1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали и колку јадете лук и кромид?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од kolovoz, 4 ноември 2011.

  1. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.041
    Допаѓања:
    20.718
    Пол:
    Женски
    Лук не јадам, само во супа понекогаш ставам и тоа мелен купечки :lol: не дека го нејќам лукот туку дека мноооооогу мириса :P
    А кромид си јадам почесто, со туна, со компири варени салата ^_^ а најмногу сакам со скара, со дечко ми кога одиме во кафана двајцата јадиме кромид и после немаме гајле :rofl:
     
  2. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Не сум некој голем љубител на лук и кромид, ама вистина е, без кромид не може ни да се зготви јадење. А лукот со подкиселени пиперки :mm:
    Сепак, јас и да сакам не можам да го јадам, ни лукот, ни кромидот. Имам нисок притисок, па сум принудена после цел ден да го поминам во кревет. Сепак, знам понекогаш да се излажам и да каснам малку лук или кромид :)
     
  3. WinnieThePooh

    WinnieThePooh Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    282
    Допаѓања:
    201
    лук воопшто не јадам а кромид само со скара...а пошто не сум по месото многу..и кромид скоро ич
     
  4. CrystalNoir

    CrystalNoir Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2011
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    92
    Повеќе го сакам лукот,а и кромидот го јадам во салата.
     
  5. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.681
    Допаѓања:
    97.907
    Пол:
    Женски
    Јадам ама строго внимавам после јадењето да не излегувам :lol:
    Сакам младо лукче и сецкан кромид зачинет со оцет,зејтин и вегета..мх..мх..ама секогаш со скара... :clap:
     
  6. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Лук ретко јадам, не затоа што мириса, туку ете не сум си створила таква навика во исхраната. Го јадам само во таратур.
    А кромидот најмногу го сакам во салата до патлиџани, некако поубав вкус и дава на салатата, па и уште кога ќе почнам да си мацкам, мх мх :mm: Исто го јадам во салата од компири (со оцет, зејтин и зачини) и сакам младо кромидче со риба туна и лимон. :)
     
  7. Special.Someone

    Special.Someone Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    635
    само кога е направено сосе ручек ама да не се познава иначе ич не сакам лук и кромид ми се повраќа кога мислам на лукот и кромидот како на пример СЕГА :puke:
     
  8. skyAngel

    skyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    1.530
    Допаѓања:
    2.765
    ммммм кромид со компир салата мњам, мњааа...
    Јадам кромид , и празот жив мн сакам да го јадам со сол. :lol:
     
  9. Justice.Girl

    Justice.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    212
    Пол:
    Женски
    Уф, мразам лук и кромид :puke: одвратно ми мирисаат :| Многу ретко ги јадам, и тоа ако бидат измешани низ јадењето и да не им се осеќа мирисот :|
     
  10. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.418
    Допаѓања:
    4.980
    си сакам и кромидче и лукче, ама лукче ретко ретко јадам... Ај што мириса, ми паѓа притисокот неможам да станам од кревет кога ќе се најадам.. :)
     
  11. ljubam

    ljubam Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    2.412
    Допаѓања:
    18.408
    Пол:
    Женски
    Ух да да да! И двете, кога си паравам чорби обавезно си ставам од двете. Залучени пиперки ах љубов се... Мирисот го занемраувам ама уживам во вкусот..
     
  12. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    не јадам
    и ми се гади кога му го осечам мирисот :puke:
     
  13. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Jaдам кромидче, праз, со се, во се, како салата со мевце, пржнат со џигери, секако го јадам. Мириса, да, ама затоа се мијат заби, па цел ден се џвака мастика, не е толку лошо. Па скара без кромид бива ли :D
    Ама лук не! И тоа цврсто не, ма колку и да бил здрав ваков, онаков. Миризбата му е нешто неподносливо, кислините во желудник неизбежни, значи нема нешто живо што ќе ме натера да го јадам. И дома ретко го јадат, да не речам преретко, освен во пролет кога има млади лукчиња со перца, ама тие не мирисаат ни приближно толку јако, побрзо се губи миризбата, доволно е една мастика да џвакнеш. Татко ми ко да касни, и тоа исклучиво ако два дена после тоа не оди на работа, или евентуално во петок, пошто нели викенд време, после тоа сто пати ќе опцуе и сам ќе си рече оти и самиот не се поднесува :D
    Не за лукот, огромно не! Кој јаде свака му част :tmi:
     
  14. AnimalLover

    AnimalLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2011
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    204
    Ги јадам во многу мали количини,што се вика како зачин само да му дадат вкус на јадењето.иначе мирисот на пржен кромид не го поднесувам
     
  15. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Јадам и кромид и лук, а и праз. Што е манџа без кромид? Ништо. Или пак печени, кисели пиперки без лукче. Ем се здрави, ем вкусни. Всушност, од лукот ме боле желудникот, па затоа во помали количини го јадам.
     
  16. ladyred

    ladyred Активен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    4
    Лукот го јадам во таратур, после лук во прав клавам на пица, топено сирејне поточно на се хахахха го обожавам, кромид млад јадам многуу во летоооо, а стариот не толку амам го јадам со домата :D
     
  17. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
  18. sanjalica

    sanjalica Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    522
    Допаѓања:
    571
    Jадам и лук и кромид. Лук некако помалку, само во салатки, ама затоа кромид каде што можам го додавам, а и младо кромитче да си грицкаш - мераклиски! Мх мх! ;)
     
  19. Romina

    Romina Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2011
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    44
    Многу често. Свежи лук и кромид јадам само кога со сигурност знам дека нема да излегувам никаде. Кога се приготвени го губат мирисот, па скоро во се што готвам ставам лук или кромид, а во некои јадења ставам и лук и кромид заедно. :)
     
  20. unhappyy

    unhappyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    147
    Не ги јадам баш..од лукот во несвест пагам,несмеам да јадам ич ,а и кромид не обожавам баш баш..