1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали и колку умеете да штедите?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Trendafilka, 8 септември 2010.

  1. Lady.Rose

    Lady.Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    51
    Јас пак многу штедам, не сакам да трошам прекумерно се чувствувам виновно кога ќе купам нешто поскапо, но сепак треба да си дозволуваме мали уживања во тој поглед, со тоа што се треба да биде со мерка и да не се претерува. Инаку убаво е да се штеди бидејќи така, барем јас, се чувствувам пополезно, дека сум повеќе во контрола.
     
  2. fashionista

    fashionista Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    153
    Штедам преку година за на одмор да трошам. Исто така штедам помали суми за некои мали задоволстава како монистри, лакови, шминка, книги. Ама дефинитивно си го организирам мојот џепарлак зошто поубаво ми е да си купам нешто од пари кои сум ги заштедила отколку од пари кои ќе ми ги дадат моите.
     
  3. MoreNa-22

    MoreNa-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    386
    Допаѓања:
    76
    дефинитивно не знам да штедам ама на секое денарче ќе му го најдам чарето :) некогаш успевам да заштедам некои мали суми ама за брзо и тие си заминуваат :D
     
  4. Queen-Nefertiti

    Queen-Nefertiti Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    46
    Воопшто не знам да штедам ќе се потрудам понекогаш да си заштедам некој денар ама не и не како дупено е ќесево мое :rofl: Не знам да штедам ама знам да трошам :lol:
     
  5. Skorpija87

    Skorpija87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    314
    Допаѓања:
    68
    штедам пари кога ке бендисам некое парче облека или обувки за тоа штедам имам и касичка во неа собирам железни пари и ја пракам мајками во продавница да ми ги смени или пак ми дава пари па од зелезните пазарувам секој ден :)
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Saxobeat

    Saxobeat Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    99
    Јас сум истаа си ги трошам парите до денар :lol:
     
  7. JoxyTheFreak

    JoxyTheFreak Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2011
    Пораки:
    833
    Допаѓања:
    5.566
    Никако! Пет денари да имам само,мастика ќе си купам. :(
     
  8. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    ДО пред некоја година сум имала дури и по 5000-6000 ден, а сега некои ситни суми ми се вртат и не можам да заштедам никогаш доволно и кога ке ми требаат за нешто пари а мислам дека можеби за тоа нема да ми дадат, земам од моите дупло пари. Пример ако ми треба да купам нешто од 100 ден, јас ке им земам 200-250 и неколку пати така и ете ми пари :lol: :wasntme:
     
  9. MissSpark

    MissSpark Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Не бре, не можам. И пари да ми останат од искачање, ја уште утрото трчам до продавница да си купам нешо, колку да не ги потрошам на глупости.
    Инаку и тоа е дел од мојот нов таск, ќе мора нешто да се заштеди, не иде вака, не за џабе економист сум. Но koга се решавам за толку сериозен чекор, ќе го направам на сериозен начин, зашо парите под перница ми лизгаат.
     
    На Saxobeat му/ѝ се допаѓа ова.
  10. shy

    shy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Женски
    Умеам да штедам. Кога ќе си поставам за цел да заштедам некоја сума, скоро секогаш успевам во тоа. Дури понекогаш мислам дека сум многу строга кон себе!! :) :)
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    Уф никако и денар да имам ќе му го најдам крајот :D За тоа ама ич не ме бива :worried:
     
  12. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Не умеам, никогаш си немам купено нешто со пари кои што сум ги штедела одредено време, секогаш сум била финансирана од мама, тато, баба, дедо и остали. :D

    Единствено знам дека сакав да почнам да ставам ситни пари во шише, ставав некој период, ама дојде време кога останав шворц од неконтролирано и не добро испланирано трошење на џепарлак, па морав експресно да идам во продавница и да ги сменам. 8)

    Толку е моето искуство со штедењето, со сила штедење не бидува. :P
     
  13. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Умеам и тоа како. Па цел мој школувачки живот бев благајник :D
    Шала на страна. Јас сум каса прими во нашето мало и скромно домаќинство. Целиот домашен буџет е кај мене и вршам распределба на средства...значи пазарам, плаќам сметки и останатото го тргам на страна и штедам за родендени на пр., за одмор, за Нови години и др. прослави.

