Дали користите Tinder, Bumble и слични платформи за запознавање?

Дискусија во 'Сингл' започната од Allure, 26 февруари 2016.

 1. Allure

  Allure Активен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2015
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  250
  Пол:
  Женски
  Еве веќе некое време и кај нас се крева голема врева за апликациата Tinder.
  Во последно време многу луѓе го користат овој сервис за запознавање нови луѓе и излегување со истите.
  Јас лично сеуште ја немам симнато апликацијата, но вие што сте ја имале или сеуште ја користите би било интересно да ги споделите вашите искуства :)
   
 2. Dabria

  Dabria Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2016
  Пораки:
  233
  Допаѓања:
  1.219
  Пол:
  Женски
  Јас немам искуство со Тиндер, но еден мој близок другар (кој е геј) користи Grindr (апликација слична на Тиндер) и на истата има пронајдено добар дел од своите досегашни партнери. Јас долго време живеев надвор од Македонија, најверојатно и ќе се вратам таму, така да не знам баш многу луѓе од Македонија. А сакам да пронајдам некое момче тука. Кога го прашав другаров како да направам тоа да се случи, тој ми кажа да симнам Тиндер. Мене искрено вакви апликации и не ми се допаѓаат но од друга страна не знам, зошто не би се обидела. Тоа што ме загрижува е потенцијални манијаци, но знаете, не мора да значи дека сите таму се психопати или манијаци. Всушност, манијаци можеме да најдеме насекаде, кој знае колку од луѓето кои секојдневно ги гледаме имаат таква страна... Да не забегувам од темата, ме интересира што вие мислите за Тиндер и ваквиот начин на запознавање. И како луѓето во Македонија ја сфаќаат оваа апликација - не сакам да се зачленам за секс или нешто слично. Само да запознаам некој и да излегуваме, да разговараме па што биде нека биде... Би ми било мило и да ми остане само другар.
   
  На hunter26, Nigredo Odor и SAMIRA им се допаѓа ова.
 3. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  9.846
  Допаѓања:
  55.137
  Пол:
  Женски
  Можеби треба и таму да пробам.... :D Иако излегување со некој запознат на таков начин не ми е прифатливо...
   
  На Desi1991k, Читател, Dabria и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. tea20

  tea20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2014
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  364
  јас ја користам оваа апликација, и искрено сите до сега што сум ги запознала се интересираат само за секс, обично тоа се типови кои што или се сингл и сакаат да прцнат нешто или пак типови кои што се во врска и сакаат да сменат нешто.... тоа е мое искуство, не викам дека има и нормални типови кои што сакаат муабет, врска али на таквите сајти се многу ретки, така да девојки внимателно со апликацијава :*
   
 5. Хиперион Кантос

  Хиперион Кантос Активен член

  Се зачлени на:
  21 август 2016
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  32
  Пол:
  Машки
  Забележав малку чуден феномен во последно време. Многу жени го менуваат полот на профилот, за да го зезнат системот на спарување и да наидуваат на геј и би момци. Може има некоја девојка од тие што го чита форумов па да објасни за помогу кои причини тоа го прават, наместо да бркаат стрејт момци со апликацијата!? (facepalm)
   
 6. trixy

  trixy Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2016
  Пораки:
  196
  Допаѓања:
  878
  Пол:
  Женски
  Според стереотипот дека геј/би мажите се физички попривлечни и полесно се наоѓаат за муабет. :D
   
 7. Хиперион Кантос

  Хиперион Кантос Активен член

  Се зачлени на:
  21 август 2016
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  32
  Пол:
  Машки
  Па стереотипот е токму тоа - стереотип. Не е баш подржан од реалноста :P

  Значи, за изнаоѓање на нови пријатели, според тебе? Интересно. Не сум размислувал за тој начин затоа што апликацијата сум ја користел стритктно за дејтинг.
   
 8. neo

  neo Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2011
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  161
  Користев порано ваква платформа, не знам дали беше Tinder или некоја друга и резултатот беше никаков, никого не запознав или можеби не сватив како функционира ова.

