Дали користите фотошоп?

Дискусија во 'Слободно време' започната од HollyWoodGirl, 2 март 2013.

 1. HollyWoodGirl

  HollyWoodGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  665
  Допаѓања:
  314
  Девојки, дали користите фотошоп?
  Ако користите, редовно или понекогаш?
  Ако не користите, зошто не?
  И дали се срамите да кажете дека користите фотошоп? :)
   
 2. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.347
  Пол:
  Женски
  Не се срамам да кажам дека НЕКОРИСТАМ фотошоп, а искрено да си бидам и појма немам како да работа со него, еднаш поднаучив нешто кога ми требаше, ама заборавив, а и за информација, во ниеден компјутер го немам симнато. Ама, не е лошо да знаеш да средиш некоја слика, не ради убавина, туку онака, општо да знаеш да работиш на секоја компјутерска програма е убаво и корисно.
  Ниедна слика не ми е обработена во фотошоп, освен тие од полуматура и матура. :)
   
 3. nonenceee

  nonenceee Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2012
  Пораки:
  335
  Допаѓања:
  1.015
  Убаво е понекогаш да се користи фотошоп да си направиш некоја интересна слика , но притоа да знаеш навистина како треба да се користи фотошопот . По фб гледам девојки како се шминкат дотеруват на фотошоп а немат појма како да го напрат тоа да изгледа естецки .Стават трепки , кармини ... |( и изгледа многу грдо и заради тоа најмногу го мразам фотошоп . Јас не користам . :)
   
 4. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  54.986
  Пол:
  Женски
  Поим немам како се користи, еднаш пробав да работам на туѓ компјутер и има убави опции, ама ако знаеш како да ги употребуваш. Ме подучуваа, ама ми изгледаше премногу комплицирано, па се откажав.
  Ретко обработувам фотографии, евентуално некогаш сакам да ги осветлам, ама за тоа користам Corel.
  Најчесто сликам парчиња од природа, а тука мислам дека нема место за употреба на вакви програми, барем според мене. Нема потреба да им ја менувам бојата на крилјата на пеперутката да речеме. Се што ќе се вметне или измени, веќе не делува природно. А тоа мене не ми е целта.
  Што се однесува до моите лични фотографии, ниту една немам обработено. Не сум ни имала потреба, затоа што имам чисто лице, па немам што да менувам и да гланцам. И не ни сакам да бидам совршено испеглана, без ниту една најситна бемка на лицето.
   
 5. the-girl1

  the-girl1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2012
  Пораки:
  1.297
  Допаѓања:
  664
  Па не,бидејќи незнам како се користи,а и не ми треба,бидејќи ретко обработувам фотографии.
   
 6. girl.9

  girl.9 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2012
  Пораки:
  1.689
  Допаѓања:
  477
  Не користам :) а и нема потреба за да користам :D
   
 7. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.347
  Пол:
  Женски
 8. homealone

  homealone Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  1.286
  Допаѓања:
  360
  Пол:
  Женски
  Не никогаш не користам фотошоп за да поправам некој делови на мене или нешто слично , а ефекти да како затемнување, вметнување слика во позадина ,ставање на сликата во рамка тоа да ама корекции на мене не .
   
 9. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.456
  Допаѓања:
  9.286
  Пол:
  Женски
  Си користам, и си признавам :) Дури и сликата за апсолвентска што веќе беше професионално средена малку ја корегирав.
  Си ги белам забите, подочњаци ако имам ги бришам и си чистам по некоја бубуљичка по потреба. Иако знам буквално чуда да правам по сликите, најчесто си ја средувам косата, зошто иако ми е виткана, често ми искача сплескана на слики, па малку волумен да и дадам. Нормално, не сакам да претерувам и не се приметува по сликите, и искрено си кажувам на секој. Едноставно не сум фотогенична, и си имам извежбано лик за сликање, за да излезам најдобро што може, па може да се каже дека сум еднакво лошо искочена на сите слики :D
  Сум пробала и поголеми корекции да правам на разни слики, така и се учам, ама на себеси не. Имам грпка на носот на пример, ама јас не би била јас ако ја тргнам :)
   
 10. NewYorker

  NewYorker Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2012
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  94
  Не користам фотошоп,а нема ни да користам!Јас си се сакам таква каква што сум си испаднала на сликите и плус ако искористам фотошоп ќе биде неоргинална сликата и се разбира нема да ми се допаѓа.Бидејќи јас мнооогу фотографирам и за сликите не користам фотошоп,а не па за мене.
   
