Дали колнете и која ви е „омилена“ клетва?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Strumka22, 1 ноември 2013.

 1. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.532
  Допаѓања:
  108.575
  Оговарање ми смета.
   
 2. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  4.398
  Допаѓања:
  86.017
  Знaчи некoј мoже мене дa ми прaви лoши рaбoти a јaс не смеaм дa кaжaм нa никoј?
   
  На christinnn, cresa-jagoda, Abeja и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.532
  Допаѓања:
  108.575
  Не го спинувај, то шо го реков.

  И шо и' си ти? Портпарол?
   
 4. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  7.932
  Допаѓања:
  41.195
  Никогаш не сум колнела. Погрдо нешто нема.
   
  На LollySky, Nausicaa, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
 5. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  4.398
  Допаѓања:
  86.017
  Не е спин, oд пишaнoтo излегувa бaш тaкa. И?
   
 6. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.532
  Допаѓања:
  108.575
  Не излегува 'баш така'.
  Оговорање не поштовам, и точка.
   
 7. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  1.925
  Допаѓања:
  29.706
  Пол:
  Женски
  Не пцујам,не колнам.
  Колнев еднаш,да го снајде истото кога ни ја отру маалската кучка.
  Мислам дека колнењето е одраз на немоќ.
   
  На LollySky, Alisa22, hermosa и 2 други им се допаѓа ова.
 8. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.532
  Допаѓања:
  108.575
  Секоја форма на агресија, е одраз на немоќ
  И псуењето...
  Псујам, знам.
   
  На Cosmi и hermosa им се допаѓа ова.
 9. SofiMar_

  SofiMar_ Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  1.759
  Допаѓања:
  48.852
  Пол:
  Женски
  Никогаш немам никој пцуено, ни пак колнето. Не знам ни што да кажам, не ми иде. Се има случено само кога сум сама, изнервирана од нешто да си кажам у п.м. :D Ни моите никогаш во животот ги немам слушнато да пцујат или колнат.
   
  На poenta, Animali, Alisa22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.059
  Допаѓања:
  97.217
  Колнам. Онака во слободно време викам: „Бо колку сакам некој пироман да се запали сам на неќење“ :inlove: Колнење е, така?
   
 11. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  1.925
  Допаѓања:
  29.706
  Пол:
  Женски
  Кај нас е дел и од традицијата и од учењето по модели,се пренесува од генерација на генерација,нормално со исклучоци.
   
  На WildMk и gjoker4e им се допаѓа ова.
 12. hermosa

  hermosa Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  2.367
  Допаѓања:
  3.003
  Пол:
  Женски
  Ако се смета за колнење,порано викав да даде Господ тоа и тоа,во смисла да види некој како е кога на него лошо ќе му биде,ако се потсмева на другите.Не одобрувам колнење,пцовки и недолично однесување,имаме разум ,и тоа е грев и духовна беда да се колне,на никого лошо не сум посакала и на некого кој бил кон мене лош нити враќам зло за зло.
   
 13. Peperutce1115

  Peperutce1115 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  14.266
  Никогаш не сум колнела некој и не сакам да слушам такви работи.
  За пцуење, ептен ретко може да ми се случи ако сум многу изнервирана (ама многу).
  Многу грдо звучи кога некој пцуе, машко, женско небитно на daily basis.
  Манири и начин на однесување за сите се исти.
   
  На Someonespecial, Alisa22, gjoker4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Shalitra

  Shalitra Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2018
  Пораки:
  269
  Допаѓања:
  1.173
  Пол:
  Женски
  Од ист извор не тече и блага,и горчлива вода.Не колнам,и ќе се трудам и во иднина да го задржам овој принцип.
   
  На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Animali

  Animali Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  1.156
  Допаѓања:
  9.357
  Пол:
  Женски
  Многу ми е неандерталско колнењето. Кога сум слушала некој да колне, сум се прашувала дали тие луѓе се слушаат самите себе што зборуваат, ама најискрено :?:
  Да речеш некоја пцовка, ајде во ефект, сите знаеме да се изнервираме, ама колнење и тоа го должат едно 10 минути во епска форма :bandit:
   
  На Doozy, Someonespecial, Herrera и 2 други им се допаѓа ова.
 16. Dentina

  Dentina Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  9.374
  Едната баба колнеше, цел репертоар кретивни и некреативни болештини и непогоди се спомнуваа. Колку одвратно и да звучи звучи, како дете се имам изнаслушано. Дури и кон мене насочени. Ни тогаш ни сега не верувам во моќта на клетвите.
  Тоа се преткања на гневни луге.Лоши работи се случуваат и на ок луге, па кој ги колнел нив?
  Смешен дел е што немаше храброст да повтори пред некој рамен на неа по возраст. Само ако знае дека е на безбедно. Класична пасивна агресивност.
   
  На poenta, Doozy, Someonespecial и 5 други им се допаѓа ова.
 17. Oxymoron

  Oxymoron Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.257
  Допаѓања:
  10.937
  Не колнам и не верувам во клетви. Кога ќе се спомне колнење, замислувам некоја стара грбава баба со црна шамија, голем грд нос и бастум со кој мавта наоколу. Не ми се верува ова да го прават помлади луѓе (а во помлади ја сметам и мајка ми), но сум видела и прочитала сè и сешто, па ништо не би ме изненадило.

  Како членката погоре, и јас мислам дека луѓето кои колнат се гневни и по малку ги жалам. Клетвите нема да „фатат“, а колначите си изгубиле време и енергија на личности кои (веројатно) им згрешиле нешто и ги нервираат. Нека бидат поголемиот човек и нека си продолжат со животот без одмазда, или нека се соочат со тие личности во живо. Вака само се вртат во круг од кој излегуваат уште погневни.

  За среќа, мојата фамилија е нормална, па никој никогаш не колнел, дури ни од шала. За пцовки, знам да опцујам, ама најчесто ми се за самата себе или општо, не за други. Секојдневна узречица дома ни е се заебавам/заебанција и треба да ја отфрлиме, затоа што еднаш случајно ѝ реков така на внука ми :tmi:
   
  На Herrera, poenta, hermosa и 2 други им се допаѓа ова.
 18. Glasna

  Glasna Популарен член

  Се зачлени на:
  24 мај 2012
  Пораки:
  1.038
  Допаѓања:
  2.128
  Pa na kraj kraeva zoshto treba ti da se prashuvash ako poshtuvash ili ne m??Imash nekakva dopirna tochka so @Abeja ,pa ke rasuduvame??? Temata taa e:) A na vakvite temi mozesh na chovek da mu ja osetish dushata kakva mu e pa makar I na shala kazana:emo:
  ....Jas ostavam sve na Karmata da si ja vrshi rabotata..znachi ako dobro nekoj mi pravel nazad so dobro da im se vraka,ako so losho ,loshoto ke gi snajde..ne sum Bog za da im sudam ;)
   
  На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
 19. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.532
  Допаѓања:
  108.575
  Добро, колку портпароли има за еден чоек?
   
  На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.523
  Допаѓања:
  28.982
  Пол:
  Женски
  Не колнам, ми се повраќа кога ќе слушнам дека некој колне.
  Уште па кога ќе ми речат "жими тебе ти вела" не знам како се воздржував.
  Кога гледам дека некоја клетва им извира онака непромислено кажана, можам да ја сварам, ама кога гледам клетва со презир ...
  Најјака клетва што сум ја чула за Бранко Црвенковски " Бранкооо, брана да те крене". Кој генијален ум треба да си ова да ти текне?? (facepalm)