1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали и колку јадете лук и кромид?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од kolovoz, 4 ноември 2011.

  1. Simonna7

    Simonna7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    128
    кромид/лук или пак ни лук јал ни лук мирисал

    Кромитче со скара и шопска обавезно, а лукче со толчени пиперки.. мх мх мх е ај после не јади :P
     
  2. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Кромид си јадам често, има некои јадења што неможам да си ги замислам без него, така ми се дефинитивно многу повкусни. И миризбата од кромидот многу полесно ја снемува, миење заби или џвакање мастика, и се е во ред. :) Лук јадам многу поретко, а ако треба да одам некаде избегнувам да го јадам.
     
  3. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Ни кромид, ни лук! Сем во оние јадења кои не одат без нив и тоа строго се става минимална количина.
    Инаку, така да земам да јадам, не!
     
  4. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Лук јадам само пред излегување, кога ми треба поголем простор за играње в дискотека :D

    Не сум обожавател. Кромид ми е убаво со туна ама ретко јадам. Не само поради миризбата постоа, туку и мене ми е многу тешко и не можам да се поднесам. Лук да не речам ич не јадам. И не ги сакам ниту во јадењата. Кога барам некој рецепт и кога читам - се пропржува кромид (а тоа е во 90% случаи) веднаш го прескокнувам :D

    И да ви кажам, не тешете си се дека ќе ги измиеш забите, мастика и нема гајле, бидејќи има :D Можеби вие сами не го чувствувате здивот, ама околината да. И не се лажете со магдоносот - НИШТО не помага против лошиот здив после. Прашајте ги луѓето околу вас :D
    Значи ако ми се случи да јадам кромид, не мрдам цел ден, цела вечер, дури и сабајлето ми е малку шубе, а лукот е многу поопасна категорија :D

    Ах, да ќе заборавев, лукот го сакам во Bake Rolls, најубави ми се тиe :)
     
  5. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    Лук :puke: :puke: :puke:
    Кромид јадам само со стек од ВЕЛЕС и кромидот исто така од велес, само тој ми е убав преубав, инаку во манџи и такви ствари не го поднесувам ме тера на повраќање.
     
  6. Podarok

    Podarok Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    76
    Не јадам кромид и лук жив,едноставно не можам да го поднесам :tmi: Во готвени јадења може...
     
  7. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Па не јадам баш често. На лето знам да си направам салата со кромид и домат можеби еднаш на две-три недели. Лук па и баш не.... На зима некогаш со доматен сос мајка ми ќе приготви...
    Најмногу сакам зелник со кромид. Така најчесто го консумирам :)
     
  8. Breezy

    Breezy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    765
    Ни едно ни друго.. не зошто мириса лошо, него не можам да ги смислам! А мајка ми па запнала со тоа кромидот во салата, после Орбит цел ден не ме спасува.
     
  9. Sramezlivoto

    Sramezlivoto Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    100
    Лукот не го сакам ич, а кромидот го сакам со скара или во салата и го јадам ептен кога знам дека нема да излевам. Кога ја дежев УН Диетата секогаш јадев кромид, ама варен. :).. И да отидам малку офтопик.. душа давам за праз, а посебно во зелник.. Милина :)
     
  10. Insanity

    Insanity Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    59
    Кромид можам да кажам дека го ставам речиси во секое јадење.Го обожавам.
    А лукот..и тој го јадам и тоа кога ми се пружа шанса ако не излегувам :)
     
  11. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Искрено обожавам кромид, според мене има многу убав вкус, а и плус е здрав. Порано скоро со секое јадење јадев кромид, но сега јадам се поретко поради веќе познати причини. А пред да јадам морам да се осигурам дека тој ден нема никаде да одам, иако и утредента понекогаш останува оној лош мирис на кромид. Воедно додека го јадам кромидот уживам, бидејќи знам дека после долго време нема пак да го јадам. :D Како што кажа Ким не се залажувајте со различни „освежувачи“ на здивот, пак мирисот се чувствува.

