1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали и колку јадете лук и кромид?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од kolovoz, 4 ноември 2011.

  1. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Јас сум кромидарка и лукарка.
    Јадам, и кога готвам обавезно ги употребувам.

    Како бе деца не јадете?
    Па ќебапи без кромид јадете, само леп и кебап а?
    Па ондак вие ништо не знаете.
    Или лукче со печени пиперки-излупени, малку зејтин, магдонос, оцет и сол. Ова како прилог му доаѓа, па уште и луткасти ако се пиперчињата, абе прсти да излижеш.

    Или летно време, пинџур онаков со печен пипер и патлиџан па му додаваш ситно сецкано лукче, мх, мх,мх.
    Па патлиџан салата, шопска, грчка со кромид и сирење.
    Помала кога бев летно време стално јадев сендвич со парче сирење, патлиџан и кромид.

    Ухх комбинации безброј, до утре ова време да набројувам :D .
     
    На Adi888, 1209, Li0ness и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Faline

    Faline Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    543
    Уфф неможам,не јадам :shake: па дури и тој што успевам го вадам од храната која ја конзумирам :lol:
     
  3. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    Кромид јадам, свеж во салати (особено со домати), со ќебапчичи, со скаричка, похован, а и во манџички си го сакам.
    Лук избегнувам. Организмов не ми поднесува некако мачно ми е после тоа, па затоа ептен ретко. Инаку моите дома лук јадат колективно. Или двајцата или никој :lol: Колку и да е вкусен, мириса и тоа многу.
     
  4. LilBaby

    LilBaby Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    3.458
    Допаѓања:
    7.886
    Лук не баш.
    Само во таратур салата може, али онака малце се осеќа.


    Ама затоа кромид обожавам.
    Си сакам јас луто и солено премногу, што да правам.
    Обожавам салата патлиџан, кромид и зејтинче. Само што јас не ставам кромид за мирис, јас ставам за вкус. Сакам да го осетам кромидот, па ако треба ќе се трлам после со пастата за заби цела вечер ако треба. Обожавам и ќебапи со компири потпечени и кромид мх мх.
    Си сакам кромид многу.
     
  5. papagal4e

    papagal4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    135
    Јас ги обозавам и ги ставам скоро во се,но кога излегувам никогаш не јадам.Најмногу го сакам во салатка,таратор немозам без лукче и во многууууу други јадења и си ги грицкам и свези.
     
  6. awee

    awee Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    117
    Лук бев пробала како помала и оттогаш никогаш повеќе :puke: се сеќавам устата ми мирисаше 2-3 часа...тогаш ни орбит не ми беше помогнало... :lol:
    а кромид јадам летото во салати.. |( иако не ми е вкусен!!
     
  7. barbie-hilton

    barbie-hilton Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    УУф обожавам да јадам и лук и кромид ама секогаш пред спиење или ако не одам никаде можи и преку ден... Инаку се мнгоу добри за имунитетот јас после операција јадев само салати со лукче младо во тоа време и многу брзо закрепнав.
     
  8. Spell

    Spell Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    400
    Пол:
    Женски
    Лук не ама кромдче во салатка дава многу убав вкус . А и обожавам младо лукче мх мх мх иако многу ретко ги јадам сепак јадам затоа што е здраво не ми е јасно како може дечко ми да не јаде ништо од ова шта чу ја :lol:
     
  9. Acerola

    Acerola Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2011
    Пораки:
    537
    Допаѓања:
    630
    Јадам и лук и кромид.Сакам во два-три дена барем еднаш да има лук во јадењето.Најмногу го сакам во таратур салата,ама и во пинџур.Мене ми е важно тоа што е многу здраво за јадење,а и му дава посебен шмек на јадењето,па немам гајле си јадам.Сепак,грдо ми е кога ќе осетам дека само лук јадам на пример од салата,па затоа сакам да биде што е можно по ситно исецкан.
    Но,се разбира после конзумирање лук преферирам и седење дома. :) А бидејќи заедно ручаме со дечко ми,па од таа страна раат ми е.
    А за кромид,исто така јадам,а посебно млад кромид обожавам.Можам со се да го јадам,не само во салати.На пример леб,маргарин,маслинки и млад кромид... :mm:
     
  10. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Кромид сакам многу во салати во јадења похован ммм мераци ,а лук сакам понекогаш на пример во сосот на џигер ми е многу вкусен ,меѓутоа неможам ради желудникот да јадам лук ,многу ми е лошо ако каснам лук па макар и малце :(
     
  11. viktorija26

    viktorija26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    3
    Јадам и лук и кромид и тоа многу ;) бидејќи ми се вкусни а и доста се здрави. :!: Имам читано дека лукот го подхранува мозокот,а кромидот ја прочистува крвта.Не можам да си замислам да јадам скара без кромид,може направен салатка со зејтин,оцет и солца(не го сакам кромидот варен ми има лош мирис) или лукче со пиперки,гравче...уф да не зборувам веќе ми се пријаде...како и да е здрави се немој да ги исклучувате од вашите оброци :) е сега сепак може да се внимава да не се јаде лук пред да се оди некаде, :D не епријатно да зборуваш со некој кој од далеку мириса на лук |(
     
  12. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Така „чисто“ јадам само кромид. Лукчето ми е too much.
    Ама ги обожавам како додаток во храна, многу подобар вкус даваат на јадењето. Посебно кромидче пропржено мх мх мх :mm: Ми се пријаде.
     
  13. LaChiquita

    LaChiquita Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2010
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    463
    Јадам кромид и јадам лук. И тоа многу.
    Неизоставен дел ми е кромидот од скоро сите јадења. Било да е месо, ориз, некаква манџа...скоро секаде. Многу го подоброва вкусот на јадењата, а башка и многу е здрав. Лукот е добар за луѓето со висок крвен притисок, мене лично ми се приспива кога јадам лук :yawn:
    А лукче со пинџур..туф туф...кај спомнав, кај се запустив :lol:
     
  14. marija.hana.una

    marija.hana.una Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    35
    Лук не, а тоа кромидот убав е. Едино ми е проблем после имам потешкотии со варење и затоа избегнувам.

    А инаку одвратно е да седиш во просторија со некој кој јадел лук...бљак!!! Не поднесувам
     
  15. skorpija123

    skorpija123 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2011
    Пораки:
    699
    Допаѓања:
    2.624
    Кромид да, ама лук Неееее
     
  16. maja0

    maja0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Не јадам ни кромид ни лук, ама право да кажам многу би сакала да можам да јадам. Ептен ми доаѓа желба да пробам од некоја салата или било кое друго јадење, ама едноставно не можам.
     
  17. MilanoGirl

    MilanoGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    417
    Допаѓања:
    152
    Јадам и лук и кромид, додека лукчето во поумерени количини. Најмногу како додадок во храната. Кромидот секаков го сакам. И пржен и така свеж. :)
     
  18. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Заклучок од темава - кутри вампири во Македонија ;( ;( ;( ...
     

    Прикачени фајлови:

  19. spellbound

    spellbound Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2010
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    1.482
    Јадам и лук и кромид и сите дома јадеме, а другарка ми : Подобро ке јадам го*на него лук!
    Абе ајде бегај таму, а таратор су лук можат да јадат |(
     
  20. Smileeee

    Smileeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    75
    Не како мала јадев ама сега не ...може само така за викенд ако не излегувам никаде :)