 11. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.532
  Многу сакам да научам да користам фотошоп, зашто има милион ефекти и можности за транформации на фотографии и креирање дизајн. Тука не мислам на покривање бубуљица или што ти знам, избелување заби, туку на сериозни ефекти, правење рекламни постери, графички дизајн значи, итн.
  За жал, мене ми е премногу комплициран фотошопот. :(
  Секоја чест на оние кои го баратаат, јас или сум малоумна, или глупава, т.е. и двете.
  Не го контам, ме фаќа бес и нервоза, нетрпение, па кревам раце.
  Сум пробала со туторијали, сум симнала неколку Fотошоп за трупци, дечко ми ми помагал и џабе.
  Морам да кажам дека програмот е страшно јузер анфрендли.
  :(
   
 12. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.901
  Пол:
  Женски
  Не сум користела фотошоп а немам ни намера да почнам...
  еднаш само на овие страниве за средување фотоградии си ја променив бојата на косата, чисто да видам како изгледам со црна коса :)
   
 13. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.916
  Допаѓања:
  26.680
  Пол:
  Женски
  Нее.. никогаш.. :shake:
   
 14. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  16.972
  Допаѓања:
  77.229
  Пол:
  Женски
  Имам голема желба да го научам програмов, не за лицкање на моите фотографии кои и така ги немам многу :D , ами затоа што ме интересира оваа област од аспект на графиката, која и те како (ќе) има голема улога во мојата идна професија. :)
  Штета што овој програм сè почесто пага во погрешни раце и тоа е пресудно чинам, што секоја асоцијација на Фотошоп ми е испеглан лик со максимално употребени ефекти за покривање на сите можни недостатоци.
   
 15. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.509
  Допаѓања:
  4.152
  Пол:
  Женски
  Не користам фотошоп само понекогаш и тоа за замаглување на позадина
   
 16. gentle.girl

  gentle.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  506
  Допаѓања:
  201
  Не користам фотошоп воопшто, незнам ни да работам на него :)
   
 17. Butterfly14

  Butterfly14 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2013
  Пораки:
  757
  Допаѓања:
  455
  Јас порано имав фотошоп, гледав од некои туторијали нешто научив ама потоа се откажав.. инаку сакам да знам како да го користам не за моите фотографии туку сакам да знам како функционира можеби ќе ми биде потребен некогаш
   
 18. Wild-GirL

  Wild-GirL Популарен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  1.266
  Допаѓања:
  1.258
  Порано го владеев одлично фотошоп, ги знаев повеќето битни нешта, долго време работев на овој програм. Но, откако го форматирав компјутерот, не можев да најдам добар сајт од каде што би го симнала. И така, полека го баталив фотошопот.
  Инаку, додека го користев, никогаш не сум го употребувала за поправање мои слики, туку за креирање на различни постери, флаери, некои графики и сл. :)
   
 19. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.914
  Допаѓања:
  162.081
  Пол:
  Женски
  Не, понекогаш користам некои други програми за средување слики ама никако да се нафатам да научам да работам на фотошоп. :$ :D
   
 20. Golden

  Golden Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2013
  Пораки:
  1.066
  Допаѓања:
  1.400
  Пол:
  Женски
  Имав но,се е некој за 30 дена никако неможам да најдам линк да го симнам траен.Не се разбирав во фотошоп многу но,тука се туторијалите ;)