    Лук никогаш не сум ни јадела, едноставно ми е премногу јак. Мајка ми само понекогаш знае во некое јадење да стави лук во прав, но тој речиси и да не се чувствува, така што со него не си ни имам проблем за разлика од кромидот.
     
  12. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    Не јадам ни кромид, ниту па лук. Едноставно не сум по зеленчукот, свежи не јадам ни домати ни пиперки, ниту па зелка, моркови и слично. :D Кромидот и лукот не ги јадам ниту во јадења , дома се готви за мене без нив, односно мајка ми пред да стави кромид или лук во јадењето ми трга на страна чисто што викам јас. :D Таква сум од мала, зеленчукот не ми го прима организмот па не знам што да е и не знам колку и да помине време јас знам дека нема да почнам да го јадам. Свежи јадам само краставица и салатка и ништо друго.
     
  13. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.019
    Допаѓања:
    5.932
    Во недела ако не излегувам .. и тоа цела порција си носам за убаво да се наклопам :D
     
  14. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Кормид јадам а лук не баш (освен во таратор)!

    Шопска салата или марули салата без кромид не ми оди, туна со кромид исто обожавам, скара и кромид исто така... Вкусен ми е да го јадам но заради непријатниот мирис се трудам да го одбегнувам! Ако сум јадела кромид избегнувам да излегувам некаде, јадам магданос кој наводно го неутрализира мирисот, се обезбедувам со гуми за џвакање и бомбони и пак си мириска! Затоа внимавам кога го јадам, и тоа е најчесто кога знам дека денот ќе го поминам дома!

    Лукот пак не ми е вкусен да го јадам, полошо ми мириса од кромидот и мислам дека дури и подолго се задржува непријатниот мирис од лукот!
    Мене не ми е баш вкусен, ни во приготвена храна не го сакам, нити пак свеж да го јадам!
     
  15. soco

    soco Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2011
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    185
    а ПРАЗ ???? денес гледав во големи количини донесоа на пазар 30 ден.кг. и неможев да му одолеам и си купив !
     
  16. Look

    Look Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    884
    Лук не јадам воопшто,поради што веднаш од миризбата ми станува тешко на стомак и три дена не можам да се опоравам. :puke: А кромид јадам пржен уз некое месо или пак така свеж.Не ми смета толку многу како лукот.
     
  17. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.074
    Јадам ама многу малку,зошто ми смета на желудникот.Особено лукот :doh: Лукот е малку потежок,па кога јадам пазам да не излегувам,оти и еднаш само да грицнеш - доволно е :lol:
    И кромид сакам,може малку повеќе,особено со скара т.е. ќебапчиња како оди,мерак!
    Или дома кога има скара за ручек,го сецкаме на ситно,додаваме бибер,вегета,оцет и зејтин :mm:
    Исто и шопска без кромид не ја бива....
     
  18. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Кромид единствено во скара ,инаку не сакам ни да го помирисам.
    Лук - никако ,освен во леќа ако ми шибне некој ,ама го сеќавам.
    Одвратно ,особено лукот. :puke:
     
  19. K.e.ll.y

    K.e.ll.y Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2010
    Пораки:
    580
    Допаѓања:
    362
    Лук не обичам,ама затоа се давам во похован кромид :) Свеж јадам само во гиро.
     
  20. lebarka

    lebarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    26
    Јас ставам кромид и/или лук во скоро секое јадење. Лукот сакам да го јадам свеж во пример таратор, со печени пиперки, со спанаќ, итн. Често подговотвувам и печурки со лук и сок од домати. Кромидот најчесто свеж го јадам во шопска салата.

    За да не ми солзат (или помалку солзат) очите при сечење на кромид најпрвин кромидот го оставам 10-15 мин во фрижидер да се олади. Сечам со многу остар нож и додека сечам имам свеќа запалено близу до кромидот за да ги апсорбира гасовите кои изглегуваат од него и предизвикуваат солзење на очите. Исто не е лошо да си купите мало блендерче за сецкање на зеленчук. Така сигурно нема да ви солзат очите при сечење на кромид :)