  Ако добро се сеќавам инсталацијата беше бесплатна, но за секоја порака да не требаше да се плати или така некако, инаку другата страна нема да добие порака, а пак од друга страна не е проблем кога ќе пратиш покана за пријателство, ќе те додаде во пријатели но џабе кога потоа не може нормално да се комуницира.

  Ако некој знае, кои платформи за запознавање се бесплатни а на кои се плаќа?
   
 9. Krunicka

  Krunicka Активен член

  Се зачлени на:
  23 август 2016
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  173
  Пол:
  Женски
  Јас ја инсталирав апликацијата,сакав да видам што е но морав за да се логирам преку фб а не сакав баш толку информации да давам и ја избиршав :D
   
 10. Хиперион Кантос

  Хиперион Кантос Активен член

  Се зачлени на:
  21 август 2016
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  32
  Пол:
  Машки
  Не ти текна дека можеш да направиш лажен фејсбук профил (со твои слики, но затворен за широкоата јавност)? Со минум информации за тебе, без деталите што ги има твојот официјален фејсбук, и со кој се си тагната, кои ти се пријатели и сл. И со тој после дека можеш да направиш Тиндер профил?
   
 11. Krunicka

  Krunicka Активен член

  Се зачлени на:
  23 август 2016
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  173
  Пол:
  Женски
  Па искрено не сакав да се замарам да правам фб па после кој ќе ми здосади тиндер да го деактивирам :D
   
  На biGirl и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
 12. MagsDestiny

  MagsDestiny Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  2.263
  Допаѓања:
  16.537
  Пол:
  Женски
  Како што гледам апликацијава не е нешто многу активна кај нас, а? Или бар јас досега не сум налетала на некој/а што ја користи.
   
 13. twilight123

  twilight123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2012
  Пораки:
  566
  Допаѓања:
  483
  Пол:
  Женски
  имам користено тиндер, чисто за заебанција и ко што можам да оценам повеќето се се некои сумљиви типови
   
  На biGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.523
  Допаѓања:
  19.259
  Би момци..Нивното постоење не беше мит? :D
   
 15. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.318
  Допаѓања:
  2.747
  Пол:
  Машки
  Ja koristam povremeno radi zaebancija:)
  Ima mnogu dadichki koi sakaat druzhba.
   
 16. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.771
  Допаѓања:
  4.113
  Пол:
  Женски
  И јас имам профил.
  Сум наидувала и на екстра напалени што одма од прв збор само за секс пишува, ама има и ок дечки.
  На крај краева ако не сакам, не морам да излезам со дотичниот.
  Само unmatch :)
   
  На Desi1991k му/ѝ се допаѓа ова.
 17. I I

  I I Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2016
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  616
  Пол:
  Машки
  Можда глупаво од моја страна ама првпат слушам за апликацијава. Како функционира накратко ако можи некој да ми кажи и дали мора да се симни на мобилен (или можи и од лаптоп компјутер) да се пристапи?
   
 18. Dante1993

  Dante1993 Нов член

  Се зачлени на:
  31 јули 2018
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Машки
  и јас сега почнав онака да видам шо има. од 1000+ лајка, само 2 добив хахахаха,, како што гледам нема сериозни, за ништо не е. особено женските си отвараат профили од досада, и си ги ставаат инстаграмите за да добијат повеќе следбеници. терајте си олдскул, излези запознај се, и после терај преку фејс или инста или директно на место. :)
   
  На honey.11 и LoneWolfGuy им се допаѓа ова.
 19. MarigoldA

  MarigoldA Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2018
  Пораки:
  832
  Допаѓања:
  7.797
  Пол:
  Женски
  Лани едно време си инсталирав тиндер.
  Престанав да го користам, истиот момент кога еден ми пиша "Твоите заби се прави и убави, исто како и моите".
  Трауми. :drunk:
   
  На LoneWolfGuy, Desi1991k, honey.11 и 3 други им се допаѓа ова.
 20. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  3.624
  Допаѓања:
  51.423
  Страшно! :rofl:
  Не сум ја користела апликацијава, но знам за еден пар што се запозна преку тиндер, сосема ок. Ама ја сум си старомодна за вакви ствари :bug:
   
  На MarigoldA му/ѝ се допаѓа ова.