1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали лицата со Даунов синдром се прифатени во Македонија?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од inimini, 31 август 2011.

 1. inimini

  inimini Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  216
  Допаѓања:
  67
  Просетав по форумот и ненајдов ништо во врска со даунов синдром. И нормално решив да отворам една тема. дали вие мислите дека лицата се прифатени народно кажано нормално овде во нашата држава. Можам слободно да кажам дека не се баш. Срамота и гревота. И тие се луѓе. Општо гледано лицата со посебни потреби неможат лошо да ти направат ни да те навредат. А кај нас се гледаат со поинакви очи така да кажам, ај да поразговараме на оваа тема.
   
 2. Yipman2

  Yipman2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  4.026
  Допаѓања:
  24.986
  Што мислите дали лицата со даунов синдром се прифатени во МК

  Јас не го знам тој даунов синдром така да нема за тоа да коментирам

  али ке ти кажам дека било кој ....ЗНАЧИ БИЛО КОЈ што има било каков недостаток ке биде исмејуван или ке го оговараат позади грб = нема да биде прифатен во очите на повекето

  немора да има даунов синдром , било каков да е

  едноставно до тој степен дошло општеството .
   
  На Stoimenovska му/ѝ се допаѓа ова.
 3. inimini

  inimini Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  216
  Допаѓања:
  67
  Што мислите дали лицата со даунов синдром се прифатени во МК

  Знам дека е така а зашто не се погледнат тие прво самите себе, срамота гревота а и неиживеани непрочитале ниеден ред како се зивее надвор од границите не викам запад ке почнам од србија а сакаат бач таквите луѓе да идеме напред да речам во европа на жими мајка.
  а за даунов синдор да ти објаснам незнам многу но можам народски да ти кажам тоа се личности што имаат исти лик скоро сите, малку поинаков од нашиот, но има неколку вида на тој синдром инаку се предобри, многу помагаат и можат нормално да обавуваат секојдневни работи. некои од нив зборат чисто и јасно.
   
 4. calliope

  calliope Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2011
  Пораки:
  1.365
  Допаѓања:
  15.966
  Пол:
  Женски
  Што мислите дали лицата со даунов синдром се прифатени во МК

  Сигурно го знаеш. Специфични фацки имаат овие лица поради тоа што имаат еден хромозом вишок кој им ја пореметува целата генетика.
  Вака изгледаат:
  [​IMG]

  Е сега назад на темата: Не. За жал не се прифатени кај нас. Кај нас овие луѓе се сметаат за чудаци, ретардирани и опасни за околината. А всушност тие се најнеопасните, најчувствителните и најискрените лица кои може да постојат. Плус, некои кај кои симптомите не се току изразени дури и се способни да учат и стекнат образование до одреден степен.
  Но прифатени, не се баш. Сум била сведок на еден немил настан.
  Жена во маалото кај што израснав има 30 и нешто годишен син со даунов синдром и поради тоа што никој друг неможе да го чува дома, тој седи со неа во нивната продавница и постојано си чепка по рафтовите. И се најде еднаш една „паметна“ госпожа дури купував, и демек се исплашила од детево и и` вика на мајката: „Ти да си најдеш некој да ти го чува детево. Ретардирано е, незнае што прави, ке исплаши некое дете.“
  Ретардирано бе! Ретардирано!
  Крава шугава. Па таа целата е ретардирана!
  И не само таа. За жал, многу луѓе по улица го гледаат чудно, помалите со потсмев, па дури и го заобиколуваат во радиус од 10 метри како да е чума.
  Малограѓанштина и неупатеност. :x
   
  На blackwave, tessie и Hipster им се допаѓа ова.
 5. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.739
  Што мислите дали лицата со даунов синдром се прифатени во МК

  познавам дете кое е со даунов синдром
  кога беше малечко, сите членови на семеството беа околу него, душичка
  во дрзавава секој што е не е ко другите е дискриминиран, а за овие дечиња да не правиме муабет
   
 6. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.234
  Допаѓања:
  5.063
  Што мислите дали лицата со даунов синдром се прифатени во МК

  Децата со даунров сидром се срциња. Кој успеал макар еднаш во животот да биде во контакт со такво дете ќе види дека детето ќе ве прими со силна љубов искрен поглед и желба за другарување. Мислам дека со некој нови реформи во образованието на овие деца им е дозволено да посетуваат редовна настава а некој од деновите работат со дефектолог. Доколку во одделението има бар едно дете со даунов сидром на учителката треба да и се намали бројот на деца за 5 (е ова може не се почитува). Она што сакав да го кажам е дека последниве неколку години за децата со даунов сидром се презема нешто едноставно баш од таа гледна точка што тие се скоро нормални ок може со мала ментална ретардација која и кај некој не се приметува меѓутоа тоа зависи се и од родителите колку се спремни да работат со тоа дете и колку се спремни да вложат напор а не да речат моето дете е ретардирано и да го пикнат во институција.
   
