1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали и колку јадете лук и кромид?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од kolovoz, 4 ноември 2011.

  1. stylishh

    stylishh Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    619
    Пол:
    Женски
    јадам лук,кромид јадев ни не можам повејке (заради болки во стомакот),а го јадев со домати салата и со кебапи,многу е здраво и лук и кромид да јадеш , се разбира додека после тоа не одиш некаде и да труеш се пред себе ,преферирам да јадам кога ке можам ,лукот го правам со магдонос сечкан и зачинет со вински оцет сол и маслиново масло и вода ,го ставам врз риби ,врз џигер ,секако можи, зависно од вкус,али не е препорачано за таксисти и канцелариски објекти :lol:
     
  2. FashionMonster

    FashionMonster Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    67
    Не јадам ни лук ни кромид многу грд вкус имаат и ми иде да повратам. :puke:
     
  3. t.w.e.e.t.y

    t.w.e.e.t.y Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    617
    воопшто не јадам :puke:
     
  4. daddys.princess

    daddys.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2011
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    318
    јадам и лук и кромид ама не секогаш и зависи во кои јадења :)
     
  5. A-j-a

    A-j-a Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    2.023
    Аууу БЉАК!!! :puke: Не ги сакам ни едно ни друго. Единствено кога јадам плескавица па сум приморана да го јадам кромидот што го има плескавицата. На друго јадење со кромид не ми текнува, а јадење со лук, нема шанши! Порадо пред куршум ќе стојам :lol:
     
  6. Shila89

    Shila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2010
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    204
    До пред некоја година, немав воопшто јадено. Дечко ми ме научи да јадам кромид, а и навистина откако пробав сфатив дека шопска салата без кромид не е салата :D Сега јадам и лук и кромид (после тоа обавезно магдонос џвакам), меѓутоа во многу мали количини ( и јадам само кога немам планирано да излегувам нигде).

    Да не бидам малку офф топик, ама имам прочитано дека за женските не било препорачливо да се јаде, поради јакиот мирис што го имаат и лукот и кромидот, преку потта излегува тој мирис а кај женските освен потта, вагината имала чуден мирис.. :tmi:

    Така да лејдис, јадете си вие, само имајте ја во предвид и оваа информација што ја пишав :D
     
  7. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Не јадам ни јас, многу ми се јаки, а не ни ми се нешто вкусни.
    Освен во манџи ако има пржен кромид ама да не се осеќа толку, на друг начин кромид не.
    Ни лукот не го јадам свеж, единствено Бејк Ролс со лук ми се убави, и тој чипсот со салатата таа цацики што е (и 3 дена после на лук корнам :D ).
     
  8. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.935
    Е што ако некој јаде лук и кромит, сељак/сељанка е? |(

    Омг, смрди! ОМГ, бљак, лилаааа :puke:

    Кој си сака ќе си јаде, кој не-не мора.
    Јас јадам. Па што. Се припазувам да не одам никаде вечерта, баш заради овие работи. Инаку не можам да замислам тавче гравче без малку лук. Не претерувам, ама морам да каснам. Не јадам многу, по пола чешне. Кромит поретко свеж, а многу често во други јадења, нормално.

    Сите јадете, кромид, верувајте. Нема јадење без кромид(така е зборот де :D )

    Инаку за тие гурмани како мене ако не сакате да мирисате, едно залче леп намачкано со сенф и тип топ сте. 8)
     
  9. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    [quote="LittleDevil"Освен чипс со грчка салата, не јадам. [/quote]
    За лук е зборот. :!:
    Многу јадев од тоа во средно. Другарките се чудеа со мене, како јадам такви ствари. :lol: Гајле ми е. :^)
    А кромид јадам, и тоа многу. :lol:
     
  10. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Лук воопшто, неможам да му го поднесам ни мирисот.
    А кромид многу си сакам, посебно во салати :wasntme:
     
  11. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.782
    Допаѓања:
    131.305
    Јас не вклучувам шпорет без да имам подготвен лук и кромид :D
    Кромид ставам во секое јадење што го правам дома, а лук во повеќето.

    Живи ги јадам во салати, иако малку ми пречат на желудникот. Важно убаво ми е додека јадам :D
    Салати со лук гледам да не јадам ако се движам меѓу луѓе, освен ако и луѓето меѓу кои се движам јадат.

    Мене ме нервира тоа што после сецкање рацете ми мирисаат уште неколку дена. Ако знаете некаков лек за тоа, ве молам просветлете ме.
     