    Можам да се пофалам дека сум си економична, не скржава...економична :!: Водам есап и пред нешто да купам обавезно си се преиспитувам дали вреди нештото за парите и дали ми е потребно, не се истрчувам. Не сум некоја си растурикуќа и се расфрлам како денес да ми е последен ден..водам евиденција и сметка да има и за утре (под утре се мисли на неколку месеци унапред).
    Дури можам да кажам и дека сум како сопирачка на автомобил...кочам и на мм често му викам-и што ќе ти е сега тоа...Бог да чува...се расфрлаш за глупости |( :lol:

    Добро сега, ако видам нешто што ќе ме погоди право во срце и морам да го имам, го купувам без многу-многу думање :$ :D
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  14. LuisRoyo

    LuisRoyo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    12
    не знам! или знам, не знам како да го дефинирам тоа, пример ми се свиѓаат фармерки од 3500 и ќе ми речат до 2500 ти давам за фармерка, и така идните две недели ќе штедам, ќе склопам некако уште 1000 и одма ќе ги потрошам со дадените 2500 :) (не)штедење е некако моево.
    морав да редактирам, заборавив да напишам тие две недели штедење ми се смртќе се опуштам ќе потрошам пак и од нив, и после уште повеќе се стегам за да ги вратам ем потрошените, ем тие што ми ги дале а требало да ги заштедам..затоа не ги ни носам сите отсеа,пошо ни ф од фармерка нема да се види!
     
  15. AthenaAsamiya

    AthenaAsamiya Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    104
    штедам само кога немам доволно пари а нешто сакам да си купам. :) но во последно време тешко ми оди како што доаѓаат парите, во наредните денови сите ги трошам.порано многу штедев но сега нема шанси да не ги истрошам и тоа се за глупости :D :D
     
  16. sonce777

    sonce777 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Незнам и неможам да штедам .Динар немам настрана.Се доведувам во ситуација пред плата да сум без денар во ташната и почнувам да позајмувам.Две плати однапред ми се потрошени.Крај и ред на трошење немам.Да пукнам се сакам.Се мразам на моменти што сум таква.Никако ред да фатам на штедење.
     
  17. DirtyQueen

    DirtyQueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2011
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    Штедење? хм.. Не баш
    Секогаш кога знам дека имам пари во мене ги трошам. Еднаш во живот сум штедела итоа си заштедив јаки 5.000 и следниот ден ги земаа мајка ми и татко ми. :@
    Затоа веќе не се ни обидувам, ако имам трошам ако не.. ништо :)
     
  18. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.987
    Допаѓања:
    4.846
    Пол:
    Женски
    Па...зависи што сакам
    Ако ги штедам онака за да ми се најдат некој ден претежно стигнувам до 2000-3000 денари и ги трошам
    А ако имам цел за нешто, ако сакам нешто а моите не ми даваат пари способна сум да се откажам и од јадење ако треба :)
     
  19. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Умеам да штедам. Ми останува кусур секое излегување го тргам на страна не заштедувам некоја голема сума на пари но за да си купам шминки, лакови за нокти и некоја друга козметика има :lol: :lol: :lol:
     
  20. Tanjich

    Tanjich Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    64
    Да, штедам и тоа секогаш(навика или не - незнам)...обично баба ми и дедо ми ми даваат од пензиите, ги собирам и потоа си се почастувам, било со некое парче облека или пак нешто благо (голем љубител на благо сум :lol: )...но и секојдневно, било парите што ми ги даваат за излегување или за во школо, трошам онолку колку што ми треба, а останатите ги чувам...не сум таква колку што имам да потрошам :)