 7. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.638
  Што мислите дали лицата со даунов синдром се прифатени во МК

  Не мислам т.е. мислам дека не се најдобро прифатени. На нив се гледа како на некои ненормални и опасни за околината. Тоа е погрешно, ама не може на луѓево да им се докаже...
  Не сум била сведок на кои непријатни случки со заболените од синдромот, ама според разговори заклучувам дека не се најдобро прифатени...
   
 8. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.561
  Допаѓања:
  7.975
  Пол:
  Женски
  Што мислите дали лицата со даунов синдром се прифатени во МК

  Не се прифатени, сите ги гледаат со потсмев, со некакво грозење да го наречам...Во населбава има едно девојче, стално го гледам како мајка ѝ ја вози во количка, ја шета, а има многу луѓе и деца, сум приметила како и се смеат, ја покажуваат со прст...:worried:
  Мене ми е просто толку жал кога гледам вакви лица што солзи ми надоаѓаат, а многу се мили, и имаат толку невини лица.Не сум стапила во личен контакт да видам какви се во карактер, ама не се сомневам дека се прекрасни луѓе, полни со љубов.
  И една случка:Одиме со другарка ми во град и во автобус имаше едно такво лице, и сега си чепкаше во нос, се чешаше нешто и другарка ми почна да се смее, цел автобус ја слушна.
  Леле колку ми идеше да ја плеснам еднаш, ама се воздржав некако.
   
 9. happygirl

  happygirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  4.102
  Допаѓања:
  21.221
  Пол:
  Женски
  На моја екс најдобра другарка тетка и боледува од Даунов синдром. Има околу 40тина години, ама се однесува како мало дете, уште со кукли си игра, плаче ако ја нема мајка и. Многу е воспитана, мирна, полна со љубов за сите. Има завршено специјално учулиште и знае да чита, пишува, смета. Порано кога одев кај другарка ми, а бевме секој ден заедно, и кога ќе ме видеше секогаш сакаше да си играме заедно, па ако и се скинала главата на куклата, да и ја зашијам. Многу мила личност. Не смета никому, се шета со мајка и во град. Бидејќи сум имала близок контакт со вакви луѓе, можам само да кажам дека е греота што не се доволно прифатени од општеството. Ама таква ни е свеста и културата.
   
 10. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.709
  Допаѓања:
  59.949
  Јас немам сретнато досега лице со Даунов синдром. :) Додуша, барем не некој кој официјално го потврдил тоа. Како во магла ми е сеќавање за еден комшија, кој имаше баш такво мило лице, и секогаш ми даваше цветчиња. Не знам зошто, многу ме сакаше. Мала бев и не знаев ништо, ама сега кога ќе размислам, најверојатно имаше ДС.

  Но, тоа не значи дека се плашам или дека им се потсмевам. Многу добро знам како и зошто се појавува тој синдром, не е ничија вина тоа. Најмалку на лицето што го има. Иако воглавно имаат среден или низок IQ, не ретко слушам за лица со ДС низ светот кои генијално свират на пијано или решаваат математика како пис оф кејк.

  Знам исто дека се многу дружељубиви, се приврзуваат многу со личностите.

  Не ги кривете луѓето кои ги исмеваат и ги гледаат накосо. Кривете ги одговорните, кои треба да информираат повеќе за овие работи. Оти секој се плаши од непознатото, нормална човечка реакција. Ако сакаме да бидеме нормално, модерно и напредно општество, треба уште многу да учиме, не само за оваа работа. :!:

  А бе кога викам јас дека треба да се учи и да се прошируваат хоризонти, никој не ме слуша. :x
   
