1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали користите фотошоп?

Дискусија во 'Слободно време' започната од HollyWoodGirl, 2 март 2013.

  1. HollyWoodGirl

    HollyWoodGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    316
    Девојки, дали користите фотошоп?
    Ако користите, редовно или понекогаш?
    Ако не користите, зошто не?
    И дали се срамите да кажете дека користите фотошоп? :)
     
  2. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Не се срамам да кажам дека НЕКОРИСТАМ фотошоп, а искрено да си бидам и појма немам како да работа со него, еднаш поднаучив нешто кога ми требаше, ама заборавив, а и за информација, во ниеден компјутер го немам симнато. Ама, не е лошо да знаеш да средиш некоја слика, не ради убавина, туку онака, општо да знаеш да работиш на секоја компјутерска програма е убаво и корисно.
    Ниедна слика не ми е обработена во фотошоп, освен тие од полуматура и матура. :)
     
  3. nonenceee

    nonenceee Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    1.016
    Убаво е понекогаш да се користи фотошоп да си направиш некоја интересна слика , но притоа да знаеш навистина како треба да се користи фотошопот . По фб гледам девојки како се шминкат дотеруват на фотошоп а немат појма како да го напрат тоа да изгледа естецки .Стават трепки , кармини ... |( и изгледа многу грдо и заради тоа најмногу го мразам фотошоп . Јас не користам . :)
     
  4. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Поим немам како се користи, еднаш пробав да работам на туѓ компјутер и има убави опции, ама ако знаеш како да ги употребуваш. Ме подучуваа, ама ми изгледаше премногу комплицирано, па се откажав.
    Ретко обработувам фотографии, евентуално некогаш сакам да ги осветлам, ама за тоа користам Corel.
    Најчесто сликам парчиња од природа, а тука мислам дека нема место за употреба на вакви програми, барем според мене. Нема потреба да им ја менувам бојата на крилјата на пеперутката да речеме. Се што ќе се вметне или измени, веќе не делува природно. А тоа мене не ми е целта.
    Што се однесува до моите лични фотографии, ниту една немам обработено. Не сум ни имала потреба, затоа што имам чисто лице, па немам што да менувам и да гланцам. И не ни сакам да бидам совршено испеглана, без ниту една најситна бемка на лицето.
     
  5. the-girl1

    the-girl1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    1.297
    Допаѓања:
    664
    Па не,бидејќи незнам како се користи,а и не ми треба,бидејќи ретко обработувам фотографии.
     
  6. girl.9

    girl.9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2012
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    478
    Не користам :) а и нема потреба за да користам :D
     
  7. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
  8. homealone

    homealone Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    1.286
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Не никогаш не користам фотошоп за да поправам некој делови на мене или нешто слично , а ефекти да како затемнување, вметнување слика во позадина ,ставање на сликата во рамка тоа да ама корекции на мене не .
     
  9. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.182
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Си користам, и си признавам :) Дури и сликата за апсолвентска што веќе беше професионално средена малку ја корегирав.
    Си ги белам забите, подочњаци ако имам ги бришам и си чистам по некоја бубуљичка по потреба. Иако знам буквално чуда да правам по сликите, најчесто си ја средувам косата, зошто иако ми е виткана, често ми искача сплескана на слики, па малку волумен да и дадам. Нормално, не сакам да претерувам и не се приметува по сликите, и искрено си кажувам на секој. Едноставно не сум фотогенична, и си имам извежбано лик за сликање, за да излезам најдобро што може, па може да се каже дека сум еднакво лошо искочена на сите слики :D
    Сум пробала и поголеми корекции да правам на разни слики, така и се учам, ама на себеси не. Имам грпка на носот на пример, ама јас не би била јас ако ја тргнам :)
     
  10. NewYorker

    NewYorker Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2012
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    95
    Не користам фотошоп,а нема ни да користам!Јас си се сакам таква каква што сум си испаднала на сликите и плус ако искористам фотошоп ќе биде неоргинална сликата и се разбира нема да ми се допаѓа.Бидејќи јас мнооогу фотографирам и за сликите не користам фотошоп,а не па за мене.
     
  11. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.594
    Многу сакам да научам да користам фотошоп, зашто има милион ефекти и можности за транформации на фотографии и креирање дизајн. Тука не мислам на покривање бубуљица или што ти знам, избелување заби, туку на сериозни ефекти, правење рекламни постери, графички дизајн значи, итн.
    За жал, мене ми е премногу комплициран фотошопот. :(
    Секоја чест на оние кои го баратаат, јас или сум малоумна, или глупава, т.е. и двете.
    Не го контам, ме фаќа бес и нервоза, нетрпение, па кревам раце.
    Сум пробала со туторијали, сум симнала неколку Fотошоп за трупци, дечко ми ми помагал и џабе.
    Морам да кажам дека програмот е страшно јузер анфрендли.
    :(
     
  12. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Не сум користела фотошоп а немам ни намера да почнам...
    еднаш само на овие страниве за средување фотоградии си ја променив бојата на косата, чисто да видам како изгледам со црна коса :)
     
  13. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.299
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    Нее.. никогаш.. :shake:
     
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Имам голема желба да го научам програмов, не за лицкање на моите фотографии кои и така ги немам многу :D , ами затоа што ме интересира оваа област од аспект на графиката, која и те како (ќе) има голема улога во мојата идна професија. :)
    Штета што овој програм сè почесто пага во погрешни раце и тоа е пресудно чинам, што секоја асоцијација на Фотошоп ми е испеглан лик со максимално употребени ефекти за покривање на сите можни недостатоци.
     
  15. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.530
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    Не користам фотошоп само понекогаш и тоа за замаглување на позадина
     
  16. gentle.girl

    gentle.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    250
    Не користам фотошоп воопшто, незнам ни да работам на него :)
     
  17. Butterfly14

    Butterfly14 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2013
    Пораки:
    757
    Допаѓања:
    456
    Јас порано имав фотошоп, гледав од некои туторијали нешто научив ама потоа се откажав.. инаку сакам да знам како да го користам не за моите фотографии туку сакам да знам како функционира можеби ќе ми биде потребен некогаш
     
  18. Wild-GirL

    Wild-GirL Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    1.266
    Допаѓања:
    1.258
    Порано го владеев одлично фотошоп, ги знаев повеќето битни нешта, долго време работев на овој програм. Но, откако го форматирав компјутерот, не можев да најдам добар сајт од каде што би го симнала. И така, полека го баталив фотошопот.
    Инаку, додека го користев, никогаш не сум го употребувала за поправање мои слики, туку за креирање на различни постери, флаери, некои графики и сл. :)
     
  19. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Не, понекогаш користам некои други програми за средување слики ама никако да се нафатам да научам да работам на фотошоп. :$ :D
     
  20. Golden

    Golden Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    1.077
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Имав но,се е некој за 30 дена никако неможам да најдам линк да го симнам траен.Не се разбирав во фотошоп многу но,тука се туторијалите ;)