, затоа собирам и купувам карти за некој месец однапред. Ако знам дека имам добар остаток,тогаш се препуштам на трошење.
     
  17. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.935
    Многу штедам. Штедлива сум по природа. Штедам за се, едноставно приридно ми доаѓа така :D
    Лошото кај моето штедење е што на крај парите ми пропаѓаат за глупава инвестиција заборавајќи низ што сум поминала за да ги заштедам тие пари. И пак си викам: Троши Лин, троши, живеј го малку животот!
    Пусто срце не ми дава, грр!
     
  18. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    Премногу штедам. 3леи или паа 20ден да ми се плус ги тргам на страна....и секогаш си викам: За црне дане реина, за црне дане......
     
  19. Miss.Bass

    Miss.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    206
    Ке бидам многу кратка во врска со ова прашање мојот одговор е
    НЕЕЕЕЕ НЕЗНАМ ДА ШТЕДАМ и незнам дали ке научам аххх чевли чанти, копии витонки хај хилс шо ми правите хехехе
     
  20. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    А во последно време сум супер, успевам да заштедам секој денар вишок си го ставам во касичка и многу ми е убаво вака кога и да видам нешто што стварно ми се допаѓа си имам пари да си го купам, браво за мене :)