 11. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.232
  Допаѓања:
  16.897
  Пол:
  Женски
  Ова не е некој да се сопне па ај смејте му се, ова е болест и секого може да го снајде. И никако не ги оправдувам луѓето кои се смеат на вакви појави, туку нај остро ги осудувам. Не е проблем само информираноста, јас ако ме интересира нешто ако не знам доволно веднаш се информирам и не превземам ништо ако не сум информирана, нај малку да реагирам така невоспитано и бездушно на болест кај човек. Не станува збор за информираност туку за постоење на човечки чувства, хуманост, морал...
  Кога веќе тоа бездушно однесување би го сметала за болест кај човекот, само тогаш би оправдала такво однесување. Ете колку штета може да направи немањето домашно воспитување, затоа родителите се тие кои треба да го воспитаат детето а не треба државата или не знам што да ги информира.
  Мислам дека лицата со Даунов синдром не се прифатени доволно, односно така како што би требало иако се прават одредени напори особено сега, во минатото не ги ни споменуваа. Тешка и макотрпна е работата со нив, затоа треба трпение, љубов и специјално обучени кадри, не може секоја наставничка да работи со такви деца. И ако луѓето не ги прифатат како дел од нив тешко дека ќе успеат да се вклопат во општеството.
  Колку е неправеден овој свет. Но се тешам и се надевам дека овие лица со тешки болести живеат во свој свет, чист, безгрешен, недопирлив и уживаат во небеско царство.
   
 12. Special.Someone

  Special.Someone Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2011
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  634
  едно дете со даунов синдром учи со мене и доаѓа дефектолог со него ама детето стварно има разбирање
  пример он да каже нешто смешно јас искрајно да ви кажам и не ми е смешно сите други го исмејуваат ама сепак не е убаво така му прават на болно дете
   
 13. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.718
  За жал, не се прифатени. Да бидеме реални, така е... Колку пати сум видела како исмејуваат некого со таков недостаток, дури ми се гади од тоа однесување. Срамота е и греота таквото однесување, па треба да бидеме почовечни, никој не знае што може утре да го снајде! :|
   
 14. COollLady

  COollLady Популарен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2011
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.336
  Down Syndrome (Даунов синдром)

  Дауновиот синдром, трисомија 21 или трисомија Г е хромозомско нарушување,предизвикано од екстра генетички материјал во 21 хромозом. Откриен е во 1866 година од лекарот Џон Ленгдон Даун кој работел со луѓе со интелектуални пореметувања.Тој забележал дека дел од неговите пациенти биле толку слични што лесно можело да се претпостави дека се деца од исти родители. Тој забележал дека овие лица поседуваат широко, сплеснато лице, дебел јазик, мал нос и биле ментално ретардирани. Подоцна ова генетско хромозомско пореметување е наречено Даунов синдром, а негова причина се одредени грешки во клеточната делба пред оплодувањето. Медицински гледано, Дауновиот синдром се нарекува Трисомија 21.
  Менталната ретардација кај овие луѓе може да се движи од лесна до средна(умерена). Малкумина од нив имаа тешка ментална ретардација.Застапеноста на дауновиот синдром е 1 на 800 или 1000 раѓања. Оваа ментална ретардација може да се открие за време на бременоста на жената, преку амниоцентеза.

  Иако некои од физичките недостатоци неможат да бидат надминати, соодветната образование и грижа може да го подобри квалитетот на живот кај овие луѓе.
   
 15. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  2.201
  Допаѓања:
  7.917
  Исркрено мислам дека овие лица се слабо прифатени од средината и од општеството.
  За жал,сепак никој не е виновен ако се родил така и не треба да имаме такви предрасуди,но не сме сите луѓе исти.Искрено јас би ги исмејувала оние луѓе кои се смејат на нечија несреќа,бидејќи за мене тие се родени со некој синдром. :sweat:
   
  На tessie и bubuce им се допаѓа ова.
 16. owl-ribbon

  owl-ribbon Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  677
  Има во мојот град и сосема нормално е се , не треба да се однесуваме чудно спрема нив и тие се луѓе и заслужуваат многу љубов.
   
  На piksooki му/ѝ се допаѓа ова.
 17. machhe

  machhe Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2011
  Пораки:
  224
  Допаѓања:
  950
  Site deca se ednakvi i decata so daunov sindrom treba da bidat prifateni kako i ostanatite deca!
   
  На bebush7 и love93 им се допаѓа ова.
 18. sm1zla

  sm1zla Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2011
  Пораки:
  730
  Допаѓања:
  307
  Пол:
  Женски
  Се слагам со machhe..
   
 19. SarahTayMomsen

  SarahTayMomsen Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2011
  Пораки:
  959
  Допаѓања:
  650
  Сите луѓе се еднакви. Секој човек треба да се прифати за таков каков што е. ;)
   
 20. COollLady

  COollLady Популарен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2011
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.336
  Не треба никој да се исмејува за нешто што тој не го направил! Сите деца се исти! И да... Сите на форумов сме жени и знаеме дека на секој може да му се случи да роди дете со некаква болест. Сите луге се исти: црни,жолти,бели, со посебни потреби... Имаме емоции,помагаме,сакаме... Мислам дека во Македонија децата не се прифатени воопшто зошто народот не е информиран. ;(