  12. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.243
    Допаѓања:
    43.114
    Охооо, и те како.
    Секое јадење го правам со кромид, без него, храната ми има див, неодреден вкус. На што би личело ќофте, сос, манџиче, без кромид? На ништо!
    Лук исклучиво во пире, салати или сосови, кога правам пилешко, а и јас како Ариелка не си го поднесувам после тоа мирисот на прстите (во нокти влегува, мамето)! Ама затоа вкусот, мх, мх! Пиперчиња со лукче? Врв.

    Ми препорачаа да си ги тријам рацете во магдонос, демек тоа помагало.
     
  13. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    Јадам и то многу.
    Кромид обожавам во салата, со домати и краставици. ее каков вкус има то ненормално многу ми е убо. :D
    Лук не толку често, особено не петок и сабота :lol:
     
  14. Tenna

    Tenna Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2010
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    331
    Кромид јадам повеќе, лук свеж скоро никогаш, а во јадења да.
    Па некако и не можам да си замислам какво би било тоа јадење без кромид? Што знам, мене некако не ми иде.
    Кромид си е кромид бре, и тоа за у ручек што више, то боље :D .
    А за во салата го сакам тој благиот кромид што е, или црвениот, лутиот не ми е сладок со тоа што благиот кромид и нема толку неподнослив мирис како оној другиот (барем јас имам таков впечаток).
     
  15. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Многу сакам и лук и кромид, посебно во млада варијанта :) . За жал, лук не можам да јадам колку што сакам затоа што имам низок притисок и ми пречи :( . Кромид задолжително ставам во готвени јадења, а богами и во салати :) . Другарка ме научи да правам и т.н. жетварска салата, само сечкан кромид со зејтин и оцет (јас додавам и по некое зачинче според расположението). Покрај тоа што се здрави, мене ми се и ептен вкусни.
     
  16. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    47.812
    Пол:
    Женски
    Да, јадам и сите мои дома,и тоа многу,Во секоја манџа,салата ставам кромид,не битно дали е млад или стар.
    Лук во пинџури,макала и сл.
    Син ми многу јаде,како за мало дете.
    Последно правев лазањи и салата посебно за него ,кромид со вегета и со маслинов зејтин. :^)
     
  17. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Кромид јадам, а лук не, знам дека е здраво, ама не го поднесувам мирисот.
    Кромид секогаш ставам во секое јадење што го приготвувам, прво нели мора да се пропржи, ставам и по цела главица, а свеки моја става четвртина...мене ми е чудно и не сфатливо како може да прави мусака на пр. само со мелено месо и компири :o ништо др. не става...никаков зеленчук, дури ни кромид...за мене манџа без кромид, не е манџа :!:
    Сакам и младо кромидче, многу го сакам посебно со скара....перцата исто ги употребувам, не ги фрлам...еве и едно рецептче-перцата исецкани ситно, се толчат (тупкаат), се посолуваат со сол и црвен пипер по вкус и се прелеваат со загреан зејтин...прсти да излижеш.
    Мм сака лук и него му го спремам ова макало-печени лути пиперки, лук и зејтин. Пиперките се лупат и ситно се сецкаат (поубаво ако се изблендираат), се додава сецкан лук и се попарува со загреан зејтин.

    А лек за рацете да не мирисаат на лук е да се истријат и измијат со лимонов сок, или уште поубаво откако ќе се исцеди лимонот, со остатокот да се истријат...се сузбиба мирисот на лук. Ова имам слушнато од мајка ми, јас не го сецкам лукот и не го допирам, му го давам на мм, него не му смета.
    Уште нешто пред да го сецкате кромидот за да не плачете излупен ставете го во вода, цел нека се потопи и нека стои едно 15 мин., после нема плачење, испробано ;)
     
  18. xxAngelxx

    xxAngelxx Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    1.516
    Допаѓања:
    968
    Пол:
    Женски
    Лук не јадам, онака само мајка ми знае да го стави во некоја манџа или во пинџур. Кромидот го јадам али не толку често, го сакам во салата, и преку лето исто го сакам и младото кромидче онака да си го грицкам :D
     
  19. Loritaa

    Loritaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2011
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    661
    Лук не јадам воопшто,а кромид јадам само со риба-конзерва ... и тоа јадам само кога не излегувам од дома тој ден :!:
     
  20. LaBella

    LaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    1.083
    Пол:
    Женски
    Лук не можам да поднесам, ама кромидче си јадам :lol: не оди салата без кромид, или туна без кромид :D